Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2015., 20:25   #451
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
A kakav punjač mora bit, čitam nešto da mogu oni adapteri od smartphone-ova i micro usb?

Gdje najbolje to kupit kod nas? Gledam malo po njuškalu i precjenjuju i one starije modele.
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 20:32   #452
CyberT
Emperor of the Cyberspace
Moj komp
 
CyberT's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
A kakav punjač mora bit, čitam nešto da mogu oni adapteri od smartphone-ova i micro usb?

Gdje najbolje to kupit kod nas? Gledam malo po njuškalu i precjenjuju i one starije modele.
Pa treba ti bilo kakav adapter koji ima izlaz 5V i barem 1A (preporučujem i više). Mora biti microUSB jer je takav ulaz na rpi. Svi punjači za mobitele (barem unazad par godina) imaju takve specifikacije samo neki nisu microUSB.
Problem nije nabaviti punjač (ima ih novih za oko 30kn), već je problem nabaviti neki kvalitetniji punjač (barem kod nas) osim ako naravno nećeš kupovati neki original Samsungov ili iPhone punjač koji koštaju ko suho zlato.
CyberT je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 22:38   #453
BuBizgb
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 66
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
A kakav punjač mora bit, čitam nešto da mogu oni adapteri od smartphone-ova i micro usb?
Ovakav sam ja mislio uzet za RPi 2 ...jer svi preporucuju 2A

http://www.futura-it.hr/katalog/prij...i/fsp-usb-5v2/

Model USB Charger 2.1A
BuBizgb je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 22:46   #454
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
A kakav punjač mora bit, čitam nešto da mogu oni adapteri od smartphone-ova i micro usb?

Gdje najbolje to kupit kod nas? Gledam malo po njuškalu i precjenjuju i one starije modele.
Potrazis u nokoj boljoj prodavaonici, mozes i u boljim marketima, Hama USB punjac 5V/2.1A za tablete. Moze se kupiti samo punjac bez kabela, ili model koji ima pricvrscen kabel, ali onda pazi da ima potreban micro USB konektor. Cijene su im od 80-120kn...

Recimo, OVAKAV je dostatan za B2 model

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 10.02.2015. u 22:53.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 00:17   #455
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Imam viška jedan 2 od iphone-a i 2 od HTC-a, na HTC-ovim već i kabel ima koji je micro usb, mislim da bi to trebalo onda odgovarat a i kvalitetni su valjda.

Gdje sad najbolje gledat za kupit Raspberry, kad već kupujem, najradije bi uzeo ovaj zadnji Raspberry Pi 2 Model B?
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 08:01   #456
CyberT
Emperor of the Cyberspace
Moj komp
 
CyberT's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Imam viška jedan 2 od iphone-a i 2 od HTC-a, na HTC-ovim već i kabel ima koji je micro usb, mislim da bi to trebalo onda odgovarat a i kvalitetni su valjda.

Gdje sad najbolje gledat za kupit Raspberry, kad već kupujem, najradije bi uzeo ovaj zadnji Raspberry Pi 2 Model B?
Ja sam prvi uzeo na eBayu, a sad sam dvojku kupio na modmypi.com i trebala bi doć danas, sutra. Samo mislim da ih trenutno više nemaju jer je bila velika potražnja.

EDIT: "The product is currently Out-of-Stock. "

Zadnje izmijenjeno od: CyberT. 11.02.2015. u 08:09.
CyberT je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 10:29   #457
His Airness
Premium
Moj komp
 
His Airness's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 144
His Airness je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 10:47   #458
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Citiraj:
Autor His Airness Pregled postova
"Proizvoda trenutno nema na skladištu u Velikoj Britaniji"

Prevelika navala, ko da je besplatan

@Mirkopoter
Nemoj sad uzimat stari model, kad novi B2 kosta jednako, a PUNO je bolji.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 12:55   #459
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Gledao sam na njihovoj stranici i nema tog modela, kao zadnji je Pi 2 Model B?

http://i.gyazo.com/da4835451b15b31284847ec47b5cd361.png

Ovaj lijevo gore na slici
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 13:18   #460
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
To je taj novi model. Bitna je oznaka "2". B2 ima 1024MB memoriju i quad core procesor + 4 USB porta.
Stari modeli su bili Model A (256MB), Model B (512MB), Model B+ (512MB+2USB).
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 15:52   #461
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
B+ isto ima 4 USB porta..
Čisto info da neko vidi prvi s 4 porta i kupi b+..
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 16:30   #462
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
To je taj novi model. Bitna je oznaka "2". B2 ima 1024MB memoriju i quad core procesor + 4 USB porta.
Stari modeli su bili Model A (256MB), Model B (512MB), Model B+ (512MB+2USB).
Mislim da se krivo razumijemo, koliko ja vidim ne postoji B2 ili ga tako ne nazivaju, valjda ti pod B2 misliš na Raspberry Pi 2 Model B.
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 16:34   #463
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Pa moje +2USB porta tocno to i znaci, tj kako je B model, onda ukupno 2+2
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 16:43   #464
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Mislim da se krivo razumijemo, koliko ja vidim ne postoji B2 ili ga tako ne nazivaju, valjda ti pod B2 misliš na Raspberry Pi 2 Model B.
Da, stvar je semantike kako ga tko zove, ili kako ga gdje nazivaju. Ovo sto ti navodis je sluzbeni naziv.
Medjutim to je jedini model koji ima broj 2 u imenu, pa nikako ne moze doci do zabune, bez obzira na semanticke razlike.

Ovako ga zovu na OpenElec forumu:"RPi2 ARMv7 quad core model (Model B 1024MB)" a u postovima se najcesce jednostavno naziva R-B2

Starije modele nazivaju skupnim imenom: "RPi ARM11 single core models (Model A/B/B+ 256/512MB)"
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 16:50   #465
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ahaaa, to je to onda

Tnx svima na odgovorima, jedva čekam dočepat se jednog komada ali ću se kako stvari stoje načekati jer je svugdje "out of stock".
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 22:10   #466
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Na žalost nemam vremena za neke ozbiljnije testove, ali naletio sam na još jedan problem-naravno, poput onog sa lošim kablovima za napajanje, i ovaj je rješiv. Nakon što su konačno repozitoriji addonova korektno proradili (Openelec 5.0.2/0.3) pokrenuo sam build video librarya sa 300-ak filmova. Za one koji ne koriste XBMC (Kodi) tzv. scraper (scaner) prolazi kroz vaš lokalni USB disk ili NAS, gleda nazive filmova po folderima, zatim odlazi na internet bazu gdje povlači informacije o filmu i tzv. fanartove (slike vezane za film). Sve to lokalno slaže na SD karticu koristeći SQLite . Nakon tog procesa dobijete one prekrasne slike i informacije o filmu koje se pojavljuju dok skrolate po bazi koristeći GUI.
Scraping je trajao duže nego na starom RPi B 512MB. Nakon što se baza konačno izbildala učitavanja informacija o filmu i fanartova trajala je 5-10 sekundi po filmu. Na starom uređaju to je gotovo trenutno. Također addon za Youtube beskrajno je dugo učitavao thumbnailove video klipića. Totalni fijasko.
Razlog-Kingston MicroSD 10x kartica. Prvo sam je zamijenio sa starom Sandisk 4x i vrijeme za scraping i učitavanje bilo je prepolovljeno. Na kraju je u igru ušla Sandisk U1 kartica koja je bazu buildala cca 6x kraće, a fanartovi i Youtube ikonice učitavaju se trenutno. Da ne mislite kako je riječ o lošem primjerku kartice sve ovo ponovljeno je sa drugom, identičnom Kingston karticom. Zato bih savjetovao da se obrati pažnja prilikom odabira kartice jer loš I/O može potpuno kompromitirati sve što je novi RPi donio.
Ovo inače nije nepoznat problem, ali je zbog novog, daleko bržeg CPU-a sada daleko iritantniji. Nekad je novi kernel znao popraviti slične probleme, a neki nisu riješeni.

Zadnje izmijenjeno od: herion. 11.02.2015. u 22:16.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 23:33   #467
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Evo imam još malo cajta da detaljnije objasnim o čemu je riječ za one koji nisu upućeni. Kod mnogih brzih (10x i više) SD kartica random čitanje i pisanje malih fajlova ili korištenjem malog bloka za zapisivanje izuzetno je sporo. A baš takvih I/O ima puno kod XBMC-a. Nije tako rijetko da jedna kartica koja je certificirana kao 10x bude u takvom obliku zapisivanja i 50x-100x sporija od one koja ima certifikat 10X. Stoga će komunikcija sa SQLite bazom biti spora, a prilikom skrolanja po filmovima XBMC će pokušati keširati razne slike vezane za filmove na SD karticu. I otud nastaje lag. Kada se slike nalaze u cache-u učitavanje će biti daleko brže, ali loš random read kod SD kartice dovest će do vidljivog laga.
Postoje načini da se ovom stane na kraj, ali najlakše je probleme riješiti na najjednostavniji način-u startu nabavkom kartice koja ima pristojne performanse u čitavom rangu čitanja i zapisivanja (npr 4k), a ne samo u najidealnijoj situaciji zapisivanja što se uzima kao podatak o brzini kartice iako u stvarnosti ne mora ništa značiti.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 23:36   #468
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Hmm, koji način postoji osim nabavke nove kartice, a drugo postoji li neka lista najboljih kartica za ovu namjenu, pa da se vodimo time u kupovini.

P.S. Ima li smisla držati SQLite bazu na eksternom disku, ako postoji mogućnost, da li bi to šta pomoglo?
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2015., 23:52   #469
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Nisam isprobao, ali mnogi u ovakvim slucajevima savjetuju upotrebu brze USB3.0 memorije. Tako se navodno znacajno ubrzava rad iako Pi ima samo USB2.0 portove.
Negdje na OpenElec forumu ima link na popis provjereno dobroih/brzih SD kartica, kao i brzih USB3.0 stikova koji uredno rade.
Kad se zeli koristit USB memorija za pohranu osobnih podataka i baza, onda se radi i posebna instalacija, jer se upotreba USB-a mora odmah definirat.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2015., 07:08   #470
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Citiraj:
Autor herion Pregled postova
Evo imam još malo cajta da detaljnije objasnim o čemu je riječ za one koji nisu upućeni. Kod mnogih brzih (10x i više) SD kartica random čitanje i pisanje malih fajlova ili korištenjem malog bloka za zapisivanje izuzetno je sporo. A baš takvih I/O ima puno kod XBMC-a. Nije tako rijetko da jedna kartica koja je certificirana kao 10x bude u takvom obliku zapisivanja i 50x-100x sporija od one koja ima certifikat 10X. Stoga će komunikcija sa SQLite bazom biti spora, a prilikom skrolanja po filmovima XBMC će pokušati keširati razne slike vezane za filmove na SD karticu. I otud nastaje lag. Kada se slike nalaze u cache-u učitavanje će biti daleko brže, ali loš random read kod SD kartice dovest će do vidljivog laga.
Postoje načini da se ovom stane na kraj, ali najlakše je probleme riješiti na najjednostavniji način-u startu nabavkom kartice koja ima pristojne performanse u čitavom rangu čitanja i zapisivanja (npr 4k), a ne samo u najidealnijoj situaciji zapisivanja što se uzima kao podatak o brzini kartice iako u stvarnosti ne mora ništa značiti.
Da sad kupujes novu karticu, koju bi preporucija?
Mislim se između samsung evo i sandisk ultra.
Jeli dovoljna 8GB kartica, ili je bolje ic na 16GB?
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2015., 11:42   #471
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2015., 12:34   #472
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2015., 13:55   #473
CyberT
Emperor of the Cyberspace
Moj komp
 
CyberT's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 197
Ja sam gledao testove na Tom's Hardware-u http://www.tomshardware.com/charts/m...marks,169.html

U većini testova među najboljima su Samsungove EVO i Pro kartice. Mislim i ja da ću si takvu nekakvu uzet.
CyberT je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 21:30   #474
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Hmm, koji način postoji osim nabavke nove kartice, a drugo postoji li neka lista najboljih kartica za ovu namjenu, pa da se vodimo time u kupovini.

P.S. Ima li smisla držati SQLite bazu na eksternom disku, ako postoji mogućnost, da li bi to šta pomoglo?
Prezime je naveo korištenje brzog USB stika kao zamjenu za /storage folder koji XBMC (Kodi) koristi za bazu i cacheve postera, fanartova i thumbnailsa. Iako postoje slučajevi da se situacija na ovaj način popravila moguće je da će se samo baciti novac. Razlog-http://www.tomshardware.com/reviews/usb-3.0-thumb-drive-review,3477-3.html
Vidimo da stikovi pokazuju iste slabosti kao i SD kartice na random pisanju malim blokovima.
Sustav se može ubrzati i stavljanjem baze u mysql na nekakav brzi server. To ima smisla koristimo li npr NAS koji to podržava. U suprotnom smo efektivno anulirali jednu od glavnih prednosti RPia-ultranisku potrošnju el. energije. Ne znam koliko ima smisla dizati stroj koji mora čitavo vrijeme raditi i trošit desetine W samo da bi riješili problem koji se može otkloniti nabavkom dobre SD kartice u startu.
Moram napomenuti da su ova usporenja najviše primijete prilikom kreiranja baze i punjenja keša. Nakon toga to se puuuno manje primijeti, ali šteta je ne iskoristiti svaku mogućnost za ubrzavanje sustava čuvajući prednosti koje Raspberry ima.
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Da sad kupujes novu karticu, koju bi preporucija?
Mislim se između samsung evo i sandisk ultra.
Jeli dovoljna 8GB kartica, ili je bolje ic na 16GB?
Ja ti mogu sa sigurnošću reći samo ono sa čim imam iskustva. Znači baza filmova se na Kingstonu 8GB 10x kreirala cca 90min. Sa Sandiskom 4GB 4x cca 50 min. Sandisk Ultra 8GB to je učinio za 16 min, a danas sam iz fotića izvadio Transcend 8GB 4x koji je to napravio za 9 min!! Svaki put upucao sam novi image i krenuo od nule.
Najbolje je pogledati testove i pokušati naći u dućanu karticu koja ima izbalansirane performanse sa posebnim osvrtom na random rezultate čitanja i pisanja sa 4kB.
Treba napomenuti da neće biti nikakvih benifita od suludih brzina koje imaju neke kartice. Kao prvo tu je USB ograničenje. Druga stvar je podatak da RPi navodno ne daje voltažu na SD slot potrebnun za ultra brzine. Ispada da je efektivno ograničenje brzine negdje oko 21-22MB. Očito je pametnije uzeti one kartice koje imaju manju max brzinu, ali su dobre na ovim manjim random vrijednostima nego kupovati nekakve ultra zvijeri koje pišu i čitaju sa 80MB, ali imaju lošije rezultate u drugim segmentima.

Zadnje izmijenjeno od: herion. 13.02.2015. u 21:45.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 20:46   #475
jjk525
Premium
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: karlovac
Postovi: 25
evo stigao mi je Raspberry Pi 2 Model B i nece dat sliku preko rca kabela probao sam sve moguce nacine al slike na tv nema malo samo zmiga zelena lampica i gori s njom crvena nalon toga gori samo crvena.... molio bih pomoc
jjk525 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 22:00   #476
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
[QUOTE=jjk525;2736357]evo stigao mi je Raspberry Pi 2 Model B i nece dat sliku preko rca kabela probao sam sve moguce nacine al slike na tv nema malo samo zmiga zelena lampica i gori s njom crvena nalon toga gori samo crvena.... molio bih pomoc[/QUOTE

Zadnje izmijenjeno od: herion. 14.02.2015. u 22:06.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 22:03   #477
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor jjk525 Pregled postova
evo stigao mi je Raspberry Pi 2 Model B i nece dat sliku preko rca kabela probao sam sve moguce nacine al slike na tv nema malo samo zmiga zelena lampica i gori s njom crvena nalon toga gori samo crvena.... molio bih pomoc
Nisam koristio RCA, ali probaj krenuti od ovog http://www.raspberrypi-spy.co.uk/201...diovideo-jack/
Lampice ti rade OK.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 07:24   #478
jjk525
Premium
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: karlovac
Postovi: 25
Hvala rijeseno bilo je do kabela
jjk525 je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 13:22   #479
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Raspberi Pi 2 ne voli sebiće.

http://www.tweaktown.com/news/43525/...ing/index.html

Hint: Sebić (hrv.) = Selfie (eng.)
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 23:45   #480
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Dobra vijest za one koji koriste RPi 2 kao medija player. Za reprodukciju MPEG2 formata više nije potrebno kupovati licencu (30-ak kuna ) koja otključava codec u hardware-u. CPU je dovoljno jak da sam glatko odradi dekodiranje pa će se moći gledati stari DVD-i ili ripani ISO imidži istih. Developer Milhouse promptno je ispravio grešku vezanu za menije prilikom reprodukcije ISO fajlova pa i to sada radi.
herion je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na