Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2020., 12:12   #451
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
test na eksternom disku je uspjesno zavrsia nakon vise od 180sati. e sad, posto planiram isti koristit za backup, mix svega i svacega s vise racunala, kojim programom predlazete da on-the-fly podatke kriptiram prilikom prebacivanja na taj disk, a da na originalnim racunalima po mogucnosti podaci budu i dalje vidljivi kad se spoji eksterni disk. to je cisto u slucaju problema, ako disk triba tijekom garancije reklamirat da se o podacima i sadrzaju ne moram nimalo brinit. ovo nije jedini backup, vec jedan koji bi "okrupnia" nekolicinu kao treca ili cetvrta kopija, i omogucio bi lagan pregled svega sto postoji kad se spoji na racunalo koje vrsi on-the-fly dekripciju.

Za eksterni disk VeraCrypt pošto je open source i radi na svim platformama (Linux, Windows, Mac). Za OpenMediaVault ima plugin za LUKS, a Synology ima svoju AES enkripciju već u DSMu. Ja isto obavezno kriptiram sve diskove u NASovima, ako dođe do potrebe za povratom diska radi garancije nema problema jer nije čitljiv van sustava u kojem se koristio.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 11:03   #452
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Za eksterni disk VeraCrypt pošto je open source i radi na svim platformama (Linux, Windows, Mac). Za OpenMediaVault ima plugin za LUKS, a Synology ima svoju AES enkripciju već u DSMu. Ja isto obavezno kriptiram sve diskove u NASovima, ako dođe do potrebe za povratom diska radi garancije nema problema jer nije čitljiv van sustava u kojem se koristio.
Fala! Poviricu koje mi mogucnosti Veracrypt nudi. Planira sam jedan dio eksternog ostavit nekriptiran. Ako sam dobro skuzia, ovaj bi triba takvo sto omogucit.

Da, ekripcija je svakako pozeljna, pogotovo kad su diskovi pod garancijom u pitanju.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2020., 11:58   #453
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Fala! Poviricu koje mi mogucnosti Veracrypt nudi. Planira sam jedan dio eksternog ostavit nekriptiran. Ako sam dobro skuzia, ovaj bi triba takvo sto omogucit.

Da, ekripcija je svakako pozeljna, pogotovo kad su diskovi pod garancijom u pitanju.

Možeš sa VeraCryptom napraviti enkriptirani kontejner određene veličine, a ostalo ostaviti nekriptirano.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2020., 16:15   #454
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
1. Ima li tko da vrti 3 ili više kamera na Xpenology instalaciji?

2. Imate li preporuke kamere koja dobro radi s Synology Survailence station? Najbitnije mi je da dobro prepoznaje pokrete, tj. da radi na ljude i vozila, a ne da se pali na svako micanje lišća ili odbljeske od farova.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 04:36   #455
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
opet live problemi s omv sustavom. jedan sustav na kojem sam pristupa omv-u mi je posluzia za kompletan 1na1 backup na eksterni hdd, tako da je par TB u komadu islo na njega. i sve divno i krasno jer je share vec bia logiran. e sad, dolazim s drugog racunala radit nesto u pozadini na omv, nista special, ne prolazi mi ni jedan pass za logiranje na share, i/ili odbija konekciju. ok, mislim se, nisam prolupa, idem resetirat sustav preko web sucelja, kad ni tamo ni jedna kombinacija s pass ne prolazi. idem hard reset napravit. sad vise ni web ne dize cak ni nakon par minuta. iden ssh, nope. iden advanced ip scanner, mrtvilo na ip adresi.
na kraju spajam monitor, tipk, mis, da bi me doceka grub rescue, i potpuno koruptiran usb stick. gecrkt. otprilike jedan misec je ovaj stick izdrza. prosli je bar pozivia vise od godinu... sad sam uvalia glanjcig novi sandisk minijaturni, jos pod garancijom pa cemo vidit hoce li omv i njega unistit. jer ne znam sto mu tocno radi i zasto stick ne koristi iskljucivo za boot u ram/read.
jedina prednost omv je sto je recovery sustava jednostavan. novi iso image, dva sticka, jedan za etcher, jedan za sam sustav, slozit korisnika, podilit share na raidu koji sam prepozna i opet radi za ravno 15tak min. samo iritantno je sve nanovo slagat, pogotovo nakon misec dana. s druge pak strane, nebi tia gubit jedan sata port ili stavljat nvme boot drive samo za potribe dizanja sustava.
dakle, koji vrag u omvu unistava usb stickove?
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 05:36   #456
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Ne znam sto ih unistava iako znam da u pluginovima imas modul da sve trpa u ram. Ja sam radije "izgubio" jedan sata port. Drzat bilo sta na usb-u i ocekivat od tog da ce radit mi nikako ne pada na pamet.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 07:21   #457
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
ima 6 portova na ploci, na sve je spojen po 1tb disk od kojih su u drugom freenas boxu nekolicina vec prozujali i ne virujen im poslat ih po kruv 100m od kuce tako da imam 2 diska redundancije, pa da mi jedino preostaje usb sata konverter i nac neki mali sata 2.5" disk ili ubacit 2port sata kontroler za isti. ode li ovaj usb doskora tako ce morat bit.
googla sam, govoris o onom flash memory 3rd party pluginu sta bi triba bit u omv extras?

neki provjereni link za jeftine 32/64 gb nvme m2 aliexpress ssd?
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 09:57   #458
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
1. pa da mi jedino preostaje usb sata konverter i nac neki mali sata 2.5" disk ili ubacit 2port sata kontroler za isti. ode li ovaj usb doskora tako ce morat bit.


2. googla sam, govoris o onom flash memory 3rd party pluginu sta bi triba bit u omv extras?

1. Mislim da ti je to najpametnije

2. Da, na taj
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:28   #459
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, da, za omv sistem na usb stiku obavezno ide flash memory 3rd party plugin iz omv extras.

I da, za dugoročno sigurniji rad bolje je sistem dignit na nekom hdd - u,
ako nema dovoljno sata portova onda add-on sata kontroler (zaheb je naći koji ima boot mogućnost),
ili preko nekog usb > sata adaptera, nešto ovakvo ili sl.:
https://edigital.hr/usb-kabel-priklj...dapter-p547201
https://edigital.hr/usb-kabel-priklj...verter-p457622

Ovisno o rasporedu u kištri, dobro dođu ovakvi i sl. adapteri:
https://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Ada...-/232645375102
http://underpop.online.fr/c/cy-u2-25...l-holes-black/

Ima i ovakvih na mSATA > https://edigital.hr/usb-kabel-priklj...l-size-p457730

A za backup / migracije sistema mislim da ima neki plugin ili tool sa kojim se može napraviti backup / restore svih omv postavki, nisam nikad koristio ali se spominjao.

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 12:44   #460
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Ima backup plugin, isto se nalazi u extras ako se ne varam. Ja na kraju popizdio i digao cisti debian

Lakse mi je u terminalu nakucat shareove (nfs, samba, itd) nego u gui-ju od omv-a.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 12:53   #461
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
ma stavicu mu i taj plugin, ali je bezveze da primarno NAS sustav nakon pocetne konfiguracije ista zapisuje na stick. to je stvar koja bi nakon boota tribala radit iz rama, a ka opciju imat log na nekakav share.
na sljedeci gecrkt stick ide sve na xpenology. kojom sricom da dotle rijese dsm7 i nekakav bootloader
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 15:00   #462
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nikad nije pametno trčati na najnovije,
vidiš kako ekipa mudro gleda ove šta su se cijepili kontra covida hoće li im izrasti treće oko ili uho

Staviš xpenology dsm 6.x i pjesma.
Nikky je offline   Reply With Quote