Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2024., 11:26   #1
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Preporuka povremenog pokućnog interneta

Pozdravljam, imam namjeru iznajmljivati apartman u sezoni pa tražim nekakav internet za goste. Nisam u toku pa bih da me savjetujete dal da uzmem štajaznam s njuške neki 4G ili 5G ruter i uteram neku SIM karticu s trafike u njega ili da uzmem od nekog providera sve?
Šema je da bi to koristio plafon 4 mjeseca i onda mir do iduće sezone. Čini mi se profitabilnije nakon sezone ruter u ladicu a SIM u smeće i onda u krug. Kakva su vaša iskustva? Tenkju.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 11:40   #2
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Vjerojatno najpovoljnija opcija ti je t-sljam turistička sim kartica.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2024., 12:01   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
provjeri situaciju ... otoci u pravilu su crna rupa po pitanju mobilnog interneta u sezoni. svi misle ko ti, "saću upiknut sim u ruter i biće interneetaaa" a kad ono, kita u bila. da, bit će ga, 1-2 mbita.



fiksni internet možeš pauzirat 6 mjeseci godišnje. ako iznajmljuješ, apsolutno te ne bi smjelo bit briga za tih 50eura više šta ćeš platit godišnje dok "nema nikoga". bilo kakav fiksni priključak će biti bolji od mobilnog interneta na otoku.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 12:07   #4
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To je provjereno već. Imam doma A1 mobilni kroz ruter,moj mob vrti ljeti po 100mbita tako da nemamo smetnji i padova u brzini a da su zamjetni. Fiksna mreža nam je očajna pa zato i imam kući mobilni,s ovima sam raskinuo zbog toga. Nadalje,strenđeri ne muče našu mobilnu mrežu jer su mahom na odmoru i dovoljno im je kačit se po kafanama povremeno a kafane su sve na fiksnom internetu. Da kupuju naše sim kartice po tiskovima,baš i ne kupuju.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 12:46   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,798
Ne kupuju nase kartice jer im ne trebaju - imaju ili postojecu tarifu koja ukljucuje roaming ili kupe cheappo esim online tipa airalo.

Ali svejedno kada dodju u hr zauzmu "slot" na baznoj postaji sa svojim mobom koji je u roamingu tako da... Ljeti vas je svakako vise na toj anteni.

Tisak ne mora prodati nijednu simicu cijelo ljeto

Svejedno, 100 Mbps u ljeti je super rezultat i to je jedino bitno. Pogotovo ako je mjereno u vrijeme oko 19-22h
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 14:28   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
taj "doma" je korčula?

iznenađuje me. krk po ljeti bude 5mbit, kad je kiša bude i manje. barem je tako 6-7-8 mj.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:15   #7
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Starlink za 50eur mjesečno?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:42   #8
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Da,Korčula. 50 eura mjesečno plaćam svoj mob,satelit i internet doma,nisam popeezdio da toliko plaćam internet za apartman...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:47   #9
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Vidiš to mi nije jasno. Ok je platiti 50eur Internet za užitak, ali za nešto što zarađuje pare, nije. 🤔
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 16:05   #10
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Sad sam se malo potrudio i istražio. Sada mi je i jasno da ti nije jasno kad mi "nudiš" da plaćam 50€ mjesečno Starlink a u stvarnosti 60€ platim neki 4G ruter koji je onda moj i ostaje meni i kupim neku tarifu štajaznam za 10 mjesečno. U tom slučaju potrošim za 4 mjeseca štajaznam 40 za tarife i 60 za ruter i to je 100 sve zajedno za nekih 4 mjeseca sezone te imam ruter za dogodine. Po tebi bih morao dati 200 jer kao zarađujem na iznajmljivanju. To šta sam iskeširao 200k eura za stan sam na cesti našao...
Ne mislim proći džabe al ako se može taj qurčev internet dobiti za 100,ne vidim čemu dati 200.... Nisam valjda lud?

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2024., 16:17   #11
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Ništa ti ne moraš niti ti ja nešto namećem. Po mom iskustvu koje se temelji na Zadru i okolici, bilo kakav mobilni internet prestaje raditi 15.7. i onda oživi nakon 15.8. Nekad i prije umre, nekada i kasnije oživi, ali u ovih mjesec dana brzine na mobilnom internetu su u rangu dialup modema.

Ako na tvom području nije tako, onda nemaš zašto plaćati više. Samo dajem dodatan izbor.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 16:39   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Libertus, prvo si dao dodatan izbor, onda si krenuo izražavati mišljenje o nečijim potrošačkim navikama. Ne treba miješati kruške i jabuke.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 23:18   #13
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Zadar je za Korčulu Tokyo em geografski em ostalo. Korčula ko Korčula je selo sa 15k stanovnika na cijelom otoku a Zadar preko 70k stanovnika. Toliko je i mobitela. Dio gdje sam ja ima 3k stanovnika a 2k mobitela i zagušenja su zanemariva...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 00:03   #14
matsx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 75