Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2012., 10:19   #1
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
HDTV ZA PC

mene zanima koliko je "pametno" stolni monitor zamijeniti s full HD TV !!

Zasto ??

Pa ovako ....

Posto su cjene 32" fullHD tv-a dosta pale ... (215-250eur se moze naci LCD/LED) zanima me koliko je to pametno !

U zavisnosti od toga sto se radi na kompjuteru !!

Pa ovako posto je vecini ljudi bitna nekakva multimedija (Filmovi,igrice, internet, tu i tamo nekakav "rad" u programu) mislim da je 1920×1080 pixela pravi pogodak !

Pogotovo ako radite za malo vecim stolom pa vam je monitor debelo vise od 40cm udaljen od ociju .. koliko ona ima smisla navijati za neku ultrabolesnu rezoluciju ?

A s druge strane ... i da se nadje nekih vecih LCD monitora sa velikom rezolucijom .. pitanje je hardvera u kompjuteru .. dali ce on to moci pogoniti, i ako hoce, koliko dugo (jer vec za 6 mjeseci morat ces na novim igrama reducirati rezoluciju)

Da neduljim ...

Vidio sam spojen 32" HD (cinimise da je bio LED Samsung neki) na PC i igra se vrtila na njemu ... ja sam pogledao sliku sa nekih 40cm udaljenosti i meni je bilo manje vise ok !

LEd TV-i su dosli poprilicno tanki, bez puno plasticnog ruba, i koriste dosta malo W pri radu ..

Zasto ih ne prekopcati na PC i uzivati s pola metra !! Jeftinije je nego se zabiti u nehi PC monitor s visokom rezolucijom, za koji ce mo se itekako morati iskesirati ako mislimo da nam tu istu rezoluciju PC i pogoni duze vrijeme !

Ja mislim da je Ful HD dobro rijesenje za 32" ! (s obzirom na ulozeno/dobiveno)

Sta vi mislite ?
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2012., 11:55   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
32" lcd tv full hd vs 23" monitor full hd, dosta veca dijagonala, isti broj piksela...me not like
al ako se misli taj tv koristit samo za filmove, onda se isplati
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2012., 12:27   #3
Wozniak jR.
humanware
Moj komp
 
Wozniak jR.'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: zGb
Postovi: 455
Da, za filmove + igre se cini presavrseno,al za neki normalan rad ( tekst + web ) je upitno. Kako bi izgledao tekst na tolikoj dijagonali s tolikom rezom iz neke koliko-toliko normalne udaljenosti...
Wozniak jR. je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2012., 12:48   #4
nbafan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 54
E bas ja tako imam,LG led TV 82 cm,igrice presavrseno,sve isto kao i obicni monitor,i onda samo prebacis na daljenskom na televizor i gledas TV

Ja sam to napravio i zadovoljan sam,eto vec 3 mjeseca imam tako i nikad nije bilo problema...kupis HDMI za 80 kn i to je to
nbafan je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2012., 23:52   #5
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
32" lcd tv full hd vs 23" monitor full hd, dosta veca dijagonala, isti broj piksela...me not like
al ako se misli taj tv koristit samo za filmove, onda se isplati
Imao sam i ja Samsung 22" na stolu (ne tako daleko od ociju, normalna daljina) I po defaultu kad bih radio i opustio se u nasljonac... cesto u chat prozorima u windowsu nebi vidio slova koliko je sitno po defaultu !

Sve je sitno ...

Mislim zivcira me sta za te rezolucije sve moras po defaultu zabit glavu u ekran da "iskoristis" visoku rezoluciju !

Kazem to ima smisla u nekim CAD-CAM programima, i slicno ... kad sto veca radna povrsina (zgusnutiji pikseli) to bolje !

A moze se i namjestiti u windowsima da se bude vece ,,, al to opet je komplikacija ... a i opet pokrenes neku igru ala WOW ili Diablo ..... a ono dugme za "start" recimo minjaturno .. skoro da nevidis sto pise !

To mene zivcira !

Meni se bas cini da je 32" uzivancija !

Kazem imao sam 22" Samsung LCD (nesjecam se rezolucije al ono standardno dobra pikselaza po inchu, detaljno itd ...)

Al sto da kazem ... NESVIDJA MI SE ! Samo krade resurse kompjutera ... a da daje ugodjaj .. pa i nije bas !


Sve zavisi koliko daleko ti je monitor od ociju !
Ako si zbijen na nekom stolicu .. svakako 24" . .al ako imas normalan stol i "normalno" ti je da je monitor oko 40-50cm od ociju kad se zavalis u stolicu (a to je mislim vecini) e ond mi se cini 32" ko pravi pogodak !

I ja vecinu vremena provodim online .. chat .. internet forumimi .... online igre ... Koji put i neki rad !


BTW .. bio sam u jednom internet caffeu .. imali su 20" 16:9 monitore u nekoj maloj rezoluciji....
Kad sam sjeo tamo mislijo sam da je to silovanje ispocetka ... sta nisu stavili "native" za pikeslazu tih monitora (vec su udrili vecu tako da im sve instalirane stvari idu glatko bice, i da se ne zezaju)

I tako koristim ja to "mutno" I mogu reci da nakon par sati nisam ni primjecivao da sam na slaboj rezi !

Mogu reci da visoka reza vrlo malo igra kod "ugodjaja" bilo igara bilo sta drugo ! Bar meni ! (nisam toga bio ni svjestan)

Nesto slicno kada ljudi kupe 42" HDTV i onda gledaju full HD mkv filmove sa 4 metra daljine ! Koja korist ?

A ako se zabijes pred ekran .. opet ne vidis ukupnu sliku kako spada .. i vecini ne odgovara .. ili boli glava ili sta drugo pa na tu dijagonalu od 42" bjeze od TV-a na dalje !
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2012., 23:57   #6
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Wozniak jR. Pregled postova
Da, za filmove + igre se cini presavrseno,al za neki normalan rad ( tekst + web ) je upitno. Kako bi izgledao tekst na tolikoj dijagonali s tolikom rezom iz neke koliko-toliko normalne udaljenosti...
Pa ne puno gori .. od recimo 15" laptopa sa 1366x768 kad ga gledas sa 15cm udaljenisti ! (na cemu sam sad)
Vidis isto pikesalzu i to solidno ! A opet za Web i tekst sluzi vise nego solidno !

Samo tko se zamara sa time puno .. odmakens se jos 10-15cm .. jedva vidis .. .makens jos 10-15... nemozes bas primjetiti !

Slicno ko i ovi mobiteli novi sa mini ekranima i bjesnom rezolucijom !!?? moras zabit oko u njega da bi se divio !!??
Cemu to ?
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 11:15   #7
KarloB
Jedem skoro svaki dan.
Moj komp
 
KarloB's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: LV426
Postovi: 272
Da da ti nabaciš pogled ovdje?

http://www.svjetlost.hr/

Na koji način ti 82cm televizora na pola metra od očiju može izgledat dobro? Sad ovog trenutka gledam u 22' monitor sa 1920*1080 koji mi stoji na oko pola metra od očiju i bez ikakvih problema i naprezanja mogu čitat font 8.
Kod mobitela je visoka pikselaža zbog oštrine slike. Npr pogledaj tekst na iphone4 pa na 3gs. Ako tu ne vidiš razliku, onda stvarno trebaš posjetu gornjem linku
KarloB je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 11:50   #8
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor KarloB Pregled postova
Na koji način ti 82cm televizora na pola metra od očiju može izgledat dobro?
Pa mislio sam da je problem u meni ako mi sa minimalno pola metra 32" u HD rezoluciji izgleda nelose ! I daje nelos dozivljaj !

Ali vidim da nisam jedini ... nbafan ... je zadovoljan isto !

Nije problem u tome jeli mozes ili nemozes nesto citati ili na necemu raditi .. nego koliko ti to godi/smeta ili u mom slucaju daje dozivljaj ! (posto ne radim na kompjuteru za $ pa mi produktivnost nije nesto na sto bih trebao obracat pozornost)

Vekome je bitno neki tamo pixelshaderi i antialisingsi . .da su full . .pa svrsava na to ... mislim svi se loze na neke divovske rezolucije !!??



Ja sam imao 22" monitor i kad bi mi bio vise od 50cm od ociju (kad se naslonim na stolici).... brate zamor !
Mogu ja to sve citati i to al .. kad si 2 sata po forumu .. bome i nije ono laganini da su ti oci opustene ! Vec naprotiv ocni misici i te kako rade !

Tako sam i mislio da cu HTC HD mobitel (koji ima 720p rezoluciju) moci drzati u ruci i gledati na njemu film ... Al opet ... smor samo takvi bez obzira sta je slika cista ko suza !!!

Matematicki je isto imat (bubam) 720p na 20 cm od ociju na 7" ili 720p na 42" na 3 metra ! (oko ne vidi npr pixelazu ni na jednom recimo) Ali mozgu nije isto gledat u nesto malo na 20cm ili na nesto dosta vece na 3 metra !

Tako i ja gledam sto dalje stavit TV/monitor od sebe ... jer sam shvatio da mi je sto blize zamor ! Naravno necu ga stavit na 1 metar !
Ustvari mogao bi i neki od 40" na metari li malo vise .. al to su onda egzibicije !

32" mi se cini nelose za par stoja eura ! A i ovi LEd novi izgledaju ko monitori .. tanki ne trose, niti se griju puno ... nije idealno za PC .. al bome za tu cjenu nije ni lose !
Nije problem nabavit i 24" monitor .. al cemu kad ak ohoces igrat na nativnoj rezoluciji moras se itekako iskesirat za graficku i ostalo ...
Onda gubi svrhu nabavka takvog monitora ako ce se sve na njemu vrtiti na manjim rezolucijama !
__________________

Zadnje izmijenjeno od: O_D_E_Z. 09.07.2012. u 11:57.
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 12:06   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
pa ko veli da moras igrati na full rezoluciji? ja sam na trenutnoj konfi igral portal2 sa 1440x900 i islo je glatko, a slika nije bila puno losija nego na nativnoj
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 12:30   #10
ezz
Premium
Moj komp
 
ezz's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 297
mislim da tebi trebaju naočale a ne hdtv
__________________
ezz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.07.2012., 14:01   #11
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
pa ko veli da moras igrati na full rezoluciji? ja sam na trenutnoj konfi igral portal2 sa 1440x900 i islo je glatko, a slika nije bila puno losija nego na nativnoj
Pa nemoram .. al sta cu onda davati recimo nekoliko tisuca kn za 26" monitor ?

Jel ima jos netko tko ima spojen HDTV na PC da podjeli iskusta .. prednosti mane iz prve ruke ! Osobni dozivljaj !

Koji TV bi bio najbolji i sl. ...

E da zaboravio sam se osvrnuti na opasku:


"Kod mobitela je visoka pikselaža zbog oštrine slike. Npr pogledaj tekst na iphone4 pa na 3gs. Ako tu ne vidiš razliku, onda stvarno trebaš posjetu gornjem linku"

Razlika se vidi !

Ali sto hoces reci da svi oni koji imaju 3G moraju taj baciti u smece i pod hitno preci na cetvorku ... jer "dozivljaj" je nemjerljivo veci !!??

Jedina prava funkcionalnost kod takvih uredjaj kad izadje bolja rezolucija je kod browsanja gdje bolja rezolucija omogucava lakse browsanje po netu a sve ostalo ... je sminkanje i preseravanje!

Koliko je bitno kod pacmana da nema antiallasinga ? Nikoliko...
Ali uvjek ce se naci onih kojima ce i to smetati !

Tako i mob. bitno je da sluzi svrsi a ne da se kurcis s njime !

Mobitel treba da drzis na pristojnoj udaljenosti od glave i da gledas u njega ko sto citas novine i da nema zrnatosti i da je FUNKCIONALNO .. a to sto ce novi ekrani doci toliko zgusnutih piksela da kad zabijes oko u njega neces vidjeti piksele ... koga briga za to i cemu to moze sluzit osim preseravanju ?

Al opet 100 ljudi 1000 cudi !
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 14:21   #12
KarloB
Jedem skoro svaki dan.
Moj komp
 
KarloB's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: LV426
Postovi: 272
Citiraj:
Autor O_D_E_Z Pregled postova
Razlika se vidi !

Ali sto hoces reci da svi oni koji imaju 3G moraju taj baciti u smece i pod hitno preci na cetvorku ... jer "dozivljaj" je nemjerljivo veci !!??
To sam rekao negdje ili?


Vezano uz tv... onda ispada da je 99.9 % ljudi jednostavno ludo što kupuju "sićušne" monitore i kvare oči, kad mogu gledat puno veću sliku (iste razlučivosti) na televizoru. Koji će stajat pola metra od očiju. Na radnom stolu. Stvarno ne vidim smisao gledanja taskbara od 2cm i ogromnog teksta, pa ni u slučaju da si slijep kao krtica jer postoje naočale/leće.
KarloB je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 14:44   #13
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Pa 90% ljudi i je ludo kad gledas koje sve smece konfiguracije kupuju i po kojim cjenama !

Pa kazem do sad nisi imao izbora ... 32" TV su ipak bili malo preveliak investicija ... s obzirrom da bi dobio sta ... nista specijalno, malo bolju uzivanciju u multimediji, malo na ustrp funkcionalnosti pri nekom ozbiljnijem radu (kojeg BTW koristi par % ljudi)

A morao si se isprsit par tisuca kuna za nesto debelo ruzno, u sik izvedbi, s ogromnim obrubom, ogromnim probojem pozadinskog osvjetljenja koje je strava ako si blize ekranu, i koje se grijalo ko ludo od otraga, i nekim skartom od LG matrice koja se presijavala a boje katastrofa....

Tada sam i ja mislio bolje na neki kvalitetniji monitor .. pa i nek je manji !
Al danas su stvari malo drugacije (pojavom LED-a, drasticnim padom cjene, i porastom kvalitete prikaza)!

2cm taskbar na 50-60 cm udaljenosti nije toliko bas veliko !
Ti ne shvacas da se oci naprezu...
Ti ces se zavalit u fotelu ispruzit ruke i reci mi da i na 60cm mozes procitati vrijeme i datum u taskbaru ! Svak moze !
Ali ne shvacas da ti se za tako nesto oci naprezu, toga nisi ni svjestan !
Pogotovo ako si u zamracenoj sobi a ekran bljesti i slicno !

I kad kazem da se ocni misici naprezu .. to ti nemoras moci osjetiti .. to je refleksno djelovanje organa vida!

Uostalom sto ljudi idu u Kino ... na 20m dijagonalu ! zar bi i njima pripisao naocale !

Ah da u kino se ide radi gusta .. a na kompjuteru se provodi 90% vremena (igra Diablo 3, gleda youtube, svrlja po bespucima neta ... ) zbog ???
__________________

Zadnje izmijenjeno od: O_D_E_Z. 09.07.2012. u 14:51.
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 14:52   #14
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
eh...gdi je bubba dok ga trebas?
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 15:50   #15
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Ja ti imam 24" hp-ov monitor i 32" lg tv.
Na Tv-u imam dva kompa spojena i na njemu samo gledan filmove ili igran igre ako mi je komp sa monitoron zauzet.
Po meni TV vrijedi samo za filmove i neke igre. Za sve ostalo monitor. Osim ako ne uzmes neki kvalitetniji (skuplji) tv al to je druga prica. E da... i monitor i tv mogu gledat na udaljenosti od 0.5 m do 4 metra. I bez obzira na kojoj udaljenosti gleda uvik preferiran monitor za sve osim filmova.
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 15:57   #16
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Meni je tv konstantno spojen na komp i igrao sam malo BF3 i D3 na tv-u. Moram priznati da mi se ne sviđa. Za gledanje filmova ionako zalegnem na trosjed, a za čitaje nekog teksta je ubi bože. Možda je problem u meni, al bolje bih kupio 24" monitor nego 32" TV.
Moj TV je 42" i nije neki šroteks, ali koristim ga samo za filmove/spotove/jubito. Uostalom, došlo bi do svađe u kući kad žena ne bi mogla gledat kojekakve fashion gluposti, dok ja igram .

OT: O_D_E_Z
Daj nauči kako se quote-a. Nepregledni su ti postovi.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2012., 00:59   #17
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
afterburner jel ti LG fullHD ili 720p ?

D1viry jel tebi isto 42" fullHD ?
Ajde ok 42" vec nije za stol ... pixeli se daju izmjeriti ravanlom
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2012., 09:13   #18
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Je, fullHD je i pixeli nisu toliko veliki, ali puno je ugodnije na monitoru.
Sjedenje pred TV-om mi je isto kao sjedenje u prvom redu u kinu. Previše moram gledat lijevo/desno.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2012., 12:11   #19
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Moj frend bio bez naočala 30 godina. I nedavno ode kod okulista i dobije cvike s nekom fakat sitnom, minimalnom dioptrijom. Veli da je sasvim normalno funkcionirao bez naočala al se preporodio kad ih je stavio na facu. Tako da i tebi O_D_E_Z preporučam da posjetiš okulistu. Jerbo ako ti osjećaš zamor kad gledaš 22" s više od 50 cm, fakat ti je potreban. Ja gledam 19" s cca 70-80 cm i nemam problema.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2012., 16:41   #20
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Vise ces zamarati oci citanjem sa 32'' Full HD TV-a nego sa 24'' Full HD monitora, pogotovo sa 50cm udaljenosti.

50cm je puno premala udaljenost za 32''. Ja gledam 15.6'' sa 70cm i nista nije presitno niti necitljivo.

Slazem se sa ostalima, otidji na pregled ociju
Sjecam se da sam na 17'' CRT-u dosta dugo drzao 800x600 rezu, kad sam otisao na pregled, dobio nove naocale, rezu sam povecao na 1024x768
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na