Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.07.2019., 11:02   #4681
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Prepisujem preporuke AMD osoblja i MBO vendora da se BIOS fleša NAKON instalacije zadnjih drivera.

Imao sam Ryzen Master na R5 2600 i kad sam swapao na 3600, nije radio. Pisalo je "unknown CPU and architecture".

Uninstall, reboot, install - radi

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2019., 11:03   #4682
viper84
Premium
Moj komp
 
viper84's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Vž
Postovi: 238
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
..... i komp za sad super radi (nadam se da ga sad nisam zacoprao ) ..
Očekuj sad bsod u valovima
__________________
Trgovine: 1, 2, 3
viper84 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 17:41   #4683
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Onda Revo Uninstaller ili Geek Uninstaller ili tako neki program i deinstaliraj Ryzen Mastera i AMD chipset driver tako da pobere sve što treba.

Pa probaj opet čipset drivere, reboot, pa RM.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Riješio sa revo installerom, ne znam šta se zblokalo sa tim ryzen masterom. Uglavnom ova nova verzija malo drugačije izgleda

Evo 3.8 kuca na 1.31, prolazi stres testove, mem testove, benchmarke i radi u igrama nešto bolje. Prvenstveno GTA V i WOT... Jedino šta je na stock išao do 62 stupanj, sad ide do 72...
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 17:47   #4684
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
72°C ispod stock coolera?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 21:18   #4685
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Ispod stock. 26 u prostoriji. Ali to je u gta i u solidu ga oce zagrijat. Recimo wot je na 62, cities skylines na 63,..
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 21:21   #4686
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa što bi ti. Kupi aftermarket cooler. Ja sam sa stockom i 3.8ghz sa nekih 1.275v ako se ne varam (možda i manje) u stress testovima išao skoro na 80C
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 21:25   #4687
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Joza_Seraf Pregled postova
Ispod stock. 26 u prostoriji. Ali to je u gta i u solidu ga oce zagrijat. Recimo wot je na 62, cities skylines na 63,..
O jebogaotac, eno na tržnici i Freezer 33 i Windale 6 i nova Scythe Fuma kod Uzija, sve za kikiriki.

Taj stock zujač metni kao držalo za vrata

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 21:30   #4688
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Nije mi uopce glasan :-D makar na 1.st je onaj veci cooler. Uzet cu neki ako ce mi bit potrebno ;-)
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 21:32   #4689
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Sve 5 ali stvarno za kikiriki moš uzet bolji cooler na čemu će ti proc i system biti zahvalni

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 22:29   #4690
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Mislkm nigdje ga ne forsiram. Tu i tamosolid works isolid cam i adobe na redovnoj razini. A i nekak mi je kuler oke, i izgledom i funkcijom :-D idem bas prelistat trznicu
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 22:35   #4691
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Joza_Seraf Pregled postova
Mislkm nigdje ga ne forsiram. Tu i tamosolid works isolid cam i adobe na redovnoj razini. A i nekak mi je kuler oke, i izgledom i funkcijom :-D idem bas prelistat trznicu
Scythe Mugenmax je zakon hehe
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 22:42   #4692
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Nije mi do novoga poslao sam neke poruke pa ćemo vidjeti kada kolege odgvore
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2019., 23:40   #4693
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Kad već ne stignem sklepat makinu ... što bi izabrali za 3900X ? (osim teškaša tipa Noctua i BeQuiet Dark Rock (/Pro) ?
Meni je zapeo za oko i Ninja 5, odnosno 5000 (isto Sycthe) ali ne stignem sad proučavati usporedbe njega, Fume i ostalih.
Nemam osjećaj, sad kad je Ryzen više "svjestan" okoline (napon i temperatura), da li je bolje veća hrga od hladnjaka i sporiji ventilatori ili malo manja ali sa bržim, kapacitetnijm ventilatorima u smislu protoka ?
Ninje 3 sam imao davno na Phenomima X6 i i7-3770K i bili su mi skroz ok.

Sad skužih da sam ostao u krivoj temi ... sry, nespavanje uzima danak.

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 17.07.2019. u 23:52.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 00:06   #4694
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Joza_Seraf Pregled postova
Nije mi do novoga poslao sam neke poruke pa ćemo vidjeti kada kolege odgvore
I tebi preporuka kao i Maxu. Ovaj buco

http://thermalright.com/product/aro-m14o/

Sent from S7 Presidency Phone
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2019., 21:27   #4695
Glory
Registered User
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Frankfurt
Postovi: 2
Pozdrav za ekipu. Imam pitanje u ime druga.

Ima PC, AMD Ryzen™ 5 1400 i ovu plocu:

https://www.biostar.com.tw/app/en/mb...#specification

Desava mu se dok gleda YT, igra igrice, i tome slicno, da mu odjednom slika i zvuk sinhronizovano stekaju, koce. Traje par sekundi, od 10-30 sekundi, kako kad i sve nastavi da radi normalno.

Temperature su sve uredne. SSD takodje uredan. Ram uredan. Instaliran najnoviji Bios.
Probao sam da gasim i Turbo za CPU. Kad se to desava u pozadini nema nikakvih opterecenja. Tipa da nesto zakuje, hard, ram, cpu, itd. Nista, sve uredno, bar prividno.

Isprobao sam sve vrste drajvera (sa sajta, posebno skidao za svaku komponentu, koristio programe) Sve isto.

Neka ideja? Da li je neko imao slicnih problema?
Glory je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2019., 22:03   #4696
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Živio.

Pošto su neki od nas imali takve stvari, osobno sam isto imao takve cpu spikeove zbog čega mi se sve kečilo i grčilo, meni su uzroci bili CCleaner i AiSuite3.

Tako da pitaj druga jel ima kakav TuneUp softver od ploče tipa taj AiSuite koji upravlja clockom proca, brzinom ventova i slično ili neki crapware od Piriforma tipa CCleaner, Speccy ili tak neš

90% bi se kladio da je do neke softverske gamadi. Ili ako mu se da, da šikne friške windozere na neki disk ako ima viška ili tako nešto.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2019., 11:22   #4697
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Glory Pregled postova

Desava mu se dok gleda YT, igra igrice, i tome slicno, da mu odjednom slika i zvuk sinhronizovano stekaju, koce. Traje par sekundi, od 10-30 sekundi, kako kad i sve nastavi da radi normalno.
A grafička? Jer taj cpu nema igpu, mora imati nešto... Deinstalacija gpu drivera, pa brisanje ostataka sa DDU u safe modeu, zatim instalacija nekih novih
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 14:23   #4698
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Da li se itko sjeća koji je najbolji/najstabilniji/naj bugfree Bios za Crosshair VI Hero u kombinaciji s Ryzen 1600?

Sljedeći tjedan bi mi trebala stići nova ploča s reklamacije, koja će na sebi vjerojatno imati neki stari tvornički Bios.

Na Rog forums spominju da je za prvu i drugu generaciju Ryzena najbolje staviti zadnji s Agesa 1.0.0.6, što bi bila verzija 6401, a da su svi nakon njega ionako namjenjeni za Ryzen 3000.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 14:45   #4699
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Da. Kod mene je više od godinu dana bila 62xx... ne sjećam se točno. Nikad ništa se nije dogodilo čudno.

Ako ćeš dobiti ploču na čijoj kutiji piše Ready for Ryzen 2000 series, ne trebaš niš flešat, samo gas.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 14:57   #4700
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Odlično, hvala
sti je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 15:42   #4701
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Mene ovo ne pušta na miru.

Da li su ovaki konstantni temp spajkovi normalni?

Power plan je - High performance.
Na maticnoj je stavljen "turbo" mode.
Oc na 3.9Ghz + minimum i max rate stavljen na 100%.

I neznam da li je još nesto bitno. Temp skaču gore/dole radio ja na kompu ili ne.

thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 15:52   #4702
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Nazalost, to je normalno koliko sam ja skuzio. Tek od nedavno sam na platformi.Meni skoci za 10-15c na r5 2600
danex je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 16:59   #4703
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Česta je pojava, no može biti i bez toga. Im tu puno faktora:

- s kojim softverom i kojom verzijom gledate (observer effect?)

- ryzen power plan?

- verzija biosa, verzija windowsa, verzija chipset drivera

- overclock manualni ili preko offseta?

- specifični procesi u pozadini (nitko nema iste) itd.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 01:34   #4704
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Evo da nebi ispalo da pričam gluposti kako je kod mene.

Verzije msi afterburnera i hwinfo vidite, a jedina varijabla koju mjenjam je ryzen balanced power plan, te random balanced (recommended). BIOS je star više od godinu dana, čak nemam ni AGESA 1006 (posljednja prije nego što su krenuli pripremati za nadolazeće ryzene 3000)

Ryzen balanced:



Skokovi sa 28C na 38C

Prelazak na obični "balanced (recommended)", sam početak, prva minuta - dvije



Temperatura postaje cca sredina između one dvije, uz povremene, mnogo rjeđe spajkove, uz sporije, normalnije spuštanje, te na trenutak i 0 C u msi afterburneru (što je nemoguće, što znači da ni ta očitavanja nisu točna tj. sveto pismo), dok u hwinfo isto nije zabilježeno, jer je minimalna temp 28C

Te isti "balanced (recommended)" nakon nekoliko minuta - flat out, bez ikakvih spajkova, ali se temperatura digla na stalnih 35-37C



I guess what - pogledam dolje desno neki simbolić - kumulativno ažuriranje za Windows 10 Version 1903 za sustave s arhitekturom x64 (KB4524147) - dakle downloadalo mi se u pozadini

Sama definicija ryzena je da je to "visokodinamični soc bla bla", drugačija topologija od dosadašnjih cpu, drugačiji senzori (i po sjećanju pred launch - puno više istih od dotadašnjih procesora, pa možda reagira i na najmanji pozadinski proces i otud ti spajkovi, barem kad je na ryzen balanced)

I ponavljam tu je samo varijabla power plan. Gdje su tu razlike pozadinskih procesora mog pc i vašeg pc, koji bios, dali je OC ili stock, kakav oc (obični ili offset), gdje su tu verzije monitoring programa (jer vidite da nisu ni oni sveto pismo), verzije windowsa, verzije čipset drivera itd.

Uglavnom tko boluje od OCD ili po naški OKP - nek si stavi obični balanced i mir. Pretpostavljam da je ryzen balanced bolji ako je prilagođen za ryzene (njegovo "parkiranje" jezgri itd.), no u globalu nije bitno. Idle temperature nisu opasne i potpuno su nebitne. Uglavnom čačkanje mečke

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 04.10.2019. u 01:53.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 04:51   #4705
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma normalno je to i u slucaju da je proc na stocku.
Kod mene je proc stock ali v-core je u negativnom offsetu uz jos neka podesavanja u biosu a niti je LLC na auto...

Sece gore-dolje unutar 7-8C tj. 27-35C a power plan je high performance. Evo 2min mirovanja kad bas nista ne radi niti je ista otvoreno od aplikacija osim hwinfo.

__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 07:19   #4706
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Evo da nebi ispalo da pričam gluposti kako je kod mene.

Verzije msi afterburnera i hwinfo vidite, a jedina varijabla koju mjenjam je ryzen balanced power plan, te random balanced (recommended). BIOS je star više od godinu dana, čak nemam ni AGESA 1006 (posljednja prije nego što su krenuli pripremati za nadolazeće ryzene 3000)

Ryzen balanced:



Skokovi sa 28C na 38C

Prelazak na obični "balanced (recommended)", sam početak, prva minuta - dvije



Temperatura postaje cca sredina između one dvije, uz povremene, mnogo rjeđe spajkove, uz sporije, normalnije spuštanje, te na trenutak i 0 C u msi afterburneru (što je nemoguće, što znači da ni ta očitavanja nisu točna tj. sveto pismo), dok u hwinfo isto nije zabilježeno, jer je minimalna temp 28C

Te isti "balanced (recommended)" nakon nekoliko minuta - flat out, bez ikakvih spajkova, ali se temperatura digla na stalnih 35-37C



I guess what - pogledam dolje desno neki simbolić - kumulativno ažuriranje za Windows 10 Version 1903 za sustave s arhitekturom x64 (KB4524147) - dakle downloadalo mi se u pozadini

Sama definicija ryzena je da je to "visokodinamični soc bla bla", drugačija topologija od dosadašnjih cpu, drugačiji senzori (i po sjećanju pred launch - puno više istih od dotadašnjih procesora, pa možda reagira i na najmanji pozadinski proces i otud ti spajkovi, barem kad je na ryzen balanced)

I ponavljam tu je samo varijabla power plan. Gdje su tu razlike pozadinskih procesora mog pc i vašeg pc, koji bios, dali je OC ili stock, kakav oc (obični ili offset), gdje su tu verzije monitoring programa (jer vidite da nisu ni oni sveto pismo), verzije windowsa, verzije čipset drivera itd.

Uglavnom tko boluje od OCD ili po naški OKP - nek si stavi obični balanced i mir. Pretpostavljam da je ryzen balanced bolji ako je prilagođen za ryzene (njegovo "parkiranje" jezgri itd.), no u globalu nije bitno. Idle temperature nisu opasne i potpuno su nebitne. Uglavnom čačkanje mečke
Valja napomenuti da za velike spajkove zna biti odgovoran i raznorazni OC Tooling tipa Asusov AiSuite i slični MBO softveri/tjuneri.
Kad se oni maknu, isto dođe do poboljšanja.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 08:11   #4707
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
OK, Puštam za sada to na miru i sa strane.
Bitno mi je da to nije "problem" kao takav koji je samo kod mene vidljiv. E sada, da idem gasiti sve pozadinske programe u današanje vrijeme kako bi samo CPU temp mirovale, jbg nebum.

Ako mu to na duže vrijeme neće škoditi, neka i bude. Samo ću ga maknuti na dno liste u afterburneru

A AIsuite sam imao i maknuo prije nekoliko dana već, nemam ni ryzen master. Jedino Precision X1 pošto AFterburner ne može kontrolirati oba venta na frafi + LED sync za grafu i amen.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 19:33   #4708
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Pokusao sam OC, 4ghz. Na 1.250 se srusio nakon 3min u aida 64,sad se vrti na 1.262 vec 25 min. U overide modu nemogu upisat ni jednu vrijednost izmedju ove dvije, tj. ploca promijeni na blizu vrijednost. Zasto?
Temperatura je na 66avg,uglavnom oko 69 se vrti, 81max(spike, v 1.262), i 99% je v na 1.25. Savjeti?

Edit:test sam ugasio nakon 1h.To bi moglo bit stabilno?

Zadnje izmijenjeno od: danex. 05.10.2019. u 21:21.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 19:41   #4709
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Koristi onda manualno..

BTW o kojem clocku i kojem ryzenu pričaš? (tema 1st gen u potpisu ti 2nd gen).

Inače nema tu neke filozofije - ako ti ne prolazi stress pojačavaš volražu i/ili LLC (load line calibration)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 19:56   #4710
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Sad sam tek skuzio da sam u krivoj temi.Ak je problem moze netko preselit post.
Ja bih sad probao jos malo smanjit voltazu. U opcijama za core v imam auto, overide i offset.Nemogu manualnije od toga,tj. Neznam. Odaberem overide, manualno upisem voltazu al on mi izmijeni na 1.25 il 1.26, izmedu nemogu.
danex je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na