Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 28.09.2020., 09:29   #631
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Pisao sam već par puta, Bottas je klasa DC, Fisichella, Barrichello, Webber ekipe.

Povremeni bljeskovi i sl. BS i ništa više od toga. Ako me sjećanje dobro služi, ovako je laprdao kad je pobjedio u Australiji 2019.
WDC materijal ne može biti netko tko kasni pola sekunde u kvalifikacijama i čak ako bude brži, na startu spušiti 5-6 mjesta i prije kraja prvog kruga.

Hamilton je trenutni tata F1 s daleko najboljim bolidom. Jedini koji je (možda) brži od njega je Verstappen, ali on nema s čim...

I to su činjenice.

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline  
Staro 28.09.2020., 09:59   #632
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Eh, kad bi u nekom paralelnom svemiru bilo moguće u baš iste mece staviti Hamilton + Verstappen + Leclerc + Noris,
živo me interesira kakav bi tad bio rezultat
Nikky je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2020., 10:29   #633
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Imaš RoC, ali se od F1 vozača samo Vettel pojavi svake godine. Prije i Grosjean, Schumacher, Alonso, Coulthard. Sad jel ih momčadi ne puste, ili nemaju dovoljan (novčani) razlog da se tamo pojave, ne znam, ali bilo bi zanimljivo vidjeti ovu četvoricu gore u takvim uvjetima.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 02.10.2020., 10:13   #634
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Oho, ode Odronda iz F1 krajem 2021.

Di će sad limenka pića? 🤗

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline  
Staro 02.10.2020., 10:15   #635
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Nazad na Renault puzajuci .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline  
Staro 02.10.2020., 10:17   #636
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
😁


https://youtu.be/r7wSxA1P4XM

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline  
Staro 02.10.2020., 10:17   #637
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Jup, bas gledam. Ne svidja mi se ovo u kontextu F1. Samo 3 engine suppliera, sestrinski teamovi, reaznje troskova, budget cap... samo fali da postane specs series. Dosta lose za F1, kakav god odron da bili.
GoGzS je offline  
Staro 02.10.2020., 11:07   #638
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
A mooooožda i nisam preuranio

https://www.gpblog.com/en/news/68399...e-engine-.html

Ovakvim sugestijama je počeo i prema Renolu nekad prije.

Dakle onda 2022 Red Bull Powered by Renault again uz vijest "naše partnerstvo je iznjedrilo 8 naslova prvaka, 4 vozačka i 4 momčadska) i sretni smo da surađujemo sa slavnim proizvođačem motora."

Naravno, nakon što im Mercedes i Ferrari uruče košaricu glede motora.

I sad strepite jer sam ja to rekao i sad znate da će to tako biti
Zahvale primam i javno i na PM za svoja proročanstva

https://www.autosport.com/f1/news/15...of-2021-season

Nije dobro za sport, nikako. Ali drago mi je zbog nekih ovdje koji su me prcali zbog te Odronde

Sayonara Tanabe. Sayonara Sakura. Molio bi samo cifru koliko je ovaj izlet sa šačicom pobjeda koštao Hondu.

2022 Red Bull Reno opet. Teško da Mečka ili Ferkan daju motor konkurentu. Ferkan možda i da tipa lanjski motor.

Al ajd, do tada i Čmarko možda kihne ili ode pa će se sve ono što je rekao za Reno gurnut pod tepih. A do tada ode i Max pa će samo Horner ostati na vjetrometini. Samo da Ćiril ne ostane u Renolu jer će popit krv Horneru

Đe je begi? Ajde klime su gotove, javi se.
Brko je offline  
Staro 02.10.2020., 11:21   #639
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ferkan možda i da tipa lanjski motor.
Ovo je po novim regulacijama nemoguce, customeri moraju dobit current spec, sa svim modovima koje ima works ekipa. Tomu je tako od 2016 ako se ne varam, iako mi nikad nije izgledalo da Haas i Alfa imaju isti party mode kao i Ferrari

Super mi je ova hybrid era, nedaj boze da se ovako nesto ponovi u F1. Nek vrate cheap za proizvest atmosferske V8/V10 nek se vrte na 15k i nek ih mjenjaju svaku utrku. Jefinije je proizvest 20 motora koji moraju izdrzat 1 weekend, nego 3 koji moraju cjelu sezonu izdrazti. Tu je merc najbolje odradio posao, odma su isli sa fokusom na pouzdanost, i eto nas tu di jesmo. Meh...
GoGzS je offline  
Staro 02.10.2020., 11:54   #640
FerrZG
Premium
 
FerrZG's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 167
Znaci ako je RB i gajio ikakve nade za iducu godinu, pisi kuci propalo.

Honda sada kada mota kablove za F1 projekt ce ulozit kiflu u upgrade motora do pocetka iduce sezone, kada nastupa zamrzavanje razvoja za cijelu 2021.
FerrZG je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2020., 12:02   #641
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Zaista tuzno. Devastacija F1 je pocela 2014. sa ovim motorima, ovo je samo jos jedan čavao u lijes. Nece to sve skupa jos dugo.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline  
Staro 02.10.2020., 12:53   #642
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Sami su si krivi(f1 org), dobro im je Vettel rekao pred nekih god dana da ce najebat sport i da bi im najpametnije bilo da vrate V10 cim prije, tj. ovo što je GoGzS napisao.

Što se Renaulta tice, ne znam do kad imaju ugovor, ali i oni su nesto govorili da bi izasli, neka baba je došla krajem prošle sez. rezat troškove
__________________
Gigi1 je offline  
Staro 02.10.2020., 14:05   #643
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Dobro, za Reno je to klasika. Oni su ko i Mirko Cro Cop, 100 odlazaka i povrataka 😁

Sport ide u krivom smjeru vec dugo vremena. Jedina pozitivna stvar je u biti van staze od kad su Ameri glavni, a to je da se gledateljima omogucio pristup vozacima, boksu itd. Po uzoru na Naskardžije.

Ovo ostalo green fore, earth dreams itd. su hrpa PR smeća. Ili se voziš ili ne voziš tj. ili si F1 ili F-E.

Nema između.

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline  
Staro 02.10.2020., 15:29   #644
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Imamo i vidovnjaka.Cestitka na tacnom predskazanju, trebas igrat kladu na F1.
Ja bih licno volio da ostane Honda, ovako ce jedina izgledna opcija biti Reno
za RB, jer ostali ne smiju dati motor.
__________________
duty demagogue
begi je offline  
Staro 02.10.2020., 15:29   #645
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
...
Samo da Ćiril ne ostane u Renolu jer će popit krv Horneru
ne znam tko ga drži tako dugo unutra. lik je taraba bez leadershipa u sebi.
tizhu je offline  
Staro 02.10.2020., 15:36   #646
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Nece ovo nikako odgovarati momcadima energetskog napitka. Vec cujem Markove izjave o povlacenju iz F1. Mozda se ovog puta i ostvare, tj. iskreno se nadam.


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Iovako već ima premalo bolida na utrkama...
To i je cilj, mozda bi se zaista onda krenulo u neki ozbiljniji overhaul pravila. Trenutna situacija nije dugorocno odrziva.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Zadnje izmijenjeno od: HCS. 02.10.2020. u 16:28.
HCS je offline  
Staro 02.10.2020., 15:46   #647
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Nece ovo nikako odgovarati momcadima energetskog napitka. Vec cujem Markove izjave o povlacenju iz F1. Mozda se ovog puta i ostvare, tj. iskreno se nadam.
Iovako već ima premalo bolida na utrkama...
Exomaniac je offline  
Staro 02.10.2020., 16:00   #648
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
"Manjak bolida" lako riješe uvođenjem 3. iz svake momčadi a šta se svojevremeno razmatralo,
a sa druge strane tako nešto ne tangira previše "velike" dok bi "mali" mogli biti u problemu ...
Nikky je offline  
Staro 02.10.2020., 20:37   #649
Tex Willer
Premium
Moj komp
 
Tex Willer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 277



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
__________________
Origin: Dead_Body_cRo
Tex Willer je offline  
Staro 04.10.2020., 05:59   #650
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Honda Motor Co. recorded a fiscal loss of USD 765 million, a drastic turnaround after the profits of USD 1.6 billion the previous year. These are alarming figures, as sales fell by 46%'
Ovo boli i sigurno ke dosta kumovalo odluci
__________________
Gigi1 je offline  
Staro 04.10.2020., 11:01   #651
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Imamo i vidovnjaka.Cestitka na tacnom predskazanju, trebas igrat kladu na F1.
Druže, nije to bio lucky guess niti je to stvar sreće pa da sam slučajno pogodio. Ne znam otkad pratiš i kako pratiš F1, tj. što sve oko F1 cirkusa pratiš, ali ako navijaš za Red Bull, to si mogao najranije početi 2009 kad su se pojavile prve pobjede nakon kojih su usljedile šampionske godine gdje se pojavilo mnogo RBR navijača. Sad gledamo malo kasnije, ostao si jedini kojeg ja znam. Drugima je dosadila F1 (jer 2013 je bila recimo izuzetno zanimljiva za gledati i slušati), a neki su za Vettelom otišli u Ferrari i tamo nestali skupa sa njegovim rezultatima i vožnjama.

Htjedoh kazati, zašto sam predvidio Hondin odlazak? Ne zato što sam baba Vanga nego kad pratiš nešto 25+ godina, ali pratiš tako da ti jedini izvori informacija NISU domaći novinari na dan utrke, već škicneš decidirane sajtove za motosport, pratiš izjave i tako to. Nakon više godine naučiš nešto što se zove čitanje između redaka, kao i ponašanje glavešina. Ako skužiš pogled kroz PR fasade i politike, vidiš kakva "sranja" se događaju ispod svega toga, pa se onda sjetiš da to nije prvi puta nego da su istu igru igrali neki drugi igrači, nije lako postaviti 1+1. Da, mene to sve skupa zanima, pa to pratim. Ti naravno možeš reći "di bi ja to sve stigao, jedva stignem pogledati utrku". Sve 5, ali onda nema čuđnjea "gle kak je Brko pogodio opet". Nije pogodio, znao je

I ako se sjećaš mojih postova i oko Red Bulla i oko Vettela, okarakterizirali ste ih kao hejterske od strane nekoga tko je isfrustriran jer "njegova" momčad gubi ili joj nikako ne ide dobro. A na kraju, sa današnjim danom, skoro sve je točno prognozirano za navedeni dvojac na pariće.

Također, kad sam okrivio Hondu za McLarenov fail i doticanje dna kace, pričalo se da je kriv McLaren više od Honde jer oni nisu odstupali od svog dizajna šasije (manimo priče krmeta Erica o najboljoj šasiji). Honda se oslobodila okova britanskih imperijalista i došla u raširene ruke prvo talijanske a onda i austrijske štale od istog gazde. I što smo dobili: 5 pobjeda i kusur podija u 3 godine. Dok je sa Renolom u 3 godine ranije bilo 9 pobjeda i kusur podija. Osobno, nakon prvih vijesti "dobri smo ali nismo superiorni" i izrazi lica Tanabea i ekipe, meni je bio jasan znak da ipak ne cveta cveće u japanersko preduzeće. Jasno, zdrmala ih je COVID-19 kriza i to i smatram kao najveći udarac. No, kako u F1 svijetu nije sve crno-bijelo, tako nije ni u ovom slučaju. Rezultati nisu bajni. Koliko god McLaren bio tvrdoglav, bila je to loša reklama za Hondu. U Red Bullu su imali najbolju šasiju na gridu (mislim na kompletan paket Aero+chassis jer sjetimo se da Mečka ima velikih problema sa hlađenjem dok RBR nema, iako je Mečka overall u prednosti jer je auto 100% njihov) i auto je drugi najbrži. Ali nije drugi najpouzdaniji jer je Max ima 30% DNF-ova ove godine zbog motora. I taman kad je Čmarko bio na rubu da kaže ono što je govorio Renolu, Honda je odlučila na shut down F1 ops. Šokantno? Svakako. Dobro za sport? Nikako. Neočekivano? Ne bih rekao.

Što se Red Bulla tiče, nije problem samo engine supplier, već i vozačka postava. Jednom davno sam također rekao da politika "imamo mi svoje vozače kroz junior program" nije baš odlična ideja i to sam naučio iz "svojeg" tima. Iznjedrili su Lewisa Hamiltona, uvjerljivo najboljeg vozača današnjice, a za koji tjedan i najboljeg svih vremena (šumaherovci sorry, koristim se vašom terminologijom "pogledajte semafor" jer se gledaju brojke a ne opći dojam, pa...), pa kad je Lewis otišao, mislili su da će samo tako iz talent poola izvući druge. Izvukli su Magnussena, Vandoornea i na kraju ih prožvakali i ispljunuli. Red Bull ima puno veći talent pool i ima 2 momčadi za to pa na kraju i ovdje dolazimo do toga da bara presušuje. Vettel kao odličan proizvod tada i kao jedini prvak, bio je neprikosnoven uz penzionera Marka Webbera kojeg sam oduvijek smatrao debelim prosjekom i koji su nikad nebi bio da Red Bullu u počecima nije trebao neki jeftini test vozač. Došao je Daniel Ricciardo i u prvoj sezoni klepio Vettela koji ode u Ferrari. Daniel izgleda kao dobar nasljednik Vettela, ali bolid je daleko od onakvog kakvog je imao Vettel, no ide u skladu s mogućnostima. Razne rošade u Toro Rosso momčadi su "McLaren style", dečki dolaze i odlaze osim Maxa koji nakon "prva utrka - prva pobjeda" za Red Bull postaje novi mesija ekipe. Daniel kao odličan vozač odlazi (nije da se Čmarko pretrgao da ga zadrži), a dolaze opet neki novi mladi vozači, ali vraća se i Kvyat, davno potjerani vozač. Nije valjda da je talent pool presušio. Gaslyju se nakon pola sezone ne oprašta ništa, Max mu benčmark koji je drugi i to za picinu dlaku drugi najbolji vozač na stazi u, htjeli priznati ili ne, bolje pripremljenijem bolidu. Gasly škartiran na pola sezone, dolazi Albon koji sada proživljava Gasly sezonu i tim mu je gore što je ovaj izkrumpirao i pobjedu u B-bolidu. Da se vrnem na početak, odlaskom Honde i očiglednim povratkom Renaulta, odlazi i Max. Ugovor vrijedi do 2021. Hoće li se Max i Jos kockati pa krajem 2021 riskirati i ići sa Renolom? Moguće? Da. Vjerojatno? Malo manje nego odlazak.

Mogućim odlaskom Maxa Verstappena iz Red Bulla i povratkom Renaulta, ništa strašno se neće dogoditi Red Bullu, ostati će gdje jesu, +/- jedno mjesto na WDC ljestvici. Samo što će Red Bull morati početi opet kupovati i plaćati neke tuđe vozače, osim ako se ne pojavi neki novi Vettel, Ricciardo ili Verstappen. Jer ako se ne pojavi novi takav, bude i Red Bull putem Honde rekao "hvala na svemu i doviđenja jer je gazda Matešić rekao da mu se više ne igra Formule 1 u kojoj zadnjih 10+ godina gleda u auspuh drugim momčadima".

To je u biti odgovor na onaj tvoj poziv da ti se pridružim u navijanju za Red Bull jer od McLarena ništa. Na kraju druže, budeš ti se pridružio meni pa da zajedno navijamo za McLaren jer McLaren će opstati i ostati u F1. Red Bull odlaskom Maxa Verstappena, Honde i (kako se nagađa) Adriana Neweya, možda. Osobno bi želio da ostanu jer za sport ne bi to bilo dobro, kao ni ovaj odlazak Honde. Ali "ne bi bilo dobro za sport" je nešto drugo od "odlazak je razumljiv".

Citiraj:
Ja bih licno volio da ostane Honda, ovako ce jedina izgledna opcija biti Reno
za RB, jer ostali ne smiju dati motor.
Nije da NE SMIJU. Nego ne žele. Zašto bi itko htio ojačati konkurenta? A i što fali Renaultu? Bolje Renault nego Ferrari koji je sada najslabiji motor. 25 konja fali Renolu do Mečke, a Ferrariju 50. Mečkin tak jasno mogu samo sanjati iako nikad ne reci nikad

Mercedes se povuče (recimo) ali ostane u engine biznisu. Tada Red Bull postaje strasteški partner kao onomad McLaren i opet dominacija nekoliko godina. Isto moguće, ali dosta manje nego ovo gore kaj sam nadrobio.

Eto begi, druže, lagano štivce za neđeljno popodne, pa eto, dajbože da ne bude OPET "jesam ti rekao".

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 04.10.2020. u 11:08.
Brko je offline  
Staro 05.10.2020., 15:01   #652
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Evo jednog (od mnogih) pregleda Honda + F1 priče > https://telesport.telegram.hr/price/...o-vjetar-puse/
Nikky je offline  
Staro 05.10.2020., 15:42   #653
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
@Drug Brko
OK drug sve stoji što si rekao. Velika lova i politika se vrti u F1. Eto ko bi rekao da će Meclaren biti u borbi za treće mjesto prije dvije godine. Ali drago mi je da se vraća prema tronu. Žao mi je Ferrarija, koji je samo pad doživi, pa sumnjam da se može oporaviti iduće godine. Mercedes neprokosoven, ali kad tad mora krenuti raspad i tog sistema. Od iduće sezone očekujem veliku sličnost sa ovom, a RB ako se ostvare glasine za Pereza će se još primaknuti Mercedesu. RB do kraja sezone neće biti ugrožen za drugo mjesto, a nadam se da i Meclaren neće više imati loš dan kao na prošloj utrci.
Ništa radujem se sljedećim utrkama, lijep
pozdrav tebi i društvu, pa čujemo se za vikend.
__________________
duty demagogue
begi je offline  
Staro 06.10.2020., 00:06   #654
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
@begi
Ono što godinama govorim za McLaren, isto mislim i za Red Bull:
Ako nemaš SVOJ motor u F1, ti si qrac na biciklu.

Mercedes se neće raspasti jer su posloženi ko švicarski sat. Imaju preko 1000 inženjera u R&Du, što zaposlenila, što outsourcanih ljudi koje plaćaju "po satu". Ne možemo ni zamisliti koja je to sila. I još to sve skupa vodi i nadgleda James Allison koji je bog tehnike moderne F1. Mečka može kleknut jedino ako se uruši sama iznutra, ako Ola krene prcat Tota sa nekim korporativnim sranjima ili gazde odluče prodat tim Ineosu. 2021 bude repriza ove godine, zato su i ostavili Bottaru da skuplja bodove za WCC. Lujkan se bude i ove i iduće godine prošetao do naslova. Ali 2022 i mješanje karata ide pa zato tada u Mercedes dolazi Max Verstappen.
Tako da IMHO, Mečku može zaustaviti samo Mečka jer se ne vidi gdje su slabi da ih se po tome lupi.

Da se vratim na početak priče. Pričao sam o motorima. Zašto je McLaren imao uspješan spell sa Mercedesovim motorima koji je iznjedrio 3 WDCa i 1 WCC i hrpu pobjeda, podija i izgubljenih naslova na ovaj ili onaj način kroz 19 sezona? Zato jer je Mercedes bio 40% vlasnik momčadi i motore je radio SAMO za McLaren.
2009 kad je Honda usrala i zajebala F1 jače nego sad i pobjednički bolid na kojem su radili 3 godine, prodali Brawnu za 1 funtu (tu se uprava Honde pokazala kakvi su idioti), čiča Brawn je uspio uvjeriti Mečku da proda i njemu motore (jer je još 2008 bogati indijac a sad robijaš Mallya isto kupio motore za 2009) jer ima šasiju za pobjedu. Norbert Haug je tad rekao "nekako sumnjam da budeš pobjedio, al ajde". I nikad neću zaboraviti fotografiju sa Interlagosa i osvajanja WDCa od Buttona: Button, Rubens i čiča Brawn u majcama od Brawn GPa a Haug u majci od McLarena kao "glavnog partnera". Nakon toga, Mercedes preuzima momčad od Brawna, daje Dennisu da otkupi dionice i McLaren postaje običan kupac motora kao i Fors Inđija te kasnije i Williams. Doslovno "na ti motor i delaj s njim kaj oćeš, nemoj me niš pitat".

Red Bull je sa Renaultom imao drugačiju putanju. Oni su usrali sa V6 Turbo motorom pa je završilo kako je završilo, ali se neke paralele mogu povući jer je i Renault počeo vući na svoju stranu više nego da pogoduje Red Bullu.

Pošto je meni neprežaljena stvar što ovi blesavi Japanci nisu uspjeli sa McLarenom doživjeti one divne trenutke kraja 80tih i početka 90tih. A još me više boli što McLaren opet nema SVOJ motor što zazivam i priželjkujem godinama. Jer bez toga, ponavljam, ti si qrac na biciklu protiv Mečke i Ferrarija (kad se opet poprave, a budu).

No za razliku od mene, ti imaš razloga za pozitivu, pogotovo ako Honda preda svoj IP za F1 power Red Bullu. Red Bull ima i para i resursa da se nastavi time igrati, samo je pitanje žele li u to ući. Ako bi oni u to krenuli tipa sada, da se krenu uhodavati i da iznajme ljude od Honde, vjerujem da bi 2022 kad se izmešaju karte bili konkurenti. Ali onda je pitanje kako budget cup gleda na to da imaš i fabriku motora pod kapom. 2007 smo imali Mercedes, Ferrari, Renault, Honda, BMW i Toyota motore. Cosworth je izašao ali da je netko htio mogo je i njih dobiti. Dakle 7 vendora motora. Sad smo na 3 s time da bi Renol mogao putem Honde pull the plug ako kombinacija sa Alonsom i novim 2022 bolidom ne uspije. A onda je to i parastos Formule 1 kao takve.

No da ne mračimo, nadajmo se dobroj utrci po hladnoći i kiši na legendarnom Nürnburgringu

Zz
Brko je offline  
Staro 06.10.2020., 00:33   #655
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Neće rebull nikad razvijat svoj motor. Imaju para i prekomotni su za to. Zato rade veliki pritisak na svoje vozače i dobavljače i čim nisu zadovoljni mijenjaju ih ko na traci. To ima odgovara i tako oni funkcioniraju.
Jedino mi je drago zašto Honda odlazi je zbog Redbulla. Sad će opet sa Renaultom s kojim su zaratili.

Mclaren je isto bio prgav kad je Mercedes ušao pa nakon razilaženja nikad više od tad nisu bili na razini kojoj su tada bili. I šta se opet događa? Povijest se ponavlja samo kaj je mercedes danas nedostižan.
Xenon je offline  
Staro 06.10.2020., 00:57   #656
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Oklen tebe u F1? Ja sam mislio da se ti svađaš samo na mobitelima dobrodošao si u rasprave.

Prvo, zašto misliš da Honda nebi "dala" svoj IP da Red Bull u svom HQ nastavi sa motorima? Nemaju kaj izmišljati, sve je tu, samo ih drmaju dalje?

https://the-race.com/formula-1/honda...ject-post-2021

Kao što piše, sve je na Red Bullu. I nekako vjerujem da će prije oni ostati na ovom motoru i prepakirat ga u svoje ime, nego opet sa Renolom. Komotno mogu nastaviti sa ovim do 2025 i izmjene motora, a tada im VW može uletiti kao WORKS, što se već i priča.

Da, moguće je da su komotni pa samo naruče od Cyrila motore, ali ne bi dao ruku u vatru da neće nastaviti putevima Honde.

Drugo, McLaren nije bio prgav sa Mercedesom nego nisu imali izbora. Postali su od WORKS momčadi, CUSTOMER momčad i kao takav si ono što sam naveo. Krajem 2012 Ron Dennis je to vidio da to ne vodi nikuda i želio je biti WORKS team opet nekome. Dogovorio se sa Hondom od 2015. Ispalo je kako je ispalo i za McLaren i za Rona Dennisa. Bilo je tu puno politike i više fokusa na fotelje nego na samu stazu i to je dovelo do generalnog qrca. Od momčadi je ostalo ime, izmešalo se dosta ljudi. Renault je uskočio jer druge opcije nije bilo. Seidl kao švaba ponovno dogovorio Mercedesove motore, a Key će probati napraviti što bolju šasiju. Pa što bude...
Brko je offline  
Staro 06.10.2020., 02:34   #657
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542


Ne mislim da Honda neće dati nego da RedBull to neće prihvatit. Kao prvo nemaju preduvjet za to u smislu ekipe, resursa iskustva a s druge strane to ih previše košta. Tu ne mislim na novac nego na vrijeme koje će im biti potrebno da se poslože. A poznati su po tome da promptno reagiraju što je pohvalno. Proizvođači koji imaju više mušterija imaju bolji feedback i to moraju i mogu bolje iskoristi kao prednost. Što se tiče renola još ima dosta vremena ako Renault pokaže napredak svašta se tu još može dogodit. Sjekire se zakapaju kad su interesi u pitanju.

Što se tiče Mclarena mogao je on ostat sa Mercedesom i dalje mislim da tu nije bilo ništa pod mus. Da je imao ne znam kakve uvjete danas bi Mclaren bio puno bolje pozicioniran nego sad. Sa Hondom su dotakli dno ... raskinulli ugovor za koji se mislilo da je to jednostavno nemoguće a sa renolom se krpaju do novih pravila. Pogledaj samo momčadi koje su od tada bile na mercedesovim motorima čak one sa začelja su doživjele svoje najsvijetlije točke kao Williams, sada RP ... di je tada bio Mclaren? Pisao svoju crnu povijest.

F1 je u banani, gledanost i zanimljivost nikad manja. Koliko god svi mrzili Bernija vrijeme je pokazalo da je znao što radi. Ovi kako su krenuli neće više privući niti jednog novog dobaljača motora.
Xenon je offline  
Staro 06.10.2020., 08:29   #658
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Stvar je politike veće od F1,globalno se stvar mijenja i tu nema natrag...Razmjenjuje se i kupuje tehnologija,Merc je otišao iz DTMa kojeg je osnovao,Porsch je otišao u elekrto formulu dopustivši Toyoti da osvoji pokoji LeMans skupa sa Lojzekom,Aston Martini imaju mecinu mašinu,nabrijana Toyota ima BMW motor...Berni je povijest ko i Frank.
Nebi bilo loše za sport da RB nastavi financirati Hondine ljude da rade dalje na F1...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline  
Staro 06.10.2020., 15:29   #659
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Xenone brate, gdje ima dima, ima i vatre

https://www.gpblog.com/en/news/69781...ngine-ip-.html

Možda ipak vidimo opet Mugen motore ko onomad u Jordanu krajem 20.stoljeća.

Osobno navijam da Red Bull kupi to i nastave sa "svojim" motorima.
Brko je offline  
Staro 06.10.2020., 18:51   #660
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Vidjet ćemo al kladim se da su njih dvojca protiv. Jer neće moći više pljuvat po drugima i imat izgovore. Posebno Marko, taj bi ih odmah rasteral ak ne budu u prvih 3.
Ja bi više volio da netko novi dođe ... recimo Pežo
Xenon je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na