Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.12.2010., 06:24   #1
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Novi laptop se smrzava potpuno... šta je uzrok!?

Priča je ovakva. Kupio sam HP Probook 4720s laptop prije nekih 2 mjeseca. Laptop je predviđen za Windows 7 Professional i dolazi sa njime, ali zbog firme i programa koje koristimo sam morao ići downgrade na Win XP.
Laptop podržava i XP, svi driveri dostupni na HP.com

Pošto nisam ni koristio laptop sa Win7 nemam pojma da li pod njima ima isti problem ili ne.

Problem je da laptop svako 2-3 paljenje se smrzne, ekran radi, ali sve tipke tastature i miš su smrznuti, jedini način za ugasiti ga je držati tipku a paljenje 6 sekundi da ga skroz ugasi.

Mislio sam da je možda bad sektor na disku, pročešljao sa HD Tune i nije našao ništa. Mislio sam da je loša radna memorija pa sam pročešnjao sa MemTest ali nije našao ništa.
Koji su mi postupci u daljnjem traženju šta uzrokuje smrzavanje?

Zvao sam servis, njima zvuči kao da je neki driver u XP-u. Činjenica je da se uvijek i jedino smrznuo pri bootu XP-a (na crnom ekranu kada se vrte one crtice ispod XP logo-a) ili kada je već XP dignut (uvijek unutar nekih 5min od boota, kasnije jako rijetko), nikad pri bootu biosa.
Kako provjeriti sa velikom sigurnošću koji driver i ako driver to uopće uzrokuje? Ako nije driver šta bi moglo biti?
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2010., 06:36   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,348
Pogledaj šta piše u Event vieweru pa postaj ovdje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.12.2010., 08:53   #3
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Napravljen je bas downgrade ili cista instalacija XP-a? Jesi ga probao upaliti par puta zaredom u Safe modu da vidis da li se pali normalno dok ne koristi drivere?
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2010., 10:16   #4
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Čista instalacija XP-a je, original, SP3.
Ovo su specifikacije: http://bit.ly/9bwi2Y
Moj je i3-350M, 3GB rama, 320GB HDD, ostatak je kod svih otprilike isti.

U privitku su logovi. Danas mi se u 6 sati ujutro to dogodilo, 2 puta je smrznuo, jednom pri boot-u (mislim da se digao XP i da mi je onda zablokirao), drugi puta nedugo nakon bootanja dok sam mejl pregledavao. Od tada radi bez problema.

Security log i IE log su mi prazni.

Da napomenem da sam već jednom reintalirao XP potpuno da vidim da li će to riješiti problem, nije pomoglo, malo je poboljšalo i u početku mi se ili nije smrzavao ili dosta rijeđe, ali sada negdje mjesec dana od instalacije ponovo se smrzne skoro svako jutro pri paljenju.
Attached Files
File Type: txt XP-ACEEventLog.txt‎ (260.6 kB, 407 views)
File Type: txt XP-Application.txt‎ (253.0 kB, 620 views)
File Type: txt XP-System.txt‎ (446.2 kB, 327 views)

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 31.12.2010. u 10:25.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2010., 12:37   #5
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,944
Jesi instalirao najnovije drivere za grafičku karticu s http://sites.amd.com/us/game/downloa...downloads.aspx

Jer vidim da u logovima se najvise spominje ati stavka, možda je problem u driverima od grafičke ? Prvo makni s nekim driver sweeperom sve od starih drivera nakon uninstallacije.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2010., 13:55   #6
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Ovo su driveri od grafičke. Pretpostavljam da je to 2009.12 verzija ili? Vjerovatno su ti bili na HP web stranici.

EDIT: Na HP stranici piše da je to FEB 2010, ima noviji od AUG 2010 tako da ću probati sa njima kada dođem kući.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ATI LAPTOP.png‎
Views:	230
Size:	66.6 kB
ID:	11348  

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 31.12.2010. u 14:18.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2011., 09:17   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,348
Miješate kruške i jabuke. Za grafe u laptopima jer potreban Mobility Catalyst, a ne standardni koji se koristi za desktop grafe.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2011., 11:05   #8
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Ima na HP stranicama novija verzija od one koju sam ja imao, stavio sam pa da vidimo da li to utječe na išta.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2011., 20:23   #9
Antiša
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Split
Postovi: 147
S obzirom da se javlaj problem pri startupu, lagano iskljucuj program po program koji se dize u startupu i gledaj kad ce se problem prestat javljat.

100% se radi o nekom losem procesu, ili driveri, a mozda cak i malicioznom kodu.
Antiša je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2011., 23:50   #10
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Da li može biti do 2 antivirusa?
Imamo Symatec koji je neki network edition u firmi i imam Microsoft Security Esencials instaliran. Sad da li oba djeluju non stop ili ovaj od Microsofta radi samo kada ga se pozove nemam pojma.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2011., 08:22   #11
Antiša
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Split
Postovi: 147
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Da li može biti do 2 antivirusa?
Imamo Symatec koji je neki network edition u firmi i imam Microsoft Security Esencials instaliran. Sad da li oba djeluju non stop ili ovaj od Microsofta radi samo kada ga se pozove nemam pojma.
Nesmiješ 2 antivirusa imati instalirana. Antivirus se duboko integrira u sistem i odmah se pokrece u startu, a kad 2 instaliaš onda rade dvostruko posao i dolazi do konflikta. Obavezno obrišii jedan, i kao što sam rekao skini još besplatni CCleaner i očitsi s njim registry i cjeli sistem.
Antiša je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 18:51   #12
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Mikeyy napravi unistall jednog AV-a (ostavi samo jedan), i po mogucnosti ako (mozes) vrati se na SP2!
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 19:18   #13
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 681
Svjestan sam da se radi o offtopicu, ali zar je SP3 toliko loš, pošto na PCE ne manjka preporuka za SP2, nikako SP3 i sl. Imam ovih dana XP nabaciti na jedno računalo, SP2 ili SP3, šta kako?
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 19:47   #14
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
SP 3 je pun nepotrebnih dodataka, više-manje se radilo o "sigurnosnim dopunama" i sličnim gluparijama. Service Pack 2 je uglavnom nekako dovoljno patchan, a i bolje radi.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 23:00   #15
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
ja se nikad nisam htio prisiliti na SP3, jer jedino sto mi je ostalo u uhu je da ima nekakvih poboljsanja sto se zvuka tice. pojma nemam, nevazno.

ono sto znam iz prve ruke je da SP2 ide puno brze od SP3, jer sam na susjednom laptopu prvo dignuo SP2, pa nakon toga clean instal pendzera i update na SP3. uglavnom, jako sporo odjednom, sve se vuce, katastrofa ocita u perfomansama. tako da ja i dalje preferiram XP SP2.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2011., 14:06   #16
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Sorry, nisam bio neko vrijeme dostupan. Uglavnom instalirao najnovije ATI mobile drivere koje sam našao na HP stranicama. Izbrisao Microsoft antivirus, ostavio ovaj network Norton.

Prije 3 minute mi se smrzao laptop, mislim da mi je sredio inbox na Thunderbirdu... smrzao mi se dok sam učitavao email i sada mi ne pokazuje ni jedan email u inboxu nego samo u ostalim direktorijama... a imao sam 6GB mejlova u inboxu.

EDIT: Hvala Bogu vratili se svi mejlovi, Thunderbird nekako obnovio...
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2011., 14:51   #17
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
pokreni memtest...mozda je memorija sjebana

uglavnom u 90% slucajeva kod neobjasnjivog rusenja je memorija krivac
domis je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2011., 22:19   #18
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,078
Već sam to napravio odmah na početku kao i provjeru diska na bad sektore.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na