Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2017., 19:40   #3421
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Bilo bi dobro da si naveo više detalja, koja konfiguracija ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2017., 19:51   #3422
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
E to ti ne znam, prvo sam isprobavao da nije kabel između onta i routera pa je on nešto mjenjao i na kraju je ponovio njihovu konfiguraciju za 200/100mb/s i to na daljinu poslao i proradilo je, ja nisam mjenjao nikakve postavke nego je tehničar to poslao preko neta valjda.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2017., 01:57   #3423
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Ako netko skuži postavke za RT1200G+ da radi MaxTV i Net, nek mi javi pa da mogu izbaciti SpeedPorta.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 02:39   #3424
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
na optici (skuženo od kad postoji optika u HR i bar jedno milion puta objašnjeno u ovom forumu u raznim temama)
port 1-3: vid 100 - internet
port 4: vid 1500 - maxtv


evo i slikovnica:
asus

Zadnje izmijenjeno od: skalar. 09.09.2017. u 02:55.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 02:57   #3425
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Ne znam zašto sad radi... Ali sad radi i MaxTV. Provjerio sam, postavke su mi iste ko i prvog puta... :-/
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 16:49   #3426
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
za maxtv preko asusa probaj isključiti ont na par sek. pa onda probaj ,
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
To late, već sam sve vratio kak sam si prvotno složio...
Tak bar sve radi...
This?
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 18:07   #3427
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Biće da je to. Ovaj put sam pogasil ONT
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 19:11   #3428
Conroe
Power Abuser
Moj komp
 
Conroe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 388
ma kakav isus asus, meni i ovaj speedšrot plugnplay radi ko urica

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Conroe je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2017., 21:41   #3429
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Biće da je to. Ovaj put sam pogasil ONT
ponekad ti se "zahakla" veza speedšrota na acs-u, pa nedozvoljava direktno spajanje drugog routera ,tek kad ont isključiš ugasi se i stara veza pa onda ide.


Citiraj:
Autor Conroe Pregled postova
ma kakav isus asus, meni i ovaj speedšrot plugnplay radi ko urica

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
od kad sam spremio speedšrot na zaslužrno mjesto(duboko u ormar daleko od pogleda),osječam da mi je život opet procvao.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2017., 01:37   #3430
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Biće da je to. Ovaj put sam pogasil ONT
To je zato jer ima limit mac adresa na olt-u pa kad se restarta ont se restarta i virtualni port na olt-u i počiste stare mac adrese.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2017., 21:21   #3431
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
na optici (skuženo od kad postoji optika u HR i bar jedno milion puta objašnjeno u ovom forumu u raznim temama)
port 1-3: vid 100 - internet
port 4: vid 1500 - maxtv


evo i slikovnica:
asus
Imam doma ovu kombinaciju na Asusu RT-N66U za internet i telefon ali telefon trenutno ne koristim pa sam speedshrot izbacio skroz i radi kao urica (preporodio sam se bez speedshrota).
Zanima me ako bi htio koristiti telefon koja bi bila kombinacija tj. znam da telefon mora ići preko speedshrorta.

Speedshrot stavljam u bridge i onda na njega spajam asus-a?

@Skalar

Sad sam pronašao i tvoj odgovor (post #3384):

ako pak je telefon neophodan možeš ubaciti bilo kakav jeftini gigabitni swich(oko 100kn) između onta i oba routera tako da su oba
direktno spojena na ont u tom slučaju je bitno da je speedport u bridgeu da ne dolazi do sukoba interesa


Znači kupujem jeftiniji D-Link switch (recimo D-link GO-SW-5G) Ont se spaja na njega, a iz switcha jedan mrežni ide u speedshrot (koji je u bridge modu) na koji spajam telefon dok drugi mrežni kabel ide u Asusa.

Zadnje izmijenjeno od: Verbum. 10.10.2017. u 21:35.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2017., 18:02   #3432
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
upravo tako ,speedshrot bi bilo poželjno imati u bridgeu iz razloga da se nedesi da oba routera se neprobaju u isto vrijeme spojiti.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 06:21   #3433
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
Da pitam tu, možda neko zna.
Stan mi je u renovaciji. Kad sam ga kupio unutra je bila optika od t-coma. Provedena od ulaznih vrata ispod plafona kanalicom do jedne sobe.
Stavljam sada spuštene stropove i namjeravam ostaviti router u toj sobi. Stariji Ericsson.
Provukao bi novi komad optičkog kabela kroz spušteni strop pa me zanima kad mi dođu uvesti uslugu da li je moguće ikako vezati optiku iz ormarića na katu na postojeći kabel ispod stropa i staviti novi uređaj umjesto starog?

Hvala.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 08:52   #3434
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ako je optički kabel postavljen u nekom ormariću koji je vlasništvo zgrade, onda nemaš problema jer bi svi vodovi ionako trebali proći kroz taj ormarić. Ako je optika povučena iz T-Comovog ormarića a ti namjeravaš uzeti nekog drugog providera, trebao bi vidjeti da li taj novi provider unajmljuje infrastruktutu od T-Coma, onda i možeš iskoristiti postojeći kabel uz uvjet da se tako može srediti cijela priča -link od nekog drugog a infrastruktura od T-Coma. Makar moj je savjet da ne kompliciraš puno, T-Com ima dobru ponudu za nove korisnike uz ugovor na 2 godine, zovi ih i pitaj što ti mogu ponuditi, u tom slučaju sigurno možeš iskoristiti postojeći kabel bez puno petljanja.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 09:14   #3435
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
OK, idem s tcomom. Oni su doveli optički kabel u moj stan i taj mi kabel trenutno stoji namotan u podžbuknoj kutiji kod ulaznih vrata. Namjeravam od te točke povući novi komad kabela do dnevnog boravka ispod knaufa od stropa pa da se oni spoje na taj moj kabel sutra recimo jer kad zatvorim knauf nema više provlačenja kabela.

Ako me kužiš.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 11:13   #3436
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
OK, idem s tcomom. Oni su doveli optički kabel u moj stan i taj mi kabel trenutno stoji namotan u podžbuknoj kutiji kod ulaznih vrata. Namjeravam od te točke povući novi komad kabela do dnevnog boravka ispod knaufa od stropa pa da se oni spoje na taj moj kabel sutra recimo jer kad zatvorim knauf nema više provlačenja kabela.

Ako me kužiš.
Aha, sad si detaljnije objasnio. Optički kabeli unutar stana spajaju se samo spojnicama, eventualno možeš vidjeti ima li negdje tih 5 ili 10 metara kabela negdje za kupiti, mora biti optički kabel sa spojnicama na oba kraja. Možda najbolje da prvo nazoveš službu za tehničku podršku, neka ti daju broj telefona lokalnog tehničara pa vidi s njim kako možeš nabaviti odgovarajući kabel ako nema negdje za kupiti.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 12:14   #3437
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
Palac gore.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 12:35   #3438
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Treba ti LC-LC adapter i patchcord LC-SC jednonitni.

Inace tehnicar donosi sve to pa mozes zamolit ako znas tko dolazi da ti da kabel, a ti ga postavi. Pazi da ga ne ostetis jer kad ode u zid...

Sent from my Lenovo A7020a40 using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 12:39   #3439
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Kad se gradi / uređuje stan ili kuća treba unaprijed pripremiti i predviditi sve situacije kako za žicu (čitaj paricu), coax i optiku (ovisno šta je na lokaciji dostupno).
Najzgodnije je na jedno centralno mjesto (ormar, ormarić, niša ili sl. sve dovesti tu i nemojte škrtariti sa prostorom / volumenom.
Pod ovo sve mislim gore navedene "ulazne" linije, a odatle bi trebalo vući:
a) dnevni boravak
- 1 tel
- 2 mreže
- 1 ili 2 coax

b) šok soba
- 1 tel
- 2 mreže
- 1 ili 2 coax

c) spavaća soba
b) šok soba x
- 1 tel
- 1 mreže
- 1 coax

Sa tako napravljenim / pripremljenim instalacijama se može napraviti / spojiti šta ti srce zaželi. Sad je jasno zašto je zgodno da taj prostor bude malo veći da u njemu može stati:
- xDSL razdjelnik (nebitno šta pomalo ispada iz kombinacije)
- 1 ili 2 coax razdjelnika
- router ili mrežni switch
- ont
- ...

U konkretnom slučaju kolege SinfulSaint i optike bitno je pripremiti na zgodnom mjestu prostor i 230 napajanje za ont (sada je aktualan onaj relativno mali).
Sa njega ide Lan kabel prema routeru, ...

@all
Evo jedan friški info / upozorenje od malo prije:
Dođem kući i vidim da Internet ne radi (odavno sam se počeo rugati da se za Internet pita odmah iza vode a prije svega ostalog).
Gledam šta se dešava i vidim da se ZTE vrti u nekoj boot petlji (taman kad bi trebao dignit Internet konekciju se sruši i sve iz početka).
Jedan od mogućih razloga je (znam po iskustvu) šroteks / polu - ispravno napajanje, srećom sam imao nekakvu rezervu pa sam ga zamjenio.
Zovem čuveni SZK, lagano već šizim dok se probiješ kroz labirint idiot automata dok dođeš do nekog živog sa druge strane ...
Nekako otprilike u isto vrijeme "stvar" proradi, Inernet funkcionira i dobijem agenta sa druge strane.
Pitam šta se dešava, navedem da sam zamijenio napajanje na routeru ...

A znate, vidim da je bio neki prekid ... vama sad radi ... ako inzistirate na izlasku tehničara naplatit će vam se (ako sam dobro zapamtio) 375 Kn ... ako ponovo bude problema ponovo prijavite kvar pa će tehničar (možda) izaći ...

Eto za info da su počeli biti grbavi, morate biti 100% sigurni da je nešto crklo ili da su neš shebali ili će vas lupiti po džepu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 13:01   #3440
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
Alo niki, znam. Izkabliro sam ja vec sve sobe sa switchem pod radnim stolom plus coax. Jedino optika mi je ono, za kabel provući bitna. To je prijašnji vlasnik od ulaznih vrata kanalicama vodio preko cijelog stana, a meni je to ono... šaka u oko ako to mogu već podvuć pod knauf iz točke a do točke b.

@ dwarf - hvala!

Zadnje izmijenjeno od: SinfulSaint. 08.11.2017. u 13:05. Razlog: zahvala ranijem posteru
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 13:18   #3441
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
OK, dao sam ti prijedlog, a da se ne gnjaviš optikom "preko cijelog stana".
Neki prostor kod ulaznih vrata gdje bi stavio ont sa napajanjem a odatle ideš Lan kabelom kako si zamislio ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 13:28   #3442
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
nebi mogo baš kod vrata, ali razgovarat ću sa strujićem o opcijama.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 13:29   #3443
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Možeš od tehničara dobiti duži LC/PC -SC/APC patch kabel kao što je @BlackDwarf pa onda iz komada od kanalice ispred stana gdje se spaja povući jedan komad kabela do tamo gdje želiš.
Ta plava spojnica mora biti tamo u kanalici ispred stana, osim ako nisu u zgradi oni katni ormarići onda je u njega direktno ukopćan.

Ako tehničar nema tu udaljenost kabela koja ti treba, onda jedino možeš ili negdje naručiti takav dulji patch kabel, ili kupiti LC/PC - LC/PC patch dovoljne dužine(ima na ebay) i jednu spojnicu i povući od ispred stana do mjesta di završava i na to onda postojeći komad patch kabela da imaš na drugom kraju onaj zeleni SC/APC za u ONT.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 15:26   #3444
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
da pitam tu jer u mojoj temi o onom čudnom telekomu neće nikad nitko ništa pametno reć ionako...
ti optika-lan adapteri, koliko je to veliko, i radi li preko poe?
kad sam pitao koliko bi mi naplatili ulazak u stan s optikom, dobio sam cifru od 400-500kn. pa bi ja IZAŠAO iz stana sa utp kabelom, i na hodnik do kud će mi doć optika dao da mi u neku nadžbuknu kutiju montiraju taj konverter.
trošak za mene u rangu 20kn... trošak za njih nula.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 15:46   #3445
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
"u mojoj temi o onom čudnom telekomu" > ajd, nasmijao si me
To "nešto" je ONT a koje je veličine zavisi kojeg je nabavio pojedini ISP.
Vrti ovu temu unazad pa ćeš naći koji je trenutno aktualan kod T-Kome, relativno je mali.
Obzirom da std. traži vanjsko napajanje, čisto sumnjam da može raditi preko PoE.

EDIT: Evo našao > http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3353

Vjerujem da se ova cifra od 400-500kn odnosi ako bi oni "razvlačili" optiku po stanu do željenog mjesta.
Ako ti žele pružiti uslugu onda u stan moraju nekako "ući".

Trošak možeš izbjeći / bitno smanjiti ako blizu mjesta ulaska optike u stan (obično uz / poviše ulaznih vrata) predvidiš mjesto za ONT i njegovo napajanje.
Obično se optika tako izvodi da može "dohvatiti" tu zonu iza vrata a za dalje se "produžuje" ...
Slijedeći korak pripreme je Lan kabel od lokacije ONT - a do željene pozicije routera.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 08.11.2017. u 15:54.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 18:51   #3446
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
misliš da nebi htjeli spojit uslugu ako im kažem da puste ONT ispred stana? montiram nadžbuknu kutiju, od doma izbušim rupu do njega i povučem si utp. kad dođu s optikom, samo im pokažem kutiju i "tu ga stavite".
kakvo razvlačenje optike doma, onda pukne nit i mogu se slikat. ovako je sve vani, ako se nešto desi, mogu odradit fix i ako nema nikog doma.

još manje vidljivo rješenje je da uđu u ormar od brojila za vodu. on je doslovno pored ulaznih vrata, i stane manji komp unutra. do stana je onda siporex 10cm debel, ne moram ni betonsku ploču bušit.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 19:11   #3447
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Ma ne pucaju ti optički kabeli tako lako (mislim na onu deblju varijantu fi 3 - 4), a onaj tanki (cca fi 1) će puknit jedino ako si "sivonja" ...

Ne sviđa mi se ta varijanta da je uređaj van kuće / stana makar bi bio u nekakvoj kutiji.
Razloga za to ima više:
- 230 "vani" > nono
- potencijalna vlaga / kondenzat > nono
- mada je u nekoj kutiji / ispod poklopca > svatko može doći čačkati > nono

Zbog navedenog ni ova varijanta sa ormarom od brojila za vodu mi nije draga, mada bi tuda mogao proći sa samom niti / opt. kabelom a ont smjestiti unutar kuće / stana pa odatle Lan kabelom ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 19:45   #3448
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
pričamo o zgradi, ne o kući.
pod "vani" se odnosim na hodnik od zgrade.
a i izveo bi poe, na moj način, a ne 220v vani.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 08.11.2017., 19:57   #3449
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Za PoE na GB vezi trebaš pravo rješenje sa fantom napajanjem a ne pasivno sa "ukradena" 4 pina ...
A sad, kako je najpametnije / najlakše izvesti ... trebalo bi viditi na lokaciji ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2017., 09:02   #3450
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,816
Ekipa, par pitanja vezano za "vanjsko" kabloviranje optike:

Naime, ovaj moj nesretni provider (Eronet) bi konacno trebao uvesti optički internet. Pošto im je vlasnik T-Com HR, pretpostavljam da će koristiti istu/sličnu opremu kao i oni (dosad je bilo tako).
Od njihovog šahta do mog objekta je ostavljen bužir u kojem je trenutno bakreni vod za xDSL i telefon. Mislio sam ubrzati proces i provući odgovarajući optički kabel od šahta do mog objekta kroz taj bužir.
Kakav točno kabel da provučem ? Pretpostavljam single mode a ne multi mode (nemam aposlutno nikakvog iskustva glede ove problematike).
Nešto ovakvo ?
Ne bi bilo loše da je bar dvo- ili tro-nitni (za više veza u budućnosti) i da je što tanji (naravno, ne umanjujući optornost istog). Ovaj gore linkani je 24-nitni (valjda), samo ne znam koja je debljina, da ne bih imao problema sa provlačenjem kroz bužir.
Preporuke ?
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na