Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2012., 02:14   #1
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
(riješeno) Problem sa laptopom - ne može se upaliti.

U pitanju je laptop Fujutsi Siemens Amilo 2550 star nešto manje od 4 godine koji se ne može uključiti, dilema je da li je problem samo u neispravnom punjaču ili je u pitanju neki kvar na ploči.

Sa baterijom u laptopu:
- prvo uključim sam punjač u struju, iz njega čujem klasično tiho zujanje koje je valjda normalno, zeleni indikator koji punjač posjeduje konstantno svijetli
- uštekam konektor punjača u laptop, punjač odmah počne glasno zujati i šuškati, zeleni indikator na njemu i dalje konstantno svijetli
- uz prisutno zujanje i šuštanje, indikator na laptopu pokazuje da je započelo punjenje baterije.
- nažalost to punjenje traje max 10 sekundi, nakon toga se ugasi indikator punjenja na laptopu a sa njim i sam punjač prestane zujati i šuškati
- zvuk koji se sada čuje iz punjača je samo "z-zz-z " u kratkim intervalima uz blicanje zelene lampice koja se nalazi na njemu.
- izvadim konektor punjača iz laptopa, prestane "z-zz-z", zelena lampica na punjaču opet konstantno svijetli a zujanje je vrlo tiho kao i na samom početku

Bez baterije u laptopu:
- priključim punjač, čujem samo tiho klasično zujanje, bez šuštanja.
- stisnem tipku za uključivanje, lampice na laptopu nakratko zasvijetle ali se isti ne uključuje.
- punjač odmah nakon toga prestane tiho zujati i opet se u kratkim intervalima čuje već spomenuto "z-zz-z" uz blinkanje zelene lampice na punjaču.
- izvadim konektor punjača iz laptopa, prestane "z-zz-z", zelena lampica na punjaču opet konstantno svijetli a zujanje je vrlo tiho kao i na samom početku


Šta kažete, je li to veći kvar od neispravnog punjača?
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 08:37   #2
zaratin5
Premium
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 160
Najvjerovatnije je greška u punjaču, mada postoji i manja mogućnost da na ulazu u laptop imaš kratak spoj. Jedino što ti možeš uraditi je da posudiš drugi punjač i sve će ti biti jasno.
zaratin5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2012., 09:01   #3
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Meni nije jasno sa tim zujanjima iz punjača, da li je i prije proizvodilo de zvukove? Sve zavisi koliko su komponente dobro zalivene. I da li laptop upali na bateriju? Bilo bi dobro da se multimetrom provjeri punjač i baterija ili posuditi punjač pa provjeriti.
esad je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 09:59   #4
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
Laptop sam dobio, nažalost nemam infomaciju da li je punjač iste zvukove i prije ispuštao, baterija je potpuno prazna.

Vrlo tiho zujanje kada se sam punjač priključi na struju može biti i normalno ali kada konektor spojim na laptop, punjač se počne glasati kao spajanje 56k modema na internet.

To traje max 10 sekundi, nakon toga punjač utihne i prestane puniti bateriju, iz njega se onda samo čuje tiho "kliktanje" z-z-z.

Već sam bio kod par frendova, nažalost niti jedan punjač ne odgovara, danas ću isprobati još jedan. Ako netko sa foruma ima adekvatan punjač za isprobati bio bih mu zahvalan da mi se javi.


Specifikacije punjača:
Model: S26113-E518-V15 (LSE0202D2090)
OUTPUT: 20v - 4.5A

Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 10:12   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
4,5A? Bog te mazo. Pokušaj nabaviti/posuditi neki zamjenski punjač tek toliko da vidiš je li problem u njemu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 20:24   #6
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
Je, upravo to i pokušavam, nažalost nemam baš uspjeha, punjače koje sam do sada isprobao ne odgovaraju. Sam laptop je bio u banani i prije ovoga, prije godinu dana krepao je inverter ili lcd, još nije utvrđeno, pa je donedavno bio priključen na LCD monitor i tako korišten. Pitanje je koliko se uopće isplati ulagati u njega, u ovom trenutku mi je bitno saznati samo dal matična radi.
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 21:05   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
I ja mislim da je punjač neispravan, izgubio je snagu pa se zato isključi. Ovo je inače dosta čest konektor i trebao bi ti odgovarati punjač od bilo kojeg Acera, Asusa, starijeg HP-a i Lenova,... Pripazi samo na polaritet.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2012., 19:34   #8
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
Bili ste u pravu, punjač je neispravan, laptop je proban sa drugim punjačem i zavrtio je ventilatore i upalio lampice.

Ostavio sam punjač kod čovjeka kod kojeg sam isprobao laptop, pokušati će ga sutra otvoriti, kaže da će biti teško, pa vidjeti dal ga može popraviti.
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2012., 23:21   #9
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
Evo samo da javim, punjač je popravljen. Dijagnoza je da je otišao elektrolit u primaru (120uF, 420V), stavljen je drugi kondenzator (120uF, 400V) i sada punjač opet radi.
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na