Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.02.2009., 09:52   #1
Denis the Coach
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Smile Ugrađivanje procesora u laptop

Pozdrav svima,
Imam HP530 sa procesorom M420 Celeron 1.6.
Chipset je Intel 945.
Želim staviti jači procesor i ne znam koji su kompatibilni budući da na netu dobivam informacije negdje da je socket 479, a negdje da je M.
Inače dva različita socketa oba dva sa 478 pinova ak se ne varam.
Prva stvar ne znam koji točno socket je procesor.
Dakle dali je 479 ili M.
Dalje zanima me zna li tko kako se procesor točno postavlja, budući da je isti zalotan za matičnu.
Inače kupio bi u HG šrotu T2250 jer mislim da je kompatibilan jer se u ovu seriju ugrađivalo do procesora T2600.
Dalje nisam siguran dali su procesori 5xxx kompatibilni.
Dakle treba mi pomoć oko ugradnje procesora i oko točne informacije glede socketa.
Hvala svima na pomoći.
Denis the Coach je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 11:20   #2
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Ako je procesor zalemljen na ploči onda zaboravi zamjenu.
No ako je u socketu (konkretnije socket M) onda se vrlo jednostavno zamjeni ako ti prijenosno računalo ima lak pristup procesoru.

Koliko ja znam sva prijenosna računala s 945 čipsetom imaju procesore u socketu M (osim onih čiji su procesori zalemljeni na ploču).
Noviji čipseti (965 i kasniji) koriste drugačiji nekompatabilan socket.
Ovako to izgleda u Lenovu N100 (koji isto ima 945 chipset):

Kad skines hladnjak (koji drže zeleno označeni vijci na slici) procesor se vadi tako da ravnim odvijačem "otključaš" socket (crveno označeno na slici) i procesor jednostavno izvadiš van, kad staviš unutra drugi procesor opet ga "zaključaš" na tom istom vijku i vratiš hladnjak.

Sto se tiče kompatabilnosti procesora pogledaj na Wikipediji imaš popis Core i Core 2 procesora koji idu u socket M.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...icroprocessors
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ile_processors
Kad nađeš nešto što ti se čini ok ipak provjeri na Intel Processor Finderu.

Kod mene u Lenovu je T5300, tako da T5xxx serija paše ali opet ovisi koji točno model.
Gledaj sSpec Number (npr. za T5300 je SL9WE) jer isti procesor može biti dostupan u više varijanti za različite sockete.
crc11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2009., 12:54   #3
Denis the Coach
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Unhappy

Ajde barem da mi je netko točno odgovorio.
Ovi iz HP-a 0 bodova.
Nisu znali koji procesor je kompatibilan niti koji je socket.
Ma strašno.
Znači nema nikakve šanse ako je procesor zalotan da se izmjeni?
Denis the Coach je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 12:58   #4
Denis the Coach
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
E da i hvala na pomoći, makar sam razočaran jer sada znam da nemrem promijeniti procesor.
Denis the Coach je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 13:40   #5
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Jesi 100% siguran da je zalemljen na ploču?

HP 530 je dolazio s različitim procesorima pa mi nebi bilo logično da su radili posebnu ploču za svaki.

Neznam koliko je lak pristup samom procesoru na tom tvom HP-u no kod mene na Lenovu N100 ispod ima poseban poklopac gdje se nalazi procesor i njegov ventilator.
Ako možeš lako do procesora jednostavno pogledaj dal je u socketu.
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 13:54   #6
Denis the Coach
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Citiraj:
Autor crc11 Pregled postova
Jesi 100% siguran da je zalemljen na ploču?

HP 530 je dolazio s različitim procesorima pa mi nebi bilo logično da su radili posebnu ploču za svaki.

Neznam koliko je lak pristup samom procesoru na tom tvom HP-u no kod mene na Lenovu N100 ispod ima poseban poklopac gdje se nalazi procesor i njegov ventilator.
Ako možeš lako do procesora jednostavno pogledaj dal je u socketu.
Kada sam otvorio laptop, našel sam procesor, a preko njega je išla bakrena pločica (vjerojatno pasivni cooler) i procesor nikako nisam mogao pomaknuti niti sam vidio da je negdje zašarafljen. Morati ću ga cijelog otvoriti, jer iz onog koliko sam otvorio činilo mi se da su rubovi zalemljeni na matičnu.
Čudno mi je da je tako jer baš to kaj si rekao, ima negdje 4-5 verzija laptopa HP530 s različitim procesorima. Bilo bi glupo da su išli lemiti svaki različiti procesor na istu matičnu. Nisam skužio baš da procesor ima svoj socket unutra.
No kada dođem doma, slikal bum i stavim link za sliku pa ti reci svoje mišljenje.
Inače se dosta kužim u kompove, no ovo sa zalemljenim procesorima mi fakat nije jasno zašto se radi. Teška glupost. I da već sam bio na linkovima koje si dao, ali opet RESPECT tako da ne trebam tražiti sve ispočetka.
Još jednom hvala na trudu, a popodne bum metnul link za sliku laptopa.
E da kaj misliš će biti potrebno flashanje biosa ak ću moći staviti drugi procesor ili samo puknem gore i mirna bosna.
Denis the Coach je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 14:14   #7
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Denis the Coach Pregled postova
Kada sam otvorio laptop, našel sam procesor, a preko njega je išla bakrena pločica (vjerojatno pasivni cooler) i procesor nikako nisam mogao pomaknuti niti sam vidio da je negdje zašarafljen.
Ako nevidiš nigdje onaj vijak za otključavanje/zaključavanje socketa (na onoj slici sto sam poslao označen s crvenom bojom) onda je procesor zelemljen na ploči.
Procesor često leme ili iz ekonomskih razloga (jeftinija proizvodnja ploča) ili zbog mehaničkih (kako nema socketa sama visina procesora u odnosu na ploču je manja pa mogu napraviti tanji laptop).

Citiraj:
Autor Denis the Coach Pregled postova
E da kaj misliš će biti potrebno flashanje biosa ak ću moći staviti drugi procesor ili samo puknem gore i mirna bosna.
To ovisi o volji proizvođača.
Pretpostavljam da bi kod novijh računala to trebalo raditi (samo zamjena procesora uz naravno update BIOS-a prije toga).
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 18:44   #8
Denis the Coach
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Ima socket. Hvala bogu. Kako nikada nisam otvarao skroz laptop, vidio sam pločicu zelenu širine procesora koja se spaja na cooler na bakrenu pločicu. To je vjerojatno modul koji javlja temperaturu ili je zadržava. Uglavnom zgleda slično ko procesor. Pločica pored toga je socket od procesora. Nisam uspio skroz otvoriti, ali sam sve vidio kaj sam trebal.
Hvala na pomoći, izgleda full jednostavno. Klasika - samo trebam se naučiti otvarati i laptop. Pozz
Denis the Coach je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2009., 08:32   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
Skini Service Manual sa HP stranica. Tamo ti je jednostavno objašnjeno kako rastaviti lap i promijeniti komponente.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2009., 18:07   #10
karuro
Premium
Moj komp
 
karuro's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 110
Jel mi moze netko napisat koj bi jaci procesor mogao stavit u svoj Lenovo 3000 n200 0769BJG imam ovaj proc LF80537 T2310 SLAEC http://ark.intel.com/cpu.aspx?groupId=32431 i od svog tog proucavanja vise mi nis nije jasno?
karuro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.03.2009., 11:32   #11
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Code:
...koji bi jaci procesor mogao stavit u svoj Lenovo 3000 n200 0769BJG...
Lenovo N200 koristi 65nm Socket P procesore (Merom).
Noviji 45nm (Penryn) procesori vrlo vjerojatno nece raditi iako je isti socket!

Pogledaj nešto iz ove tablice:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ge.2C_65_nm.29

Pašu i drugi no gledaj da su Socket P, 65nm te standard-voltage i nebi trebalo biti problema.
Update BIOS-a prije stavljanja procesora se podrazumjeva.
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 19:18   #12
svele
Premium
Moj komp
 
svele's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
a dali se moze stavit jaci proc u hp compaq nx9110. hvala
__________________
Dobar tek
svele je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 22:30   #13
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Dal je to ovaj stroj?
http://h18000.www1.hp.com/products/q.../11867_na.HTML

Ako da, koji procesor imas u njemu?
Koliko vidim iz ovog gore linka to su stolni procesori unutra tako da nebi trebao imati problema s pronalazenjem procesora.

Baci screenshot iz CPU-Z ili CrystalCPUID da se vidi koji procesor je unutra.
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 00:01   #14
svele
Premium
Moj komp
 
svele's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
__________________
Dobar tek
svele je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 00:05   #15
svele
Premium
Moj komp
 
svele's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
__________________
Dobar tek
svele je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 00:13   #16
svele
Premium
Moj komp
 
svele's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
jos bi te nesto zamolio kupio sam novu bateriju i opet mi traje pol sata sta mogu mapravit. cuo sam da postoji neki programi za baterije ili pricam gluposti.
__________________
Dobar tek
svele je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 00:51   #17
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Vidim da je kod tebe 3,2 GHz, najjaci koji se isporucivao s tom serijom laptopa je bio 3,4 GHz tako da ti se zbog tih 200 MHz nikako ne isplati nadogradnja.

Za bateriju navodno postoje neki programi (vjerojatno od proizvodjaca laptopa) za kalibraciju baterije.
No u tom podruciju nemam iskustava pa ces morati pricekat da ti netko drugi odgovori (ili bolje, otvori novi topic).
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 08:45   #18
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
HP je uz neke svoje imao i nekakav softver za kalibraciju baterije. btw, da nije to neka kineska baterija kupljena preko ebaya? Ako je, zaboravi bilo kakvu kalibraciju - kupio si mačka u vreći.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 23:57   #19
svele
Premium
Moj komp
 
svele's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
kupio bar su rekli da je orginal 900 kn
__________________
Dobar tek
svele je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2009., 09:45   #20
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,404
Jel ima tko iskustva sa MSI servisom oko zamjene procesora ? Laptop je VR201 sa T2330 a planiram stavit T3200, laptop je pod garancijom još godinu i pol.

Hoće oni to htjeti napraviti i dali ću izgubit garanciju ? Može koja preporuka u koji servis se javiti, dali mora biti isključivo ovlašteni koji je naveden u garantnom listu ili se to može napravit u bilo kojem ovlaštenom u Zagrebu ?
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2010., 12:34   #21
bruno_x
Premium
Moj komp
 
bruno_x's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: split
Postovi: 240
ako moze preporuka za brzi procesor

imam ovaj procesor mobile dual core
intel core 2 duo T5550
pise Merom-2m

intel platform santa-roza
northbridge intel crestine pm pm965

e sad me zanima dali bi mogao u njega staviti neki brzi procesor i koji
hvala na odgovoru
bruno_x je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2010., 13:07   #22
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,085
Možeš staviti bolji, ali po meni se ne isplati jer je i taj dovoljno brz. Nove nećeš naći po razumnoj cijeni, eventualno polovne.

Pogledaj ovdje gdje je tvoj, u toj grupi ti odgovaraju svi procesori. Noviji s 45nm Penryn jezgrom ne bi išli.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2010., 22:26   #23
bruno_x
Premium
Moj komp
 
bruno_x's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: split
Postovi: 240
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Možeš staviti bolji, ali po meni se ne isplati jer je i taj dovoljno brz. Nove nećeš naći po razumnoj cijeni, eventualno polovne.

Pogledaj ovdje gdje je tvoj, u toj grupi ti odgovaraju svi procesori. Noviji s 45nm Penryn jezgrom ne bi išli.
pa i mislio sam na polovni neki ako naletim da ga kupim a stari cu stavit na prodaju

znaci po mom misljenju ovaj je naj jaci za moj laptop koji se moze ugraditi u njega a da mu pase
core 2 duo t5850
na sta moram obratit paznju pri kupnji mora bit socket p
potrosnja struje 35w brzina sabirnice 667
Core 2 Duo T5850 SLA4C (M0) 2167 MHz 2 MB 667 MT/s 13x 1.0375 - 1.3 V 35 W Socket P March 2008 LF80537GF0482M OEM
bruno_x je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2010., 00:35   #24
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Citiraj:
Autor bruno_x Pregled postova
...
znaci po mom misljenju ovaj je naj jaci za moj laptop koji se moze ugraditi u njega a da mu pase
core 2 duo t5850
Ako je Santa Rosa platforma onda bi trebali ići svi 35W Merom/Merom-2M procesori koji idu u socket P (uključujući i one s 800 MHz FSB-om i 7xxx seriju).

No prije nego što išta ideš kupovat provjeri koji su se sve procesori serijski nudili s tvojim računalom, tako češ steći feeling šta bi moglo a što ne raditi, a nebi bilo loše pogledati i na googlu jer nekad ti procesor može uredno pasat na ploču al BIOS ne podržava taj konkretan proc.
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2010., 00:47   #25
bruno_x
Premium
Moj komp
 
bruno_x's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: split
Postovi: 240
Citiraj:
Autor crc11 Pregled postova
Ako je Santa Rosa platforma onda bi trebali ići svi 35W Merom/Merom-2M procesori koji idu u socket P (uključujući i one s 800 MHz FSB-om i 7xxx seriju).

No prije nego što išta ideš kupovat provjeri koji su se sve procesori serijski nudili s tvojim računalom, tako češ steći feeling šta bi moglo a što ne raditi, a nebi bilo loše pogledati i na googlu jer nekad ti procesor može uredno pasat na ploču al BIOS ne podržava taj konkretan proc.
to bi bilo ludilo da mogu ovi na 800 Mhz to bi onda tnacilo da bi moga stavit i ovaj brzi ram koji radi na 800 Mhz ali cisto sumljam.. pa zar se bios ne moze flesnit?
ja mislin da bi bilo aj bolje da posaljem mail tvornici koja je sastavila moj laptop...jer sam se pomalo izgubio u svemu ovome
bruno_x je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2010., 00:58   #26
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Citiraj:
Autor bruno_x Pregled postova
to bi bilo ludilo da mogu ovi na 800 Mhz to bi onda tnacilo da bi moga stavit i ovaj brzi ram koji radi na 800 Mhz ali cisto sumljam..
Na linku piše (a nije sve za vjerovati wikipediji al opet):
http://en.wikipedia.org/wiki/Centrin...orm_.282007.29
"...Runs DDR2-800 SO-DIMMs at 667 MHz even though an 800 MT/s front side bus is supported."

Citiraj:
Autor bruno_x Pregled postova
pa zar se bios ne moze flesnit?
Pa može, al imaj na umu da laptopi nisu kao matične ploče vulgaris gdje je proizvođačima bitno da SVI procesori rade.
Kod proizvođača lapotopa njima je bitno da rade procesori koji oni prodaju (s laptopom).
Vrlo vjerojatno će novi proc (ako je kompatabilan s pločom i chipsetom) raditi bez problema al nemoj kasnije da nisi bio upozoren ako ne radi.

Citiraj:
Autor bruno_x Pregled postova
ja mislin da bi bilo aj bolje da posaljem mail tvornici koja je sastavila moj laptop...jer sam se pomalo izgubio u svemu ovome
Koji je laptop u igri?
crc11 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2010., 02:56   #27
mdgrgic
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 66
imam hp pavilion dv6-1360, core2duo t6600,dali ja mogu na njemu mijenjat procesor i koji je najjaci koji bi mogao stavit te cijena?! hvala
mdgrgic je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2010., 07:11   #28
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
Svaki se procesor može zamijeniti, ali stvarno ne vidim potrebe za tim. Jači od toga ti ne treba. Ipak pričamo o dvije jezgre na 2.2GHz, 2Mb cachea i 800MHz FSB-u. Čemu jači?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2010., 14:22   #29
mdgrgic
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 66
ma cisto informativno,da ga jednog dana,kroz 2-3 godine mogu promijenit :-)
a dali znas mozda kakvo je stanje sa grafickom?dali se ona da zamijenit?
mdgrgic je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2010., 17:15   #30
crc11
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 13
Citiraj:
Autor mdgrgic Pregled postova
a dali znas mozda kakvo je stanje sa grafickom? dali se ona da zamijenit?
Na zamjenu grafičke kartice na laptopu zaboravi...
U gotovo svim slučajevima grafička je baš specifična za konkretan model laptopa i nikako ili vrlo teško da možeš metnuti nešto drugo unutra (i to samo u slučaju da GPU nije direktno na matičnoj ploči).
Postojala je inicijativa u vidu MXM-a ali toga se nitko od proizvođača ne pridržava (što je donekle razumljivo pošto je problem s hlađenjem i sl.).
crc11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na