Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2024., 18:35   #1
Tualatin
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 150
Lenovo Z51-70 smrzavanje

Pozdrav,

Imam problem sa laptopom. Naime smrzao mi se i nakon toga nisam mogao ništa sa njime osim ga ugasit (windows 10). Nakon što sam ga ponovo upalio smrdao se boot i laptop više jednostavno ne želi bootat windowse. Ili bude crni ekran i tak stoji ili kroz restartat uspijem pokrenut safe mode u kojem sve normalno radi. Mislio sam da je do harda jer ima još običan HDD pa sam stavio drugi (isto običan) i htio instalirat windowsa 11. Instalacija uredno prođe i čim nakon instalacije dođe u home screen smrzne se i opet sve isto. Nakon toga testirao sam memoriju memtestom86 (2x8gb) i jedna pločica je bacala errore. Izbacio sam je i ostavio valjanu koju sam još jednom pustio kroz memtest86 i ona je ok bez ikakvih errora. Updateao sam bios na zadnju verziju jer ispravlja neke greške vezane za UEFI. Nakon toga opet sam instalirao windowse 11 i opet mi se dogodila identična situacija samo kaj se smrzao minutu kasnije. Mislio sam da je problem možda do windowsa 11 jer je laptop star i moram radit bypass radi zastarjelog hardwarea pa sam instalirao windowse 10. Kod njih je sve dobro prošlo i normalno radilo do poslijepodne kad mi se opet dogodila identična situacija. Smrzao se i nakon toga se uništi boot. Nikakav automatski repair i ostalo ne pomaže. Kad resetiram da ponovo pokrene boot ili safe mode ponekad zna bacit BSOD. Međuvremenu sam testirao(quick test) stari HDD došao sam do jedno 70% (standardni test) i nema bad sektora.
E sad ne znam kaj bi još moglo bit. Mislim da hard nije ali možda bi kupio SSD kad bi znao da će to riješit problem. Danas ću skinut cooler da vidim da se možda ne pregrijava iako mi se ne čini tako topao, baterija je slaba ima skroz mali kapacitet, integrirana da je probam odpojiti? Postoji li neki lakši brži test za grafičku da nije težak ako 3d mark i slično? Buni me to zakaj se nakon svakog smrzavanja uništi boot? Nakon toga više ništa ne mogu sa laptopom osim ući u safe mode. Svaki savjet dobrodošao. Hvala.
Tualatin je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 23:53   #2
Tualatin
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 150
Samo da javim ... Kvar je bio u AMD grafičkoj. Zaboravio sam da imam integriranu intelovu, kad sam prebacio na nju evo vrti windowse 11 već 2 dana bez greške.
Tualatin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2024., 09:57   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Koliko je to staro ....


Da li je čišćeno ????
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 13:37   #4
Tualatin
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 150
2014. nikada, veceras cu očistit cooler pa ćemo vidjet.

Sent from my BNE-AL00 using Tapatalk
Tualatin je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 14:44   #5
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Bilo bi poželjno i paste zamijeniti, a i pitaj čega češ sve nać unutra

Ukoliko ima termalih padova, naravno da bi i oni trebali biti zamjenjeni, 10 godina je dosta za takve stvari ....

naravno i moliti da GPU nije jako dobio po piksi od "neodržavanja" ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 15:52   #6
Tualatin
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 150
Uglavnom ventilator uopće nije bio zaštopan niti nešto prljav. Riknula je grafička, čim krene instalacija drivera odmah se smrzne. Tako da sam ostavio na intelovoj.
R9 375 je u pitanju ... surfanjem po netu vidim da dosta ekipe ima isti problem sa istim laptopom, navodno je problem u napajanju tj. matičnom pločom.
Tualatin je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 17:40   #7
2XO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 324
Lenovo Z51-70 smrzavanje

Ta R9 je pećnica, meni je isto riknula pa su u jamstvu kod zelcosa zamijenili matičnu. Pa je nakon koju godinu riknula opet… Isto Z51-70, prekrasan bijeli laptop. Srećom taj model ima opciju da ju se isključi u biosu pa laptop dalje normalno radi na integruši.
2XO je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na