Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2018., 15:34   #1
jopps
pcekspert rules
 
jopps's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Kućni NAS pohrana i backup - molim pomoć

Molim pomoć za izbor i ideju što je najbolje napraviti za pohranu podataka i mogući backup veće količine multimedijalnih podatka i ostalih vrsta podataka.

Dakle mičem desktop PC i prebacujem se na laptop, te trebam rješenje za jedno 8TB raznih podataka koji su trenuto u PC-ju na više diskova, ali je tendencija da će se to i povećati.

Malo sam o tome istraživao, pa se razmišljam što napraviti, jer imam diskova 3.5 koji su još iskoristivi, ali su različitih veličina i proizvođača, ali sam spreman uložiti i u nove disk(ove) prvenstvo ako bi radio RAID mirror radi očuvanja određenih podatka, a da recimo 2 diska veća još zadržim.

Radio bi backup, jer sam imao nedavno loše iskustvo, te se kao opcije nameću RAID na NAS ili USB kućištu ili online backup preko https://www.backblaze.com/backup-pricing.html 50$ godišne unlimited data.

1.Ono što me zanima da li je najbolje rješenje NAS?
- Definitivno mi je jako privlačno da imam pristup podacima online, npr. preko wifi sa bilo kojeg uređaja, laptopom da pristupim filmovima preko wifi i reproduciram, to bi bilo moguće preko NAS?
- Da li postoji mogućnost da se podacima sa NAS-a pristupi i van kućne mreže?

- Da li NAS nudi opciju da 2 diska budu u RAID mirror, a recimo još 1 disk bude obični? Jer mi je preskupo da stavljam recimo 2 8TB diska u RAID 1 da backupira

- Da li su NAS sa 4 slota prekupi ili je bolje uzeti NAS 2 ili 3 bay i onda još na USB on NAS prištekati eksterno kućište, što vidim da ima opcija, samo ne znam da li tada kroz NAS se može pristupiti i disku koji na USB-u?


2. Opcija sa eksternim kućištem kao icybox za 2 diska, nisam vidio da li ima 3 ili 4
https://www.links.hr/hr/eksterno-kuc...-3-0-051619050

Pa raditi backup preko backblaze

Hvala
jopps je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 15:58   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
https://www.links.hr/hr/eksterno-kuc...-lan-051604128


i unutra puknes

2 komada
https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-4...ktop-051510243


pa kad prebacis, dodaješ svoje veče diskove
a ide i na usb kako si reko .. ali su data only .. preko usb nema raida


ili ideš na home made nas u kučištu, jeftinije ali po meni jebada .. bolje ovako i prst u uho
sve radi, sve imas .. u svojoj mrezi, van mreze
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2018., 16:13   #3
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
ja bi slozio freenas server pa mozes iskoristiti sadasnje diskove, ubaciti nove, slagati polja kako zelis, automatski backup u cloud itd.
I ispadne te jeftinije od ovog synologija gore.

Slozio sam "novi" freenas server prije par dana, trosak 1200kn (i3 proc rabljeni 300kn, maticna rabljena 500kn itx, kuciste fractal node 400kn, memoriju sam imao, ali 8GB ti je 300kn). Za 1500kn imas bolji stroj od synologija, kupis jos diskove i to je to
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 16:20   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
+ UPS u svakom slučaju bez obzira se odabere
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 18:41   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
ja bi slozio freenas server pa mozes iskoristiti sadasnje diskove, ubaciti nove, slagati polja kako zelis, automatski backup u cloud itd.
I ispadne te jeftinije od ovog synologija gore.

Slozio sam "novi" freenas server prije par dana, trosak 1200kn (i3 proc rabljeni 300kn, maticna rabljena 500kn itx, kuciste fractal node 400kn, memoriju sam imao, ali 8GB ti je 300kn). Za 1500kn imas bolji stroj od synologija, kupis jos diskove i to je to
A koji file system imas na tom "boljem stroju" ? ZFS ili ?
Imas li neki info kolko trosi struje u stanby/loadu cjela ta konfa kad se slozi?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 07.09.2018. u 18:51.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 18:54   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor jopps Pregled postova
- Da li postoji mogućnost da se podacima sa NAS-a pristupi i van kućne mreže?

...i onda još na USB on NAS prištekati eksterno kućište, što vidim da ima opcija, samo ne znam da li tada kroz NAS se može pristupiti i disku koji na USB-u?
Za pristup NAS-u "izvana", možeš iskoristiti Synology QuickConnect, a kaj se tiče eksternih diskova, oni su dostupni čim ih se spoji na NAS.

Također, ako hoćeš, možeš složiti automatski backup na eksterne diskove kad ih spojiš na NAS, tak da ne moraš svaki puta ručno kopirati ono kaj ti je važno.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 19:47   #7
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
maticna rabljena 500kn itx

što si ubacio unutra?
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 21:15   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kad god se otvori tema "kućnog nas-a" razapete OP-a ko da je bill gates u najmanju ruku. bez 50 000kn nema smisla

to šta vi preporučate jebogabog mi nemamo ni u firmi! svo poslovanje nam je na 2 servera , od kojih svaki ima mirror raid sa 2 diska od 960GB, plus 2 ssd-a isto u raid-u od 480gb. i mali synology sa 4x4TB za naše pizdarijice i neke reklamne materijale , projekte i takve govnarije čisto da maknemo te multi-GB fajlove sa servera na nešto manje.

za KUĆNE potrebe, bilo koji low power pc sa najobičnijim winsima gore, i komadićem softvera koji će u podešeno vrijeme radit backup određenih foldera s jednog diska na drugi disk.

a onda na usb nakrcajte diskovlja koliko vam srce oće, i sherajte po potrebi.
to je ultra low budget, ne zahtijeva formatiranje diskova u novi format, i ukoliko korisnik nije teški idiot pa da se sam zarazi sa kriptolockerom - jednostavn rješenje.



ova konfica ima 4 diska (razni ostaci), troši plafon 15W, na ups-u je, i osim povremenog restarta kad se zablokira print spooler, radi perfektno.
gore su instalirani i DLNA server, plex , subsonic, videonadzor, nezaobilazni p2p, debian u virtualci (trenutno ugašen) i na tome se može i raditi paljenjem monitora, ako baš nekome doma zatreba. i fino dođe kad sa neke limitirane veze ili javnog pc-a želim pogledat nešto na netu bez da me se prati.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 21:33   #9
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Mislim da nitko nije predložil neko apsurdno skupo rješenje: Synology DS418j je ~2.500 kn (mada ima i finih QNAP TS modela), DIY PC NAS za spomenutih ~1.500 kn + diskovi po želji (novi ili rabljeni) u oba slučaja.

Može stvarno složiti ili kupiti kaj god ga volja, bez da nepotrebno potroši hrpu nofci. Pored FreeNAS OS-a za DIY PC NAS može probati iskoristiti Xpenology (1 - 2) i bogteveseli.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:08   #10
celavicro
Guest
 
Postovi: n/a
Ja bih htjeo sloziti neki NAS ali palio bih ga po potreba kada bih na njega stavljao podatke.Znaci sto bih 90% vremena bio ugasen.E sad gledam od cega da slozim neki mali case.Gledao sam one mini ITX kompove sta ljudi prodaju pa da stavim par hdd u njega ili home made case sa jeftinim cuo2duo i neko napajanje i undervoltanje.Ali kako pola od ovoga nisam nikad radio,neznam gdje bih poceo
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2018., 22:11   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
poanta je - ne mora kupovat nove komponente za nas. ne moraju ni bit nešto aktualne.
ja sam svoj prvi "nas" sklepao na p3 mašini u eri kad su kompovi bili skupi, a ja još učenik srednje škole. i u sličnom okruženju sam bio do, za nevjerovati, početka ove godine. vrhunac je da sam sa p3 prešao na atom čisto radi uštede struje. i ta mašina je godinama radila bez gašenja. penzionirao sam i diskove, baš im više ne vjerujem sa 1200-1500 radnih dana.
tako da za obično sheranje diskova u mreži zaista ne treba neznam kakva konfiguracija, let alone i3 (koji će mu k i3?). još ako će sherat preko wifi-ja, koji ne ide preko 70tak mbita ionako.

polovan komp za 200kn sa njuškala sa nekim core 2 celeronom i 2gb rama, nepoderivo.

a onda me zanima - čemu izbor nekog "nas operativnog sustava" kojemu je uloga u hostanju fajlova, kad istu stvar radi windows mašina sa kudikamo većim mogućnostima?
nisam linuksaš, i linux mi je gadan, ali - čemu? to mi je bacanje resursa, cijelu mašinu "ispucaš" na linux koji će hostat 4 diska?
nemojte se trošit na stabilnost, jer kojeg kućnog korisnika boli q ako mora 2 puta godišnje restartat windows mašinu?

kolega iz firme se loži na linux, linux tu linux tamo. i freenas, i openmediavault, i mrdaj kemijaj. jedva proradi, i onda ga nešto sjebe i 3 radna dana potroši da to od-sjebe. na kraju instalira winse i riješio je problem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:16   #12
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
BTW Windowsi nisu free .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:16   #13
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
ćelo za tebe bi bio vanjski usb hdd, ne nas.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:22   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
poanta je - ne mora kupovat nove komponente za nas. ne moraju ni bit nešto aktualne.
OK, pa velim, može složiti kaj god ga volja za nikakve ili nekakve nofce. DIY PC NAS uz Windows OS i NTFS/ReFS, *nix OS derivat uz ZFS, btrfs, ovakav ili onakav RAID - tak svejedno.

Kak god se okrene Synology i QNAP rješenja su na ovaj ili onaj način došla do toga da u SFF paketu nude stvarno jako puno uz minimalno zajebancije.

Daleko od toga da DIY PC NAS nije izbor, ali i ova spomenuta plug'n'play NAS rješenja su daleko dogurala u međuvremenu, a ni cijene više nisu pretjerane.
Citiraj:
Autor celavicro Pregled postova
Ja bih htjeo sloziti neki NAS ali palio bih ga po potreba kada bih na njega stavljao podatke. Znaci sto bih 90% vremena bio ugasen.
Baci pogled na Raspberry Pi NAS.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:26   #15
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
BTW Windowsi nisu free .
od kad pa to?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:36   #16
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
A koji file system imas na tom "boljem stroju" ? ZFS ili ?
Imas li neki info kolko trosi struje u stanby/loadu cjela ta konfa kad se slozi?
ZFS slozen, sto se struje tice, pojma nemam, mjesecni racun za struju mi je 200kn, ako sada bude 250kn ne dira me
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 22:48   #17
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
što si ubacio unutra?
MBO MSI H97I AC
CPU i3-4130
8 GB hynix memorija
1x SSD 240 GB (stajao kao visak pa ga ubacio)
2 x WD RED 3TB stripe (raid0)

Nekome bi mogao minus biti to sto MBO ima 4 SATA porta, meni je to dovoljno jer ne mislim ici sa vise od 2 diska za storage unutra.
Meni je bio plus 2x LAN koji su konfani kao LACP posto imam smart switch doma.

A ako ce doci do toga, to ce biti za cca 3-4 godine pa lagano onda odradim upgrade MBO i CPU-a pa sam miran.

Do sada sam imao WD MyBook live (single disk)
Pa D-Link DNS-320l sa 2x2tb diskovima
I sada presao na freenas.

Radi daleko brze od oba navedena, na D-Linku nisam dobivao brzine vece od 70MB/s, na freenasu maxam konstantno 1Gbit mrezu (107-111 MB/s).

Aplikacije koje se vrte na freenasu isto rade daleko brze, PLEX bez problema radi paralelno na 4 kompa + tablet.

Naravno nekom je to overkill i synology ce biti super, ali kada sam gledao cijene ovo mi je ispalo jeftinije (memorija + napajanje sam imao doma), a diskovi se tako i tako moraju kupiti i za jedno i za drugo.
SSD ne mora ici u freenas, moze se bootati sa USB sticka pa je to trosak koji ni ne racunam. Igrom slucaja imao SSD viska pa zasto ne
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 10:29   #18
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Synology zahtjeva jednom do dva puta na mjesec da mu odobris security update sto se svodi na 1minutu. DIY NAS je hobi, svaki dan malo provjeriti, malo nadograditi, malo sve nesto, uglavnom kemija.

Tko hoce hobi super, tko ne synology. Ima Zyxcel -a odlicnih za 700kn, dva diska. Za share i DLNA dusu dali.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 16:54   #19
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Synology zahtjeva jednom do dva puta na mjesec da mu odobris security update sto se svodi na 1minutu.
Mozes automatizirati na Synologyju.
Isto kao i DIY NAS. Par shell onelinera i ne moras nista.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 17:14   #20
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
MBO MSI H97I AC
CPU i3-4130
8 GB hynix memorija
1x SSD 240 GB (stajao kao visak pa ga ubacio)
2 x WD RED 3TB stripe (raid0)

Nekome bi mogao minus biti to sto MBO ima 4 SATA porta, meni je to dovoljno jer ne mislim ici sa vise od 2 diska za storage unutra.
Meni je bio plus 2x LAN koji su konfani kao LACP posto imam smart switch doma.

A ako ce doci do toga, to ce biti za cca 3-4 godine pa lagano onda odradim upgrade MBO i CPU-a pa sam miran.

Do sada sam imao WD MyBook live (single disk)
Pa D-Link DNS-320l sa 2x2tb diskovima
I sada presao na freenas.

Radi daleko brze od oba navedena, na D-Linku nisam dobivao brzine vece od 70MB/s, na freenasu maxam konstantno 1Gbit mrezu (107-111 MB/s).

Aplikacije koje se vrte na freenasu isto rade daleko brze, PLEX bez problema radi paralelno na 4 kompa + tablet.

Naravno nekom je to overkill i synology ce biti super, ali kada sam gledao cijene ovo mi je ispalo jeftinije (memorija + napajanje sam imao doma), a diskovi se tako i tako moraju kupiti i za jedno i za drugo.
SSD ne mora ici u freenas, moze se bootati sa USB sticka pa je to trosak koji ni ne racunam. Igrom slucaja imao SSD viska pa zasto ne

S tom radi0 si izgubio puno na pouzdanosti a dobio malo na brzini.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 22:34   #21
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
S tom radi0 si izgubio puno na pouzdanosti a dobio malo na brzini.
Zato je offsite backup jedino sto priznajem.
Raid polja ne smatram backupom, meni je tu bio bitan kapacitet, ako jedan disk vrisne treba mi max 4 sata da vratim sve podatke.
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na