Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2012., 13:59   #1
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Reparacija oštećenih HDD-a

Imao sam sad zaredom 2 laptopa s oštećenim HDD-ovima.

Jedan je bio s WD blue 320gb HDD i pokazivao je grešku ERROR/STATUS CODE: 0007 ( programom Data lifeguard diagnostic za WD diskove ).

I onda sam pokrenuo extended test koji je proskenirao HDD jos jednom i popravio hard disk.
U medjuvremenu kolega je kupio novi disk i novi smo stavili unutra a ovaj je sad vani, ali sam poprilicno siguran da je ispravan pošto sam nakon extended testa opet provrtio test i pokazalo je da je disk ispravan.




Drugi laptop koji sam imam kod sebe ima unutra Hitachi isto 320 gb HDD i programom za hitachi/ibm preko hirens boot cd-a detektiralo je reading errore i da je disk "shocked" (tj valjda mu je laptop pao na pod ili nesto).
Onda sam neki programom (ako nekog zanima pogledat cu) proskenirao i nasao je brdo bad sector, istim programom sam zapisao 0 na hdd (full zero fill format).
I sad trenutno HDD Regenerator vrti vec kakvih 5 sati koji popravlja bad sectore, poprilično brzo je došao na kakvih 60% (za 1.5 sat) i sad je vec 3.5 sata na 60-62.58% i dosad je našao i popravio 1614 bad sectora.


Već sam jednom prije 2 diska popravio ali po 80 gb i ti je bilo relativno brzo jedno 6-7 sati.

Zanima me vaše mišljenje o tim repariranim diskovima i općenito koje programe koristite za to, ako to radite.

Zadnje izmijenjeno od: kasko. 15.01.2012. u 14:06.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2012., 21:18   #2
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
Ovako o HDD regeneratoru:
To supjesno popravlja bad sectore samo kod nekih diskova i meni se obicno vrti cijelu vjecnost(i po tjedan dana navise). Uglavnom su mi preporođeni stari maxtori od 40gb(oni tanki), dok je za recimo WD 500gb(da me ubijes ne mogu se sad sjetit tocnog modela) popravio sve bad sectore, ali su se oni nakon prvog koristenja hard diska vratili.
Imam prjenosni WD 500gb kojem je jedan bad sector nepopravljiv, ima samo taj jedan i na njemu se zbloka.
Sve dobro ako nemas delayeva, ako ih je malo onda ok, ali navodno ti za delayeve pomaze killdisk i njegov ful format.
Uglavnom, probaj sa hdd reg, ako ti proradi budi sretan, ako ne pravac u novi ducan po novi ili ga stavi na policu i nadaj se cudu (meni WD caviar se 2500JS davao brdo bad sectora i delayeva da bi na kraju cudom proradio i radi i danas)
Nacki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2012., 15:05   #3
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
HDD Regenerator je više izvikan nego što je koristan. Jednako uspješan bi bio bilo koji drugi low level. Teorijski isto kada bi upisali image koji je identičan po veličini tj. broju lba diskova i poslje ga iščitali napravili bi isti posao.
Zašto? Zato što tu sav posao obavlja SMART. On kada naiđe na sector provjeri da li je dobar ili ne, potom ga stavlja u G listu ako ima mjesta. Znači ako ima mjesta u listi rezervnih sektora ima i popravka a to sto se vrati je najbolji dokaz . Napuni se lista i prvi sljedeći put kad naiđe na taj sektor on ga označi kao bad. Jedino ako je negdje pred kraj,a ljudi ne popune disk, pa on naizgled radi dobro.
Ne možete očekivati od 300kb-itnog programa da ima svu pamet svijeta. Od kad je on napravljen diskovi su napredovali iha-haaaa.

Zadnje izmijenjeno od: Dario-HelpDisc. 18.01.2012. u 15:20.
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 20:18   #4
DataExpert
silentium est aureum
 
DataExpert's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Cool Reparacija oštećenih diskova

HDD regenerator je jako zanimljiv alat za ''osposobljavanje diska''. Napominjem da njegova upotreba u data recovery svrhe ne spada u profesionalan potez. Naime, hard disk sa većom količinom relocated sektora je često i tempirana bomba. Takav osposobljen medij zapravo nije za pohranu podataka, barem ne onih bitnih.

Osobno sam isprobao noviji HDD Regenerator 2011, ima zanimljivih opcija. Moguće je regenerirati i sektore koji nisu bad sektori a imaju delay veći od recimo 150ms, pa čak i one sektore koji su potpuno zdravi.

Sve u svemu odličan je alat, osobno ga koristim samo u experimentalne svrhe.

Druga je opcija reparticionirati disk ukoliko su bad sektori grupirani prema kraju LBA tablice. Tada možemo smanjiti logiču/sistemsku particiju, dok će dio na kojem su grupirani loši sektori ostati van uporabe.

Postoje i naprednije opcije, recimo definiranje max LBA tablice ''set max LBA''...
__________________
Data Recovery Expert
DataExpert je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2012., 10:34   #5
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
Citiraj:
Autor Dario-HelpDisc Pregled postova
HDD Regenerator je više izvikan nego što je koristan. Jednako uspješan bi bio bilo koji drugi low level. Teorijski isto kada bi upisali image koji je identičan po veličini tj. broju lba diskova i poslje ga iščitali napravili bi isti posao.
Zašto? Zato što tu sav posao obavlja SMART. On kada naiđe na sector provjeri da li je dobar ili ne, potom ga stavlja u G listu ako ima mjesta. Znači ako ima mjesta u listi rezervnih sektora ima i popravka a to sto se vrati je najbolji dokaz . Napuni se lista i prvi sljedeći put kad naiđe na taj sektor on ga označi kao bad. Jedino ako je negdje pred kraj,a ljudi ne popune disk, pa on naizgled radi dobro.
Ne možete očekivati od 300kb-itnog programa da ima svu pamet svijeta. Od kad je on napravljen diskovi su napredovali iha-haaaa.
Koliko znam i koristim isti alat on popravlja bad sectore, da ih ocu odvojit od ispravnih koristio bih ful format
Jedina korist od novog hdd rega je sto radi iz windowsa
Nacki je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2012., 17:32   #6
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Da javim samo da je disk nakon 4xxx bad sectora poceo odbijati/nije mogao popraviti bad sectore, tj mogao je neke, neke nije. Bad sectori poceli su nakon cca 190gb.

Napravio sam particiju od 60gb i jos jednu od 80gb i tako sam ostavio hdd, stavio gore win7 drivere i programe na taj laptop.

Nakon tjedan dana pitat cu kolegu da li laptop/hdd uzrokuje probleme u radu(bsod, loadanje nekih programa ili filma zauvijek, čudno traženje po disku kao prije) ili radi dobro. Nadam se da ce raditi pošto su sad cijene visoke, čovjek ima samo slika i nešto dokumentacije <3 GB tako da problem s podacima kao bitnima nema.

Nisam baš puno obraćao pažnju, ali SSD-ovi bi trebali biti imuni na neke vanjske podražaje puno više nego hdd pošto nemaju fizičkih pokretljivih dijelova, tako da je odlučio da ide na tu soluciju kao novi disk kad se domogne novaca.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2012., 12:47   #7
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Iako smanjimo LBA i dalje će realocated sector count biti visok. Pa
će prvi sljedeći sector koji se smartu ucini kao los biti izbačen kao bad sector bez obzira gdje se nalazi. Skraćivanjem diskova ne pravi se posebna lista bad sectora, koristi se ista.

Citiraj:
Autor Nacki Pregled postova
Koliko znam i koristim isti alat on popravlja bad sectore, da ih ocu odvojit od ispravnih koristio bih ful format
Jedina korist od novog hdd rega je sto radi iz windowsa
Sry ali ne popravlja. Zato što taj LBA dobije novu adresu a translator ga prevodi . Praktično druga memorijska lokacija se dodjeli tom LBA sektoru. Tako da ništa nismo popravili samo zamijenili. Dokle god ima rezervnih sectora HddRegenerator je dobar.

Zadnje izmijenjeno od: Dario-HelpDisc. 20.01.2012. u 12:52.
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 14:28   #8
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Imam jedno pitanje. Da li je moguće zamjeniti elektroniku harda ukoliko je skinuta sa, po svemu, identičnog harda. Tj, da li će to raditi? Volio bih čuti ima li netko iskustava na ovome polju!?

Zadnje izmijenjeno od: LudonjaST. 08.02.2012. u 14:41.
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 15:32   #9
Ico
Premium
 
Ico's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor LudonjaST Pregled postova
Imam jedno pitanje. Da li je moguće zamjeniti elektroniku harda ukoliko je skinuta sa, po svemu, identičnog harda. Tj, da li će to raditi? Volio bih čuti ima li netko iskustava na ovome polju!?

Uglavnom neće raditi. Ovisno o mediju. Naime, elektronika hard diska jako često sadrži upravljačke module od kojih su neki jedinstveni. Zbog toga sama zamjena elektronike uglavnom ne funkcionira.
__________________
Data recovery expert
Ico je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 17:03   #10
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Kao što je kolega naveo, na večini ne radi. Potrebno je mjenjati i eprom sa stare elektronike na novi da to u teoriji proradi.

Zadnji disk koji sam vidio da radi samo zamjenom elektronike je WD Caviar 40GB
samsung89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2012., 23:29   #11
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Nije dobro. A imam uparena dva diska ali ne rade u toj šemi. Možda se zaigram i prebacim i koji čip...
Da li je netko pokušao diskove vaditi i prebacivati? Ili je to uzaludan rad?
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 06:16   #12
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Citiraj:
Autor LudonjaST Pregled postova
Da li je netko pokušao diskove vaditi i prebacivati? Ili je to uzaludan rad?
To zaboravi bez komore. Skineš poklopac na par sekundi i disk je već "zagađen".
esad je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 06:40   #13
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Citiraj:
Autor LudonjaST Pregled postova
Da li je netko pokušao diskove vaditi i prebacivati? Ili je to uzaludan rad?
nije uzaludan trud, disk je radio nakon zamjene
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 10:31   #14
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Citiraj:
Autor de.fang14 Pregled postova
nije uzaludan trud, disk je radio nakon zamjene
Da ne bude zabune, mislio sam na diskove unutar HDD-a!
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2012., 10:42   #15
Ico
Premium
 
Ico's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Bez čiste komore i opreme za sinkronizaciju ploča (ako se radi o disku s dvije ili više ploča) te puno iskustva nemoj ni razmišljati o takvom pothvatu...
__________________
Data recovery expert
Ico je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 18:40   #16
ZvoneXP
Banned
Moj komp
 
ZvoneXP's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 152
Pozz

Danas je moj Seagate izgorio zbog blesavog napajanja najvjerovatnije, je ima šansi da kupim isti hdd i stavim sa njega pločicu pa da povratim podatke ? Ili dali neko bi se usudio stavit drugu pločicu i iskopirat mi neke stvari ?
ZvoneXP je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 18:47   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne, ta šema više ne fercera. Ako su ti podaci iznimno važni, obrati se firmi koja se bavi povratom podataka. Nije jeftino, ali ako su ti bitni...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2012., 10:55   #18
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Citiraj:
Autor ZvoneXP Pregled postova
Pozz

Danas je moj Seagate izgorio zbog blesavog napajanja najvjerovatnije, je ima šansi da kupim isti hdd i stavim sa njega pločicu pa da povratim podatke ? Ili dali neko bi se usudio stavit drugu pločicu i iskopirat mi neke stvari ?
A da je pokušati popraviti pločicu!? Teoretski, uz malo (više) truda i ispravnih dijelova, možda bi se dao osposobiti.
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2012., 13:30   #19
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne, ta šema više ne fercera. Ako su ti podaci iznimno važni, obrati se firmi koja se bavi povratom podataka. Nije jeftino, ali ako su ti bitni...
hm...a što ti labosi rade? imaju čarobni štapić pa sve proradi??

ako ne ide metodom zamjene ploča ili druge elektronike, po čemu si ti labosi pametniji da uspiju vratit podatke? i onda to masno naplatit...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2012., 13:38   #20
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
hm...a što ti labosi rade? imaju čarobni štapić pa sve proradi??

ako ne ide metodom zamjene ploča ili druge elektronike, po čemu si ti labosi pametniji da uspiju vratit podatke? i onda to masno naplatit...
Isto kao da napišeš čemu služe auto servisi kad možeš sam zamijeniti ulje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2012., 16:03   #21
loulou
Registered User
 
loulou's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Makarska
Postovi: 3
Laptop HP NX9420 mi je ispao na pod, nakon toga mi uopće ne učitaje hard disk.
HD je Hitachi Travelstar 80 GB 5400 rpm SATA.
Bootao sam program za Hitachi/IBM Drive Fitness Test 4.16 ali ni tu mi nije detektiralo disk, također ni sa HDD Regenerator 2011.

Plače mi se od muke, molim vas pomozite, podatci na disku su mi vrlo bitni a trenutno nemam love odnit disk na "popravak"/recovery.
loulou je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2012., 16:09   #22
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Spoji disk na pc, ako ga ni tamo ne vidi, nema ti druge nego nosit na izvlacenje podataka.

Disk normalno spojis na sata port i napajanje od pc-a.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2012., 17:06   #23
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Kako razlikovati kvar elektronike diska i mehanički kvar?
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2012., 17:08   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Je li bitno? Promjena elektronike ionako više ne pali pa se sve svodi na isto - recycle bin ili data recovery firma.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2012., 17:15   #25
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Bitno je zato što je STB bio na servisu (crkla matična) i od onda više ne radi ni disk. Ako je crkla elektronika servis je odgovoran (matična se skurila radi neispravnog napajanje pa tako i disk) a ako je mehanički kvar onda je slučajnost da je disk crko istovremeno.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na