Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.10.2014., 17:23   #31
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
O kojoj se pumpi točno radi? Daj neki link ili nešto
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 19:07   #32
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
O kojoj se pumpi točno radi? Daj neki link ili nešto
Evo link: http://www.ebay.com/itm/DC-12V-1-2A-...3D171509041570
Twix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.10.2014., 19:27   #33
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Još malo slika.






Ledice nemogu bolje uslikat







Nek se uzme u obzir daje sve rađeno kućnim alatima.Osim rupica i zmaja na bočnoj strani koje je radio laser 1min. lasera je oko 6kn. Za zmaja je bilo potrebno oko 7min.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 15:44   #34
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
kul đob !

možda samo iz predostrožnosti poljepiti hladnjake na tranđe od napajanja ploče pošto je ipak malo klokana a nije baš neki erflow preko njih...
vidim da postoji neka vrsta radionice, što znači vjerojatno i dosta alata, pa bih iz istog razloga kao i gore stavio veći hladnjak na čipset (nekorišteni AM2/3 hladnjaci se upravo mole da budu kastrirani u tu svrhu)...

ploča uopće nije loše kvalitete, jedino što je starija generacija.
energon je takav kakav je, samo gledaj da njegov vent ne krepa, zamjena istog za neki bolji nebi bila na odmet...
To je sitno. jel ima neka primjer slika kako to napravit? Jesi vidio temp.? Je to ok ili?
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 16:04   #35
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Hladnjak:
Negdje sam pročitao neznam koliko je točno. 1 fan 12cm jedna komponenta.
Mislim da je suvišno reći da bi bilo naj bolje da je bakar. Zbog toplinskih svojstava bakra i manje korozije.Idealno bi bilo da je sve u loopu isti materijal. Blokove se neisplati pravit od aluminija tako da sve u bakar.
Što se tiče mog hladnjaka. Koristim 360mm
http://www.ebay.com/itm/Alphacool-Ne...item2c7e4d7d34

Slobodno neki komentar na temu.Nemora čak bit ni pozitivan
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 16:39   #36
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
temp ti je OK s obzirom da ti je blok na procu taj koji je.
možda možeš izvući još koji stupanj sa različitim konfiguracijama smjera toka vode i položajem ventova na radu.
probaj sljedeći smjer vode: pumpa-proc-rezervar-grafa-radijator-pumpa. ovo nije generalno pravilo, već samo prijedlog. za najbolje rezultate se moraš malo poigrati i isprobati koji ti redoslijed najbolje odgovara.
ovo sa jedan vent od 12 cm po komponenti ti baš ne stoji: zvekni tri venta na rad, po mogućnosti ista pa se igraj sa smjerom zraka, odnosno dali će ventovi vući ili puhati zrak kroz rad. ili čak šest ventova u push-pull konfiguraciji.
isto tako dali ćeš zrak iz kućišta ispuhivati prema van ili ćeš vući zrak izvana u kućište.

evo ti par fotki hladnjaka za tranđe od napajanja na ploči. čisto da vidiš kak izgledaju pa ih možeš napraviti sam (thumb 1 i 2).

isto tako i slike hladnjaka za čipset (thumb 3, 4 i 5): samo su info karaktera jer tvoj asus već ima relativno dobar hladnjak, ako tu želiš poboljšanja, moraš hladnjak napraviti sam od stock hladnjaka za proc ili kupiti nekakav skupi (što se po mom mišljenju ne isplati).
ili, još bolje, uvući u postojeći loop vodeni blok za čipset i mosfet.

slike su iz sljedećeg web shopa:
http://www.moddiy.com/categories/Hea...selling&page=2

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 07.08.2015. u 19:55.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 17:18   #37
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
sad sam tek vidio da su ti tempovi na grafi 80 - 90°.
malo previše.
možda ti blok na grafi ne sjedi kako treba?

isto tako, napajanje od grafe ti uopće nije hlađeno. one tri rupe između tranzistora napajanja služe za pričvršćivanje hladnjaka za mosfet.
mislim da pod hitno trebaš napraviti nekakav hladnjak i zašerafiti ga na grafu.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 19:26   #38
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
sad sam tek vidio da su ti tempovi na grafi 80 - 90°.
malo previše.
možda ti blok na grafi ne sjedi kako treba?

isto tako, napajanje od grafe ti uopće nije hlađeno. one tri rupe između tranzistora napajanja služe za pričvršćivanje hladnjaka za mosfet.
mislim da pod hitno trebaš napraviti nekakav hladnjak i zašerafiti ga na grafu.
Hvala na korisnim savjetima.Prvi slobodan dan se hvatam flekse.
Za grafu isto pasivni hladnjak?Skužio si da je to nakon sata na full loadu 80*. Što se tiče bloka dobro sjedi. Ispod su orginal oni mali odbojnici.Vjerojatno nije blok dovoljno dobar.Neki full cover blok bi bio ok,
al nisam uspio naći ništa po nekoj prihvatljivoj cijeni.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 19:44   #39
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
nemora nužno biti full cover. napravi mod koji sam ti opisao za hlađenje napajanja na grafi, siguran sam da će temp pasti (mosfet na grafi se zna popeti i do 100° i prenositi toplinu dalje na kompletnu grafičku)

optereti grafu 100% pa približi (OPREZNO!) prst na tranđe napajanja grafe pa će ti biti jasno o čemu pričam.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 18:19   #40
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Evo par slika front panela u izradi.



Plexi je svijan sa fenom na vrući zrak.Da nebude zabune ne sa onim iz kupaone.Princip. Dve daske par stega škrip grijanje i lagano guranje.Bilo bi dobro imat neki kalup za hlađenje.Može prednja strana kućišta sa dve daske jedna sa ljeve druga sa desne strane stegnut stegama za kućište.
Cijena fena u baumaxu oko 150kn.

Instalacije





Twix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2014., 17:37   #41
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
nemora nužno biti full cover. napravi mod koji sam ti opisao za hlađenje napajanja na grafi, siguran sam da će temp pasti (mosfet na grafi se zna popeti i do 100° i prenositi toplinu dalje na kompletnu grafičku)

optereti grafu 100% pa približi (OPREZNO!) prst na tranđe napajanja grafe pa će ti biti jasno o čemu pričam.

Hoće ovo bit ok? Čekam termalnu traku pa nastavak.


Twix je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 08:57   #42
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Ovo sa slike je super, čak možda i malo preveliko, ali ako ne smeta ostalim pci utorima (tj. ako ne koristiš susjedne slotove do grafičke), samo naprijed.

Jasno ti je da hladnjak te veličine moraš na grafu pričvrstiti vijcima ili barem dvokomponentnim termalnim ljepilom a ne dvostrano ljepljivom termalnom trakom zbog opasnosti da ne otpadne usljed velike težine.

Također obrati pažnju da hladnjak ne dodiruje ni jednu drugu komponentu osim tranzistora napajanja. Ako tranzistori nisu svi isti tj. iste visine, možda ćeš morati upotrebiti termalne padove (trake) različitih debljina.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 13:37   #43
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Ovo sa slike je super, čak možda i malo preveliko, ali ako ne smeta ostalim pci utorima (tj. ako ne koristiš susjedne slotove do grafičke), samo naprijed.

Jasno ti je da hladnjak te veličine moraš na grafu pričvrstiti vijcima ili barem dvokomponentnim termalnim ljepilom a ne dvostrano ljepljivom termalnom trakom zbog opasnosti da ne otpadne usljed velike težine.

Također obrati pažnju da hladnjak ne dodiruje ni jednu drugu komponentu osim tranzistora napajanja. Ako tranzistori nisu svi isti tj. iste visine, možda ćeš morati upotrebiti termalne padove (trake) različitih debljina.
U hladnjaku će bit urezani navoji.Navoj će bit M3.Razlog:Veći ne prolazi kroz rupe na grafi a za manji nije lako naći ni ureznicu ni vijak.Ne koristim druge slotove talo da veličina nije bitna.Mogao bi stavit i pastu al nisam siguran da neće iscurit okolo po spojevima.Koristim MX-2. Jel ima negdje u RH termalnih traka ili ljepila? Zvao sam sve firme kojih sam se sjetio.
Stavim slike izrade hladnjaka.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 11:24   #44
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Ako su tranzistori napajanja iste visine, slobodno piči sa MX2. Uvijek je pasta bolja od termalnih padova (nemoj pretjerivati sa nanošenjem, ako malo iscuri nema veze).

Što se termalnih traka tiče, moraš kopati po web šopovima. Ako ne nađeš nigdje, probaj preko foruma (tržnica).
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 12:03   #45
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Samo bi htio napomenut da većina pasti bar djelomično provodi napon, pa pazite koliko i gdje dozirate.

+ paste se jako loše ponašaju na mjestima di ima "lufta" između elemenata. Zato idu termal padovi di trebaju popunit mali razmak između elementa i hladnjaka. Tu pasta jako loše odrađuje posao.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2015., 18:42   #46
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Nije me dugo bilo ljeto i obaveze. Pa došlo je vrijeme da se završi započeto.
Što se tiče kompa. Zamjenjeni su Mbo,Gpu i Psu. Modeli se mogu vidjeti pod moj komp. Dodao sam i Rgb traku koja je spojena na molex.(ako treba objasnit kako rado ću pomoć).





Twix je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2015., 18:47   #47
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Uskoro kreće novi projekt pa evo mali teaser



Iz priloženog se vidi da nisam baš neki crtač. Kad krene izrada stavim slike.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2015., 19:12   #48
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Uh ybt, toliko 90° koljena, kak ti ova pumpa tjera taj loop, s obzirom da je dosta restriktivan ( s obzirom da ima 5m head-a navedeno u specifikacijama ) ?
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2015., 19:42   #49
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Uh ybt, toliko 90° koljena, kak ti ova pumpa tjera taj loop, s obzirom da je dosta restriktivan ( s obzirom da ima 5m head-a navedeno u specifikacijama ) ?
Tjera. Imaš na početku teme tempove.Netreba pumpa bit ni prebrza.Mora voda stić pokupit toplinu.Možda bude problema kad dođe i blok na
Gpu za sad je odlično.
Možda je prednost što imam manje od 2m crijeva
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 00:20   #50
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Ma de, samo trpaj 90-ke, razlika u temp je zanemariva

https://martinsliquidlab.wordpress.c...elbow-impacts/
vex je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 00:55   #51
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Kulike si penez zdrobil na kolena?
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 10:38   #52
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Kulike si penez zdrobil na kolena?
Imao sam sreće da nisam morao platit koljena. Ima ih na nešto ebay-u.
Cijena prava sitnica oko 4$ kom. Isplati se, nikad iscurila ni kap.
Ovi za blokove i hladnjak su vrlo korisni :
http://m.ebay.com/itm/Festo-8mm-90-d...051?nav=SEARCH
Kad se zašarafe mogu se vrtit za 360*
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 10:41   #53
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
TraĹľim plasticne prozirne cijevi. Pa ako neko ima ideju dobro je dosla.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 10:50   #54
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
trebao bi ih naci u zeljezariji, oko 4-5kn po metru


EDIT: my bad, krivo sam razumio

Zadnje izmijenjeno od: arrow. 15.10.2015. u 11:11.
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 10:58   #55
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor Twix Pregled postova
Netreba pumpa bit ni prebrza.Mora voda stić pokupit toplinu.Možda bude problema kad dođe i blok na
Gpu za sad je odlično.
Možda je prednost što imam manje od 2m crijeva
Brkas pojmove, jedno je otpor vode, drugo protok vode, trece brzina pumpe, cetvrto temperature... Pitao sam cisto zbog situacije jer imas brdo koljena - sto je restriktivno po zakonima fizike za samu pumpu ( a i head koji je naveden u specifikacijama je veci od head-a flagship Laing-ica ).

Flow vode bolje da je sto veci ( ovo sta smatras brzinom pumpe ), no iz xyz prakticnih primjera je vidljivo da nema smisla tjerat loop preko 1 - 1.3 GPM jer su dobitci zanemarivi. Ne mora voda nista "stizat pokupit" toplinu, vec se ta tvoja teza "sustizanja ubiranja" topline veze na margine efikasnog protoka van kojih ili imas slabije performanse ili nemas nekakvih pretjeranih dobitaka ( pri tome se gleda sve: buka pumpe, potrosnja pumpe, protok u sistemu, temperaturne razlike i sl... ). The hell - u max loadu mi pumpa radi na 30% i ne dizem ju, jer nema potrebe, ne zato da voda "stigne pokupiti" otpadnu toplinu, vec jer je razlika u temp 2 stupnja izmedju pumpe na 30% i 100% i IMO nema potrebe rokat maksimalan flow naustrub pojacanog "rostanja" i zagrijavanja pumpe, tih 2c mi ne igra ulogu.



Citiraj:
Autor Twix Pregled postova
TraĹľim plasticne prozirne cijevi. Pa ako neko ima ideju dobro je dosla.
Mislis hard tubing?

Link1
Link2
Link3

Kontaktiraj ih pa vidi cijene...
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 11:28   #56
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Brkas pojmove, jedno je otpor vode, drugo protok vode, trece brzina pumpe, cetvrto temperature... Pitao sam cisto zbog situacije jer imas brdo koljena - sto je restriktivno po zakonima fizike za samu pumpu ( a i head koji je naveden u specifikacijama je veci od head-a flagship Laing-ica ).

Flow vode bolje da je sto veci ( ovo sta smatras brzinom pumpe ), no iz xyz prakticnih primjera je vidljivo da nema smisla tjerat loop preko 1 - 1.3 GPM jer su dobitci zanemarivi. Ne mora voda nista "stizat pokupit" toplinu, vec se ta tvoja teza "sustizanja ubiranja" topline veze na margine efikasnog protoka van kojih ili imas slabije performanse ili nemas nekakvih pretjeranih dobitaka ( pri tome se gleda sve: buka pumpe, potrosnja pumpe, protok u sistemu, temperaturne razlike i sl... ). The hell - u max loadu mi pumpa radi na 30% i ne dizem ju, jer nema potrebe, ne zato da voda "stigne pokupiti" otpadnu toplinu, vec jer je razlika u temp 2 stupnja izmedju pumpe na 30% i 100% i IMO nema potrebe rokat maksimalan flow naustrub pojacanog "rostanja" i zagrijavanja pumpe, tih 2c mi ne igra ulogu.





Mislis hard tubing?

Link1
Link2
Link3

Kontaktiraj ih pa vidi cijene...
Hvala za opsirno objasnjenje i linkove. Nisam toliko stručan. Ja na balkanski način . Probam pa vidim. Sto se tice koljena mislio sam da ce pravit probleme. Kad je bila i grafa nisam mogao smotat crijeva pa je to bilo rjesenje a i ne izgleda loše. Neznam dal si vidio da imam za ispuštanje i utakanje vode sa vanjske strane case-a sto je dodatno zakompliciralo stvati.
Twix je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 11:28   #57
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Al on i tak nema highflow blok, pa mu je razlika još manja u temperaturama.


A i najbitnije od svega u ovoj priči, da je Twix zadovoljan. Ono zadovoljstvo kad si složiš nešto nemože niko platit
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 11:41   #58
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor Twix Pregled postova
Neznam dal si vidio da imam za ispustanje i utakanje vode sa vanjske strane case-a sto je dodatno zakompliciralo stvati.

T-line spoj, da uocio sam ga odma Dobro si se sjetio za pozicioniranje istog, kod praznjenja sistema samo odsarafis cep i pustis da se voda izlije van, a kod punjenja case okrenes za 90 stupnjeva, da otvor bude gore.


Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
A i najbitnije od svega u ovoj priči, da je Twix zadovoljan.
De Pupo , primi se posla i refreshaj temu, taman je vani situacija za slagat vodenjaru
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 12:03   #59
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Fractal je možda već negdje na otpadu. Možda bude nešto uskoro, tko zna
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 12:28   #60
Twix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Belišće
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
T-line spoj, da uocio sam ga odma Dobro si se sjetio za pozicioniranje istog, kod praznjenja sistema samo odsarafis cep i pustis da se voda izlije van, a kod punjenja case okrenes za 90 stupnjeva, da otvor bude gore.




De Pupo , primi se posla i refreshaj temu, taman je vani situacija za slagat vodenjaru

Nikakvo okretanje.Ja sam lijen.Imam i na najvišoj točki za punjenje.
Twix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na