Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2014., 22:29   #1
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Konfigurabilni laptopi?

Vidim da po našim dućanim sve nekakve glupe konfiguracije laptopa sa DVD-romovima i tvrdim hard diskovima, da li bi se takve gluposti mogle odmah otkloniti i zamijeniti jednim 128GB SSD-om, ili se takav laptop mora kupiti, ručno otkloniti te komponente, prodati ih i onda umetnuti SSD?

I nije mi jasno zašto se DVD uređaji uopće stavljaju u računala, ja nisam vidio DVD-a već 4 godine, sve su odavno memorijski štapići i prijenosni diskovi, zar ljudi ne kuže da je to puno jeftinije, trajnije i efikasnije?

Zadnje izmijenjeno od: Filip_zg. 30.01.2014. u 23:15.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2014., 22:48   #2
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Filip_zg Pregled postova
I nije mi jasno zašto se DVD uređaji uopće stavljaju u računala
A svašta...
Instalacija OS-a, instalacija CD-a od matične, bootanje raznih Live CD-ova, prženje mjuze za auto, to mi je onak, na dnevnoj bazi i ne mogu zamislit komp bez DVD pržilice.
Tako da, ako ti ne koristiš ne znači da nemaju svrhu.
Druga je stvar što se danas dosta toga može s USB stickom, ali neće optika još godinama izumrijeti.
wooden je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2014., 22:49   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nemam optiku već sada 4-5 godina na main kompu i jedno 2 godine na radnom lapu... nit znam da je nemam iskreno.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2014., 22:51   #4
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Moraš kupiti i ručno otkloniti .

Što nije neki problem ako sagledaš stvari realnije: Ubaciš SSD umjesto DVD-a, pa imaš SSD kao primarni, a HDD za storage. Ne gubiš previše, a ne moraš ništa ni prodavati. Imaš dosta uređaja danas koji imaju mjesta za 2 diska, od kojih je jedno prazno pa može ostati i DVD.

DVD pogon je nužno zlo. Uz sadašnje brzine uploada je cd/dvd medij nezamjenjiv kad hoćeš nekome nešto dati ili poslati. Nećeš kupovati svaki put novi stick, jel tak? A i neka državna administracija traži da se nešto sprži na cd-u, konkretno meni bliska, pa tako pržim po 200-300 kB (kilobajta!) na cd - jer moram.

Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
A svašta...
Instalacija OS-a, instalacija CD-a od matične, bootanje raznih Live CD-ova, prženje mjuze za auto, to mi je onak, na dnevnoj bazi i ne mogu zamislit komp bez DVD pržilice.
Tako da, ako ti ne koristiš ne znači da nemaju svrhu.
Druga je stvar što se danas dosta toga može s USB stickom, ali neće optika još godinama izumrijeti.
Uff, preporodio sam se kad sam nabavio autoradio s USB-om + ovaj stick Link
A cd od matične po defaultu ima teško outdatane drivere pa ga nije vrijedno ni raspakirat .
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2014., 23:05   #5
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
A svašta...
Instalacija OS-a, instalacija CD-a od matične, bootanje raznih Live CD-ova, prženje mjuze za auto, to mi je onak, na dnevnoj bazi i ne mogu zamislit komp bez DVD pržilice.
Da, sve preko 16gb USB sticka koji košta 50 kuna, svaki BIOS već odavno ima bootanje preko USB-a, a driveri se najnoviji skinu sa službene stranice na USB prije nego se izvrši nova kupnja hardwara.

Evo isplativosti za sustavne pohrane:

WD Elements™ Desktop 3TB, 3.5˝, 847kn, otprilike stane 690 DVD-a
TRAXDATA OPTIČKI MEDIJ DVD+R 16X CAKE 25, 42kn, znači 690/25=27.6 27.6*42=1158kn

Da ne govorim da ti treba jedan veliki ormar i dobra kategorizacija za skoro 700DVD-a, sve što bi stalo u veličinu jedne male knjigice i sve bi trenutno bilo dostupno, da li sad vidiš kakve gluposti pričaš?

Zadnje izmijenjeno od: Filip_zg. 30.01.2014. u 23:57.
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 10:19   #6
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Ako trežiš konfigurabilni laptop a lova nije problem pogledaj originpc. http://www.originpc.com/workstation/laptops/
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 12:13   #7
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Filip_zg Pregled postova
Da, sve preko 16gb USB sticka koji košta 50 kuna, svaki BIOS već odavno ima bootanje preko USB-a, a driveri se najnoviji skinu sa službene stranice na USB prije nego se izvrši nova kupnja hardwara.
Jel ti OS kojeg kupiš dolazi na usb sticku od 16GB ili na DVD-u?
Mali milijun biosa NEMA butanje sa usb-a, to bi znao da se baviš servisiranjem PC-a, pa ti ljudi donose i starije PC-eve, znaš, i to postoji, stariji PC-evi.
I normalno da se driveri mogu skinuti s neta, ali to je alternativa za koju često nemam vremena i ne želim raditi.

Citiraj:
Evo isplativosti za sustavne pohrane:

WD Elements™ Desktop 3TB, 3.5˝, 847kn, otprilike stane 690 DVD-a
TRAXDATA OPTIČKI MEDIJ DVD+R 16X CAKE 25, 42kn, znači 690/25=27.6 27.6*42=1158kn
A ko ovdje priča o pohrani podataka na DVD-ove i kakve pobogu veze imaju externi diskovi s namjenom DVD/Blu-ray optike?
Izgubio si se.

Citiraj:
Da ne govorim da ti treba jedan veliki ormar i dobra kategorizacija za skoro 700DVD-a, sve što bi stalo u veličinu jedne male knjigice i sve bi trenutno bilo dostupno, da li sad vidiš kakve gluposti pričaš?
Meni se čini da ti ne znaš točno šta pričaš i misliš da proizvođači stavljaju optičke čitače u laptope i PC-eve radi pohrane podataka :facepalm:

Ono, ako su ti višak i ne koristiš ih onda ih fino izbaciš ko i drugi ljudi, ali se nemoj čuditi ako ih netko drugi koristi, da nemaju svrhu ne bi se ne proizvodili.

Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Uff, preporodio sam se kad sam nabavio autoradio s USB-om + ovaj stick Link
A cd od matične po defaultu ima teško outdatane drivere pa ga nije vrijedno ni raspakirat .
Ma šteta prodat odličan radio kojeg sam i masno platio, samo eto, nema usb pa fino pržim na CD-RW koji mi dođe ko usb.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 12:50   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
I ja sam jedan od onih koji nose 5-6-7 usb stickova u djepu.

Dvd drive osobno nemam na pc-u niti na lapu (ubacen hdd caddy), a kad se pokaze potreba, imam externi usb zamzung dvd drive koji mi odlicno sluzi vec godinama.

Nemorate zatrolat temu, jer ko smo mi da odlucujemo sta ce biti u konfiguracijama laptopa, a krenula je tema u smjeru "ja ovo, ja ono".

Vecina ljudi trazi jeftinije laptope, pa shodno tome nece unutra nac ssd od 120gb + hdd 1tb vec ce nac hdd 320-500gb i opticki drive.

Di ste bili sa raspravom 1997. god.? pa da vas vidim sta bi napravili sa usb stickom.

__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 12:59   #9
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
I ja sam jedan od onih koji nose 5-6-7 usb stickova u djepu.
Ako su to stickovi za bootanje, onda ti treba ovo: http://www.zalman.co.kr/eng/product/...ad.php?Idx=674
http://www.youtube.com/watch?v=zKSFDXOlEww
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 13:16   #10
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ma ne, ovdje ako rikne jedan, nije steta. Nevolim stvari drzati samo na jednom mjestu.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2014., 13:17   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Ili jednostavno složiš sve preko Grub/syslinux ili neke slične softwerske solucije...sa običnim diskom

No da se vratim na temu - da to bi bila inače zgodna opcija al hebiga - nije to PC
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 13:58   #12
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
A koje su veličine ti HDD u laptopima?
Evo što su mi javili iz mikronisa za ovaj laptop:

Citiraj:
Poštovani, Nažalost nije moguće ubaciti ssd.
na pitanje da li oni mogu izvaditi DVDRW i HDD i umjesto toga staviti samsung evo 128GB SSD..
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 14:51   #13
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ja sam sebi na sličnom Acer-u, skinuo optiku, ubacio njegov hdd 500gb u caddy, ubacio ssd 120gb kao primary i sve rabota.

Vjerojatno misle na gubitak garancije zbog takvog zahvata.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 16:24   #14
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Treba provjeriti gubi li se garancija samo na komponentu koju izvadiš (primjerice DVD-drive) ili na čitav laptop; u slučaju da ubacuješ svoj SSD
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na