Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.05.2011., 10:59   #1
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
EU se bliži, a cijene?

Nadam se da ce tema biti zanimljiva i korisna.

Znaci, zanima me sto se tocno sa trzistem desava mogucim ulaskom Hr u EU. Kako imam uvid u cijene vecih dobavljaca u Hr, svjedok sam cesto nerealnim cijenama po kojim ja kao "sitna" pravna osoba MORAM kupovati, na to stavljati odredjenu marzu i pdv, da bi konacna cijena iznosila i do 20-30% (ako ne i vise) od istih/slicnih proizvoda na npr. talijanskom ili slovenskom trzistu.

Ulovim se cesto u razmisljanju, sjest u auto/kombi, otic preko grane i kupit odredjenu kolicinu hardware-a. Brzo se "otrijeznim" kad se sjetim spedicije i carine te raznoraznih atesta koje bi ta roba trebala proc.

Pitanje je takodjer, sto se desava nakon ulaska u EU sa pdv-om. Dali se on odbija ako npr. kupim robu u Italiji sa 20% poreza i onda dodajem nas porez.

Dali je netko upoznat sa takvim stvarima? Misljenja sam da ce i nasi veci dobavljaci (MSan, Asbis...) istotako morati "spustit gace" ulaskom u EU.

Nadam se da ste shvatili sto je autor teme zelio rec.
Pozdrav, a ja idem dalje na posao pokusavat "zaradit" i prodat uz ove cijene.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 11:33   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
koliko sam ja shvatio granice se otvaraju dakle ako nesto kupis u italiji platis punu cijenu i to je to nema dvostrukog carninjenja.
da problem su trenutacno atesti hakom i ostale agencije koje prodaju zrak.

Msan se vec duze vrijeme prebacuje na druge djelatnosti a ovo ce muzti dok god budu mogli.
iskreno msan kao distributer mi se gadi to jest gade mi se njihove metode poslovanja jer to nije normalno.
ulaskom u eu msan i asbis ce postati sitne ribe u moru posto ces moci uzet robu od bilo koga u eu i dofurat je u trgovinu u hr.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2011., 11:43   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Najbolje će biti da za par uvijek aktualnih artikala staviš cijene sada pa potom svakih 6 mj. i da tako "pratimo" situaciju.
Svi znamo da bi cijene morale ići dole međutim bumo vidli šta će biti.
Čak ako se to i desi, mislim da će ti novac / kupovna moć biti manja pa si opet u komi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 11:59   #4
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ovako jako rijetko mijenjam komponente jer se nema para, a tek dok uđemo u uniju onda ću još manje..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 21:19   #5
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
koliko sam ja shvatio granice se otvaraju dakle ako nesto kupis u italiji platis punu cijenu i to je to nema dvostrukog carninjenja.
da problem su trenutacno atesti hakom i ostale agencije koje prodaju zrak.
Nisam ni mislio na carinjenje, vec samo na odbitak njihovog poreza i dodavanje naseg. Razlicite su stope.
Citiraj:
Msan se vec duze vrijeme prebacuje na druge djelatnosti a ovo ce muzti dok god budu mogli.
iskreno msan kao distributer mi se gadi to jest gade mi se njihove metode poslovanja jer to nije normalno.
Dugo vec radimo (moja firma) sa Msan-om i ima tu i losih iskustava ali moram priznat da su ukupno jako dobri. Znam da bi se dalo tu raspravljat ali nije tema za to.
Citiraj:
ulaskom u eu msan i asbis ce postati sitne ribe u moru posto ces moci uzet robu od bilo koga u eu i dofurat je u trgovinu u hr.
To me vec jaako zanima. Da barem netko ima iz prve ruke par rijeci o svemu tome, bilo bi dobro. Sto se tice razmjene robe izmedju Eu drzava mislim konkretno.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 21:48   #6
Billkita
Premium
Moj komp
 
Billkita's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Čavle, Rijeka
Postovi: 199
Nisam baš nešto upućen, ali mislim da ulaskom u EU gubimo samo carinu dakle ne i PDV. Robu možeš i sad uvesti, platiš PDV + carinu. Dakle iz jednadžbe otpada carina, špediteri. Mene recimo zanima da li možeš uvoziti npr. Gorenje iako u Hrvatskoj već postoji generalni zastupnik?
__________________
Ala homo, ala homo ča popit i na brige pozabit.
Billkita je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 22:28   #7
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Ako će tržište funkcionirati, cijene hw-a moraju pasti. Ali poznavajući HR, državni proračun se mora ogrebsti na svačemu pa ono....već će nešto smisliti (ostaviti). Ali hvala bogu na Sloveniji, Italiji i Austriji. Porez pak mislim da plaćaš onaj zemlje u kojoj kupuješ, ko i sada.
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 22:49   #8
zackoj
Premium
Moj komp
 
zackoj's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
mislim da to najvise ovisi onda o shengenu. recimo izmedu slovenije i italije uopce nema granice. tako da nemaju gdje ni "lupiti" carinu
__________________
jedan je GAZDA F1. Michael never give up, never surrender !!!
zackoj je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 23:20   #9
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Osim kaj je Shengen realno mrtav, granice će se izgleda ponovno kontrolirati.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 23:48   #10
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
U Auto Klubu (br. 636) sam pročitao jedan zanimljiv tekst čitatelja.
Pita hoće li moći otići u Njemačku i tamo kupiti auto te ga dopeljati u RH bez svih trenutno važećih poreza. Nije mu odgovoreno, ali možda nitko ni ne zna odgovor.
Bilo bi super ako će takve stvari biti moguće kad uđemo u EU, ali vjerojatno ništa od toga jer će nam "naši" i dalje rokati poreze gdje god stignu
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2011., 23:57   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
U Auto Klubu (br. 636) sam pročitao jedan zanimljiv tekst čitatelja.
Pita hoće li moći otići u Njemačku i tamo kupiti auto te ga dopeljati u RH bez svih trenutno važećih poreza. Nije mu odgovoreno, ali možda nitko ni ne zna odgovor.
Bilo bi super ako će takve stvari biti moguće kad uđemo u EU, ali vjerojatno ništa od toga jer će nam "naši" i dalje rokati poreze gdje god stignu
Ekipa dosta brka i valja gluposti. Ulazak u EU ne znači i "nestanak" poreza, trošarina i sličnih stvari. Danci bi bili jako sretni da to mogu napraviti s vozilim, recimo.
Bitnije stvari će nastati na drugim stranama, manje na samoj cijeni.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2011., 02:54   #12
spawn
Premium
Moj komp