Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2020., 08:15   #1
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Iskustva/problemi sa Gigabyte/Amazon RMA

Problem: crkla Gigabyte ploča kupljena prije 2.5 godina na engleskom Amazonu. Tražio RMA na Amazonu, dobio odgovor da oni daju RMA 2 godine, a za moj slučaj da se javim na gigabyte.co.uk.
Ekipa iz gigabyte.co.uk, zadnji odgovor nakon mjesec dana prepucavanja:

"As the guarranty rule, you should first try develop the warranty issue form the dealer where you bought the MB, it will be safe and quickly.

In special case you can try contact with our RMA center in Europa with

partner_rma@gigabyte.de

ask for special warranty service."

Poslao mail prije 10 dana, nikakvog odgovora. Garancija ističe 27.11., ima li neko iskustva kako ovo najbolje odraditi?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 14:38   #2
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
To je ono šta ja kažem kad ljudi za 20kn kupe drugdje ploču
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2020., 14:51   #3
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
To je ono šta ja kažem kad ljudi za 20kn kupe drugdje ploču

Ne valja ti računica, platio sam je 120 funti kad je kod nas najjeftinija bila u edigitalu za 1350kn
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 16:57   #4
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
To je ono šta ja kažem kad ljudi za 20kn kupe drugdje ploču
Jbg, nema sreće očito(ne kužim ni čemu taj smajli...), ja sam čuo da Amazon u te 2 godine garancije momentalno šalje novi artikal, a uz njega ide kutija sa plaćenom poštarinom za vraćanje pokvarenog ili uopće ne vrćaš nego bacaš u smeće.
Rekao bih da je to top support.
Samo eto, njemu je krepalo nakon tih dvije godine.
A ovo da Gyga RMA support ne odgovara na mail mi je fascinantno.
Možda da se proba sa neke druge mail adrese (možda imaš na poslu?) jer im ovo nekim čudom završi u SPAM filteru?

Inače i ja sve kupujem kod nas, tu i tamo kupim neš vani, ali komponente ovdje i bok.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 19:18   #5
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova

Inače i ja sve kupujem kod nas, tu i tamo kupim neš vani, ali komponente ovdje i bok.
ma i ja, ali ako zanemarim edigital koji je gori od amazona što se tiče, prošao sam preko 500kn jeftinije za taj Crni petak, tako da sam podlegao iskušenju

A evo i primjer broj 2: u njemačkoj sam uzeo 2014-te Supermicro A1SAM-2750f serversku ploču, i prije par dana crkla zbog poznatog buga u Avoton procesoru (za kojeg ja ipak nisam znao). Napišem Supermicro supportu da znam da je istekla garancija, ali da bi da sam znao da nude RMA kad se saznalo za taj bug, da bi im poslao, i oni u roku odma kažu šalji ploču u Nizozemsku, i za 10-ak dana stigla nova ploča, bez ikakve prepiske kao sa Gigabyteom

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 08.07.2020. u 20:42.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 09:38   #6
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Gigabyte i Supermicro...loš i dobar support

Gigabyte...ploča se pokvarila nakon 2.5 godina, Amazon support daje RMA 2 godine, a za treću prebacuje na Gigabyte, koji me malo voza, da bi me sad potpuno ignorirali

Supermicro...pokvarila se ploča kupljena 2014-te, poslali novu ploču bez puno filozofiranja
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 09:46   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Enterprise vs Consumer....tja....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 10:30   #8
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Enterprise vs Consumer....tja....
Iskreno, ja sam baš očekivao da će me enterprise firma pokušat oderat...razumijem da više polažu na support, ali obično to i košta
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 10:42   #9
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Tebe voza Amazon, a ne Gigabyte. Proizvođač ne rješava reklamacije direktno s krajnjim kupcem. Ovo sa Supermicrom mi nije jasno, možda je neka enerprise fora.

Imam Gigabyte grafičku kupljenu na Amazon.uk (prodavač Amazon EU), ista garancija, 2+1. Poslao sam mail Gigabytu čisto iz znatiželje, da vidim šta bi bilo da kartica krepa u trećoj godini. Nakon provjere serijskog broja su mi napisali kako je kartica završila na Amazonu: Gigabyte je prodao karticu distributeru za UK, distributer je prodao Amazonu, a Amazon meni.

Točno je da treća godina garancije ide preko proizvođača, ali ne na način da ti kontkatiraš Gigabyte i moliš pomoć. Ti trebaš rješavati sve sa Amazonom i ploču slati njima, a kako njihov RMA chain funkcionira i tko će zaista pokriti trošak nove ploče (Amazon, distributer ili sami Gigabyte) nije tvoja briga.

Ista stvar sa Asusom - nema kontakta sa krajnjim kupcem oko garancije. Matična kupljena u Uzishopu, riknula u garantnom roku, no kako sam u tom trenutku bio u DE, pokušao sam reklamaciju riješiti direktno sa Asus.de - nema šanse. Morao sam matičnu slati iz DE u HR, pa ju je Uzi slao natrag Asusu u DE, zatim se nova ploča vratila Uziju u HR i tek onda je Uzi poslao novu meni.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 10:57   #10
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Tebe voza Amazon, a ne Gigabyte. Proizvođač ne rješava reklamacije direktno s krajnjim kupcem. Ovo sa Supermicrom mi nije jasno, možda je neka enerprise fora.

Imam Gigabyte grafičku kupljenu na Amazon.uk (prodavač Amazon EU), ista garancija, 2+1. Poslao sam mail Gigabytu čisto iz znatiželje, da vidim šta bi bilo da kartica krepa u trećoj godini. Nakon provjere serijskog broja su mi napisali kako je kartica završila na Amazonu: Gigabyte je prodao karticu distributeru za UK, distributer je prodao Amazonu, a Amazon meni.

Točno je da treća godina garancije ide preko proizvođača, ali ne na način da ti kontkatiraš Gigabyte i moliš pomoć. Ti trebaš rješavati sve sa Amazonom i ploču slati njima, a kako njihov RMA chain funkcionira i tko će zaista pokriti trošak nove ploče (Amazon, distributer ili sami Gigabyte) nije tvoja briga.

Ista stvar sa Asusom - nema kontakta sa krajnjim kupcem oko garancije. Matična kupljena u Uzishopu, riknula u garantnom roku, no kako sam u tom trenutku bio u DE, pokušao sam reklamaciju riješiti direktno sa Asus.de - nema šanse. Morao sam matičnu slati iz DE u HR, pa ju je Uzi slao natrag Asusu u DE, zatim se nova ploča vratila Uziju u HR i tek onda je Uzi poslao novu meni.
Proizvođač itekako rješava reklamacije direktno s krajnjim kupcem, imam osobnih iskustava za na prste dvije ruke nabrojati.
(Logitech, Crucial, Sandisk, Kingston...s nekima i više puta)
Ako je garancija prodavača (minimalna zakonska EU garancija) istekla, Amazon nema više ništa s time.
Sve te "limited lifetime warranty", "5 year" i "10 year warranty" koje proizvođači daju, proizvođači direktno i rješavaju. Trgovina s time nema ništa.

Ovo tvoje 2+1 si uzeo neku eksternu garanciju kupljeno preko Amazona, što Amazon i nudi nakon što staviš proizvod u košaricu. Nekad je free, nekad se doplaćuje. Amazon je tu posrednik između tebe i osiguravajuće kuće, isto kao da dodatno jamstvo uz uređaj kupiš u Elipsu ili tko već nudi sličnu stvar. Imaš ugovor između sebe i osiguravajuće kuće, koja može, ali i ne mora uključivati trgovca kao posrednika. Sve piše u uvjetima korištenja. Dan kad je tebi istekao minimalni propisani zakonski rok od 2 godine (ako nije drugačiji definiran od strane prodavača), prodavač više nije odgovoran za taj proizvod.

Sve je čisto. Gigabyte i njihov RMA je ovdje problem, ali kome se možeš žaliti?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.07.2020., 11:10   #11
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Nemam isksutva sa gigabyte RMA, ali imam sa supportom.
Kontaktirao sam ih u vezi jedne stvari prije nekih godinu dana. Treba im cca tjedan-tjeda i pol da odgovore, i taj prvi put sam dobio totalno neki generic odgovor, pa sam pitao opet, i opet tjedan dana, i onda mi je neki debil odgovorio i ponovno pitam isto, i dodam jos jedno pitanje, na kraju su mi odgovorili na to drugo pitanje koji je bio doslovno forward od njihovog nekog unutarnjeg supporta. Odustao sam...

Onda sam ih ponovno kontaktirao nakon godinu dana, tj. prije koji mjesec, za istu tu stvar, i dobio sam odgovor koji sam trebao dobiti prije godinu dana.
Tako da sve ovisi kom je dodjeljen tvoj ticket i koliko se toj osobi da zafrkavat.
Mozda da probas otvoriti novi ticket, mozda sustav dodjeli nekom drugom tvoj problem pa ga rijesis...
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 11:12   #12
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Proizvođač itekako rješava reklamacije direktno s krajnjim kupcem, imam osobnih iskustava za na prste dvije ruke nabrojati.
(Logitech, Crucial, Sandisk, Kingston...s nekima i više puta)
Ako je garancija prodavača (minimalna zakonska EU garancija) istekla, Amazon nema više ništa s time.
Sve te "limited lifetime warranty", "5 year" i "10 year warranty" koje proizvođači daju, proizvođači direktno i rješavaju. Trgovina s time nema ništa.

Ovo tvoje 2+1 si uzeo neku eksternu garanciju kupljeno preko Amazona, što Amazon i nudi nakon što staviš proizvod u košaricu. Nekad je free, nekad se doplaćuje. Amazon je tu posrednik između tebe i osiguravajuće kuće, isto kao da dodatno jamstvo uz uređaj kupiš u Elipsu ili tko već nudi sličnu stvar. Imaš ugovor između sebe i osiguravajuće kuće, koja može, ali i ne mora uključivati trgovca kao posrednika. Sve piše u uvjetima korištenja. Dan kad je tebi istekao minimalni propisani zakonski rok od 2 godine (ako nije drugačiji definiran od strane prodavača), prodavač više nije odgovoran za taj proizvod.

Sve je čisto. Gigabyte i njihov RMA je ovdje problem, ali kome se možeš žaliti?
Tako nekako su mi objasnili u Amazonu...Gigabyte se čak toliko pravi važan sa supportom da za AORUS; kao tobože elitnu liniju proizvoda, daju i 4 godina garancije ako u roku od 30 dana od kupnje registriraš proizvod na njihovim stranicama (to nisam prije znao, ali eto ako nekome pomogne...). Doduše, kako bi tek reagirali na 3.5g star proizvod, kad i sa 2.5g se prave mutavi
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 11:18   #13
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Nikakva eksterna garancija nije u pitanju, Gigabyte navodi 3 godine na službenoj stranici, identično za matične i grafičke:

"GIGABYTE provides 3 years warranty from the production date. The warranty applies exclusively to distributors and dealers. End users have to claim the RMA service through dealers where the product was purchased. Please contact the location where the original order was placed."

https://www.gigabyte.com/uk/Support/...ty/Motherboard

Isto mi je potvrđeno mailom od osobe iz Gigabyte supporta. Zašto se prave mutavi u ovom slučaju, mogu samo nagađati.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 12:00   #14
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Nikakva eksterna garancija nije u pitanju, Gigabyte navodi 3 godine na službenoj stranici, identično za matične i grafičke:

"GIGABYTE provides 3 years warranty from the production date. The warranty applies exclusively to distributors and dealers. End users have to claim the RMA service through dealers where the product was purchased. Please contact the location where the original order was placed."

https://www.gigabyte.com/uk/Support/...ty/Motherboard

Isto mi je potvrđeno mailom od osobe iz Gigabyte supporta. Zašto se prave mutavi u ovom slučaju, mogu samo nagađati.
Kakve onda Amazon ima veze s tvojim slučajem? Nitko ne obavezuje retailera da ispoštuje Gigabyteovih 3, nego samo EU 2 godine jamstva.

Ako te retailer odbije, možeš se žaliti samo upravi vodovoda jer se Gigabyte ogradio da se jamstvo claima samo preko retailera

Danas očito sve treba pitati prije nego kupiš. A i čitati. Lako čovjek preskoči... from the production date

Dokaži kad je proizvedena, ako si je kupio 2020. a hoćeš reklamirati krajem 2022. Lupe ti da je proizvedena krajem 2018. i kome ćeš se žaliti.

Uglavnom, pored Asusa, sad mi je i Gigabyte na crnoj listi, tako da su ovo korisne informacije ljudima.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 15.07.2020. u 12:09.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 12:12   #15
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Gigabyte...ploča se pokvarila nakon 2.5 godina, Amazon support daje RMA 2 godine, a za treću prebacuje na Gigabyte, koji me malo voza, da bi me sad potpuno ignorirali

Supermicro...pokvarila se ploča kupljena 2014-te, poslali novu ploču bez puno filozofiranja
spojio sam ti teme, nema smisla dvije za istu stvar
tor je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 12:24   #16
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
spojio sam ti teme, nema smisla dvije za istu stvar
Ma ovu sam otvorio više zbog naslova, tj zbog Supermicra koji mi je odradio garanciju nakon 6 godina, i bez skoro ikakvog propitkivanja
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 12:41   #17
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kakve onda Amazon ima veze s tvojim slučajem? Nitko ne obavezuje retailera da ispoštuje Gigabyteovih 3, nego samo EU 2 godine jamstva.

Ako te retailer odbije, možeš se žaliti samo upravi vodovoda jer se Gigabyte ogradio da se jamstvo claima samo preko retailera

Danas očito sve treba pitati prije nego kupiš. A i čitati. Lako čovjek preskoči... from the production date

Dokaži kad je proizvedena, ako si je kupio 2020. a hoćeš reklamirati krajem 2022. Lupe ti da je proizvedena krajem 2018. i kome ćeš se žaliti.

Uglavnom, pored Asusa, sad mi je i Gigabyte na crnoj listi, tako da su ovo korisne informacije ljudima.

Evo iskopao sam par mailova od dotične Rachel Wang iz EU Gigabyta:

Citiraj:
Dear ****,
After check, SN************** was sold to a distributor in UK MICRO PERIPHERALS LTD
The warranty is valid until 2020/8/27
Točno, garancija vrijedi od datuma proizvodnje, ali ja sam svoju kupio početkom 9/2017 tako da sam "izgubio" možda 1 tjedan garacije.

Moj reply:

Citiraj:
Hello Rachel, thank You for assisting me.
II will contact the distributor if I ever need it.
Njen finalni reply:

Citiraj:
Dear ****,
Normally you should contact directly to your dealer who sold it to you and they will return to the distributor.
Dakle, po njima RMA claim mora ići preko Amazona. Naravno da novu karticu ne daje Amazon, ali oni su ti koji ju šalju distributeru, a distributer Gigabytu.

Nisam kontaktirao Amazon.uk, jer kao što sam rekao, ovo je bilo samo ispitivanje terena, tako da ne znam njihovu stranu priče i da li bi me odjebali u slučaju da sam zaista napravio RMA claim.

U svakom slučaju, sljedeća kartica će ići preko hrvatskog shopa ili direct sellera tipa EVGA.eu., gdje je eksplicitno naveden jamstveni rok. Grafičke su postale preskup komad hardvera da gubiš vrijeme i živce oko garancije.

Zadnje izmijenjeno od: sti. 15.07.2020. u 12:49.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 12:46   #18
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
U svakom slučaju, sljedeća kartica će ići preko hrvatskog shopa ili direct sellera tipa EVGA.eu., gdje je eksplicitno naveden jamstveni rok. Grafičke su postale preskup komad hardvera da gubiš vrijeme i živce oko garancije.
I ja ću se truditi od sada kupovati "domaće", samo problem je kad uleti ponuda upola cijene pa ne uspijem odoliti

Mene više živcira što nas tretiraju kao budale, pa npr kad sam registrirao na AORUS sajtu, ako izaberem da sam iz USA, onda uredno stavi link "service" preko kojeg se može odraditi RMA; ali ako izaberem bilo koju državu iz EU, onda link misteriozno nestane


Kako je krenulo, morat ću se prebaciti na MSI, ima neko možda iskustva s njima?

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 15.07.2020. u 13:00.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 13:15   #19
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Dakle, po njima RMA claim mora ići preko Amazona. Naravno da novu karticu ne daje Amazon, ali oni su ti koji ju šalju distributeru, a distributer Gigabytu.
Iz mog iskustva, Amazon će ti uvijek izaći u susret, čak i više nego što trebaju, no da te mogu hladno otkantati nakon što više nemaju pravnu obavezu, mogu.

Nisam imao jedno jedino loše iskustvo s njima, a kupovao sam i nove i warehouse deals stvari.

Zadnja dvije reklamacije:

1. Kupio s amazon.co.uk (free poštarina) i onda donio doma, koristio i imalo je neku konstrukcijsku grešku pa sam htio vratiti jer je imalo 2 mjeseca rok za to. Poslao iz HR nazad u UK, vratili mi na račun plaćeni iznos i veći iznos poštarine nego što sam platio (čak me nisu ni račun tražili)

2. Kupio s amazon.de warehouse deals originalnu Apple kožnu masku za iPhone. Pisalo je da ima "moderate" tragova korištenja. Došla je maska na kojoj je netko oštrio skalpel
Poslao im slike i rekao da mi ovo ne izgleda kao "moderate" nego kao neupotrebljivo. Uz puno ispričavanja su mi vratili sve novce nazad, i ostavili mi masku.

Ok, općenito su warehouse deals super, gdje se kockanje često i isplati. Nema slika, pa moraš riskirati. Ok, naletio sam na ovakav primjerak koji je bio u lošijem stanju nego što je bilo oglašeno, ali sam zato na par mjesta uštedio i do 300€ jer je stanje bilo daleko bolje ili čak bez ikakvih tragova

U zadnjih x godina je tu još puno slučajeva gdje je sve odrađeno ekspresno i stvarno na korist kupca.

Ako se već kupuje nešto od Gigabytea (i Asusa) kod njih, ja bih prvo pitao njihov support da imam crno na bijelom kako se ostvaruje jamstvo.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na