Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.09.2017., 00:17   #1
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Router za Bnet

Imam Bnet (Carnet) i njihov cabel modem Scientific Atlanta EPC2203 koji prima coax kabl, kako taj modem ima samo jedan UTP izlaz i nema WiFi na njega sam spojio Linksys WRT54G router.

Sve je to OK funkcioniralo godinama ali sada malo malo mi puca veza i onda restartam Linksys i sve opet proradi. Sumnjam da Lynksys pravi problem i namjeravam ga zamjeniti.

Kako godinama već nisam u tim vodama nemam blage veze koji da ruter kupim, uopće ne zanam više što Bnet za Carnet korisnike zahtjeva trenutačno od opreme. Prije sam morao imati Linksys jer je on podržavao PPoE, ali mislim da se to promjenilo.

Treba mi nešto stabilno, s 4 utora za kablove i Wifi.
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2017., 09:27   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Prvo moraš provjeriti da modema (Scientific Atlanta EPC2203), nije počeo ludovati / zezati, a šta nije neobično nakon xy god. rada.

Otvori web konfig WRT54G - a i provjeri / prepiši kako je podešena WAN (Internet konekcija.

Koliko se ja sjećam Carnet je svojevremeno masirao sa PPTP tipom konekcije, a mislim da je kasnije dozvolio i PPPoE konekciju.
PPTP u Carnet varijanti je bio problematičan, radio je skoro samo sa tim Linksys - om.
PPPoE tip konekcije ima gotovo svaki router.

Po opisu u uvodnom postu sumljaš u ispravnost Linksys - a, možda se da urediti provjerom napajanja i zamjenom elektrolita u routeru (koliko i koji karakteristika ovisi o reviziji).
Na netu ima dovoljno informacija, čak i preporuka zamjene elektrolita sa ispravnim karakteristikama.
Sa tom informacijom dobar elelektroničar / rtv serviser to lako riješi za

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.09.2017., 12:55   #3
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,559
moja preporuka - čisto da provjeri jeli Linksys kriv ili nije da se spoji računalom na modem,ako će tu biti sve uredu onada je router kriv,
e sad dali će ti dobar elelektroničar / rtv serviser uzeti više nego kaj novi router košta -neznam,ak šteka i na modemu onda zoveš bnet.

p.s. prije eventualne kupnje nazovi carnet i pitaj dal se možeš spojiti pppoe konekcijom
to može svaki router na tržištu,zlu ne trebalo
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2017., 17:46   #4
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
moja preporuka - čisto da provjeri jeli Linksys kriv ili nije da se spoji računalom na modem,ako će tu biti sve uredu onada je router kriv,
e sad dali će ti dobar elelektroničar / rtv serviser uzeti više nego kaj novi router košta -neznam,ak šteka i na modemu onda zoveš bnet.

p.s. prije eventualne kupnje nazovi carnet i pitaj dal se možeš spojiti pppoe konekcijom
to može svaki router na tržištu,zlu ne trebalo
Provjerio sam na routeru i nije niti pptp niti pppoe nego Automatic configuration DHCP!
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2017., 18:21   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Taj mod tj. tip konekcije isto ima gotovo svaki router.
Ostaje pitanje hoćeš li "spašavati" WRT54G ili uzeti drugi WAN Wireless Router te koliko nofčića imaš na raspolaganju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2017., 20:58   #6
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Mislim da nije vrijedan spašavanja.

Nego bi molio za preporuku nekog stabilnog routera.

Mislio sam dati oko 300 kn
__________________
mario

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.09.2017. u 22:00.
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2017., 22:37   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ja pak mislim da krivo misliš x
WRT54G(L) je možda pregazilo vrijeme itekako se isplati spašavati:
- ako nemaš konekciju bržu od 100 Mb i dalje je aktualan
- recimo da je "normalno" da nakon xy god. rada počne zezati ali je popravak financijski sitan
- poznato je da kad je ispravan onda radi "rock solid"

Ako baš hoćeš novo kandidati bi mogli biti:
TP-LINK TL-WR842N(D), TL-WR843N(D), noviji iz Archer serije sa Dual band (2.4 / 5 Ghz) WiFi
ASUS RT-AC51U
D-LINK DIR-809
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 09:25   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,062
moj je prdnuo nakon 10 godina neprekidnog rada.
radi još uvijek, ali samo sa originalnim firmware-om, sa bilo čim drugim se gasi nakon 10tak sekundi nakon bootanja.
čovjek bi pomislio da su elektroliti problem, ali razmontirao sam ga i - nisu. čini se kao da je flash memorija otišla, jer inače sa orig. fw-om isto ne bi radio, a radi.

i ne, wan-lan mogućnosti wrt54gl-a su cca 30mbita. neće on prismrdit ni blizu 100mbita, osobito ne sa pptp konekcijom.
edit, ah da bnet više ne koristi pptp. svejedno ako imaš routing, neće bit ni blizu 100mbita.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 10:28   #9
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
moj je prdnuo nakon 10 godina neprekidnog rada.
radi još uvijek, ali samo sa originalnim firmware-om, sa bilo čim drugim se gasi nakon 10tak sekundi nakon bootanja.
čovjek bi pomislio da su elektroliti problem, ali razmontirao sam ga i - nisu. čini se kao da je flash memorija otišla, jer inače sa orig. fw-om isto ne bi radio, a radi.

i ne, wan-lan mogućnosti wrt54gl-a su cca 30mbita. neće on prismrdit ni blizu 100mbita, osobito ne sa pptp konekcijom.
edit, ah da bnet više ne koristi pptp. svejedno ako imaš routing, neće bit ni blizu 100mbita.
Koji bi novi preporučio?
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2017., 10:42   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,062
kao wan router - mikrotik. najjeftiniji. rb931. osim ako ti se bas ne daje vise para za nesto ozbiljnije.
a linksys mos koristit za wifi i dalje jer ce imat veci domet.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.09.2017., 20:49   #11
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,559
Citiraj:
Autor marioxp Pregled postova
Koji bi novi preporučio?
gotovo svi "n" routeri koji nemaju gigabitne portove su izmeđe 200-300kn manje više svi rade dovoljno dobro svoj posao za tvoje potrebe,
onak odokativno bih bio sklon tp-linku jer mi se nekako čini da ima dobru podršku za castom firmware-e ,samo moraš paziti na verzije,
da eto kupiš zadnju verziju tog modela.

Zadnje izmijenjeno od: skalar. 15.09.2017. u 21:35.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na