Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2017., 11:41   #31
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Issss stvarno ćemo sami kupovat.

Ok dakle kako ću pokušat provest kod sebe -> tražiti barem tri ponude, u specifikacijama navesti da mora biti all-in-one i da mora imati SSD disk.
Ostalo će sve biti dovoljno dobro, iako ne šteti navesti npr. 4GB RAM-a minimum, da ne bi nekom palo na pamet nešto glupo.

All-in-one jer mi to znači nekoliko kabela manje, a tu mi dolazi do najčešćih kvarova u učionici. Također prostor u stolovima gdje su kućišta postaje prostor za torbe.

SSD jer mi je to daleko najveći performance benefit, pogotovo za ovo što radimo u školi. Ako kažem "otvorite svi to i to", da ne moram čekati dok se nekom bootaju windowsi ili dok chrome odvrti svoje.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 11:44   #32
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Na 3 škole sam. Jedna dobiva sad do Nove godine. Baš ta nema dediciranu učionicu tako da je ok ideja da se nakon nastave ti laptopi pospreme.
E sad kako će to u praksi ić ne znam.

Našao sam na netu i nekoliko škola koje su se odlučile na najam, al evo iskristaliziralo mi se za sad ipak dekstop. Osim ako interesi nečiji ne prevladaju.
u toj skoli je rjesenje pronac prostor za racunala. to setanje s laptopima ce u jednom trenutku lose zavrsit kad isto padne na pod. da ne govorim kako jeftinjaci svi imaju hdd koji bas i ne voli kad ga se udara i mlati. osim toga, za imalo duzi rad laptopi ce morat bit ukljuceni u struju, a to je onda hrpa prepreka za koju ce zapet dica i potegnit laptop na pod.

primjer jedne OS, iznajmili su 3 pisaca i to na 4 godine. Vec u prvoj godini su platili toliko da su mogli kupit sva 3 ukljucujuci i potrosni materijal. Osim toga, naplacuju im svaki dolazak na teren kad njihov printer ne radi.
ti sa svojim vlasnistvom imas pravo radit sto zelis - s racunalom u najmu, ako se bilo kako osteti, imas problem. ako triba prominit bios bateriju zovi iznajmljivaca da je zamini i naplati ti 200kn sat umisto 10kn za bateriju. i nakon par godina sto imas? pare potrosene, a oprema uopce nije tvoja.
wifi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2017., 12:05   #33
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Ok dakle kako ću pokušat provest kod sebe -> tražiti barem tri ponude, u specifikacijama navesti da mora biti all-in-one i da mora imati SSD disk.
Ostalo će sve biti dovoljno dobro, iako ne šteti navesti npr. 4GB RAM-a minimum, da ne bi nekom palo na pamet nešto glupo.

All-in-one jer mi to znači nekoliko kabela manje, a tu mi dolazi do najčešćih kvarova u učionici. Također prostor u stolovima gdje su kućišta postaje prostor za torbe.

SSD jer mi je to daleko najveći performance benefit, pogotovo za ovo što radimo u školi. Ako kažem "otvorite svi to i to", da ne moram čekati dok se nekom bootaju windowsi ili dok chrome odvrti svoje.
He-he-he... naiva...
viruj, moras specificirat doslovce svaku vidu ako zelis dobit sto hoces. a cak i onda ce ti pokusat sve i svasta uvalit, i ako ides postupkom javne nabave, onda racunaj da ce ti se "gubitnici" potencijalno zalit.

All-in-one ti je losije rjesenje od laptopa koje je losije rjesenje od desktopa.
Pros: kabel za napajanje (eventualno ciglica), kabeli za mis i tipkovnicu.
Cons: kvar neke od komponenti (monitor/maticna) povlaci neupotrebljivost citavog racunala. kvaliteta, dimenzija i rezolucija LCD-a tipicno niza od standalone monitora. Koristenje laptop komponenti (memorija, diskovi, neprosirivost).

Ako vec zelis, prije bi se odlucia za miniITX kuciste i maticnu plocu, a to eventualno mos vesa-mountat na straznju stranu monitora. ili ic na NUC.

4GB rama ti je danas na granici upotrebljivosti. min. 8GB i moras navest DDR4, jer ces inace zavrsit s nekim starim AIO racunalom od prije 4 generacije (intel 5th gen ili starije)
Navedi minimum procesora (Pentium, ili i3 ili bolje), generaciju, pa cak i chipset, min broj portova koje mora imat (npr. USB 3.0, 3.1), tehnologije koje mora podrzavat, npr. VT-x, VT-d, vrstu SSD-a, primjerice m2 ti nista ne znaci ako dobijes SATA varijantu koju ces garant dobit ukoliko samo navedes m2. Ako se odlucis za desktop (ipak), onda navedi tocne modele kucista koje prihvacas (proizvodjac - model, minimalno tri), jer ces inace dobit najveci skart koji postoji. za napajanje navedi proizvodjace, seriju napajanja i minimalnu snagu (min. tri) tako da izbjegnes ranorazne MS, Chieftek, i slicna wannabe napajanja.

Doslovce u javnoj nabavi NE SMIS prepustit nista, a da nije napisano. Sve sto nije napisano otvara mogucnost da se uvale gluposti i/ili otvore mogucnosti za zalbe.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 12:15   #34
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Na javnu nabavu se ne mora ići ispod 150000kn, ali svakako bi se moralo ići na traženje različitih ponuda.

I da, prošao sam već uvaljivanje Lenovo ReThink modela pod nove i dizanja cijena komponenti za laganih 50%. Bi li netko kupio 1070 za 5100kn + PDV?
Nda...

Ako se ide, bit će jako detaljne specifikacije. Ali all-in-one mi se još uvijek sviđa. :/
Ne moraju to biti neka superjaka računala. Ok recimo da ih 8GB RAM-a čini future proof, ali svaki procesor koji danas postoji mi je dovoljno brz za ono što se radi. Uključujući i shitty laptop-grade Celerone (dok god nije baš M-pasivno-se-hladim nešto).
Isto tako bilo koji SSD mi je dovoljno brz, kapacitet apsolutno nebitan (i 64GB bi bilo puno previše).

Mountanje miniITX kućišta na monitor mi je opet neelegantno i čudno. I tako kad se trenutni pokvare rijetko radimo zamjene. Eventualno kad ode napajanje ubacimo iz nekog drugog. Ali neću na 10 godina starim kompjuterima ić testirat svaku komponentnu.
Kad se pokvari komp se rastavlja, a hardver ide na zid.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 13:18   #35
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
IPS monitor 22", FHD, DVI, HDMI, racunaj oko 800-900kn, 100kn za Logitech MK120 komplet, ostaje ti oko 3500 za samo racunalo.
Intel G4560 (500kn), Asrock B250M-HDV (500kn), min. 8GB DDR4 (500kn), 256GB nvme SSD Samsung 960 EVO (1000kn), Coolermaster Silencio 352 (500), Corsair VS650 (500kn).
Evo u Linksu ovo gore napisano ispada 4.167,52 kn. Drugi dućani ni nemaju ovo gore napisano. (napajanje i kućište)
Tu bi se sigurno moglo dobiti još barem 10% popusta i gratis dostava.

Jedino sad ne znam dal treba toliki ssd? Win zauzme s programima 40-60 gb.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 13:29   #36
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Ma ne treba 120gb+ HDD od 1TB.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 16:38   #37
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Na javnu nabavu se ne mora ići ispod 150000kn, ali svakako bi se moralo ići na traženje različitih ponuda.
ne znam ovisi li to o onome tko raspisuje odnosno placa, ali nedavno smo nabavljali opreme u vrijednosti nesto preko 100tkn, ni blizu 150tkn, i svejedno smo morali ic javnom nabavom. iskreno, meni bi osobno bilo puno draze, a u konacnici bi prosli i dobrih 10-20% jeftinije da smo mogli ic na direktne ponude. tako da...

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
I da, prošao sam već uvaljivanje Lenovo ReThink modela pod nove i dizanja cijena komponenti za laganih 50%. Bi li netko kupio 1070 za 5100kn + PDV?
Nda...
oh yeah... ne brini se, u masu skola to prolazi iz raznoraznih razloga...

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Ako se ide, bit će jako detaljne specifikacije. Ali all-in-one mi se još uvijek sviđa. :/
Ne moraju to biti neka superjaka računala. Ok recimo da ih 8GB RAM-a čini future proof, ali svaki procesor koji danas postoji mi je dovoljno brz za ono što se radi. Uključujući i shitty laptop-grade Celerone (dok god nije baš M-pasivno-se-hladim nešto).
Isto tako bilo koji SSD mi je dovoljno brz, kapacitet apsolutno nebitan (i 64GB bi bilo puno previše).
ako te zadovoljava to, sto da ti kazem... znam da bi ja onda prije uzea laptop nego AIO.

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Mountanje miniITX kućišta na monitor mi je opet neelegantno i čudno. I tako kad se trenutni pokvare rijetko radimo zamjene. Eventualno kad ode napajanje ubacimo iz nekog drugog. Ali neću na 10 godina starim kompjuterima ić testirat svaku komponentnu.
Kad se pokvari komp se rastavlja, a hardver ide na zid.
mountanje sam spomenia samo zato sto je to najblize AIO rjesenju. Inace su sva ova miniITX kucista tako elegantna i mala da nebi nikakav problem bia stavit ih pored ili ispod monitora. npr. node 202 ima mogucnost naknadne ugradnje full size graficke a dosta je malen. core 500 je cube koji je dosta nizak i malen, torba bi mogla NA njega stat. sto i jedna solucija postoji.

Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Evo u Linksu ovo gore napisano ispada 4.167,52 kn. Drugi dućani ni nemaju ovo gore napisano. (napajanje i kućište)
Tu bi se sigurno moglo dobiti još barem 10% popusta i gratis dostava.

Jedino sad ne znam dal treba toliki ssd? Win zauzme s programima 40-60 gb.
sve cijene sam gleda na nabava.net. na taj broj racunala imas besplatnu dostavu, a sastavit ih i instalirat sve potrebno valjda znas i sam.

ka prvo najisplativiji je, ka drugo, ne znas sto buducnost nosi...

Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Ma ne treba 120gb+ HDD od 1TB.
sto ce mu 1tb diska puta 13 ili 20 kompova??? ti se diskovi NIKAD nece iskoristit... ako ste vec zapeli za manji ssd, onda zivite samo s njim. kakvi vrazji hdd...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 18:33   #38
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
mountanje sam spomenia samo zato sto je to najblize AIO rjesenju. Inace su sva ova miniITX kucista tako elegantna i mala da nebi nikakav problem bia stavit ih pored ili ispod monitora. npr. node 202 ima mogucnost naknadne ugradnje full size graficke a dosta je malen. core 500 je cube koji je dosta nizak i malen, torba bi mogla NA njega stat. sto i jedna solucija postoji.
Nije stvar u veličini kućišta, nego u tome što su mi kabeli i konektori uzrok kvara broj 1. Imao sam kabele napajanja koji se spontano zapale, napajanja koja mi eksplodiraju u lice kad idem odspojit kabel (s ugašenog kompjutera, a nemaju sklopku).
Daleko najgori su VGA kabeli, pogotovo ako imaš učenike kod drugih profesora koji koriste učionicu, koji zakreću monitore da bi nešto pokazali.

S AiO rješenjem ostajem na jednom jedinom kabelu, za napajanje. Plus za tipkovnicu i miš, ali ako su USB oni se puno rjeđe kvare i to nije veliki problem za zamjenu.

AiO mi se također čini praktičnijim od laptopa za ono za što je potreban, a o dimenzijama ekrana da ne pričam.
Inače na natjecanjima se radi s laptopima, ali redovito na malene 14" ThihkPadove spoje vanjsku tipkovnicu i miš.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 19:11   #39
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
@marek45

Jesi možda razmišljao o multiseat software-u, kao npr Aster: https://www.ibik.ru
Na tvojem mjestu bih složio tri mrcine od kompjutera (Ryzen 7 1700) i kupio koliko trebaš periferije. Ušteda u novcima i prostoru.
Inače koristim Aster neko vrijeme žena radi na njemu u office-u i sl., dok ja gejmam i radi odlično ovaj moj komp se niti ne oznoji.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2017., 21:19   #40
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Isti slučaj, 25 računala limit sa PDV-om je 60.000 kuna..možda koja kunica više...molim neke preporuke..jel bi ovo bilo ok AsRock Q 190M, 4gb rama, 500gb, dvdrw,, napajanje MS, Monitor Acer V196HQLAb 18.5" LED..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.11.2017., 21:59   #41
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,705
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2017., 09:27   #42
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)
Od kojeg dućana su to cijene?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2017., 13:52   #43
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)

To bi bilo to, bez ikakve potrebe za pretjerivanjem. Kakvi vražji IPS ekrani, NVMe 256GB diskovi, i3 procesori, skupe ploče i napajanja...

Sve je to super kad sebi sastavljaš računalo, ali za školu je sve preko gore navedenog totalni overkill. Solidan procesor, neka socijalna ploča, napajanje koje neće biti preglasno ni krepati u kratkom roku, najjeftiniji veći monitor, najmanji isplativi SSD...

To će služiti 10g. minimalno bez da će zastarjeti, jednako kao što bi danas bez problema za školske potrebe služila neka 10g. stara C2D konfiguracija.

Što se prostora tiče, Windows i svi programi potrebni za školu ne popune ni 20GB. Sve što će se raditi na tim računalima neće popuniti još par GB kroz 10 godina, tako da je 120GB više nego komotno. A što se trošenja tiče, prije će trenutni učenici dobiti unuke nego taj SSD izgubi i 1% života zbog zapisivanja.

P.S. Radim u školi pa ne pišem napamet.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 16:24   #44
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229