Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.10.2008., 18:29   #1
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Smile Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Evo ga, tu je:

http://www.ubuntu.com/

Najbolja linux distribucija za pučanstvo.
Obavezno isprobat, svi nevjernici, nakon ovog ćete zaboravit na Windowse XP/vistu!
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Shadowww. 27.10.2008. u 02:21.
Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 18:53   #2
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Mislim da je za tebe kao stvoren Ubuntu.
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2008., 19:11   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
mozda mandriva !?!?
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 19:12   #4
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
ubunutu ili pogledaj Mint, on ti je usminkani ubuntu...sa mintom ces se manje jebati sa instalacijom codeca, drivera itd...
tech je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 22:29   #5
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ja sam neki dan isprobao ubuntu, i mogu reć da nisam ni drivere za grafičku uspio instalirat.. odmah je letio sa diska...
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 22:41   #6
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Za nesto se ipak treba malo potruditi

Inace kod mene je radilo normalno sa 9550, 9600XT, 6800GT i X800GT
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 22:56   #7
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 547
Evo ja cu ti napisati sto se tice linuxa.

Ja bi ti preporucio ubuntu jedino ako si totalni pocetnik i vidis terminal po prvi put (htio ti to ili ne, na linuxu ces terminal morati koristiti). Ubuntu je sustav koji se temelji na ideji da ga instaliras i da radi. Nazalost, to najcesce nije tako, u vecini slucajeva za neki hardware ces morati petljati po driverima da proradi, ili nece raditi zadovoljavajuce. Dolazi sa puno instaliranih programa (evolution, totem, firefox, openoffice, gimp, preglednik slika itd..) i iskreno sa dosta svacega, u svakom slucaju, dobro za pocetnike i one koji ne zele puno petljati po sustavu (u tom slucaju bolje da ostanu na windowsima). Dolazi sa predinstaliranim GNOME suceljem koje bas i ne odusevljava brzinom, ali je ok sto se tice mogucnosti.

Ako nisi pocetnik u unixoidnim sustavima, preporucio bi ti da isprobas Arch Linux. Prvo imaju genijalno napisan wiki za pocetnike. Instalacija krece od NULE, i ti sam gradis kompletan sustav (pogledaj Beginner's guide). Znaci, instalacija i konfiguracija mreze, zvuka, grafike, sucelja... Sto se tice sucelja mozes odabrati bilo koji za defaultni (GNOME, KDE, XFCE, Openbox, Fluxbox, LXDE...). Distra je minimalisticka, i ti odabires sto hoces a sto neces instalirano. Packet manager (pacman) je IMHO bolji od apt-geta. Nema GUI kao synaptic, ali je jako jednostavan. Istina, treba potrositi vise vremena za ucenje od ubuntua cija se instalacija svodi na next next ali vjeruj mi isplati se.

Dalje, sto se tice sucelja... tu sam ja lagano razocaran u odnosu na GUI kakav imaju windowsi. GNOME je ok, ali se osjeti lagana sporost u radu, pogotovo na starijim kompovima (ja sam freak sto se tice brzine, sve se mora otvarati instant ). XFCE je slabija verzija GNOMEa sa izbacenim nekim mogucnostima (mene recimo zivcira nedostatak drag&dropa), brzi od GNOMEa. KDE je glomazna mrcina, pogotovo KDE4 (imas osjecaj da si upalio neki mediacenter a ne linux gui). KDE3 je vise windows-like ali je sporiji od GNOMEa. Openbox i Fluxbox su JAKO minimalisticka sucelja, u biti ne dobijes nista nego mali izbornik koji otvaras klikom na desktop i sitni taskbar. U biti su najvise prilagodljiva ali zahtjevaju jako puno vremena da ih prilagodis bas kako zelis, ali su daleko najbrzi od bilo cega drugog. Trose svega 20ak mb u radu. I zadnje, LXDE, to je u biti Openbox ali tweakan da bi se dobio kakav takav uporabljiv desktop. Koristim ga, iako ima neke nedostatke koji ce nadam se uskoro biti ispravljeni.

I pazi.. na skoro svakoj distribuciji linuxa ces imati sve sto si naveo.. samo sto ces se kod nekih morati vise potruditi, ali ces imati i tocno onakav sustav kakav zelis
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 23:26   #8
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
debian/ubuntu ovisi koliko si zainteresiran,eventualno linux mint,ali neznam koliko jednostavnije ide od ubuntua

@dule neznam na kakvom stroju radis,ali mislim da na necem unazad zadnjih par godina nema potrebe da se izbjegava gnome,kompovi su jednostavno prebrzi
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2008., 23:28   #9
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Mislio sam predlozit, naravno, OS X, ali pogledom na "moj komp" sumnjam da ce to ici. Mislim da je Ubuntu u tom slucaju ipak naj izbor...
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 00:43   #10
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Nakon 12 godina koristenja raznih verzija Windowsa definitvna odluka je pala te prelazim na unix-based operativni sustav. Windowse sam absorbirao na siroko i dugacko i vec mi ih je puna kapa. Zelim promjenu, naucit nesto novo, te koristit OS prema svojim potrebama.
Sve je to u redu. Ali cemu ovaj teatar odlaska i okretanje ledja dušmanima? Ostavi svoju Winjaru i paralelno bez nervoze fino obradjuj extra OS.


Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Tezina instalacije samog OS-a i eventualne zafrkancije s nekim komadom hardvera mi nisu problem.
Odlicno, onda ajde odma na Solaris pa da bacis "jednu" brigu manje

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
3. Solaris - premda se to kolko sam primjetio uglavnom stavlja kao OS za servere, cini mi se da je i za desktop korisnike nelos.
O da! Pitomiji OS neces naci za desktop druzenje Posebno ce biti koristan kad budes "pretrazivao" MM bazu podataka. Jesam li rekao pretrazivao? Hahaha. Da ne bude zabune... Solaris je fascinacija u mome hercu, ali trebas biti realan u onome sto mislis da te tamo ceka i sto trazi od tebe. U ovom slucaju, sam sebi bi jedino bio svrha.

Ja sam zaljubljen u Suse od samog pocetka. Da je samo nesto uvidjajniji po pitanju gomilanja servisa bio bi jos simpaticniji. BSD je kremast i posebno interesantan ali zasto ne otici na predlozeni Ubuntu za pocetak? Ako si tako entuzijastican, lagano uceci se pomices na druge. Ali na nacin koji nije traumatican i u kojem ti sve visi u zraku. Zato i rekoh, slazi opusteno paralelni OS i donosi zakljucke bez nervoze. Sretno.

P.S. gdje nestade Linux Štefa ili mozda premalo lurkam u ovoj sekciji?
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2008., 00:44   #11
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Dakle, ekipa uglavnom preporucuje linux distre ubuntu, fedoru, opensuse, mint; a bsd i (open?)solaris su nekak ful slabo zastupljeni. Gotovo da mi je tesko nac covjeka koji mi moze podjelit neko iskustvo s tim OS-evima. A zanima me kak se ti OSevi uklapaju u moje kriterije navedene u prvom postu. Te koliko tu tocno ima pisanja po konzoli. Jel se to da naucit sa dan-dva-tri-sedam il ce proc mjesec dana dok se ja ne naucim efikasno se sluzit time. U slucaju da je learning-curve mjesec dana izabrao bih ipak neku laksu opciju. I da, susrecem se sa unixoidnim OSevima prvi put. Te zelim napravit sto kvalitetniji odabir. Koji ce zadovoljavat uvjete iz mojeg prvog posta i usto biti sto kvalitetniji, stabilniji, bla bla. ^^

Nadalje, OS X mi je skroz antipatican po svemu, ne bi ga stapom dirao, tak da mi njega nemojte preporucivat jer sam ga u startu eliminirao.

Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Sve je to u redu. Ali cemu ovaj teatar odlaska i okretanje ledja dušmanima? Ostavi svoju Winjaru i paralelno bez nervoze fino obradjuj extra OS.
Pa, mislim si, najbolje cu se naucit sluzit novim OSom ako se samo na njega orijentiram..

btw. ovaj solaris koji je tesko instalirat.. se to odnosi na opensolaris ili na nesto drugo? nisam bas upucen u to a google skrtari sa relevantnim podacima :P
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Shadowww. 07.10.2008. u 01:41.
Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 10:30   #12
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
P.S. gdje nestade Linux Štefa ili mozda premalo lurkam u ovoj sekciji?
Hrabro je uskočio u root zadnje distre i odonda ga nitko nije vidio...
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 10:48   #13
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
shadow,ne da ces ucit terminal mjesec dana,nego vrlo vjerojatno i dulje,obavezno kreni s necim jednostavnim,sve kompliciranije od debiana za prvi unix based os ce vjerojatno znacit da ce ti to bit i zadnji
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 10:59   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Dakle, ekipa uglavnom preporucuje linux distre ubuntu, fedoru, opensuse, mint; a bsd i (open?)solaris su nekak ful slabo zastupljeni.
"Ekipa" uglavnom preporucuje temeljem vlastitih iskustava i igranja s pojedinim OS-om. Slijedece pitanje koje se logicki postavlja jest - koliko je Johnu Doeu s ovog foruma svrsishodan nekakav BSD ili slican desktop opskuran OS? Gotovo svi desktop korisnici mogu biti "namireni" Windowsima - doticni vise nisu tako skupi ni u retail verzijama, postoji i vise nego dovoljna baza softvera, svi "znaju" raditi na njima - generalno, ne postoji neki poseban razlog zasto bi se maknuo s Windowsa ako ih vec "imas" (to, jelte, podrazumijeva da si ih nabavio na legalan nacin, a najcesce je to monetarno placanje).

OTOH, sacica tih (nas) koji su zbog ovih ili onih razloga presli na "nesto drugoTM" moci ce ti reci *svoje* razloge prelaska i *svoje* dojmove.

Citiraj:
Gotovo da mi je tesko nac covjeka koji mi moze podjelit neko iskustvo s tim OS-evima. A zanima me kak se ti OSevi uklapaju u moje kriterije navedene u prvom postu. Te koliko tu tocno ima pisanja po konzoli. Jel se to da naucit sa dan-dva-tri-sedam il ce proc mjesec dana dok se ja ne naucim efikasno se sluzit time. U slucaju da je learning-curve mjesec dana izabrao bih ipak neku laksu opciju. I da, susrecem se sa unixoidnim OSevima prvi put. Te zelim napravit sto kvalitetniji odabir. Koji ce zadovoljavat uvjete iz mojeg prvog posta i usto biti sto kvalitetniji, stabilniji, bla bla. ^^
Tvoje uvjete uz malo truda moze zadovoljiti i DOS. Pitanje je, zapravo, zasto si zelis priustiti eventualnih patnji i zayebavanja?

Evo, ja cu ti dati primjer - imao sam jako dugo Solaris 10 x86 kao primarni OS, u kojemu sam vrtio virtualku Windowsa XP x86 (ponajvise zbog skenera i Adobe paketa). Ja sam bio zadovoljan jer sam imao sav hardver koji je bilo, s vise ili manje poteskoca, moguce natjerati da radi (preduvjet koji sam imao a prior instalacije). Takodjer, *meni* je Solaris pruzao par mogucnosti koje nisam imao na Windowsima (zapravo se doticu nekih programerskih eksperimenata glede Java Studia, no nije bitno) a buduci da nemam neke pretjerane dependencyje na Windowse, ta migracija mi nije tesko pala.

Opet ti napominjem, hoce li tebi pasti jednako bezbolno, morat ces probati. Ako si mozes dozvoliti igranje s primarnim racunalom i ispipkavanje raznih OS-eva u desktop varijanti, super. Moze se pokazati kao zgodna zabava a usput mozes nesto i nauciti. Ako pak trebas *raditi*, ostani tamo gdje jesi i na cemu ti sve radi.

Nekakve floskule o "nestabilnim" Windowsima i slicno mozes odmah zaboraviti jer su neozbiljne i totalno promasene. Windowsi imaju realnih mana (kao i sve u toj bransi) ali nemaju apsolutno nikakvih kriticnih problema koji ti ne bi dozvoljavali normalan rad s racunalom.

Citiraj:
btw. ovaj solaris koji je tesko instalirat..
Nisam jednom instaliravao Slowaris, sto na x86, sto na Sparcu, no nisam primjetio da je nesto specijalno "tesko" u instalaciji. Mozes definirati to "tesko" malo poblize?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 13:29   #15
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
mala (dobronamjerna) kritika + pitanje/molba/preporuka

ko stvorena tema za mene!

već nekoliko godina pokušavam prijeći na neku linux distru. uvijek su bile preporuke ubuntu-mandriva-fedora za "početnike". pitam ja sve vas koji ste ikad "početnicima" preporučili neku od ovih distribucija ZAŠTO baš nju? i zašto je ona za početnike, a ne neka druga? zato jer ima grafičku instalaciju? od windowsa tek vista ima grafičku instalaciju, pa ih već godinama svi ti "početnici" (uključujući mene) uspješno instaliramo. po mojem iskustvu defautni ubuntu vs. winxpsp2 nema baš neke razlike, čak mi se ubuntu čini tromiji, a za početnike nije nešto jednostavna upotreba, što se shvati kad trebaš instalirati prvi program koji ne dođe već instaliran + smetaju mi sve nepotrebne stvari koje s njim dolaze.

nadalje, iritira me taj ponižavajući stav (otvorenog za pomoć svim svojim korisnicama, te brzog u provođenju iste) unixoidnog "comunitya" prema novim korisnicama - "što će tebi linux...koji ti je razlog prelaska...zašto mijenjaš win ako ti sve radi...ma ostani na win, nemaš potrebu za linuxom..."
ljudi moji, što se toliko petljate u nečije razloge prelaska na neki drugi OS. ako se netko odlučio da će na linux, iznese vam svoje zahtjeve i pita koja bi mu distra odgovarala, onda očekuje preporuku, a ne ispovijed.
konkretno moj razlog prelaska na linux je dostupnost besplatnih (znam da neki ne vole ovaj naziv, ali bi upravo to bio linux meni - besplatni alat) distribucija, jer mi je pun kufer onoga o čem je zabranjeno pričati ovdje, pa tražiti isti takav software, jer su free inačice za win uglavnom beskorisne ili u najmanju ruku krnje i onda imaš milijardu problema u svemu tome...

molim vas, prosvijetlite me!
moje je mišljenje da kod linuxa konzola nije nužna, te da se sve skupa može napraviti bez nje, samo mi nije jasno zašto linuxaši inzistiraju na njezinoj upotrebi u skoro svakoj radnji i svakoj distribuciji?!
da li uopće postoji koja distra u kojoj je SVE moguće napraviti kroz sučelje, a konzola je ostavljena kao opcija? na kraju krajeva i u win je sve moguće preko konzole napraviti, ali nije nužna.

u svojem proučavanju linuxa sam shvatio da je sav opus distribucija zapravo sve jedna te ista stvar:
- kernel
- izbor programa
- grafičko sučelje
...razlika je u tome kako neka firma/grupa u svojoj distri implementira instalaciju, odabir komponenata koje se instaliraju, te kakva je naknadna mogućnost podrške, a sam rad je isti, ili jako sličan u "različitim" distribucijama sa istim grafičkim sučeljem i sa istim instaliranim softwareom. ispravite me ako griješim.

UF, OVO DO SAD NAPISANO ME UVIJEK MUČILO! ISPRIČAVAM SE NA OVOLIKOJ KOLIČINI TEKSTA, TE MOLIM ONE KOJI PLANIRAJU PRESKOČITI OVAJ POST ZBOG KOLIČINE, DA TO IPAK NAPRAVE SAMO DIJELOM, TE NASTAVE ČITATI OD VOG DIJELA! HVALA!

"početnik" sam u linux OS-u, ali nisam debil, preporuka OS-a se ne treba svoditi na neki (već navedeni) samo zbog jednostavnosti instalacije!

moj zahtjev za OS-om:
- mogućnost pisanja po NTSF-u (prednost), iako ću u vrijeme prilagodbe pregrmiti i nedostatak istoga, ali čitanje je nužno (tu podršku vjerojatno imaju sve distre, ali da bude spomenuto)
- instaliranje osnovnih dijelova OS-a nužnih za njegovo funkcioniranje, a ostalo (drivere/aplikacije...) mogu ručno naknadno instalirati u najgorem slučaju
- što lakša to bolja - nisam uopće zahtjevan i znam točno što želim, pa nema smisla držati 95% nepotrebnih stvari na disku i u RAM-u
- instalacija ne mora biti grafička, niti automatizirana, ali u tom slučaju mora imati dobar vodič s minimaliziranjem mogućnosti pogreške
- sve što koristim od softwarea znam da linux podržava
- OS će biti instaliran na HP 6735b prijenosnik


neka opća pitanja:
- postoji li koja distra (ili možda grafičko sučelje) koja omogućava obavljanje svih radnji grafiči "klik-klik-postupak"? (jednostavnije je potražiti nekakav "control panel", pa u njemu konfigurirati mrežu, nego u konzoli utipkavati neke naredbe koje nemam pojma što znače i što u kojem trenutku trebam utipkati)
- ima li itko iskustva sa xandors distribucijom? ako ima, može par riječi usporedbe sa ostalima...

Zadnje izmijenjeno od: RaNz0. 07.10.2008. u 13:40.
RaNz0 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 14:17   #16
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
"Ekipa" uglavnom preporucuje temeljem vlastitih iskustava i igranja s pojedinim OS-om. Slijedece pitanje koje se logicki postavlja jest - koliko je Johnu Doeu s ovog foruma svrsishodan nekakav BSD ili slican desktop opskuran OS? Gotovo svi desktop korisnici mogu biti "namireni" Windowsima - doticni vise nisu tako skupi ni u retail verzijama, postoji i vise nego dovoljna baza softvera, svi "znaju" raditi na njima - generalno, ne postoji neki poseban razlog zasto bi se maknuo s Windowsa ako ih vec "imas" (to, jelte, podrazumijeva da si ih nabavio na legalan nacin, a najcesce je to monetarno placanje).
Ovak, ja sam potpuno svijestan činjenice i ne zavaravam se da su Windowsi *najbolja* opcija za prosječnog desktop korisnika. No stvar je malo kompleksnija te J. D. nije iz nekog bezvezneg *hira* odlucio *probat* unix da vidi samo malo kak to zgleda vec je triput razmislio prije nego je donijeo konacnu odluku. Sto za sobom povlaci konstatacije da je spreman posvetit neko pristojno vrijeme tom OSu i nauciti sve zanimljive stvati koji isti nosi.

IMPOV, windowsi su danas najprihvaceniji radi: podrske za sav moguci hardveraj bio novi ili stari, velik izbor software-a te directXa - 3d game-anja. Osim tih navedenih mogucnosti, slava Windowsa pociva na marketingu i cinjenici da su 1995. napravili GUI koji je user friendly i koji je doveo PC medju mase.
E pa, ja cu se zadovoljit podrskom za osnovan hardver koji i koristim; velik izbor software-a mi takodjer nije imperativ a bogme ni directX kao i bilo koja "komponenta" vezana uz 3d gaming.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Tvoje uvjete uz malo truda moze zadovoljiti i DOS. Pitanje je, zapravo, zasto si zelis priustiti eventualnih patnji i zayebavanja?
Zelim isprobat i naucit nesto novo. Tolki mazohist da forsiram DOS nisam, a mislim da za podesiti unixoid da brzo, efikasno i efektivno radi stvari navedene u prvom postu uz dodatnu sigurnost i stabilnost koju svi hvale kod tih OSeva treba ipak manje truda nego da DOS natjeram da reproducira DivX. Iako sam svijestan cinjenice da se neki oblici DOS-a i danas razvijaju no ne zelim da se pozivas na njih jer to ionanko nije tema ovog topica.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Evo, ja cu ti dati primjer - imao sam jako dugo Solaris 10 x86 kao primarni OS, u kojemu sam vrtio virtualku Windowsa XP x86 (ponajvise zbog skenera i Adobe paketa). Ja sam bio zadovoljan jer sam imao sav hardver koji je bilo, s vise ili manje poteskoca, moguce natjerati da radi (preduvjet koji sam imao a prior instalacije). Takodjer, *meni* je Solaris pruzao par mogucnosti koje nisam imao na Windowsima (zapravo se doticu nekih programerskih eksperimenata glede Java Studia, no nije bitno) a buduci da nemam neke pretjerane dependencyje na Windowse, ta migracija mi nije tesko pala.

Opet ti napominjem, hoce li tebi pasti jednako bezbolno, morat ces probati. Ako si mozes dozvoliti igranje s primarnim racunalom i ispipkavanje raznih OS-eva u desktop varijanti, super. Moze se pokazati kao zgodna zabava a usput mozes nesto i nauciti. Ako pak trebas *raditi*, ostani tamo gdje jesi i na cemu ti sve radi.
Ok, jos nisam tocno siguran kakve ce meni nove pogodnosti unixoidni OS donijeti, no ja sam uvjeren da hoce isto kao sto sam uvjeren da mi Windozi nece falit jer komp ionako ne koristim za posao, tak da nemam nikakvog rizika od eventualnog ne snalazenja u novom OS-u.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nekakve floskule o "nestabilnim" Windowsima i slicno mozes odmah zaboraviti jer su neozbiljne i totalno promasene. Windowsi imaju realnih mana (kao i sve u toj bransi) ali nemaju apsolutno nikakvih kriticnih problema koji ti ne bi dozvoljavali normalan rad s racunalom
Slazem se s tim do zadnje rijeci.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nisam jednom instaliravao Slowaris, sto na x86, sto na Sparcu, no nisam primjetio da je nesto specijalno "tesko" u instalaciji. Mozes definirati to "tesko" malo poblize?
Pa moj replay se odnosio na Visageov post u kojem on kolko sam skuzio ironicno govori da je solaris "zeznut" po pitanju desktop okruzenja i instaliranja komponenti..
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 14:57   #17
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja sam isprobao dosta distri upravo ovako kako je bubba rekao (imao sam vremena pa sam se igrao s njima) Ubuntu (kubuntu) i SuSe (open) su IMHO najbolji za prosječnog korisnika kojem je PC samo "sredstvo za rad" s njima se mogu složiti maksimalno lako razne "pisaća mašina", "internet kiosk" i "kućni multimedija PC sa divx/mp3 deponijom" a da se ne troši ni lipe na software, jako su jednostavni, oboje imaju sistem jednostavnog skidanja i instaliranja programa i drivera (na jednom je to synaptic a na drugome yast) i zapravo netreba s njima puno mozgati...
Ako se malo pazi kod biranja hardwarea tj da se osigura čovjek da postoje adekvatni driveri za njegov stroj (TV karta i daljinci) čak se mogu i razne "MCE like" kante za HTPC složit opet - no cost...

Naravno može se isto i sa XPima/MCE ali nije besplatno...

Ja sam isprobao po malo i Slack i debian i solaris i još par distri (nisam se freeBSDom bavio) i ne vidim čemu bi se trebalo komplicirati, ako se nekome baš ne sviđa "pojednostavljeni" princip ubuntua/kubuntua Suse može biti i "hardcore" ako oće jer se njemu po defaultu može kopati po utrobi i (pred)konfigurirati instalaciju paket po paket...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 15:36   #18
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
I ja razmišljam o prelasku na Linux pa me zanima koji sustav od ova tri podržava pisanje po NTFS particiji:Ubuntu,LinuxMint ili Suse?
I koji od ta 3 preporučujete,ako se Visage-u sviša Suse kontam da je to onda najbolje ?

Zadnje izmijenjeno od: Veki-os. 07.10.2008. u 15:47.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 15:50   #19
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
E meni stvarno nije jasno zbog cega bi neki unixoidni OS trebao biti na New Tehnology File System particiji. Da bude jasno, ne kuzim se nesto pretjerano u file systeme no po meni nema logike da jedan linux npr. bude na necemu sto je razvio Microsoft za potrebe svojeg OSa (Windows NT u svoje vrijeme). Ono, jasno je da cu pod windowsima odabrat ntfs prije nego fat32 radi podrske za vece fajlove, sigurnost nekakva navodno i slicno, no ja vjerujem da za unixoide postoji bolji, prilagodjeniji FS. Uostalom baci oko na wikipediju pa ces vidjet koliko file systema postoji: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 15:59   #20
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
I ja razmišljam o prelasku na Linux pa me zanima koji sustav od ova tri podržava pisanje po NTFS particiji:Ubuntu,LinuxMint ili Suse?
I koji od ta 3 preporučujete,ako se Visage-u sviša Suse kontam da je to onda najbolje ?
Mislim da ti nijedan linux ne podrzava pisanje po NTFS particiji jer za to treba biti placena licenca mirkosofu.

USe je OK, jako prilagodljiv, jednostavan za konfiguraciju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 16:05   #21
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
E meni stvarno nije jasno zbog cega bi neki unixoidni OS trebao biti na New Tehnology File System particiji. Da bude jasno, ne kuzim se nesto pretjerano u file systeme no po meni nema logike da jedan linux npr. bude na necemu sto je razvio Microsoft za potrebe svojeg OSa (Windows NT u svoje vrijeme). Ono, jasno je da cu pod windowsima odabrat ntfs prije nego fat32 radi podrske za vece fajlove, sigurnost nekakva navodno i slicno, no ja vjerujem da za unixoide postoji bolji, prilagodjeniji FS. Uostalom baci oko na wikipediju pa ces vidjet koliko file systema postoji: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems
Čovek pita, jer vrlo vjerojatno ima masu podataka na NTFS particijama/diskovima i zato mu je važno da Linux distribucije podržavaju čitanje/pisanje po NTFSu. Jasno da ne bude instaliral npr. Ubuntu na NTFS, ali ako ima podatke, pa makar to bile samo serije, filmovi, slike i muzika, nema smisla da ide pretvarati u neki deseti FS. Prilikom instalacije određene distribucije si on lako složi FS za Linux, a ove postojeće NTFS ostavi i normalno čita/piše po njima.

Veki-os Ubuntu u svojim raznima varijacijama podržava čitanje i pisanje po NTFSu, za ostale ako (na neku foru) to već ne nude nakon instalacije ili prilikom isprobavanja s Live CDa, onda postoji način da se jednostavno složi podrška za NTFS. Primjera radi.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 16:12   #22
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Čovek pita, jer vrlo vjerojatno ima masu podataka na NTFS particijama/diskovima i zato mu je važno da Linux distribucije podržavaju čitanje/pisanje po NTFSu. Jasno da ne bude instaliral npr. Ubuntu na NTFS, ali ako ima podatke, pa makar to bile samo serije, filmovi, slike i muzika, nema smisla da ide pretvarati u neki deseti FS. Prilikom instalacije određene distribucije si on lako složi FS za Linux, a ove postojeće NTFS ostavi i normalno čita/piše po njima.

Veki-os Ubuntu u svojim raznima varijacijama podržava čitanje i pisanje po NTFSu, za ostale ako (na neku foru) to već ne nude nakon instalacije ili prilikom isprobavanja s Live CDa, onda postoji način da se jednostavno složi podrška za NTFS. Primjera radi.
Podrske za NTFS ima tonu. Pitanje je samo efikasnosti pojedinih produkata.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 16:39   #23
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Kako Iggy reče sve su te podrške "statističke" ali Ubuntuova po mom iskustvu radi OK (nisam imao problema) osim što je pisanje na NTFS disk dosta sporo (čitanje ide dobro ali pisanje je fakat osjetno sporije) što se instalacije na NTFS particiju tiče mislim da će to malo teže ić, bili su neki winlinuxi svojevremeno (koji su se pokretali iz windowsa) za FAT32 i govorili su da će bit i za NTFS ali neznam kako je to završilo jer sam poslje prešao na punokrvne distre...

Suse kojeg sam ja imao nije imao poslje instalacije uključen NTFS nego sam ga dodatno instalirao, ne sjećam se više koja verzija je bila ali je isto radila adekvatno...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 18:10   #24
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
(kubuntu)...
Ako se malo pazi kod biranja hardwarea tj da se osigura čovjek da postoje adekvatni driveri za njegov stroj (TV karta i daljinci) čak se mogu i razne "MCE like" kante za HTPC složit opet - no cost...
Tako nešto i planiram. Valjda ću naći zadovoljavajuće kartice.
Samo time izlazim iz okvira teme za skromnog "desktop" korisnika.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 18:32   #25
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Dakle, ekipa uglavnom preporucuje linux distre ubuntu, fedoru, opensuse, mint; a bsd i (open?)solaris su nekak ful slabo zastupljeni. Gotovo da mi je tesko nac covjeka koji mi moze podjelit neko iskustvo s tim OS-evima. A zanima me kak se ti OSevi uklapaju u moje kriterije navedene u prvom postu. Te koliko tu tocno ima pisanja po konzoli. Jel se to da naucit sa dan-dva-tri-sedam il ce proc mjesec dana dok se ja ne naucim efikasno se sluzit time. U slucaju da je learning-curve mjesec dana izabrao bih ipak neku laksu opciju. I da, susrecem se sa unixoidnim OSevima prvi put. Te zelim napravit sto kvalitetniji odabir. Koji ce zadovoljavat uvjete iz mojeg prvog posta i usto biti sto kvalitetniji, stabilniji, bla bla. ^^

Nadalje, OS X mi je skroz antipatican po svemu, ne bi ga stapom dirao, tak da mi njega nemojte preporucivat jer sam ga u startu eliminirao.


Pa, mislim si, najbolje cu se naucit sluzit novim OSom ako se samo na njega orijentiram..

btw. ovaj solaris koji je tesko instalirat.. se to odnosi na opensolaris ili na nesto drugo? nisam bas upucen u to a google skrtari sa relevantnim podacima :P
postove ispod ovoga nisam bas nesto citao (preletio sam ih) pa neznam jel ti netko vec dao nekakav smisleni odgovor za ovo (vidim da se pocelo raspravaljet o svemu samo ne o onome sto pitas

enivej za ovo sto si ti naveo da se nemoras previse igrat s konzolim ili bilo cime najbolje ti je Linux Mint ili Simply Mepis
Mint je baziran na ubuntu samo sto za razliku od njega dolazi za hrpetiniom codeca, i programa, i java i flash su ti odmah po defaultu instalirani,,,, jedino ces drivere za grafu morat nabaciti no i to nije nikakav problem jer ima envy tako da snjim u par klikova instaliras drivere brzo i jednostavno.... i da Mint kao i Ubuntu bez problema cita i pise po NTFS particijama (to radi savrseno kao da si u winsima )

sad ti jos samo ostaje da se odlucis za jednu distru s kojom ces pocet,,,, i svakako bi bilo dobro da ih prvo par isprobas pa onda instaliras neku od njih

sve se mogu live koristiti prije instalacije tako da testiranje nije problem

i da moja preporuka ti je Linux Mint jer ces s njim definitivno imat najmanje posla a ako i budes nesto u konzoli morao to ce ti vecinom proci uz malo googla i copy/paste
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 20:27   #26
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Evo instalirao sam Ubuntu i radio(istraživao ga) oko 2 sata u njemu.
Čini mi se dobar za mene i iimam par pitanja.
1.Pokazuje da particije imaju više GB nego što Win pokazuje,npr u Win je particija 488GB a u Ubuntu piše 534GB,zašto i koliko sad ta particija stvarno ima GB,ovo me doista zbuljuje?

2.Skinuo sam codece(100 outa lakse nego u Win,samo next,next ) ali ne prikazuje mi naše znakove u titlovima(č,ć itd..),kako to namjestiti,nisam našao neku opciju?

3.Zauzeče rama je oko 500mb što mi je jako puno naspram mojih 200-300mb u winsima,to je normalno ili ne?

4.Da li netko zna da li ima ili se može instalirati Smart guardian ili neki sličan software u Ubuntu jer ne mogu regulirati brzinu ventilatora a to mi JAKO puno znači.

Unaprijed hvala
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 20:50   #27
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
renzo je rekel da unixoidna zajednica lagano odbija windows korinike i to je cinjanica. i ja sam takav. zasto se to radi? jer ljudi dolaze sa nebuloznim pitanjima o distribucijama koje su ionako sve iste i onda traze da im pametujes a oni jos na windowsima. kak im nebi onda rekl a jednostavno ne prelaze kad imaju miljon pitanja a jos nisu linux ni primirisali. uzmes neku distribucijeu, bilo koju, sve je to linux. i isti drek. jer dok otvoris konzolu to je to. od tvog hardvera problema bi mogla raditi samo graficka, imal sam ju i ja. pa sam kupil 6600gt promptno. dal ti se isplati zbog operativnog sustava ici u trosak to je isto pitanje.
moras uzet u obzir da ces na linux ako ga misli upoznat morat potrosit vremena i vrmeena. o solarisu i *bsd-u nemoj ni razmisaljat, ne jos.
ja ne preporucam ni ubuntu. kolko je on divan zbog ogromne zajednice tolko je i uzasan jer im se desava kaj se windowsima desava- previse stvari pokusavaju natrpati unuta i zagade sustav. dugo sam bil na ubuntuu i mozes mi vjerovat. ako ga i uzmes odma kreni na konzolu, jer tu je zapravo bogatstvo linuxa.
ako nisi spreman dati par sati dnevno racunalu da bi ga upoznal i naucil "razmisaljati linux logikom" nemoj se u to upustat. morat ces puno navika promjeniti. cemu tolka zelja za pisanje po ntfsu? ako vec prelazis onda idi na ext2-3-4. za ntfs tu je ntfs-3g. kod ubuntua ti je tu automatski mount ntfs-a. podrska za ntfs ti je dodana u kernelu 2.6.x(nisam siguran tocno)
no opet se vracam na prvi dio koji sam napisal. probaj ti lepo linux aoko si spreman i tek dok probas onda postavljaj pitanja, vjeruj mi, sva tvoja pitanja vec imaju odgovor na internetu. ako ne nades- tu smo, ima nas dosta koji ce ti rado pomoci. ali tek dok probas.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 20:58   #28
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
1.ubuntu ima ntfs podrsku,ali povremeno krivo cita particije ( barem njihovu velicinu ),mislim da povuce podatke iz firmwera harda,a ne po kolicini bajtova na disku,pa su to one gluposti s konverzijama

2.500mb zvuci pretjerano,meni je manje,sada sam na winsima radim nekaj pa nemogu pogledat,ali cini mi se da je oko 200 sa ukljucenim compizom

3.stvarno ovo neznam,zao mi je ,ja sam imao isti problem na procesoru,ali nije mi se dalo ni googlat,nego sam kao elektrotehnicar koji jesam stavio fino adapter na 7v i mirna bosna


BTW:LinuxMint je isti vrag ko Ubuntu,jer je doslovno to ubuntu sa par paketa vise po defaultu,i malo kasni s updatima,jer prvo se ubuntu updata pa onda to malo modificiraju pa mint dobije update
moji savijet je ako imate volje da uvijek idete sto blize base distri,ja trenutno na svom kompu doma imam ubuntu +win xp dual boot ( nazalost volim se igrat povremeno ).
razmisljam vec dulje vrijeme o debianu,cak na faksu radim s njim dosta,ali izluduju me one icewessel gluposti ( zasto ne bi bio firefox,kemijaju bezveze ) i nikak da se naviknem na instalacije iz konzole,previse sam se naucio na synaptic,a synaptic na debianu malo gluposti radi
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 21:13   #29
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor RaNz0 Pregled postova
već nekoliko godina pokušavam prijeći na neku linux distru. uvijek su bile preporuke ubuntu-mandriva-fedora za "početnike". pitam ja sve vas koji ste ikad "početnicima" preporučili neku od ovih distribucija ZAŠTO baš nju? i zašto je ona za početnike, a ne neka druga?
Zato sto je instalacija uvelike prilagodjena Windows-like razmisljanju a prije svega, vecina tih distribucija "za pocetnike" barata vise ili manje boljim paketnim sustavom.

Rekao bih da to cak nema veze s "pocetnicima". Danas smo u firmi bili na terenu migriran jedan mali ured na Linux (4 racunala i prijenosnik). Gore je stavljen (x)Ubuntu, pa je osim instalacije u par koraka, puno lakse bilo lupiti apt-get install openoffice.org nego skidati source, kompajlirati ga i uzivati u svim radostima koje to donosi.

Nadam se da shvatjas da ovo "za pocetnike" aludira samo na tip distribucije i njezine specificnosti - ionako je ispod toga svega Linux, a "Linux" nije *distribucija*.

Citiraj:
po mojem iskustvu defautni ubuntu vs. winxpsp2 nema baš neke razlike,
Ja bih rekao da je TCO, i to ne samo onaj pocetni, puno, puno nizi.

Citiraj:
a za početnike nije nešto jednostavna upotreba, što se shvati kad trebaš instalirati prvi program koji ne dođe već instaliran + smetaju mi sve nepotrebne stvari koje s njim dolaze.
Ubuntu (kao Debian based distribucija) ti nema jednostavno instaliranje programa? Pa na takvim ces distribucijama za red velicine lakse instalirati vecinu programa i paketa, stovise! Zamisli kako bi ti bilo veselo na racunalu koje bi (hipotetski) dolazilo s Windowsima instalirati Firefox ako M$ izbaci IE iz instalacije. Pa cak i da zanemaris to, instalacija Firefoxa na Windowsima zahtijeva:
  • pokretanje browsera
  • (opcionalno, ako ne znas adresu) upisati u trazilicu "Firefox download" ili neku slicnu kljucnu rijec
  • kliketati po stranici
  • nakon sto se instalacija skine, kliketati po istoj
OTOH, apt-cache search firefox da bi saznao kako se tocno zove paket koji trazis te nakon toga apt-cache install mozilla-firefox da bi instalirao isti. Eventualno stisnuti "Y".

Citiraj:
nadalje, iritira me taj ponižavajući stav (otvorenog za pomoć svim svojim korisnicama, te brzog u provođenju iste) unixoidnog "comunitya" prema novim korisnicama - "što će tebi linux...koji ti je razlog prelaska...zašto mijenjaš win ako ti sve radi...ma ostani na win, nemaš potrebu za linuxom..."
To je i moje pitanje. Odgovor je obicno, da citiram voljenog premijera, u stilu "piskila kakila". Problem je u 'Ocu Interneta generaciji koja bi Lajnugza ali da mu se downloadam doma, instaliram mu sve i potapsam ga po glavici. Nesposobnost novih korisnika da Googlaju, procitaju FAQ-ove, guidove, tutoriale i stare postove dovodi do averzije prema stavu "ja bi linukse!!11!!!1!" i cestih preporucanja koristenja state-of-the-art mail klijenata, kao sto je svepopularni rm -rf, poznatiji kao "read mail, read fast".

Citiraj:
ljudi moji, što se toliko petljate u nečije razloge prelaska na neki drugi OS. ako se netko odlučio da će na linux, iznese vam svoje zahtjeve i pita koja bi mu distra odgovarala, onda očekuje preporuku, a ne ispovijed.
Preporuka je da isproba 20 komada, pa nek vidi sam.

Citiraj:
konkretno moj razlog prelaska na linux je dostupnost besplatnih (znam da neki ne vole ovaj naziv, ali bi upravo to bio linux meni - besplatni alat) distribucija,
Ne vole ga zato sto je netocan. Linux je slobodan. Razlika je golema!

Citiraj:
jer mi je pun kufer onoga o čem je zabranjeno pričati ovdje, pa tražiti isti takav software, jer su free inačice za win uglavnom beskorisne ili u najmanju ruku krnje i onda imaš milijardu problema u svemu tome...
Konkretno?

Citiraj:
moje je mišljenje da kod linuxa konzola nije nužna, te da se sve skupa može napraviti bez nje, samo mi nije jasno zašto linuxaši inzistiraju na njezinoj upotrebi u skoro svakoj radnji i svakoj distribuciji?!
da li uopće postoji koja distra u kojoj je SVE moguće napraviti kroz sučelje, a konzola je ostavljena kao opcija? na kraju krajeva i u win je sve moguće preko konzole napraviti, ali nije nužna.
Postoji dostatan broj distribucija koje mogu napraviti "sve" kroz GUI. Jedini je problem kad pocnes naletati na razno razne bugove i shvatis da ces biti neusporedivo produktivniji radom u konzoli. Uz sve, neke stvari (kao npr. firewall i slicno) jednostavno ne mozes apstrahirati nikakvim GUI-jem, no dobro, to ni ne zadire direktno u problem desktopa...

Citiraj:
u svojem proučavanju linuxa sam shvatio da je sav opus distribucija zapravo sve jedna te ista stvar:
- kernel
- izbor programa
- grafičko sučelje
...razlika je u tome kako neka firma/grupa u svojoj distri implementira instalaciju, odabir komponenata koje se instaliraju, te kakva je naknadna mogućnost podrške, a sam rad je isti, ili jako sličan u "različitim" distribucijama sa istim grafičkim sučeljem i sa istim instaliranim softwareom.
Otprilike. Nota bene da postoji dosta distribution specified postavki koje se razlikuju od distribucije do distribucije. Nista pretjerano bitno, no...

/snip

Problem nastaje u tome da je Unix, pa stoga specijalno i Linux, OS za programere, sastavljen po "lego" principu od mnogo malih bug-free programcica koji se savrseno nadopunjuju. Pojavom raznih "user friendly" distribucija Linuxa taj i vise nego ocigledan jaz izmedju filozofije pristupa Windowsolikih operativnih sustava te Unixa se uvelike smanjuje, ali srz je ostala ista. Generalno gledajuci, dakle, Linux kao takav jedino je namjenjen pocetnicima u slucajevima kada se sistem dovede u "gotovo stanje" i workstation namjeru, no ostaviti informaticki nepismenog John Doea (koji, naravno, "zna Windoze", sto god to znacilo) je promasaj i za onog tko je dao preporuku, i za Johna. Otuda dolazi osnovno pitanje - sto ce ti dovraga nesto od cega nemas apsolutno nikakve opipljive koristi, da pace, zna biti i steta.

Konstatacija "da je Linux za gurue" je bahata, ali istinita. Takodjer, nije uopce toliko strasna koliko se cini, IMNSHO, prosjecan gradjanin zemlje uopce ne zasluzuje niti ima sto raditi za PC-om, te se nadam da ce sudba kleta zbog istoga kazniti IBM prije ili kasnije, buduci da je napravio najvecu i nesagledivu gresku u citavoj povijesti industrije.
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Ovak, ja sam potpuno svijestan činjenice i ne zavaravam se da su Windowsi *najbolja* opcija za prosječnog desktop korisnika. No stvar je malo kompleksnija te J. D. nije iz nekog bezvezneg *hira* odlucio *probat* unix da vidi samo malo kak to zgleda vec je triput razmislio prije nego je donijeo konacnu odluku. Sto za sobom povlaci konstatacije da je spreman posvetit neko pristojno vrijeme tom OSu i nauciti sve zanimljive stvati koji isti nosi.
Izvrsno. Pravac www.<tvojomiljeniunixklom>.tld i udri. Tek kad zapnes, vici ovdje.

Citiraj:
E pa, ja cu se zadovoljit podrskom za osnovan hardver koji i koristim; velik izbor software-a mi takodjer nije imperativ a bogme ni directX kao i bilo koja "komponenta" vezana uz 3d gaming.
Kao sto rekoh, u tom slucaju ti je dovoljan i DOS. Uopce ne vidim poantu tvojeg prelaska sa postojece platforme, ako ona radi.

Citiraj:
Zelim isprobat i naucit nesto novo.
Procitaj moj prvi quote. Dokumentacije, Bogu hvala, ima na pretek.

Citiraj:
Ok, jos nisam tocno siguran kakve ce meni nove pogodnosti unixoidni OS donijeti, no ja sam uvjeren da hoce isto kao sto sam uvjeren da mi Windozi nece falit jer komp ionako ne koristim za posao, tak da nemam nikakvog rizika od eventualnog ne snalazenja u novom OS-u.
U tome i jest poanta citave "koji ce ti to q" price... Odgovor je - vrlo vjerojatno nikakve, uz nezaobilazno veselje koje takve stvari donose u desktop varijantama. OTOH, kao sto kazes, ako ne koristis racunalo za rad, udri covjece po cemu god! Da pace.

Citiraj:
Pa moj replay se odnosio na Visageov post u kojem on kolko sam skuzio ironicno govori da je solaris "zeznut" po pitanju desktop okruzenja i instaliranja komponenti..
Ma pusti Bulju, opet baljezga...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 21:31   #30
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Majko mila,koliko (dez)informacija na jednom mjestu...

1)Linux može pisat na NTFS preko ntfs-3g drivera (svaka distra)
2)Ne prelazi na linux ako ti je dosta windowsa
3)Ne prelazi na Linux ako ti se neda/neznaš/nemaš naviku koristiti Google i čitat tutorijale


Osobno rado pomognem bilo kome tko se interesira za nešto ali ako netko želi nešto a ne interesira se previše-i don't care...a većina linux korisnika ti je upravo takva so...get used to it...

P.S.-samo za one buhuhu,meni treba tolko da se zboota...

http://lwn.net/Articles/299483/

E zato linux rula

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 07.10.2008. u 21:45.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na