Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.06.2013., 12:53   #241
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor ECHO Pregled postova
Ma tu platformu zaboraviti tko ima SB/IB kombinaciju za sitno bolje performanse dati ogromnu lovu za cpu+mbo kupiš solidnu komp. kombinaciju skoro.
Naravno, u potpunosti se slažem.

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ne kažem ja da nije bolji, kažem da je marginalno bolji + kocka na kakav ćeš naletiti i to sve skupa skuplje i ima veće temperature.

i sada bi to bio neki logičan apgrejd sa još uvijek jako dobrodržeće platforme? za možda 10% boosta dati preko duplo više para?
Ma normalno da je totalno neisplativo sa LGA1155 ići na LGA1150, ali čini mi se da je netko gore zabrijao(Brko?) da je i5-2500k bolji procesor od i5-4670k, jer je hladniji, bolje se clocka, Haswell fail itd. Nonsense.
Ako se uzima nova konfa iz dućana nema nikakve dvojbe, Haswell all the way. Sandy/Ivy upada jedino ako se nađe nešto rabljenog po dobroj cijeni, pa se uštedi preko 1000kn na CPU+MBO.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 12:58   #242
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Ma i sad da kupujem s obzirom na neke recenzije i pisanja po netu za dosta manje love se uzme IB komp i vozi miško kakav Haswel pada u zaborav s tim cijenama jer nedonossi ništa revolucionarno s obzirom na cijenu.Uzeo sam prije cca 30 dana IB kombinaciju, a mogo sam ćekati Haswela ma kakvo crno čekanje treba kupiti i uživati a ne biti rob skroz ećega novoga da je kombinacija donijela cca 30% poboljšanja na svim poljima onda još i nekako a za 10% bacati noovce nonononon...
ECHO je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2013., 12:58   #243
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa to i ja velim... ako netko uzima novo zbog kartice/krede i mora biti novo onda će logično ići na 1150, makar nisam vidio intel roadmap što se novog socketa tiče, ali dobro to bi bila logična kupovina.

ako imaš keša eto dobiješ i7 sb za 1500kn i fajn ploču za 500kn bez greške i uštedio si znatnu količinu para, a ni za 2-3 godine će se ta (klokana) kombinacija moći zvati svakako samo ne sporom.

sb/ib škvadra ovo preskače i kako je već netko rekao čeka manji proizvodni proces, tj. da se temp malo unormale.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 13:12   #244
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
A valjda će nastavit niz, znači trebao bi još Broadwell u 14nm procesu ići na LGA1150.
Neće se sa manjim proizvodnim procesom temperature smanjiti. Ivy je trebao biti hladniji od Sandy-a(TDP 77W vs 95W), da Intel nije škrtario i uvalio jeftinjak pastu pod IHS. Vidio si da je ekipa koja je mijenjala tu pastu sa Liquid Pro spuštala temperature Ivya za 20C, pa i više, znači dovoljno da bude hladniji od jednako clockanog Sandy-a.
Sve dok Intel ne počne ponovo lemiti jezgru na IHS nećemo imati prave temperature..
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 13:18   #245
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma da ono sa pastom je fijasko... mislim to nije pasta više kad se skine ihs nego kamen i tu priče o nekom kvalitetnom transferu topline ne postoje.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 13:33   #246
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ma da ono sa pastom je fijasko... mislim to nije pasta više kad se skine ihs nego kamen i tu priče o nekom kvalitetnom transferu topline ne postoje.
Da, a najveći problem je što se jezgra uopće ne dodiruje IHS-a, već se toplina mora prenijeti preko te tzv. paste. Ivy-u je jedini problem prijenos topline, nikakvi 3d tranzistori, premala jezgra itd.
Evo što sam ja primjetio kod i7-2600 i i7-3770k, sa Zalman Performa coolerom.
Recimo oba su bila na 4GHz, i i7-2600K se držao na nekih 50C, i na Zalmanu se baš osjetilo da puše poprilično topal zrak. i7-3770k mi je javljao oko 60C, malo i preko, ne sjećam se točno, ali zrak sa Zalmana je bio niti mlak. Na dodir je bio primjetno hladniji nego sa Sandy-em. Jasno je što je posrijedi, 'termalni džep' između jezgre, IHS-a, i baze coolera.
Nakon par dana sam malo pod backplate podvalio plastike, da mogu zalmana još stegnuti. Toliko sam ga stegnio da se ploča počela uvijati, bojao sam se i da mi se nožice na socketu ne polome, al sve je bilo okey.
Temperature su pale za nekih 10C minimalno, a i zalman je sad bio malo topliji. Ovo govorim za i7-3770k.
Što se dogodilo? Valjda je ovo stezanje malo pritisnilo IHS uz jezgru i tako poboljšalo prijenos topline.
Ne znam zašto sam otišao ovako naširoko o Ivy-u u Haswell temi, neću više.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 13:36   #247
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
neka, neka... poučno je
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 13:53   #248
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Ako nemas memoriju bar na 2100 znaci da imas mnogo malen falus :-)

Salu na stranu. Ak neko sad kupuje novi komp najpametnije mi se cini ubost rabljeni sb/ib k-varijantu i novu plocu, jer haswel mi se ne cini ko nekaj bitno bolji za generalnu populaciju.
Ta naravno. 2500K se već može naći po 1250kn, a nove dobre Z77 ploče već po 1000kn. Niko ne može reći da je hasfejl toliko bolji da vrijedi više od soma kuna. I još grije li ga grije.







Citiraj:
Autor Ecips Dlo Pregled postova
zaboravio staviti /sarkazam


ali fascinira me ovaj intel..2 god "R&D" i napredak od cak ~15% u CPU preformansama
Pa izdaju ih svake godine, konkurencije nema, boli ih kita. Rezultat se vidi na hasfejlu.






Citiraj:
Autor syss Pregled postova
nije problem, samo možeš dobiti jako sposobnu i7 sb cpu/mbo kombinaciju za 2k kn, a za istu razinu klokabilnosti ti treba 2700 za cpu i barem 1500 za ploču pa smo već preko 4k kn za kaj?

za kocku da li ćeš nabasati na dobar primjerak cpu-a i eventualno biti par posto brži od 2 generacije starijeg cpu-a sa rupom u džepu preko 2k?
Point taken
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 14:37   #249
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ma dobro, samo sve to stoji za nekoga tko prati forum i tko može kupit polovno. Netko tko može prebit pdv il mora uzeti novo, nema izbora nikakvog.Neće biti ni IB za kupit, SB ni nema više
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 14:59   #250
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Netko tko može prebit pdv il mora uzeti novo, nema izbora nikakvog.Neće biti ni IB za kupit, SB ni nema više
Al zašto uopće razmišljati o tome pokraj Haswella koji je samo par-sto kuna skuplji? A za mjesec-dva će to još pasti..
Penryn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2013., 15:05   #251
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma dobro, samo sve to stoji za nekoga tko prati forum i tko može kupit polovno. Netko tko može prebit pdv il mora uzeti novo, nema izbora nikakvog.Neće biti ni IB za kupit, SB ni nema više
Upravo na to Intel računa. Doći će direktor S. Šojić i uzeti na preduzeće 10/20/50 novih i5/i7 konfi.

Kako da u tom slučaju, vrstan IT znalac, preporuči gospodinu Šojiću da ima na PiSiEkšpert tržnici Sisin ili Brkin SendiBridž za 1500 kn - bez R1 plaćanja, ali po principu ljudi smo, dogovorit ćemo se. Neće da može !


Što se IHS problema tiče, postoji vjerojatnost da je Intel, poučen iskustvom "prevelikog" OC potencijala SendiBridža (kojim se donekle ugrožava pozicija SB-E, ali i narednih platformi - IB i HSW), polunamjerno odlučio na stavljanje paste umjesto lemljenja, te na taj način ograničio OC potencijal IB/HSW proceva. I naravno osigurao bolju prodaju SB-E i potencijalno IB-E platformi.

Po tom scenariju, IB i HSW platforme rade u okviru svojih specifikacija, te ne nude ništa manje od prethodnika - štoviše pokazuju napredak naspram SB i IB platforme na stock postavkama (performanse, zagrijavanje, potrošnja).


U očima običnog non-klokera, Intel je ostao sasvim čist, jer je unaprijedio platformu, a cijena je ostala više-manje slična. Ponuda ploča kroz sljedećih godinu dana će se vrlo vjerojatno dobrano proširiti, a cijene "iskristalizirati" u korist kupaca.

Totalno je drugi par rukava, što je u očima prosječnog/iskusnog PCEkspertovca, Haswell zapravo HaselFejl

Za ljude koji kupuju nova računala (a ima ih podosta izvan PCE-a), prelazak sa 4-5-10 godina starog računala na HSW dolazi kao naručen
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 15:06   #252
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Al zašto uopće razmišljati o tome pokraj Haswella koji je samo par-sto kuna skuplji? A za mjesec-dva će to još pasti..
Ili poskupiti
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 16:00   #253
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor ZOX Pregled postova
Eh, pogledaj malo kak FX gazi na Linuxu da vidis kolko softver nosi ...

Meni je smijesno kak je neki Intelovac izjavil xbitlabs -u da nece ponoviti gresku sa pastom kao na Ivy :-D

Ne znam ... ima Haswell potencijala dok se malo sw modernizira. Nije mi jasno samo kak Intel misli dobiti ljude da zamijene Sandy ...
To sve stoji, samo ne znam čemu tolika fama oko novije arhitekture i novim mogućnostima procesora kad i sadašnji postojeći softver ne iskorištava sve mogućnosti npr. Sandy Bridge procesora a to je već "zastarjela" generacija procesora. Ispada da je softver godinu-dvije u zaostatku za hardverom a onda se već pojave "noviji, bolji i brži" procesori s novim instrukcijama...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 16:04   #254
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zato što će podržavati, a bolje se sada spremiti na budućnost jerbo u budućnosti ni taj procesor niti te nove instrukcije neće biti dostupne
syss je offline   Reply With Quote