Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.11.2013., 16:22   #1
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
(riješeno) Kako poslati telefax?

Imam Canon Pixma 370 koji ima tu mogućnost, međutim kako spojiti kad imam sve preko ADSL modema(obični telefon je isto spojen na splitter)?
I kako onda testiram fax da znam da se zaista može poslati fax?

Slao sam ovdje međutim na printeru samo pokazuje da se šalje na taj broj i skener ne skenira papir pa nakon nekog vremena odustanem. Valjda je to samo za SAD onda...
Inače skener bi odmah trebao početi skenirati nakon što se utipka i potvrdi telefonski broj?

Zadnje izmijenjeno od: nino. 07.11.2013. u 00:57.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 17:05   #2
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Spoji direktno na telefon pa probaj!
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.11.2013., 17:13   #3
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Da li netko ima:
-multifunkcijski printer s telefaxom
-ADSL uslugu

Napišite svoja iskustva, ja sam probao slati na više kombinacija uključenja tel.žica međutim skener se nije ni jednom uključio.

Također ako moderator misli da neki drugi podforum ima više šanse za razrješenje ovog problema...

Što znači koju vrstu linije imam:
Setting the Telephone Line Type, touch tone or rotary pulse?
Kako da to saznam?

Zadnje izmijenjeno od: nino. 07.11.2013. u 00:58.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 19:43   #4
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Iskon u kombinaciji sa Epsonom BX300F radi odlicno.

Probaj spojiti ovako, poslije splitera na onaj kabel sto ide prema telefonu stavi razdjelnik za telefonski kabel koji ide iz jednog u dva.Na ta dva izlaza spoji telefon i fax i mora ti raditi ako su ti sve opcije na printeru podesene i ako faks saljes sa printera a ne sa racunala.Fax probaj poslati netkome tko ima normalan fax.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 19:59   #5
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
U mene fax-kopirka BIG BROTHER, spojena direkt u ruter u ulaz za telefon i radi bez greške.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 20:07   #6
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
U mene fax-kopirka BIG BROTHER, spojena direkt u ruter u ulaz za telefon i radi bez greške.
Moj router ima utor samo za jedan telefonski priključak, sve ostalo je LAN za računalo i internet TV.
Znači mora se prvo isključiti router i onda telefonska žica ide iz splittera direktno u printer.

Citiraj:

Connecting the Telephone Line

The connection method differs depending on your telephone line.
  • If you connect the machine to wall telephone line directly/If you connect the machine with the xDSL splitter:
    Basic Connection
  • If you connect the machine to another line such as an xDSL:
    Connecting Various Lines

If the connection is incorrect, the machine cannot send/receive faxes. Connect the machine correctly.
Important
  • Do not connect fax machines and/or telephones in parallel (US and Canada only).
    If two or more fax machines and/or telephones are connected in parallel, the following problems may occur and the machine may not operate properly.
    • If you pick up the handset of the telephone that is connected in parallel during fax transmission or reception, the fax image may be corrupted or a communication error may occur.
    • Such services as Caller ID, etc. may not operate properly on the telephone.



    If you cannot avoid parallel connections, set the receive mode to TEL priority mode, understanding that the above problems may occur. You will only be able to receive faxes manually.


Basic Connection

Make sure that the machine is turned off, connect one end of supplied telephone line cable to the telephone line jack near the "LINE" mark of the machine, then connect the other end to the telephone line jack on the wall or to the telephone line jack of the xDSL splitter.



When you connect the telephone to the machine, make sure that the machine is turned off, connect one end of the modular cable to the external device jack near the "EXT." mark of the machine, then connect the other end to the telephone line jack of the telephone.



Important
  • Be sure to connect the telephone line before the machine is turned on.
    If you connect the telephone line when the machine is turned on, turn the machine off and disconnect the power plug. Wait for 1 minute then connect the telephone line and power plug.


Note
  • Refer to Rear View for the position of the telephone line jack and the external device jack.
  • Before connecting a telephone or answering machine, remove the Telephone connector cap.
  • For users in the UK:
    If the connector of the external device cannot be connected to the jack on the machine, you will need to purchase a B.T. adapter to connect as follows:
    Attach the B.T. adapter to the modular cable connecting the external device, then connect the B.T. adapter to the external device jack.



Connecting Various Lines

This section introduces how to connect various lines.
These are examples and could not be guaranteed to suit every connecting condition. For details, refer to the instruction manual supplied with the network device (control devices such as an xDSL (Digital Subscriber Line) modem or terminal adapter) you are connecting to this machine.
Note
  • xDSL is the generic term for the high speed digital communication technology with telephone line such as ADSL/HDSL/SDSL/VDSL.


  • Connecting to an Internet Telephone



    1. Digital Subscriber Line
    2. xDSL modem (splitter may not be built-in to the modem)
    3. Broadband router compatible with Internet Telephone
    4. Computer
    5. Telephone or answering machine
    6. WAN (Wide Area Network) port
    7. LAN (Local Area Network) port
    8. TEL port
    9. LINE port

    * Port configurations and names may vary depending on the product.
    Note

  • Connecting to an xDSL



    1. Analog Subscriber Line
    2. xDSL modem (splitter may not be built-in to the modem)
    3. Computer
    4. Telephone or answering machine

    Important
    • When the splitter is not built-in to the modem, do not branch the telephone line before the splitter (wall side). And also, do not connect splitters in parallel. The machine may not be able to operate properly.


    Note




Zadnje izmijenjeno od: Filip_zg. 06.11.2013. u 20:23.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 20:38   #7
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
A jesi probao paralelno znači tel u fax-fax u ruter?Ako imaš ulaz na faxu.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 20:49   #8
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Filip_zg Pregled postova
Što znači koju vrstu linije imam:
Setting the Telephone Line Type, touch tone or rotary pulse?
Kako da to saznam?
Imas touch tone oliti "tonsko biranje" po naski. Rorary pulse oliti pulsno biranje je bilo kod onih starih telefona za dialerom pa kad okrenes pola kruga i pustis a on kucka/pulsira (bilo je kasnije na onim Iskrama prekidac za tonsko i pulsno na ali to odavno vise nema u centralama tako da je sve sad tonsko, barem u kucnoj upotrebi kod korisnika).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 20:50   #9
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Printer nema mrežno spajanje, samo za telefon.

Inače budem održavao ovu temu oko mjesec dana, pa možda neko slučajno pogleda i skuži u čemu je problem.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 22:52   #10
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Nesto ti ili nije dobro izkonfigurirano ili si nesto krivo spojio. Slanje faksa normalno funkcionira u HR.

Spoji telefonsku zicu direkt u faks, nazovi si broj telefona mobitelom i vidi da li ce se faks javiti.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2013., 00:50   #11
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Znači ide telefon žica -> splitter

Jedan kraj ide u router, drugi ide u telefon,

Router kažeš ima još jedan izlaz za telefon? Ako da, spoji na njega telefon da probaš i ako imaš dial tone (možeš zvati) onda fax spojen na to mora raditi.

Sa ovime smo izolirali problem na taj način da mora biti do faxa.
  Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 07:44   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,329
Napravi onako kako je Raul rekao - razdjelnik tf linije poslije splittera. A ako bolje pogledaš manual, vidjeti ćeš da za isti slučaj stoji da tako ne treba spajati uređaj USA & Canada only što znači da kod nas možeš.
Ja sam to stavio na tf konektor routera te spojio 2 telefona na istu liniju. I radi već godinama bez problema.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 12:47   #13
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Proradilo je, trebalo je jednu postavku kod fax settings promijeniti.

Međutim još uvijek svaki put kad želim koristiti fax moram isključiti router/internet i premjestiti telefonsku žicu na printer zato jer router ima samo jedan utor za telefonsku žicu.
Taj router je od Optime, TP-Link.


Znači samo kad bi kupio novi router sa više utora bi mogao normalno koristiti fax?

P.S.
zar nisu razdjelnik i splitter ista stvar samo na dva jezika...
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 13:04   #14
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Splitter se odnosi na razdjelnik koji odvaja intrent promet od telefonskog ( ukoliko ti telefon ide direktno u zid a ne u router ).Ovo sto sam ja napisao je obican razdjelnik koji sa jedne zice daje dvije zice za telefoniju ( u tvojem slucaju spojis fax i telefon )
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 13:39   #15
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Aha, znači:

zid tel.utičnica>splitter>razdjelnik>3 telefonske žice>printer, telefon, router(jedna žica ide u splitter a ostale dvije na razdjelnik)

a razdjelnik bi bio, TS16K, RJ11?

I to bi onda bilo trajno rješenje, bez potrebe za isključivanjem interneta svaki put, unatoč tomu što piše da ne koristiti paralelno?
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 14:02   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,329
Imaš link za razdjelnik u mom postu (klikni na boldani dio).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 23:05   #17
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Pise da se paraleleno ne koristi u US i Kanadi, kod nas moze.Iz splitera ti idu dvije zice, jedna ide u modem( router ) a druga na taj razdjelnik iz kojeg opet dobijes dva izlaza ( jedan spojis u telefon a drugi u faks ).Kada tako napravis ne trebas vise iskljucivati internet.
RAUL je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na