Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2015., 06:03   #31
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
Evo da se javim s nekim novim rezultatima:
odigrao sam CoD4, CS:GO, WoW i BF3 i nikakvih razvlacenja tekstura niti artifakata nisam imao, tako da je valjda do grafe bilo, pa cu ju poslat na reklamaciju.

Dalje;
updateao sam BIOS na najnoviji koji je jucer izasao. Nisam apsolutno nista u njemu dirao, sve sam na default postavkama ostavio. Prosli BIOS je bio iz 8. mjeseca 2013., a ovaj trenutni je od jucer (13.1.2015.)

Nakon pokretanja kompa odmah sam isao pokrenut par testova da vidimo je li do starog BIOSa bio problem. Rezultati nisu bas dobri bili.
Svi testovi daju iste rezultate. Temperature ne skacu visoko, a testovi se crashaju uz javljanje errora i fatalnih pogresaka

Idemo redom kako sam testirao:

Sat i pol memtesta-a (u dosu je takoder odmah bacio par errora, pa sam isao u windowsu vidjeti test kako bi mogao uslikati :P ).

AIDA64 Engineer Cache & Memory Benchmark
Zasto je ovdje 3 Cachea, tj. zasto je 4. siv i nije ga testirao? Znam da mi proc ima 6MB Cachea i 4 corea, ali mi nije jasno kako mjeri ovo 3 puta :P

AIDA 64 Engineer edition STRESS TEST + HWmonitor temperature i onda sam odmah JOS JEDNOM pokrenuo
+ Statistics iz AIDA64 tijekom testa

OCCT test


Zatim sam pokrenuo Prime95 i vidi cuda, nakon 10 sekundi (ako ne i manje) vrtnje testa, windows 8 mi je bacio tuzan smajlic i BSOD-a mi je


Sve u svemu; svaki test je izdrzao izmedu 5-30 sekundi prije nego sto je crashao ili javio error. Nista nije izdrzalo duze od 30 sekundi bez crasha

Temperature sam pratio preko HWmonitora, nisu nikad ni do 60 dosle (prebrzo se sve crashalo). Nije do temperatura valjda.
Nije do BIOS-a jer je novi stavljen. Drajver za proc i RAM ne postoje valjda, tako da nije software kriv
Napajanje cu takoder eliminirat iz racunice jer ne moze bit da proc i RAM ne mogu dovoljno struje vuc iz njega da se crashaju ovako. Crashaju se i igrice nakon nekog vremena, a stress testovi ne dozive ni minutu testiranja bez errora. Mozda je ono bilo problem kod grafe, ali sad bez R9 280x u kompu ne bi trebalo crashati zbog napajanja.

R9 280x je bio jedan dio problema, zamijenio sam ju sa 9800GT (nisam integrusu koristio jer nisam htio crpit i ovih malih 4GB rama kojih imam, a i napajanje vise vuce ova zasebna graficka).

Nazalost nisam uspio dobiti RAM danas da zamijenim. Nadam se da cu sutra uspjet :/ Kad provjerim RAM, budem isao rastavit komp i provjeriti pinove na procesoru.

I evo jos za kraj SLIKA WHO CRASHED-a sa BSOD errorima.




Nadodajem ilitiga edit:
na ovom linku koji si dao za grafu pise sljedece:

meni je u idleu (na desktopu uz steam, origin i chrome) restartalo komp/BSOD-alo, a tad ne bi trebalo ni 200W sve zajedno vuc

na ovom linku otkud je majstor uzeo potrosnju pise ovo:


Grafa nikad nije radila na full loadu osim u FurMarku i tada mi nikad nije javljalo gresku niti mi je ista krepavalo (posto bi tada najvise struje trebala vuc). Problemi su se javljali tijekom 50-60% GPU loada, znaci recimo ovaj srednji iznos od ~241W koliko tu pise + proc koliko vuce (i on je bio na manje od 50% loada). Nema sanse da je tijekom pucanja tekstura i slicnog po toj racunici vuklo vise od 350W sto bi ovo napajanje valjda trebalo povuc.
Ne kuzim se bas u to, ali sam gledao cijelo vrijeme temperature i load i recimo da je bilo uvijek oko 50% load i 50-60 stupnjeva temperature kad su se *ranja pocela dogadati. Nije mi jasno kako napajanje onda moze izdrzati >90% load u FurMarku, a 50% load u BF3 ne moze

Ja se i dalje nadam da napajanje nije problem jer sam mislio skupljat lovu za SSD ili keks RAMa, a ne za novo napajanje, pa se unaprijed ispricavam ako sam previse na strani "napajanje je u redu" ekipe
FurMark tuče samo GPU bez proca i njemu nije za vjerovati.
Skini UnigineValley i benchmarkaj.

EDIT
Oped govorim.
Testiraj s integrušom Prime95 ili Aida64 tako da se izbaci vjerojatnost GPUa.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 06:26   #32
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Testiraj s integrušom Prime95 ili Aida64 tako da se izbaci vjerojatnost GPUa.
ovo je jako dobra ideja. iako, iako......

ako je memtest bacao errore u dosu, tebi nije niti napajanje niti graficka problem. tebi je ram ili sama maticna, moooozda cak cpu........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 21:57   #33
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
BSOD i čudno ponašanje najčešće uzrokuje neispravan RAM, nije mi se jednom dogodilo da potrošim pola dana misleći da je krivo sve drugo, a ne nova novcata memorija. Ako ikako možeš prije reklamacije memorije napravi slijedeće:
- testiraj memtest samo sa jednom pločicom ako ih imaš više i onda ako prođe jedna nju izvadi pa testiraj drugu, ako neka baca greške, reklamiraj
- ako imaš samo jednu pločicu probaj memtest u nekom drugom kompu, ako baca greške reklamiraj
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2015., 17:58   #34
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Evo update:
Memtest je kod frenda javio error kad sam upiknuo svoj keks RAMa kod njega. Toliko je cesto javljao error da sam morao spamati tipku OK kako bi nastavio...

Uzeo sam njegov keks RAMa i evo testiram vec 2 i pol sata i bez errora
Posto su mi MemTest, AIDA64, Prime95, OCCT javljali errore u roku od par sekundi, odvrtio sam MemTest na sat vremena, a ostale programe po 10-20 minuta.

Rezultati:
MemTest nakon sat vremena
AIDA64 stress test 10 minuta i voltaže
OCCT test od 20 minuta + HWmonitor da pratim temperature i voltaže
Prime95 na 15 minuta


Mislim da smo nasli krivca


Vratit cu sad svoju R9 280x-icu u komp, pa cu s njom proci Unigine Valley i igrat malo da vidim da li je ipak sve u redu s njom.


Imate kakve prijedloge prije nego sto odnesem RAMe na reklamaciju?
Po ovim testiranjima mi je keks RAMa sigurno strgan. Da odvrtim jos nesto da se uvjerim da nije i s procesorom ili maticnom nesto krivo?


Hvala jos jednom svima na pomoci
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2015., 18:31   #35
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Zavisi gdje si i kako kupio taj ram,
odnesi / pošalji ram + kopija računa + zgodno dođe slika sa errorima iz MemTesta,

možda nebi bilo loše da promjeniš proizvođača memorije,
pogledaj listu testiranih za tu mobo,
moj favorit je Corsair 1600MHz, 9-9-9-24, Vengeance Heatspreader,
postoji i Low Profile verzija ako je hladnjak preblizu,
nevidim je u ponudi kos Centro pa uzmi lovu i kupi gdje ima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2015., 18:54   #36
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Ici cu osobno tamo predat im RAM i objasnit u cemu je problem, ali cu im prvo mail poslat sa nekom biblijom od teksta
Nisam nikad nista reklamirao, pa ne znam kako to ide :/ Zar mogu trazit novce umjesto novih RAMa? Kakve su ove Hyper-x Fury memorije kod njih? Cijena je ista, a izgledaju šminka. Ako uspijem novce dobit umjesto zamjene, uzet cu taj Corsair Vengeance Heatspreader koji si naveo
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 08:45   #37
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Još jednom prouči post broj 19 prije slanja ...
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 11:29   #38
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
ne kuzim o kakvim vremenima si pricao?
Ako kupis proizvod u ducanu, trebalo bi sve raditi po defaultu kako si kupio, a ne da sam namjestas neke stvari. Jedino sta sam mogao namjestit u vezi RAMa u BIOSu je bilo pod Overclocking tabom. Niti se kuzim u overclocking, niti sam ikada OC-a, a i na stranici ducana pise da garancija ne vrijedi u slucaju OC-a, pa ne zelim prckat previse
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 12:07   #39
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Ma samo ti izreklamiraj taj RAM.

Kako su ti napisali, poslikaj i pokazi im greške koje ti daje Memtest.

Meni je tako taman po isteku garantnog roka 8GB keks poceo raditi cirkuse...
Kod mene je bio jos veci zez sto su samo tri memorijske lokacije prijavljivale gresku, ali cim bi tu Windoze pokusale nesto zapisati, BUM! Uglavnom BSOD...
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 12:07   #40
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
ne kuzim o kakvim vremenima si pricao?
Ako kupis proizvod u ducanu, trebalo bi sve raditi po defaultu kako si kupio, a ne da sam namjestas neke stvari. Jedino sta sam mogao namjestit u vezi RAMa u BIOSu je bilo pod Overclocking tabom. Niti se kuzim u overclocking, niti sam ikada OC-a, a i na stranici ducana pise da garancija ne vrijedi u slucaju OC-a, pa ne zelim prckat previse
Ne, jer procesor sam odabire vremena za memoriju ako su na auto.

Imal sam nedugo sličan slučaj sa i3 procesorom:
CPU je izabral primarna vremena po deklaraciji, sekundarna kak je htel.
Očito je krivo odredil jer su svi problemi sa BSOD i memtestom magično nestali nakon ručnog unosa (po iskustvu) ...
Pošalji screen od BIOS -a pa ti mogu preporučiti kak da probaš.

Čisto da prije reklamacije budeš siguran jer će ti možda vratiti, a ti ćeš biti ljut, itd.
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 22:59   #41
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Ako je probao na drugom kompu nema on sto dirat po biosu osim ako mu to kazu nakon reklamacije.
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 17:40   #42
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
RAM je reklamiran jos u petak.
S frendovim RAMima evo komp radi vec 5. dan bez ikakvog problema, pa pretpostavljam da je u RAMu bio problem

Grafa je vracena nova ( Sapphire Vapor-X R9 280x) i s ovim napajanjem nisam imao apsolutno nikakvih problema do sad.
Skinuo sam Far Cry 4 samo da testiram komp na nekoj malo novijoj (zahtjenvijoj?) igri i na ultra postavkama GPU radi na 95%
Igrao sam tek 2 sata, bez ikakvih problema sa slikom, gasenjem ili slicno.

Bas je lijepo napokon koristiti komp bez da se gasi ili BSODa


Novo pitanje:
Hoce li ovaj Corsair 1600MHz, 9-9-9-24, Vengeance Heatspreader koji je Nikky naveo raditi u paru sa ovim mojim Patriot RAMom?
Hoce li to takav RAM stat u moju maticnu zbog svojih dimenzija(AsRock H81M-HDS)?

Nikad si necu oprostit sto sam toliko stedio na toj glupoj maticnoj
Sad bi dao i 500kn vise da je neka normalna s nekom normalnom velicinom. Uzasno je tesko izvaditi grafu van iz nje. Onaj *impek koji trebam stisnut prema gore je toliko zavucen i od ovih utora za RAM i upiknute graficke ne mozes prst gurnut da ga stisnes. Morao sam vec par puta necakinju od 8 godina molit da to povuce prema gore jer je mene nakon 10 minuta vec prst bolio
Sljedeci put cu bit puno pametniji kod kupovine racunala
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 18:00   #43
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
Novo pitanje:
Hoce li ovaj Corsair 1600MHz, 9-9-9-24, Vengeance Heatspreader koji je Nikky naveo raditi u paru sa ovim mojim Patriot RAMom?
Hoce li to takav RAM stat u moju maticnu zbog svojih dimenzija(AsRock H81M-HDS)?
Ako je DDR3 zašto nebi stao?
Jedino kod RAMa najviše smeta visina za kompatibilnost nisam siguran jer ovisi na koliko volti radi tvoj trenutni i ovaj kojeg misliš kupiti(iako se da rješiti uz malo prčakanja u BIOSu) ako je ista voltažao onda bi ploča trebala sama postaviti tajmige.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 18:39   #44
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Nemam pojma, zato i pitam

Pise za oba da rade na 1.5V i na 1600MHz-a.
Ne kuzim se u ove brojeve iza (9-9-9-24), pa nisam znao da li ce se ista klat jer vidim tu po forumu da se svi raspitivaju oko klanja razlicitih memorija.

Pitanje oko toga da li bi stao se odnosilo na ovaj Heat sink od Corsaira, ne znam kakve su to dimenzije tj. da li ce udarati od ovaj drugi keks RAMa koji je odmah tik do njega (ploca ima samo 2 slota).
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2015., 14:07   #45
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Evo, javili mi iz centro-hr-a da je odobrena reklamacija i stigla mi je vec nova memorija, pa ju mogu doc preuzeti
Cini se da ste bili u pravu

Pretpostavljam da je problem rijesen, pa moze lock na temu
Hvala jos jednom svima na pomoci i savjetima
DariX je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na