Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.09.2017., 18:23   #1
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Tcom poslovni 4g backup usb stick na vlastitom routeru

Pozdrav. Ovo pišem s aspekta poslovnog korisnika i pitam upućene ima li tko kakvo iskustvo sa 4g backupom na Tcom adslu/optici za poslovne korisnike? Naime, imam 4g huawei backup stick kojeg smo kao poslovni korisnici dobili uz tcomov modem/router koji je u bridge modu i na net se spjam sa mikrotik routerom, naravno preko pppoe konekcije.
Sada, zanima me može li se nekako taj 4g usb modem od tcoma uspješno raditi i ne nekom routeru koji nije od tcoma, konkretno mikrotiku ili nekom trećem. Naime, 4g modem uobičajeno se ne "želi" spajati na web i po definiciji trebao bi se spojiti samo ako osnovna pppoe veza ne radi. Ja sam probao testirati na način da sam na našem routeru (mikrotik) manualno prekinuo pppoe vezu i na taj način nedvojbeno nije bilo neta, ali se niti u toj situaciji tcomov 4g usb stick ne spaja na interenet nego i dalje ostaje nespojen. Izgleda da stvar funkcionira samo preko tcomovih routera (ZTE...).
Zna li netko možda u čemu je kvaka? Kako natjerati 4g usb modem da se spoji na net kada pppoe veza ne radi u situaciji kad se ne koristi šrotex router od tcom-a već neki drugi router? Što je to specifično u odnosu na normalni router podešeno u tcom routeru da se 4g backup veza uspostavlja samo preko njega, a ne uspostavlja se kod normalnog routera?
Hvala na idejama i pomoći unaprijed!
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 00:06   #2
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Ja sam se igrao proljetos sa time i nisam uspio složiti, potraži u speedport temi od kolega i moje postove na tu temu
Andrija M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.09.2017., 02:19   #3
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Naravno da se moze stvar srediti s mikrotikom da radi 4g backup.

jednostavno: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Two_gateways_failover
komplicirano: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Advan...hout_Scripting

Naravno, pronaci primjer za pppoe i ppp ali u principu je ista stvar. Ili drzati 4g dignut pa uskoci dok primarni krepa, ili neku skriptu slozit dok primarni krepa da 4g krene spajat...

ovdje je objasnjeno isto ok https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=34588

Mikrotik je u pocetku muka za ljude koji su se navikli na klikalice (iz prve ruke ). Al jednom dok uhvatis i dok skuzis sto mali sve može...

i da odgovor na pitanje: nije tcom ruter nis pametniji od mikrotika, samo ima podeseno da failover napravi na 3/4g dok rikne primarni link.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 12:11   #4
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Naravno da se moze stvar srediti s mikrotikom da radi 4g backup.
....
odgovor na pitanje: nije tcom ruter nis pametniji od mikrotika, samo ima podeseno da failover napravi na 3/4g dok rikne primarni link.
Nije problem ni u mikrotiku ni u speedportu, problem je alcatel 4g stick za poslovne korisnike
Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 13:06   #5
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Čovjek piše da ima huawei stick. Oni nisu analni i 99% sam siguran da rade bez beda. ČAk i hilink modeli koji nisu "čisti" modemi.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 13:39   #6
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Hm, možda se kolega zabunio (ili ja nisam dobro informiran) ali koliko ja znam tcom poslovnim korisnicima za 4g backup djeli alcatel 850 stikove i koji su upareni sa speedportom i ne rade u ničem drugom
Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 15:06   #7
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Dečki. Hvala na uključenju! Provjerit ću koji je usb marka i model, pa javim
U međuvremenu:
Andrija, nisam našao gdje si ti postao o ovom problemu u speedport temi. Vidio sam da si tamo pisao o konfiguraciji no ne i o ovom problemu. Daj me uputi molim te.
Johnsmuth, nije frka za konfiguraciju Mtika, na njemu se gotovo sve može, samo treba znati što točno trebaš/hoćeš.
Sad malo na hardware:
4g stick kao uređaj provjereno uredno radi i ostvaruje uspješni 4g internet sa drugim simom, npr bonbon ili hr ili... Znači sam stick nije ništa specifično iskonfiguriran kad radi sa standardnim simom koji ima internet pretplatu/bonove. Problem je u tme da se usb stick neće spojiti kada je u njemu sim tcoma koji dođe uz njega, osim ako je stick uboden u tcom router. Kada pukne temeljna pppoe veza 4g stick bi trebao automatski se spojiti na net u funkciji failover backupa, no to radi samo aki je uštekan u tcim router, a ne neki custom (npr MTik). Iz toga zaključujem da neke postavke tcom routera mu daju autorizaciju prema mobilnoj mreži, a pitanje je kako to omogućiti na custom routeru. Normalno da se isp štiti da netko ne koristi istovtemeno i adsl/optiku i 4g backup na npr tabletu, i poanta mog pitanja nije to. Poanta je kako omogućiti failover 4g backup u slučaju da ti pukne pppoe ako koristiš custom router umjesto tcomovog, a koliko znam sve ozbiljniji korisnici takve routere i koriste.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W




Zadnje izmijenjeno od: beroland. 13.09.2017. u 15:12.
beroland je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 16:22   #8
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Ok. Nisam imao taj 4g stick za poslovne korisnike, nit sam koristio 3g/4g failover. Samo koristio 3g/4g kao single wan na moru.

Krenut cu od primjera iskonovog vdsl rutera, zyxel vmg b30a, dok se logiras kao supervisor imas 3g backup opciju: https://imgur.com/iWhmtJ3
I gle čuda, lijepo ima opcija za pinganje gatewaya ili hosta da ruter skuzi da je prvi WAN pao i da mora dizat drugi.

Full cudno zvuci ovo sto kazes da samo tcom sim u tom tcom sticku ne dize konekciju nigdje osim u tcom ruteru. Daj ti probaj drugi stick nabaviti pa turni unutra taj cudni sim pa vidi kak se ponasa.

Cak i ak su uspjeli sredit stick da provjerava u kaj je ustekan (sumnjam al tak kazes prakticki), kaj te sprecava da uzmes svoj ruter i svoj stick i probas njihov sim
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 17:07   #9
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Eh, da bar. Probao to prvu stvar nakon što sam skužio problem, no NE radi.
Stick 4g sigurno ne kuži u što je uboden, posebno zato što se uredno spaja sa drugim simom, no pretpostavljam da je sim koji ti daje tcom za taj famozni backup na neki način zaključan u odnosu na gsm mrežu (infrastrukturu) koja vjerojatno očekuje neku autentifikaciju koja se dogođa jedino u spoju sima sa tcom routerom. To je jedino što mi pada na pamet kao održiva pretpostavka. Moguće da je u tcom router unesena neka autentifikacija, neki korisnički podaci za spajanje, a koje custom router nema. Ne znam kako bi to drukčije funkcioniralo. Možda je samo stvar u ppp autentifikaciji?
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 18:10   #10
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Aha. Jedino bi drzalo vodu da sve postavke (including vezano za stick) dolaze preko ACS-a. Pa onda dolazi u obzir prica s custom confom za stick. Jel ima taj ruter neki nacin da se iscitaju sve postavke kak zyxel ima supervisor-a?
johnsmith je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.09.2017., 18:13   #11
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Nema logike da radi samo na speedportu osim ako nema specifičan apn.
Plaćate li promet preko tog sticka ili što?
Ako ne, bilo bi super da samo uzmete sim iz sticka, spojite ga u mob, ili stick na laptop i lijepo surfate džabe doma dok imate i žičani net u uredu.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 18:36   #12
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Bero me mota previse

Idemo redom:

Kažete da se stick uredno spaja s drugim simom.
- Na kojem ruteru? Ako je na tcom ruteru, nema neke mudrosti uredno radi detekcija pada linka. Ako je na svim ruterima, opet normalno zbog detekcije pada linka.

- Što znači uredno spajanje? Automatska detekcija pada linka i dizanje konekcije ili ručno dizanje konekcije?

Velim može biti neki posebni apn ili username password i apn kombinacija koja već čuči u ruteru jer je došla preko ACS-a pa se stick onda "zna" spojiti na mrežu.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 19:51   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
I onda dođemo do priče da za Speedšrot nemaš konfig u otvorenom obliku, a admin igrokaz su ubili odmah u startu.
Lako li je tako sa sakrivanjem podataka / informacija glumit baju u ovom našem selu

Ne treba zaboraviti i na onaj detalj jeli stik radi kao modem ili kao mreža (Direct-IP), trebalo bi se moći nekako mijenjati.

Kad mi je već otvoreno evo preporuka i materijala za MikroTik + 3g/4g failover:
http://dumbpcs.blogspot.hr/2016/09/u...ik-router.html
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Supported_Hardware
https://mum.mikrotik.com/presentations/US15/brian.pdf
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 20:44   #14
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
prije svega odgovor s početka threada. Naime, radi se o Alcatel IK 40 LinkKey usb sticku, tako da se ispričavam na mojoj omašci da je huawei. Nije, nažalost je francuski kinez :-).

Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Aha. Jedino bi drzalo vodu da sve postavke (including vezano za stick) dolaze preko ACS-a. Pa onda dolazi u obzir prica s custom confom za stick. Jel ima taj ruter neki nacin da se iscitaju sve postavke kak zyxel ima supervisor-a?
nisam se pretjerano bavio speedportom jer mi se najiskrenije niti neda se iscrpljivat s takvim bezvznim routerima koji svaki ima neke svoje trice mice, začkuljice itd... On je u bridge modu i Mikrotik radi svoj ozbiljni posao na ozbiljan i predvidljivo dobar način.

Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Nema logike da radi samo na speedportu osim ako nema specifičan apn.
Plaćate li promet preko tog sticka ili što?
Ako ne, bilo bi super da samo uzmete sim iz sticka, spojite ga u mob, ili stick na laptop i lijepo surfate džabe doma dok imate i žičani net u uredu.
Ne, promet se ne naplaćuje. internet poslovni Magenta je flat i ovo je backup opcija u slučaju ako glavni internet ima neki problem. Rekoh da sam testirao stick i na drugim uređajima i sljedeći je zaključak, ponavljam:
Stick kao hardware uredno radi! Ppp uredno radi i automatski se spaja na net neovisno o tome gdje je stick uboden samo ako stavim neku "normalnu" sim karticu. Ako je tcom origigi sim kartica u sticku net se ne spaja nigdje i nikada, osim u slučaju ako je stick uboden isključivo u tcom router i ako pppoe glavni net pukne, onda se stick 3g/4g uključuje. U drugom routeru (mikrotik...) ili uboden u neki pc ili neki treći uređaj, internet 3g/4g se nikako ne uključuje sa tim t-com origigi simom unutra. Zašto, nemam pojma, totalna enigma mi je za sada, ali prokljuvit će se jednom, valjda... :-)

Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Bero me mota previse

Idemo redom:

Kažete da se stick uredno spaja s drugim simom.
- Na kojem ruteru? Ako je na tcom ruteru, nema neke mudrosti uredno radi detekcija pada linka. Ako je na svim ruterima, opet normalno zbog detekcije pada linka.

- Što znači uredno spajanje? Automatska detekcija pada linka i dizanje konekcije ili ručno dizanje konekcije?

Velim može biti neki posebni apn ili username password i apn kombinacija koja već čuči u ruteru jer je došla preko ACS-a pa se stick onda "zna" spojiti na mrežu.
Sorry na motanju, stvarno se trudim najjasnije reći, no izgleda da nisam savršeno jasan :-) sorry, uz piće se lakše razumije :-)
U sticku sam pogledao apn i dial number onaj standardni #99 i sve se čini standardno, ne uspijevam skužiti ništa drugačije nego kad je unutra npr. moj privatni "normalni" sim od tcoma koji uredno ima net i radi.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I onda dođemo do priče da za Speedšrot nemaš konfig u otvorenom obliku, a admin igrokaz su ubili odmah u startu.
Lako li je tako sa sakrivanjem podataka / informacija glumit baju u ovom našem selu

Ne treba zaboraviti i na onaj detalj jeli stik radi kao modem ili kao mreža (Direct-IP), trebalo bi se moći nekako mijenjati.

Kad mi je već otvoreno evo preporuka i materijala za MikroTik + 3g/4g failover:
http://dumbpcs.blogspot.hr/2016/09/u...ik-router.html
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Supported_Hardware
https://mum.mikrotik.com/presentations/US15/brian.pdf
Nikky hvala, znam da si aktivan (vidio odavna) već godinama u mrežama/ISP-ovima, tako da hvala na uključenju.
Čini mi se da tu uistinu ima nešto u tome "zatvorenome", Ne volim teorije urote i tu se ne radi o tome, naravno, no nešto oni imaju ubačeno i to za sada ne uspijevam skužiti. Ne vidim razlog zašto ne bi dali korisniku njegove credentialse i to je to, a ne ovako igra mačke i miša. Kad pitaš tehničare, oni kažu stick radi s našim routerom i to je to, a na drugima "to vam neće raditi...". Zašto? Bo!

Stick radi kao "router" i ima dhcp server sa ip pool-om 192.168.51.0/24 te uredno dila addrese klijentima - glavni router (MTik) kao dhcp klijent od njega (sticka) dobiva ip adresu. Mislim da stick ne može se prebaciti u modem način rada, al to nije neki problem jer se s tim dhcpom sve riješi.

Hvala na linkovima, znam ih, odlični su! tnx! Ovaj supported hardware im je malo NEuptodate, jer radi hardwarea i više od toga, ali kao nit vodilja je ok.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W




Zadnje izmijenjeno od: beroland. 13.09.2017. u 20:53.
beroland je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 21:01   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Evo jedan hint tj. iskustvo mada se nije radilo o T-Com nego o Teletina,
ukratko trebalo je / moralo se zamijeniti SIM karticu (da nebi bilo zabune isti "broj") kada je mijenjan onaj 3G pečica Alcatel mališan na aktualni 4G Huawei jer sa starim SIM - om nije htjelo ostvariti ikakvu konekciju u "novom" routeru.

Ovo podsjeća na tvoj gornji primjer da sa drugim SIM - om radi OK.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 22:51   #16
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Meni padaju dvije opcije na pamet:

a) potrebno je za stick ukucat ppoe credidensalse i zbog toga stick ne radi osim u speedportu i to kad ppoe link padne
b) stick je kod njih vezan na pojedini ppoe - ovo se testira tako da se namjerno primarni ppoe ugasi

Beroland jes probao testirat ove opcije?
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 23:01   #17
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Što ti piše ovdje?

Za test, probaj nabaviti speedport koji je vraćen na stock postavke, sinkronizirati ćeš se i imati žičnu-vdsl vezu.
Drugi (stari speedport) spoji samo na struju sa stickom (kao da je tel kabel u prekidu) te vidi da li na njemu ima neta preko sticka.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 13:40   #18
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
@Forace:
a) interesantno, moguće, ali sumnjam, 99% bih rekao da nije
b) to sam među prvim stvarima testirao, ali nije u tome stvar

@Ag008:
da, tu su stvari podešene na način da je u odnosu na tebe drugačije podešen apn: apn.backup.ht.hr i vidi se da je unešen username i neki password koji je naravno skriven asteriskima (točkama). I naravno stavljena je kvačica na Enable na vrhu. Ostalo je sve identično kao i kod tebe na slici.

Čini se da je stvar, rekao bih 99,9%, onako kako sam i pretpostavio, a to je da ti trebaju konkretni credentialsi za autentifikaciju. kroz web sučelje, username je vidljiv, no password je naravno skriven, a u službi za korisnike tvrde da ga oni ne vide (u biti čak mi je rekao da niti ne postoji, no nakon što im objasniš da znaš neke stvari onda se slože te nastave tvrditi to da ga oni ne vide u aplikaciji i da ga ne znaju i da ga nitko ne zna i da ga ne mogu dati jer ga ne znaju... :-)
Ajd dobro, ali možda pceksperti nešto pronađu...
Ja osobno ne vidim razlog zašto korisnik ne bi znao password za uslugu koju komercijalno plaća. Plaćam uslugu, a ne njihov router i hoću uslugu konzumirati u skladu s uvjetima onako kako meni paše, a ne kako me netko prisiljava. Zar nije to normalno rezoniranje? Ispravite me ako griješim! Možda sam ja lud, nemam pojma.
Vidio sam da postoji način za ssh login? Možda tu se može nešto? Zna li netko sugerirati kako? Kroz lan interface rj45 ne radi, a kroz wan (rj11) ne znam kako bih.

P.S. Čini se prema broju asteriska da pass ima 8 znamenki, iako možda to nije 100% znak da je to usitinu tako. Ako pak je tako da pass ima 8 znamenki onda to definitivno nije niti serial od uređaja koji je potreban za web login, a nije niti pppoe password za adsl internet (moj nema 8 znamenki). U tom slučaju to mora da je neki treći pass
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W




Zadnje izmijenjeno od: beroland. 14.09.2017. u 13:46.
beroland je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 13:52   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
"Plaćam uslugu, a ne njihov router i hoću uslugu konzumirati u skladu s uvjetima onako kako meni paše, a ne kako me netko prisiljava." > Ni prvi ni zadnji primjer gdje forsiraju svoju šprancu odgovaralo to tebi ili ne.
Primjera ima koliko hoćeš ...

U principu a i da se vratimo na početno pitanje, jeli tebi radi obje varijante (primarni link preko xDSL i backup kada je primarni u prekidu) na isporučenoj opremi (router + stick sa sim - om) ?

P.S. Nemoj gledati br. asteriska, kod novijih router / pameti namjerno se stavlja odr. br. (najčešće 8), neovisno koliko karaktera ima neka šifra baš kako bi se spriječilo fišing.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 14:09   #20
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Moš probat rusku metodu

Chrome ili firefox, developer tools (F12), pa kliknes na to password polje i promjenis type iz password u text. Vjerojatno neces vidjet nista ili ce ti vratiti password (ima 8 znakova ). Tak da eto sad smo ustanovili da je custom apn i da ocito sve natoce preko ACS-a. Znaci nema neke pameti, da dekriptiras backup postavki i to skopiras na custom ruter sve bi radilo. Naravno Lako pisat
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 14:55   #21
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Adsl uredno radi

"ruska" metoda je bila odmah probana, no naravno ništa jer routerov http server u html kodu izbacuje već asteriske tako da niš, a ni asterisk logeri ne pomažu s obzirom da se sve izvršava na routerovom unutarnjem serveru.

Što mislite je li vjerojatno da se plain čitljiv pass nalazi u nekom dostupnom fileu preko ssh? Bojim se da nije.

Da, Niky, dobro kažeš, broj asteriska nije siguran znak.
Da, forsirsju, no tako su svojedobno forsali i pppoe pa ipak sad je to normalno da hoćeš bridge mode njihove opreme
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W




Zadnje izmijenjeno od: beroland. 14.09.2017. u 15:05.
beroland je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 15:39   #22
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Postojao je za neki stariji fw decrypt configa.
Ali lakše je ako se nabavi ZTE, preko njega izvući podatke ako ih dobiva preko acsa
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 16:15   #23
trtatrt
Registered User
Moj komp
 
trtatrt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 11
Koliko znam ( moguće da griješim) 4G Backup na T-Com-ovom routeru ne radi ako je router u bridge modu. Te je isti čisti trošak kako ga se ne može nigdje drugdje iskoristiti.
trtatrt je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 23:26   #24
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Ako je tamo username i password onda su i oni potrebni za login da bi se autoriziralo na apn, vjerojatno su ovako pokušali blokirati da se ne koristi u drugim uređajima sim kartica.

Kada se logira u SSH, može se izvršiti ova komanda i među njima je negdje user i pass:
Code:
cmld_client get_node Device.X_SC_UMTS.
Veći problem je kako doći do ssh pristupa, može se npr. vratiti na 338T5 fw koji ima otvorenu opciju za disable firewall-a, ali nema načina da ga se ubaci trenutno kroz web.

Drugi način bi možda mogao acs preko lan1/wan porta.
Naime na optici je to wan port, pa treba neki uređaj konfigurirati da glumi dhcp server za acs interface.
Npr. taj Mikrotik koji imaš konfiguriraš da ima jedan lan port kao VLAN interface sa tagiranom vlanom 103 i uključenim dhcp serverom.

Spojiš Mikrotik u lan1, i nakon iskopčavanja dsl kabela i restarta speedporta(ne factory onda nema smisla), mislim da bi trebao preuzeti sa mikrotika neki ip i onda bi se mogao spojiti na taj ip koji dobije sa ssh, login je root/root.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2017., 22:56   #25
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Ako je tamo username i password onda su i oni potrebni za login da bi se autoriziralo na apn, vjerojatno su ovako pokušali blokirati da se ne koristi u drugim uređajima sim kartica.

Kada se logira u SSH, može se izvršiti ova komanda i među njima je negdje user i pass:
Code:
cmld_client get_node Device.X_SC_UMTS.
Veći problem je kako doći do ssh pristupa, može se npr. vratiti na 338T5 fw koji ima otvorenu opciju za disable firewall-a, ali nema načina da ga se ubaci trenutno kroz web.

Drugi način bi možda mogao acs preko lan1/wan porta.
Naime na optici je to wan port, pa treba neki uređaj konfigurirati da glumi dhcp server za acs interface.
Npr. taj Mikrotik koji imaš konfiguriraš da ima jedan lan port kao VLAN interface sa tagiranom vlanom 103 i uključenim dhcp serverom.

Spojiš Mikrotik u lan1, i nakon iskopčavanja dsl kabela i restarta speedporta(ne factory onda nema smisla), mislim da bi trebao preuzeti sa mikrotika neki ip i onda bi se mogao spojiti na taj ip koji dobije sa ssh, login je root/root.
HVALA na uključenju i sugestijama!
Sve mi je jasno. No frks. Čini se da je opcija 2 (lokalni dhcp server spojiti na lan1 port od speedporta i preko njega se ssh logirati) najbolja i vrlo jednostavna, naravno pod pretpostavkom da to radi. Si baš probao to ili je to onaj tzv. "educated guess"?
Jedino što me brine, vis-a-vis toga što je to ipak u poslovnoj funkciji i ako nešto sprčkam to bi bilo sve samo ne ugodno po mene, je ova komanda koju si napisao. Moram priznati da ju ne kužim. Probao sam googlati ali ne s puno uspjeha čini se. Jesi siguran da je na neki način "safe", da neće nešto razbucati u konfiguraciji tcomovog routera pa da mi pukne net ili ip telefonija? još jednom veliko hvala!
P.S. Molim da nikako ne bi shvatio ovo kao moje preispitivanje tuđeg specijalističkog znanja koje je nedvojbeno mnogo bolje od mojega. Ovo je samo da budem on the safe side, jer drugo mi nije opcija u ovom kontekstu, a doma nemam neki testni za isprobavanje.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2017., 09:23   #26
samoborac
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Samobor
Postovi: 13
Prema mojim informacijama, data promet preko 4G je ograničen na 50 GB, a stick se može autorizirati samo kad ne radi žičana veza.
samoborac je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2017., 10:58   #27
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Citiraj:
Autor samoborac Pregled postova
Prema mojim informacijama, data promet preko 4G je ograničen na 50 GB, a stick se može autorizirati samo kad ne radi žičana veza.
Nisam znao tu informaciju. To je sasvim super, puno i dovoljno za njegovu funkciju. Nadam se da ju neću niti trebati (ako adsl bude stabilan) no ovo je backup koji zlata može vrijediti ako baš treba. Stoga bih i htio to riješiti na pravi način, da radi na custom profi routeru, a ne samo na tcomovom koji je u bridgu. 50GB je masa prometa, mislim da je sasvim dovoljno za backup. I svkako autentifikacija samo kad je pppoe down je sasvim normalna i prihvatljiva mi. Za sve drugo ionako imamo vlastite internet pakete na mobitelima, tabletima... i sl. Je li znaš možda ima li kakvo ograničenje brzine ili će raditi normalno, ako zatreba?
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2017., 11:25   #28
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
samo za info - nama u firmi taj 4g backup NIJE radio kad bi puknuo pppoe, jer mu je za failover potrebno da padne i management ipoe veza. iz xyz razloga nama je masovno pucala veza, ali samo pppoe, a 4g se ne bi uključio sve dok nebi iskopčao dsl kabel iz routera.
poslovni korisnik.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2017., 12:03   #29
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Hmm, hvala na info!
Vidiš, onda bi ova moja namjera mogla biti dodatno potkrepljena ovime što kažeš. Meni ovaj vaš uredski problem izgleda kao problem tcom routera jer mu je na neki način trebalo da mu "uistinu" pukne veza (mislim na iščupavanje adsl telefonskog kabela). Valjda mu nije bilo dovoljno da pppoe pukne.
Nadam se jedino da nije to stvar koja je na taj način podešena na centralama tcoma - to bi bilo pogubno, nadam se da je stvar speedporta i njegove loše konfiguracije. Ako je tako, onda bi moje rješenje da se 4g stick ubode u "pravi" router bila odlično rješenje. Mikrotik sigurno nema s konekcijom problema dok god ima signala i dok su točni credentialsi i ako to 4g/3g mreža dopušta u datom trenutku.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2017., 00:03   #30
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Evo da javim rezultate. Ukratko, za sada, neuspješno, na žalost!
PUNO HVALA na dosadašnjem trudu, posebno Delboyu koji je očito majstor s ovim speedportom.
Naime, citiram iz threada o Speedportu http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=167:
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Ukratko:
...Ako nisi na optici:
Onda bi trebalo isto namjestiti vlan 103 na pc i uključiti dhcp server na pc, i spojiti kabel iz pc u lan1 tako da ruter dobije ip od dhcp servera, i onda bi se trebalo moći spojiti sa ssh na taj ip koji dobije od pc-a, ali ovo nisam probao...
Na žalost ovaj pristup na adsl-u ne radi. Ovaj speedport koji ima 4g backup mi je u uredu na ADSL-u te ne mogu na ovaj način ući preko SSH jer TR069 interface je očito konfiguriran na adsl interfaceu, a ne na LAN1 interfaceu kao kad je optika u pitanju. Ova metoda savršeno radi na optici! SVAKA ČAST Delboy! Provjerio sam kod kuće gdje imam optiku i također speedporta i bez problema za 1 minutu sam ušao preko ssh na vlan103 preko LAN1 interfacea od speedporta, ali ovdje kada je u pitanju "ADSL konfiguracija" speedporta to na žalost ne radi. Naime, kada je speedportu povukao iz ACS-a konfiguraciju da radi kao ADSL router/modem izgleda da LAN1 interface ima isti ip 192.168.1.1 i ponaša se isto kao svi ostali LAN2-LAN4, odnosno TR069 (vlan103) izgleda nije na LAN1 već na adsl interfaceu. Ako tko ima sugestije?? pucajte!
Ja nemam ideju što bih dalje. Ako ga resetiram onda se iz njega gube postavke, ako ga zadržim ovako ne mogu ući preko adsl porta.
Puno hvala ekipi na pomoći! Može "SOLVED"
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W




Zadnje izmijenjeno od: beroland. 03.10.2017. u 23:49.
beroland je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na