Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2018., 18:38   #1
TheRipper
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Whitechapel
Postovi: 72
(riješeno) Problem s matičnom ili napajanjem ili...?

I tako, išao ja očistit ćaćin komp od prašine jer mu se počeo kao nešto gasiti.

Nakon usisavanja upalim ga i reko idem provjeriti ima li nova verzija Uefija/biosa i napravim ono što nikad nisam radio, odlučim se upgrejdat automatski putem interneta.
Mbo je Asrock H81M-VG4 V 1.0, a procedura mi javi sve ok, pres Enter to reboot i odeeee...
Neće se bootat. Nit pišti nit vrišti. I probao Clear CMOS i iskopčat sve pa i memoriju pa upalit i ništa.

Pa sam ga odnio u firmu da isprobaju i provjere da nije do napajanja, ma kakav.
Konzilij zaključuje da je do MBO zbrikan, pa naručim istu ploču (jer je najjeftinija) al V 3.0 i poštekam sve i paljenje i... ćorak.
Usb portovi opet ne daju nikakve znakove života. I brijem da jedino što mi ostaje da je riknulo je proc, al ploča
nema nikakve ledice, a ni buzzer. Je... ih ko ih pravi takve.
I nabavio sam buzzer i palim komp i pište 4 tona, pretpostavljam da su kratka jer ne mogu usporedit.

Na http://ddr4motherboard.com/beepcodes/ASROCK-H81M-VG4 mi kaže da ta 4 beepa znače da je problem u RTC-u?!?
Nisam probao vratit staru ploču, neda mi se al izgleda da ću morati.

Prije toga ima li tko kakvu drugu ideju?
__________________
TheRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 19:22   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Jesi sigurno vratio oba štekera od napajanja, 20/24 pinski i onaj 4/8 pinski ???

Čini mi se ko da onaj 4/8 pinski nije uštekan
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2018., 20:20   #3
TheRipper
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Whitechapel
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Jesi sigurno vratio oba štekera od napajanja, 20/24 pinski i onaj 4/8 pinski ???

Čini mi se ko da onaj 4/8 pinski nije uštekan
Sve uštekano, pogledao sam. I upravo sam pročitao onaj post "Komp se upali na sekundu i ugasi", slična situacija al meni se komp upali odsvira svoje (jer sam uštekao taj buzzer) i radi neko vrijeme pa se sam resetira i sve ispočetka.
__________________
TheRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 20:41   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Statički elektricitet od usisavača ti je sredil i ostale komponente, ne samo prvu matičnu ploču, tak da sad imaš veselje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 21:11   #5
TheRipper
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Whitechapel
Postovi: 72
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Statički elektricitet od usisavača ti je sredil i ostale komponente, ne samo prvu matičnu ploču, tak da sad imaš veselje.
Hm... Kako mi se onda komp bez problema upalio nakon usisavanja? Sve dok nisam upgrejdao bios...
__________________
TheRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 21:18   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
OK, ali zbog čega ti onda te iste komponente ne rade na novoj ploči koja nije vidjela usisavač. Prva je dobila i usisavač i failed BIOS update, a druga (nova) komponente koje su bile usisavane.

Nemoj se srditi, ali kompjuter se ne usisava od prašine - pogotovo, ako je još i za vrijeme usisavanja uštekan u struju, neovisno o tome da li je ugašen.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 21:53   #7
TheRipper
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Whitechapel
Postovi: 72
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, ali zbog čega ti onda te iste komponente ne rade na novoj ploči koja nije vidjela usisavač. Prva je dobila i usisavač i failed BIOS update, a druga (nova) komponente koje su bile usisavane.

Nemoj se srditi, ali kompjuter se ne usisava od prašine - pogotovo, ako je još i za vrijeme usisavanja uštekan u struju, neovisno o tome da li je ugašen.
Ma ne ljutim se prijatelju, al pretpostaljaš da sam ga usisavao uštekanog. Idiot ponekad jesam, al tolki baš i nisam.

Nemam kompresor za ispuhivanje, pa prašinu iz njih usisavam već 20 godina. Ako sam fakat spržio sve komponente usisivanjem svaka čast mom usisavaču, poslat ću ga na neko testiranje.

U jedan komp mi je tresnuo grom i spržio mi je modem, TV karticu na koju je iskra skočila s eksplodiranog kondenzatora na modemu i preko nje i audio kabla otišla u ploču. Ostale komponente kao što je grafulja, HDD, DVD i 4 memorijska modula su preživjela.
__________________
TheRipper je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 08:47   #8
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Statički elektricitet od usisavača ti je sredil i ostale komponente, ne samo prvu matičnu ploču, tak da sad imaš veselje.
Odakle statički elektricitet na dijelu za usisavanje kada je on od plastike, ok ima i metalnih, ali opet crijevo je od plastike? Usisao sam barem 100 kompova i nikada nisam imao problem s tim.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 09:19   #9
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Istresi vrećicu usisavača, možda ispadne kakav kondenzator
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 09:25   #10
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Odakle statički elektricitet na dijelu za usisavanje kada je on od plastike, ok ima i metalnih, ali opet crijevo je od plastike? Usisao sam barem 100 kompova i nikada nisam imao problem s tim.
Kovitlanje prašine unutar samog crijeva je sasvim dosta za stvaranje statičkog elektriciteta. Ne mora uopće biti riječ o metalnim dijelovima usisavača. Obzirom da većina ljudi koja poseže za usisavačem prilikom čišćenja unutrašnjosti računala, najčešće pred sobom ima kompjuter koji je zameten podebljim slojem prašine i popratnih gadosti u obliku kojekakvih grudica - nažalost takvim čišćenjem naprave više štete nego koristi. Možda u njegovom slučaju nije isključivo usisavač, već se jednostavno potrefilo, ali bojim se da ovo nije ni prvi ni zadnji primjer usisavanja računala nakon čega računalo ili prestane raditi ili krene sva sila neobjašnjivih problema, pa na kraju komp ipak ode u vječna lovišta. Mislim da ima čak i na forumu par starijih slučajeva di su ljudi usisali/otkinuli kondenzatore s komponenti.

Daleko od toga da je i kompresor idealno rješenje, jer i tu ima primjera di su ljudi pretjerali i otpuhnili/otklinuli kondenzatore, zavojnice i sl. ili nisu računali na ostatke vode u sistemu, pa je prilikom prvog ispuhivanja bio plač. Ne znam za druge, ali meni je nekak logičnije rastaviti sve na sastavne dijelove, pa svaku komponentu počistiti kak spada. Bilo da se koristi komprimirani zrak u boci (koji danas drži svaki dućan), mekani kist, papirnati ručnici, kozmetički štapići, alkohol za čišćenje i tome slično.

Zadnji biser čišćenja kojem sam svjedočil, nije uključival usisvač ili kompresor, već vlažnu Vileda krpu kojom je čovjek, dok je računalo bilo u pogonu, odlučil "malo pobrisati prašinu unutra" i krenul je od PCB-a grafičke kartice. Jasno, čišćenje nije dugo trajalo, a on je kasnije lutal gradom i kupoval novo napajanje, jer je po njegovom stručnom mišljenju u tome bil problem.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2018., 10:30   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
"Konzilij zaključuje da je do MBO zbrikan," - promijeni konzilij, pretpostavljam da su sve krive dijagnoze od početka
trex je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 08:39   #12
TheRipper
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Whitechapel
Postovi: 72
Uzeo stvar u svoje ruke, raspustio konzilij i nabavio drugu memoriju. Zaključak: Stručni konzilij me zajebucnuo jer sam umjesto pokvarene memorije zamjenio vjerojatno ispravnu matičnu ploču
Komp proradio sa zamjenskom memorijom što znači da trebam opet u nabavku.
Yebiga, nemrem ih tužit za malpractice i povrat pive jer je nisu ni dobili
__________________
TheRipper je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 09:05   #13
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Imao sam isti problem. Gnjavio se s njim, mijenjao komponente već duže vrijeme bezuspješno. Jučer mi vrag nije dao mira i ponovno sam sve izvadio na stol, golo, bez kučišta i vidi vraga iz prvog sve proradilo. Utvrdio da je grafička ipak blago preminula u gospodinu. Komp nije htio paliti ni bez nje ni sa drugom, pa sad ti budi pametan.
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na