Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2010., 21:13   #1
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
26le5500

Da je kombinacija monitor +tv zgodna stvar to znaju kako korisnici hardvera tako i proizvođači koji su se potrudili nakrcati tržište takvim kreacijama različitih diagonala, od 19 do 26 inča. U toj šumi ponude čovjek bi pomislio da će lako naći nešto kaj mu odgovara. Međutim da to nije tako ja sam ubrzo shvatio jer svi takvi hibridi bez obzira na proizvođača i diagonalu imaju isti problem-meni omraženu tn matricu.
Upravo zato mislim da budući ima funkcionalnost monitora i televizora + led +ips , ova telka što je kupih zaslužuje cijelu temu.



Ovdje ne namjeravam više raditi usporedbe crt vs lcd, samo ću ponoviti da je stvar potpuno ista kao i sa svim lcd monitorima/televizorima koje sam imao do sada, tj lcd briljira u oštrini prikaza a crt odnosi pobjedu u svim ostalim kategorijama i zbog toga neće tako brzo sići sa ovog stola.

Najbitnija stvar da bi tv proradio kao monitor je mogućnost podešavanja oštrine slike za što je potrebno malo truda i igre u izborniku televizora. Nakon nekog vremena mogu reći da sam postigao vrlo dobar rezultat oštrine slova. Dali je oštrina perfektna, za to bi trebao neki pravi lcd monitor od 24 inča s kojim bi sliku usporedio.
Nakon toga naravno ide smanjivanje svijetline i prenaglašenih tvornički nabrijanih boja
Inače fotografije nikako nisu preslik stanja već samo djelomičan uvid u stanje stvari jer oštrinu slike nije moguće prezentirati fotoaparatom (barem ne mojim idiotom)
Dakle ips matrica je, tu nema sumnje

Što se tiče upravljivosti tv se može zaokretat lijevo i desno i to je to. Dakle prilično slabo. Boje se u prvi mah čine dosta dobro pogođene (iako prenaglašene) pa nema potrebe tu puno čačkati


Ono što mogu reći o 26le5500 kao televizoru je da je prosječan. nažalost nema korisnu opciju trumotion 100hz što inače imaju njegova veća braća po diagonali (32le5300/5500) pa je ghostanje ponekad vidljivo (npr u pes-u2010) na punoj rezoluciji i brzopokretnim scenama. Također ova edge led tehnologija definitivno ne poboljšava ništa po pitanju prikaza crne boje koji je poprilično loš, čak kada ga usporedim sa drugim lcd-om npr sony-jevim 32ex500 kojeg sam također kupio prije nekog vremena (32ex 500 bolji za ps3 a lošiji za pc. 26le5500 zbog preciznijeg i življeg prikaza boja bolji za pc,ali igre sa "trojke" lošije izgledaju nego na 32ex500, vjerovatno radi slabije crne) . Eventualno su na dobitku boje koje su nešto zasićenije nego kod lampaša


Pored toga međutim ostaje mu dovoljno asova u rukavu u odnosu na ostale pc monitore, pogotovo po pitanju multimedijalnih mogućnosti da ih sve ostavi u prašini, pa bili oni tn, pva ili ips.



Jel se isplati za ovo čudo dati 3800 kn koliko sam iskeširo, ovisi
Ukoliko tražite tv tražite nešto veće i sa 100hz a za ultimativni monitor ovo će biti dovoljno
Ukoliko je pak netko u nedoumici jel bi išao u dućan slobodno može navratiti do mene i steći svoj vlastiti sud
Ako tko ima kakva pitanja slobodno
Dopuna:
Nakon dva tjedna zekanja sa tv-om moram reći da oštrina i čitljivost teksta ipak nije na nivou kakav sam očekivao. Prijašnji model 26lu5000 je na tom polju bio prilično bolji. Stoga moram reći da je ovaj tv kao monitor samo djelomično upotrebljiv

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 29.09.2010. u 20:28.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2010., 21:38   #2
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Konačno si ga pronašao.

I ja bih tako nešto, ali 3800 kn je za mene previše. Čestitam na prinovi!
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.09.2010., 00:40   #3
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
sve je to lijepo ali ja bih možda ipak imao primjedbi na gustoću piksela na 26" i 1920x1080...tu fali neka srednja rezolucija do 2560x1440...barem kao na dell sp2309w ili malo veću...treba neki novi standard tu uvest ala 2400x1350 na 27"
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 01:35   #4
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ostrina je zbilja perfektna, gledajuci ikone i slova cini se da za citanje sa neta nema problema, uopce se ne cini presitno.

Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Gledajuci ovu sliku boje mi se cine katastrofa, crt kao da vuce malo previse na crveno medjutim i ostale boje su u neredu. Cvijet a pogotovo zid iza saksije ( loncanice ) ima totalno drugu boju na lcd-u, sama loncanica je previse opet zelena, nema sive kao na crt-u ( donji dio loncanice ). Onaj kraci zid sto ide od loncanice vuce na plavo-zeleno ( neka prljava plava ) dok je na crt-u plav, boja koze na lcd-u bi trebala biti ipak malo crvenija ali ne toliko koliko je sad na crt-u, sad na lcd-u vuce na zuto vise...


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ovdje su definitivno obojca prebljedi, kao bez kapi krvi, nije dobra boja koze. No dobro, ja bih poradio na bojama sigurno jos bar mjesec dana jer ostrina i citljivost slova je nesto najbolje sto sam do sad na slikama vidio za jedan lcd tv.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 16:07   #5
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Još si otključaj LG Media player na TV-u da ne moraš slušati rondanje kompjutora dok gledaš filmove/slušaš glazbu ili pregledavaš fotografije i neće ti biti kraja...

http://lgusb.wikispaces.com/
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 16:54   #6
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
3800kn...
To je 42" LCD/Plazma i jos gomila cevapa !
Al hajde,ipak je to monitor/TV tako da...
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 18:26   #7
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ostrina je zbilja perfektna, gledajuci ikone i slova cini se da za citanje sa neta nema problema, uopce se ne cini presitno.
Ako si iz ove uber nefokusirane slike uspio zaključiti da je nivo oštrine perfektan - skidam kapu.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2010., 10:50   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
26 inča sa 1920:1080 rezom, dot pitch je ajmo reć na granici upotrebljivosti da bi se moglo pričati o pravom pc monitoru (iz tog razloga 32 inčni televizori sa istom rezom nisu u igri za monitor, barem primarni)
3800kn nije malo, ali ta cijena će u narednom periodu sigurno padat budući je telka nova na tržištu. Na fotografijama je naravno teško ocijenit kako prikaz boja tako i oštrinu i one su tu da donekle prikažu stanje stvari
Inače što se tiče boja crt malo vuče na plavi spektar što meni ne smeta (da se u izborniku korigirati) Lcd pak ima puno opcija za korekciju boje. Oštrina slike se može korigirati horizontalno i vertikalno. Iskreno volio bi nabavait neki 23/24 inčni monitor može i tn da direktno usporedim sliku. Što se mene tiče ja sam kupnjom više nego zadovoljan iako sam se malo zaletio (da sam pričekao mjesec-dva vjerovatno bi dobio dosta povoljniju cijenu

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 09.09.2010. u 16:35.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2010., 17:06   #9
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ako si iz ove uber nefokusirane slike uspio zaključiti da je nivo oštrine perfektan - skidam kapu.


Pa pogledaj malo detaljnije cijelu sliku a ne mutne dijelove koji su takvi zbog fotica kojim je slikano, oces sad rec da ovo zaokruzeno nije perfektno ostro ?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2010., 19:57   #10
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Ne, nije.
Ako cijela fotografija nije fokusirana onda ne može niti taj detalj biti fokusiran
No nemojmo u OT
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2012., 22:59   #11
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791


Evo malo da podignem temu
Za 2530kn u europatrade-u sam uzeo nasljednika od televizora naslovljenog u topiću
Oštrina i čitljivost teksta (gdje je prethodnik malo zakazao) su sada gotovo na razini monitora. Kažem gotovo jer razlika ipak postoji,a ista se primjeti npr kod teksta napisanog crvenim slovima na crnoj pozadini što tv ne prikazuje savršeno oštro. No i pored toga 26lv5500 je najbliže monitoru što jedan televizor može biti
Matrica je primjetno brža pa je zamućenje slike osjetno manje (iako postoji). U igri pes-u je taj problem bio prilično iritantan na svim lcd monitorima / televizorima koje sam imao do sada (uključujući tu i lg monitor ips235v kojeg sam imao zadnjega).
Ips glow se puno manje primjeti od svih televizora i monitora koje sam imao do sada
Kao nedostatak još mogu spomenuti postolje koje je fiksno i nepostoji mogućnost zakretanja ekrana u bilo kojem smjeru. Dakako to kod mene ne igra ulogu jer sam tv postavio na zid i sada sa lakoćom izaberem najbolji položaj

Dakle na komp se povezuje hdmi kablom
Na televizoru je potrebno staviti način slike stručna jedan ili dva (jer samo ta dva moda omogućavaju korekciju oštrine slike horizontalno i vertikalno. Kod mene je horizontalna oštrina na vrijednosti 28, a vertikalna na 55), nakon toga naravno smanjiti pozadinsko osvijetljenje i eventualno korigirati ostale parametre prema potrebi (kod mene je toplina boje srednja, pozadinsko osvjetljenje 47, kontrast 87, svjetlina 44). Kod nvidijinih grafičkih kartica je samo potrebno postaviti sliku na format 16:9, a kod atijevih grafičkih kartica potrebno je format slike staviti na auto, te u catalyst control centru overscan opciju staviti na nulu.
Nakon toga treba malo ubrzati kursur miša (barem na win xp-u)
To je onda to
TV/Monitor 26 inča sa bezkompromisnim prikazom boja i vidljivim kutem, raditi sada kad sam sve naštimao je pravo zadovoljstvo!
Naravno multimedijalne mogućnosti televizora su daleko ispred bilo kojeg monitora,a kao monitor će poslužiti jako dobro, vjerovatno i bolje od većine pravih monitora sa tn panelima
Vridi svake lipe!!!

Jel sam malo subjektivan u ocjeni ponašanja ovog tv-a kao monitora nemrem znati barem dok ne čujem još jedno mišljenje. Ukoliko to negdje na internetu postoji, ili ako je još neko od forumaša kupio taj tv radi iste namjene dobrodošao je u temu da kaže svoja iskustva

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 30.05.2012. u 09:38.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2012., 13:59   #12
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
molio bi moderatore ako bi mogli promjenit naslov teme u:
26 inčni full-hd lcd televizori u ulozi pc monitora

@nikky mislio sam ne navesti model televizora već da se tema odnosi na taj i sve slične televizore

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 28.05.2012. u 21:20.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2012., 14:37   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Sve si napisao osim pune oznake ovog novog "monitora", pa da ljudi znaju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na