Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2024., 17:17   #1
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
Pozdrav,

iako vec neko vrijeme planiram i odgadam stalno, mislim da je sad vrijeme za rework kucne mreze.

trenutni setup je sljedeci tcom ont se kaci na mikrotik rb5009 koji se spaja preko 10G sfp+ na mikrotik css326 s kojeg idu ostali kucni klijenti, u taj css326 se kaci 2.5G kineski switch i 3x 2.5G servera. takoder u css326 se kaci jedan unifi switch 60W na koji idu 2x unifi ap-ac lite i jedna kamera. u uredu koji se kaci na css326 je jos jedan dlink unmanaged na kojem je zakacem mikrotik wap-ac i klijenti u uredu. u garazi je dlink 5 port switch ne koji je zakacen jedan wap-ac, kamera i inverter za solarku. ug to sve izgleda otprilike ovak:
https://yourimageshare.com/ib/SZWWNyp0Eh

tu fali 2.5g kinez ^^, al da to je to

moj plan je sljedeci i tu trebam savjet.
da se u css326 kaci crs310-8g (mikrotik 2.5G switch) preko sfp+ 10G porta izbacim kineza i 2.5G klijente nakacim na to. u drugi port na crs310 zakacim css610-8P(mikortik 8 port gigabit poe) i na njega kacim 2x cap-ax i jednu kameru + ako jos sto bude poe u kuci. onda umjesto wap-ac-a i dlink switcheva stavim hap-ax2 koji odma daje wifi i ima poe port za kameru u garazi. zapravo hap-ax2 bi radili samo kao switchevi/ap-i
sve bi handleao sa capsmanom novim za wifiwave2.

dio koji me muci u tome svemu je sljedeci - kolko je glupo ici na setup ruter <-> switch <-> switch <-> switch. ne bi nikad imao neki veliki promet po tome, najvise bi ionako radio samo crs310 jer bi se na njega kacili serveri koji zapravo najvise medusobno pricaju. mozda je pametnije ubacit crs309 jos u mrezu koji bi radio kao aggregation switch na koji bi se onda kacio ruter kao uplink i onda 3 downlinka - css326, css610 i crs310 + ostane mi jos 4x 10G porta za sirenje naknadno.
bez crs309 mreza bi zigledala ovako:
https://yourimageshare.com/ib/fKgb5RXmNp
drugo pitanje je - znam da mikrotik nije neka sreca sto se tice wifija, ali isto tak znam da mi wap-ac jako fino radi ono sto se od njega trazi. jeste koristili njihovu AX opremu? ljudi uglavnom ne kude mikrotik po netu, ko je zadovoljan je prezadovoljan, drugi kraj spektra je ekipa koja ne kaze nista lose, samo da je unifi/omada/kurac-palac bolje rijesenje.
gledam ici na iskljucivo jednog providera opreme, druga ideja je bila omada setup sa eap653/615 i 24 port poe switchem, ali tu gubim 2.5G setup i imam css326 viska.

svaka ideja je dobrodosla i nista od ovog nije u kamenu uklesano, apsolutno sam otvoren za ideje. sve dok su te ideje do nekih 1000€ bez pdv-a

hvala
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.01.2024. u 22:33.
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 18:35   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
nije najbolja praksa daisy-chainat switcheve ali nisi ni prvi ni zadnji.

i kako nisi čitao NIŠTA LOŠE O MIKROTIK FAJFAJU, kako to, kako to
sigurno si žmirio


imaš na tikovom forumu tisuće postova o tome kako radi ax i wave2 driver. doslovno tisuće. capsman za po doma je overkill ali ok, tebi na volju, wave2 barem ima FT pa taj capsman bi nekom qurcu i služio.
inače za ax govore: da je brz, da je domet teško sranje, i da fali valjda 75% opcija koje su postojale u starom driveru. nisam probao i nije mi u planu probat.

inače izbjegao sam sa zadnja 2 (privatna) mobitela probleme sa tikovim wifijem, i sad se na zadnjem mobu opet pojavio - malo ne vidi 2.4ghz, malo ne vidi 5ghz mrežu. ponekad dođem doma i nakon pol sata vidim da je offline i da se nije zakačio za niti jednu mrežu. to mi radi samo kod staraca di imam tik ap-ove. neki dan vrtim skener, pokazuje mi 2.4 na 11. kanalu, ne pokazuje mi ga na 1. kanalu iako sam metar od routera. a ostale susjede na 1. kanalu vidi.
isto na 5ghz, vidi mi 5180, ne vidi mi 5600. kasnije je i njega uhvatio.
na drugoj lokaciji di su mi arube ili kod frenda di je tplink, spoji se još s ceste.

e sad, ti problemi navodno ne postoje na wave2 driveru, ali ako je domet hap ax2 lošiji od ac2, a navodno je, onda to nema nikakvog smisla
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2024., 18:48   #3
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
ok, moguce da sam zmirio

a sto onda bolje uzet?
ako idem na omadu onda bi isao na dedicated kontroler. jer me ovo zajebavanje s kontrolerom u kontejneru u unifi izluduje.

da nema unifi tax-a - njihov setup mi najbolje izgleda, sve sto mi more or less odgovara. osim cijene. bas sam skrt za dat te pare :/
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.01.2024. u 22:32.
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 09:57   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
škrt za dat pare ali 130 ojra za ax2 nije bed? xD
uzmi neke tplinkove eap-e, ne treba di kontroler za njih odnosno rade oni i bez. FT ne radi bez kontrolera, međutim slagao sam pred 2 godine jednu kuću sa 6 eap-a bez kontrolera i ja taj nedostatak ft-a nisam primijetio da mi na nešto utječe, reconnect je bio toliko brz da ga nisam ni primijetio.

konfiguracija bez kontrolera mi je uzela jedno sat vremena za svih 6 ap-ova, izvadi spoji daj mu fiks ip i podesi ssid i password. i tako x6. nije da ćeš svakih 2 mjeseca radit kompletnu rekonfiguraciju uređaja, eventualno svakih par godina puknut drugu šifru, ako i to.

PS css610 je samo 48V poe koliko vidim. jesi siguran da ti to paše u budućem setupu? ja sam koristio jedan crs (fizički su isti) koji ima 24V i 48V dc ulaze i u winboxu selektiram koji napon hoću na kojem portu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 12:32   #5
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
hap ax2 me kosta 80€, o tome se i radi. cap ax je 95€. a gledam ako bi ubo sg2328p i SG3210XHP-M2 + sg2008p u garazu i ured i na to dodao 4x eap653 fino bi pokrio sve, oc200 jos da to hendla. ispadne me cca 400€ vise nego tik jebes mene ako znam kaj je bolje. ok omada i eapi su sigurno bolji od tika sto se tice wifi-a, switching ne bi trebao biti issue, a opet ostavim rb5009 da hendla ruting
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na