Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.12.2015., 13:26   #1
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Cross Platform Mobile Development - iskustva?

Da li netko ima iskustva sa tim? Zanima me prvenstveno Android i iOS, Windows nije uvijet ali ako je je.

Nešto tipa Kivy, na njega sam naletio prvo a da se o njemu da nešta naći na netu.

Igrice nisu u planu.

__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2015., 00:12   #2
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Da li netko ima iskustva sa tim? Zanima me prvenstveno Android i iOS, Windows nije uvijet ali ako je je.

Nešto tipa Kivy, na njega sam naletio prvo a da se o njemu da nešta naći na netu.

Igrice nisu u planu.

Corona SDK i Gideros Studio.
Sa drugim sam se samo igrao, sa prvim redovito radim. Prije se placala licenca od 500, pa 350$ za obje platforme. Sad je vec besplatno. Brzo se razvija, podrzava veliku vecinu stvari. Osobno nisam naisao jos na nesto da mi treba a da ne podrzava. No u tom slucaju malo jace zasukati rukave i napisati pluginove pa se i to lako rijesi

Da, game engine je. No ne samo game engine, jer je taj framework kreiran i za aplikacije + interaktivne knjige. Imas podrzane widgete, gps, kameru, ma sve.

Poprilicno jednostavan sa odlicnom dokumentacijom, hrpom tutorialsa + bolesno jakim communityem. Ukratko, sve sto covjek moze pozeljeti. Isti kod u 95% situacija radi na androidu i ios-u, kompajlira se u native kod. Onih 5% je uglavnom samo malo dotjerivanja za specificnosti platformi, nista strasno. Skriptni jezik je Lua, sumnjam da moze lakse od toga.

Ako imas iskustva u programiranju, coronu ces nauciti kroz 2-3 dana maximalno. Ako nemas, mozda nekih mjesec dana, to mi je vec tesko procijeniti. Pod 'nauciti' mislim da ces se jako lako snaci u istoj.

Pod negativne stvari bih stavio manje probleme sa textField widgetom, ali postoji milijun i jedan workaround, pa po potrebi trazi i istrazuj. Nista strasno, no opet, nije kao ostatak frameworka odlicno dotjeran.

Ukratko, isplati se posvetiti 2-3 dana coroni. Ako ti je pak potrebno nesto vise, onda se poigraj i sa ovime:
http://getmoai.com

Imao sam 3 projekta na istome, odlican takodjer. No osjetno kompliciraniji od corone, za sve naprednije potrebno napustiti Lua-u i baciti se u C++ vode. Takodjer odlican, iako imam kud i kamo vise iskustva sa coronom
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2015., 00:22   #3
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Xamarin?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 11:19   #4
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Hvala. Isprobat ću obje opcije

Ova prva opcija svakako zvuči pripmamljivo, pogotovo jer je pristupačnija. I ima dobar community
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 23.12.2015. u 12:50.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 21:23   #5
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,201
Ima ti još jedan način, naravno, da ne shvatis krivo native app je native app, ali ukoliko je projekt relativno jednostavan pogotovo kad ne trebaju igrice, možeš napraviti crossplatform HTML5/hybrid mobile app.
Ali slika govori 1000 riječi:
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:20   #6
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Ispričavam se ako je pitanje na krivom mjestu.

Imam ideju za aplikaciju za mobilne uredjaje, aplikacija bi trebala filtrirati rezultate iz vece baze od cca 1000 rezultata (za pocetak)

Znaci, projekt nije kompliciran, barem na papiru. Uvjet je mogucnost da napravim gui jednostavan za koristenje.

Ako se pokaze uspjesnom, u planu su par slika vezane za svaki rezultat. S obzirom da se radi o par tisuca slika, postoji li mogucnost da ih sama aplikacija preuzima sa servera kad je korisnik spojen na mrezu?

Koji jezik mi preporucate? "tezina" ucenja nije problem ako se isplati s obzirom na rezultat.
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2015., 00:51   #7
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Prvo, zelis li obuhvatiti sve platforme?
Drugo, znas li vec osnove programiranja, koncepte?
Trece, projekt je uvijek kompliciran. To se prvo obije o glavu onome tko misli da nije.

Primjer, ako zelis ici nativnim putem i odaberes iOS, imas barem pola godine jahanja po knjigama i tutorijalama prije nego budes spreman napraviti jednostavniji app od glave do pete. I to ako imas iskustva i dolazis iz nekog drugog svijeta, npr. web development.


Citiraj:
Autor fran123456 Pregled postova
Koji jezik mi preporucate? "tezina" ucenja nije problem ako se isplati s obzirom na rezultat.
Ne kuzim ovo pitanje. Svaka platforma ima svoj jezik. Ako zelis raditi za ios, obj-c/swift, ako te interesira android - java, windows - C++, javascript itd.

Ako te interesira samo hybrid, odaberi onu hybrid platformu koja ce se pokazati kao najbolje rjesenje za tvoju ideju. Vise o tome ovdje
http://noeticforce.com/best-hybrid-m...s-html5-js-css

Ako vec npr. znas javascript, http://www.reactnative.com/.
Ako znas Angular, mozda http://ionicframework.com/.

Da ti skratim muke i otkrijem tajnu - ideja 99,99% ti nece uspjeti. Pogotovo ako ti je to prvi app. Na prvih cca 5-10 appova se uce osnove i nemozes napraviti nista sto bi moglo konkurirati na danasnjem trzistu, a za to ti trebaju mjeseci i godine rada i ucenja. Kreni u to ako se time zelis i baviti, to je potez za karijeru a ne za "e, idem napravit app, imam ideju i ful je jednostavna."

Btw, kada savladas osnove jezika i sintaksu, to je tek prvi korak. Jos uvijek si na samom pocetku. Tek onda ulazis u svijet frameworka, librarya i tu se stvari pocnu komplicirati ako nemas OOP background i ako si uletio ravno u high-level programiranje bez poznavanja potrebnih osnova i koncepata programiranja.

Sretno!
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2015., 07:24   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
/snip
Sretno!
Dakle, doslovce potpis svega napisanog od prvog do zadnjeg slova!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na