Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2016., 00:57   #1
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Kućišta i napajanja - još par korisnih savjeta

Vrlo Vas rado sve pročitam , saznam nešto novo i dobijem vrlo dobre informacije o računalnim komponentama. Godinama sastavljam računala iz hobija i čisto sitne zarade (nekada i veće ako je ozbiljniji posao, nažalost nikada nisam ostvario san da proizvodim PC kućišta, ventilatore – hrvatska priča...) od prijatelja i poznanika i mogu reći da sam solidno upućen sam u sve probleme ovog „sporta“. Od prvog zapaljenja računala famoznog Pentiuma na 133 Mhz kojeg sam samostalno sastavljao želeći se dokazati ocu (ploču po naški zašarafio direkt za kućište i normalno glupan izazvao kratak spoj...) do plavih ekrana i famozne error greške 41 u Windows 10 (iako dobar ne volim taj sistem jer ubija privatnost...) koja mislim svakom upućenijem PC magu se pojavila na nekom neispravno podešenom ili oštećenom računalu prošlo je puno.
Usavršavajući se u tom hobiju shvatio sam da većina ljudi koji kupuju ili sastavljaju PC jako malo znaju o današnjim komponentama , a oni upućeniji se obično prevare kupujući najkvalitetnije komponente koje mnogo puta nisu posve kompatibilne sa drugim komponentama (npr. kućište sa hladnjakom procesora...). Nije tu ni pitanje nekog ekstra velikog znanja nego aljkavosti ili obične zavisti zašto bi ja dao prijatelju, poznaniku stotku, dvije... (vani se to plaća puno, puno više...) da sve sastavi , to će meni bolje trgovac preporučiti i napraviti (normalno trgovac gleda mnogo puta gdje je veća marža i kojih komponenti ima više na skladištu...). Nikakva velika korist od odličnih komponenti u lošem kućištu sa lošim napajanjem (kao ferrarijev motor u karoseriji od fiće ...) niti preskupog kućišta i napajanja sa prosječnim komponentama (kao ferrarijeva karoserija sa motorom od fiće ...)

Zato mi je želja ovdje da uputim ljude na tipične greške koje rade kod sastavljanja računala , posebno kod odabira kućišta i napajanja u jačim gejmerskim i multimedijalnim konfiguracijama. Neću nabrajati modele kućišta i napajanja i koje je bolje (ma tu svatko ima nekog svojeg favorita...) nego ću nabrojati neke točke na koje svi kod sastavljanja boljeg PC-a moraju obratiti pozornost.
1. Odabir kućišta

Nevjerojatno je kakve greške ovdje rade ljudi. Prvo kupe sve komponente i onda naknadno izabiru kućište koje im se najviše sviđa. Razumljivo svatko voli kućište po svom ukusu , ali ako se želi točno određeno kućište onda se jako dobro moraju probrati komponente posebno ako je kućište standardne ili male veličine. Koliko sam puta vidio veliki ventilator procesora koji gotovo da dodiruje lim, staklo od kućišta ili napajanje i njegov ventilator kako je direkt naslonjeno na ventilator od procesora bolje da ne pričam. Ne razmišlja se da li ima dovoljno mjesta za matičnu ploču pa se dešavaju stvari da je prava mala magija bez napora „uključiti“ kabliće za paljenje , reset , HDD u ploču jer se nalaze na samom rubu ploče , a taj rub gotovo dodiruje donji dio kućišta gdje se nalazi napajanje... Dodavanjem neke dodatne komponente na ploču stvara se pravi mali ršum...

Zato je vrlo važno premjeriti u glavi (nekada i na papiru...) kućište i zapitati se posebno kod skupljih komponenti (grafičke kartice, hladnjaci...) da li to sve funkcionalno stane u kućište, da li ću staviti u kućište kasnije neku dodatnu PCI karticu.

2. Protok zraka

Neispravan rad ventilatora (loše postavljeni...) koji nakupljaju prašinu ili puno gore stvaraju vlagu (tzv. kako bi ja rekao mahovina – prašina pomješana sa vlagom pretvorena u mljackavu nakupinu smeća...) vjerujte skraćuje vijek komponenti posebno grafičke, matične i napajanja , jer se te komponente najviše i griju uz procesor. Glavni procesori ako nisu nabrijani mogu stvarno trajati dugo i većinom nemaju taj problem,...
Svako bolje novije kućište ima filtere za zrak što uvelike pomaže kod spriječavanja ulaska prašine u kućište. Ti filteri se mogu zasebno kupiti, čak i napraviti uz malo A JE TO tehnike , te instalirati u neko dobro staro kućište.

Ljudi uvelike griješe kada naslanjaju preblizu ventilatore, stave prevelik broj ventilatora i time zaustave protok zraka. Zrak doslovno mora lagano cirkulirati posebno kod boljih komponenti.

Što se dešava kod nepravilnog hlađenja i protoka zraka?

Ili se previše suši zrak (npr. lošije paste se ubrzo osuše, pretvore u kamen...) ili se stvara vlaga što stvara malu mahovinu... Ovoga sam se nagledao na stotine puta , a ljudi se čude zašto mi je ošla grafička stara dvije godine (tek istekla garancija...) ili napajanje vrhunske klase... Ma čak i ovdje opjevani SEASONIC ne može preživjeti loše uvjete sa jakom grafičkom i skučenim nepravilnim kućištem za konfiguraciju. Famozno je to meni gledati na raznim youtube kanalima razna mala kućišta sa strojevima u sebi , a nitko se ne pita , a koliko će to ispravno trajati i raditi... Kladim se u većini slučajeva ne duže od 3-4 godine , a to sigurno nije rješenje posebno za nas osiromašene Hrvate. Mala i skučena kućišta su ipak po meni samo za office i multimedijalna računala nikako za gajming i ozbiljniji rad na računalu.

3. Glasnoća ventilatora , napajanja.

Svugdje imamo različite analize best buy (omjer uloženog novca i perfomansi u slučaju računala...) procesora, grafičkih ali jako malo informatičke stranice, časopisi prave test glasnoće ventilatora i napajanja i usporedba sa njihovim cjenama. Svi razumijemo napajanje i ventilatori moraju biti kvalitetni za ispravan rad , ali mnogo puta posebno u izvršavanja težih zadaća su i jako glasni što zna biti vrlo iritantno. Koliko puta sam dobio neko nabrijano PC računalo koje je grmilo toliko da uglavnom sigurno nisi mogao čuti kako vani pada kiša , a to je po meni previše koliko god to napajanje i ti ventilatori kvalitetno obavljali svoj posao...

Čovjeku smeta buka i ako nema slušalice sigurno je da kod obavljanja nekog određenog posla ili igre buka može stvarati nelagodu i smanjivati koncentraciju na posao ili igru.

Zato bih volio vidjeti uz test nekog napajanja , ventilatora i koliku on stvara buku uz 100% opterećenje. Ako ga nema raspitajte se i obratite pozornost na specifikacijama proizvođača da li postoje te informacije ili utisci još bolje sa interneta.

4. Kvalitetna pasta

Nažalost moram ustrditi da naši časopisi i blogovi ovu temu nikako nisu obradili . Uglavnom se oslanjamo na stranice van Hrvatske sa ipak većinom artikala koji ne dolaze u Hrvatsku. 3-5 stupnja dobiti manje korištenjem kvalitetne paste je veliki napredak sa obzirom da kvalitetna pasta košta pedesetak kuna i može se koristiti 20-tak puta.

http://www.tomshardware.com/reviews/...k,3616-17.html

Procesori jesu izdržljiva bića , ali opet zašto naprezati računalo i ventove , ako se temperatura može smanjiti za par stupnjeva jednom običnom pastom. Grafičke znaju biti jako loše premazane pastom , ali ne preporučujem nikome zabavu skidanja hladnjaka i stavljanja paste dok god se ima garancija. Nije to neki veliki problem (osim na onim top modelima gdje je to umjetnost nekada...) , ali svaki pravi trgovac ako skuži da se skidao hladnjak neće priznati garanciju u slučaju ozbiljnijeg kvara...

5. „Power calculator“ i nepotrebna kupnja skupih komponenti

Kod odabira napajanja obavezno iskoristiti neki kvalitetni „power calculator“ ranije. Da taj calculator puno puta malo ili osrednje omaši , ali će Vam dati okvirnu sliku kako napajanje tražite za određeni PC.

http://www.bequiet.com/en/psucalculator

Iako ovo nema direktne veze sa napajanjima i kućištima ima veze sa funkcionalnosti PC-a. Nabrijane grafičke u prosjeku gotovo sigurno kraće traju od grafičkih srednje klase. Nažalost ova tema je malo sakrivena , jer pitate se mnogo puta zašto bi plaćao nešto puno novaca ako neće raditi ispravno na dugačke staze, ali moje mišljenje je da jedna prosječna 6770 grafička će sigurno raditi duže od npr. 6950 grafičke. Ako se neće iskorištavati stalno mogućnosti najjače grafičke ili procesora bolje ići na opciju best buy bez obzira imao netko love ili ne...

http://www.makeuseof.com/tag/5-thing...graphics-card/


Osim toga treba obratiti pozornost na kompatibilnost sa ostalim komponentama , provjeriti koliko kablova i spojeva ima napajanje kako ne bi ostali kratki za neki kabelčić ...

Nadam se da sam malo pomogao i ostavio ovaj tekst za nekog novog PC majstora i da ću smanjiti razinu čuđenja što mi je otišlo na kompijutoru , komp se nasumično restarta , komponente prolaze test.
  Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na