Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2017., 21:16   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Coax splitteri ne propuštaju signal?

Njub sam pa mi treba pomoć:
alat kojim mjerim signal je multimetar, ovakav:
https://images-na.ssl-images-amazon....L._SL1500_.jpg

Imam coax od zgrade koji je spojen na pojačalo od zgrade (u pojačalo je spojena antena od zgrade)
Taj coax od zgrade je na ulazu u stan nadoštukan sa ekstenderom, ovakvim:
https://images-na.ssl-images-amazon....11Q7fZV4JL.jpg

Od tog spoja ide cca 5m tog kabela do razvodnog ormara. U razvodnom ormaru sam mjerio s multimetrom dal postoji signal i to da okrenem kazalju na ohm-e (na slici dolje lijevo, odaberem 2000k)

Multimetar pokazuje neke mijenjajuće vrijednosti, dakle ima signala na kraju kabela ili sam u krivu? Jer se ništa ne dešava onda znači da ne postoji spoj, ili?

Sve u svemu, taj kabel sam onda probao spojiti na nekoliko splittera bez pojačala na koji bi spoji kabele koji idu u sobe u stanu:
2-way 5-1000mhz, ovakav:
https://www.dhresource.com/0x0s/f2-a...-connector.jpg
i
6-way 5-1000mhz, ovakav:
https://i.ebayimg.com/images/g/XPcAA...voq/s-l300.jpg

Problem je da na izlazima više ne mogu izmjeriti ništa sa multimetrom, dakle signal ne prolazi.

gdje griješim i što da napravim kako bi imao uspješno splitan signal
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2017., 21:40   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a šta ide tim kablom?
sat, tv, radio ?

mozda ti treba ovakav spliter
5-2500 mhz
http://engelaxil.hr/proizvodi/antens...k-fvs2-bl-207/
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2017., 23:13   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
mjeriš otpor između shielda i voda? zašto?

signal se mjeri odgovarajućim mjernim uređajem ili receiverom.

eventualno možeš mjeriti AC napon , instalacije po zgradama su poznate da nisu uzemljene pa na coax kabel šibaju po parsto volti.
PS - kakav signal je u pitanju? ako je samo dvb-t, onda imaš OK splittere, jedino - 6way splitter guši JAKO puno signala. 4way mislim da guši 8dB, tako da 6way vjerojatno oko 12dB.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 21:27   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Multimetar za TV antenske sustave ništa ne vrijedi za signal, jedino se može provjeriti spliter da li provodi istosmjernu ako se na njemu nemože pročitati.
Kolega lipo reče jedino neki spektralni analizator (a posluži i mali portabl TV).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2017., 11:09   #5
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
U međuvremenu sam uspješno spojio splitter i sve radi osim što nalazim na kabelu od zgrade svega 8 digitalnih kanala ali ne npr. RTL kockicu (pitanje sam postavio u stickanoj temi o DVB-t)

Dakle, zadnji put kada sam se bakćao s TV-om a to je prije 10 godina kada je dvb-t bio tek u pelenama u RH, antenski sustav na zgradi je bio takav da smo imali zajedničku antenu čiji je signal bio udružen sa satelitskom antenom i to je bio analogni sustav ali je propuštao i digitalni signal.
Dakle kada bih tražio programe, pretragom frekvencija bih našao sve: i analogne zemaljske i digitalne zemaljske te analogne satelitske.

Evo 10 godina kasnije sam odlučio pospajati sve kabele na splitere i provjeriti da li radi te sam naišao da primam samo 8 zemaljskih DVB-t kanala na frekvenciji 474 i 490 te jedan analogni (PinkBH) pa me zanima zbog čega bi to moglo biti tako?

Glede mjerenja otpora, pomoću toga sam tražio koji je kabel od antene od zgrade jer se setup slijedeći:
antena od zgrade -> nadoštukani coax kabel ispod poda -> ormar sa svim kabelima
gdje u ormaru sa svim kabelima nije označeno koji je kabel iz koje sobe a koji je ovaj od antene pa sam ga našao upravo preko otpora

Što se tiče provjere, nemam s čime provjeriti: imam 42" LCD iz 2007 i njega bogme ne mogu nositi po stanu da bih provjerio što radi a što ne...

sve u svemu, ostaje samo pitanje zašto nalaz8im svega 8 kanala
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2017., 17:28   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa koje kanale si ti očekivao?
DVB-T Mux A + Mux B = 8 kanala.
RTL Kockica je u okviru "lokalnih" Mux D, u Zg regiji 42. kanal.

Prelaskom na digitaliju svaka kuća je trebala odraditi prilagodbu svog ZAS - a.
Kod tebe je to odrađeno ali vjerojatno je ubačen samo Mux A i B.

Lako ti je u susjeda koji je isto na ZAS - u provjeriti šta je dostupno.
Za više kanala trebaš alternativu kao Bnet ili evoTV.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2017., 21:58   #7
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Da, kontaktirao sam predstavnicu i veli da je samo 8 kanala... dakle to je riješeno

no imam sad drugi problem: probao sam uštekati kabel od Bnet-a i na moje veliko iznenađenje daje mi programe i to DVB-t HRT 1,2; RTL i NovaTV te cijeli niz kabelskih analognih.

Kako na bnetovomkabelu nemam DVB-t HRT 3,4; DomaTV i RTL2 sam probao objediniti signal od bneta i antene od zgrade tako da sam ih spojio na OUT izlaze splittera a IN sam spojio na IN od 4 OUT splittera na kojeg sam na OUT spojio kabele od soba

e sad, ono što me zbunjuje je da imam i dalje sve kanale od bneta te analogne od zgrade ali nemam digitalne koje bih trebao imati od zgrade (HRT 3,4; DomaTV i RTL2)

također analogna slika je podosta lošija nego kada se spojim direktno kabelom od TV-a na kabel od kabelske, dakle očito je zbog silnog splitanja došlo do gubitka pa me zanima savjet da li se može kako objediniti te dvije kabelske te s čime bih mogao poboljšati kvalitetu analogne

btw. da li su i inače na bnetu kanali analogni?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2017., 22:29   #8
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Bnet ima tih 40 free analognih programa bez obzira na to koji paket imao, a za digitalni naravno moraš platit neki tv paket pa dobiješ još i njihov prijemnik itd.

Ne možeš tek tako udružiti ta dva signala, rade na sličnim frekvencijama/kanalima pa se "kolju". Sličnu situaciju imam i ja i htio bih najbolje od oba svijeta, pa se nadam da će netko znati kako bi bilo najjednostavnije to riješiti...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2017., 23:15   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
E hebi ga, nemože, prvo se informiraj šta može i smiješ a šta ne.
Pod hitno razdvoji ta dva "izvora" !.
Koristi jedan ili drugi.
Logično da si našao samo 4 dig. kanala, pušten je samo Mux A DVB-T.
U TV - u prebaci na DVB-C / Cable pa će naći sve kanale, s tim da će ti otvoriti samo 9 dig. + analogija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 10:00   #10
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Hvala!

Ok, razdvojio sam i odlučio se samo za bnet kabel no volio bih da ga mogu pustiti u svim sobama. Zvao sam dućan s TV opremom i lik mi je rekao da prvo nek promijenim 1-6 razdjelnik u 1-4 s obzirom da imam 4 sobe tj. kabela na koje mislim spajati TVe

E sad, lik je također rekao da ako je signal loš (od bneta) da umjesto 1-4 pasivnog razdjelnika stavim 1-4 pojačalo no spomenuo je nešto da pojačalo treba imati pojačavanje kabelskog signala ali mi nije rekao koje je iz njihove ponude...
Također je rekao da bi bnet morao davati min 63db jaki signal te da ako to ne daje, da mi neće pomoći nikakvo pojačalo...

Ono što me sada buni je kakvo je to 1-4 pojačalo koje pojačava i kabelski signal?
Recimo gledam ovo:
https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...zlaza-podesivo
no koliko kužim, to nema nikakvo napajanje tj. morao bih kupiti dodatno dio za napajanje da bi to uistinu pojačavalo signal, tipa ovakav paket:
https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...podesiva-ulaza

ili trebao neko koje ima "LTE" tipa ovo:
http://www.ms-zagreb.hr/cms/files/ka...0pluslte_1.pdf

u globalu kako da znam da pojačava kabelski signal?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2017., 10:28   #11
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Gubiš vrijeme na pojačalo. Ne možeš pojačati go**o od signala. Pojačalo ti ima smisla jedino ako ga stavlješ iza antene. Stavljanje pojačala na kabelsku instalaciju neovisno o čijoj se radi je totalni gubitak vremena i novaca...
tomov je online   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 11:31   #12
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
čak i u slučaju da se signal dijeli, dakle da ću imati gubitke?

Jer signal iz bneta je onak, ok kada se spoji direktno na TV ali je loš nakon razdjelnika te bi mi bila ok opcija da je bar isti kao kad se ne dijeli. Zar tu pojačalo nebi pomoglo?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 12:17   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Opet krivi info kolega tomov
Pojačalo se može / treba dodati ako treba pokriti više priključaka (gubitak u razdjelniku) ili zbog dužine kabela (gušenje signala u coax kabelu ili kabelima).
To jednako vrijedi za zemaljsku, ZAS ili Bnet.
Jasna stvar da se očekuje / potrebno je da na početku (ulazu) postoji koliko - toliko korektan signal.

Uvođenjem "digitalnog" signala "stvar" se malo zakomplicirala jer treba obavezno uzimati pojačala sa regulacijom pojačanja.
To je potrebno kako bi se moglo "dozirati" pojačanje odnosno nivo signala,
u protivnom dobiješ "napumpan" signal i srozanu kvalitetu, za rezultat nema slike na dig. signalu.

Oni koji se time bave (profesionalno) imaju mjerač signala sa kojim se točno utvrdi nivo signala / podesi.
U kućnoj radinosti bez instrumenta možeš jedino metodom pokušaja, odnosno polako podižeš pojačanje dok dobiješ optimum a gledaš na TV - u onaj pokazatelj nivo / kvaliteta signala.

Ovaj prvi link (FALCOM AMP4) bi moglo biti jedno od rješenja.
Čini mi se da mu je napajanje integrirano samo se ne vidi dobro na slici,
na manjem modelu AMP2 > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...zlaza-podesivo
se to vidi. Svakako provjeri taj detalj prilikom kupovine.
Vjerojatno se radi o nekakvom kinezu i izgleda da ga ima u xy trgovina.

Ovaj FAGOR AD540PLUSLTE iz druge trgovine ti isto igra, proizvođač je poznat u tim vodama,
međutim na stranici trgovca piše "Artikal u dolasku".
Eventualno možeš uzeti AD420PLUSLTE koji ima 2 izlaza koja možeš "podjeliti" sa 1 na 2 razdjelnicima.

Evo još jednog kandidata > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...-4-izlaza-24dB

Na temu razdjelnika su ti već nešto govorili.
Gledaj da su na njima navedene specifikacije (frekventni opseg i gušenje).
Jasna stvar (osim ako nije lažno navedeno), bolji je onaj sa manjim gušenjem.

That's it

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.11.2017. u 12:26.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 12:21   #14
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Još jednom puno hvala!
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 12:45   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Još jedan važan detalj u kombinaciji kod Bneta treba naglasiti.
Ako kod njega imaš Internet (router) onda bi ova pojačala mogla praviti problem.
Radi se o tome da pojačalo nije "dvosmjerno" a šta je potrebno da bi se router sinhronizirao i ispravno radio.

U tom slučaju ant. instalaciju treba organizirati na način da signal (čitaj kabel) prvo dođe do routera i Set-Top Boxa.
Ako u dolaznom kabelu ima dovoljno signala možeš staviti kvalitetni "1 na 2" razdjelnik,
jedan izlaz prema routeru i Set-Top Boxu a drugi onda "pumpaj" prema ostalim priključcima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 14:19   #16
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Thnx na upozorenju no nemam bnet net, to je ostao kabel od prije za slučaj ako ponude bolji net od amisovih 100/100mbit za 149kn
ali hvala na upozorenju, imati ću na pameti ako ću opet prijeći kod njih
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na