Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2022., 15:09   #1
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
A1-5G Indor/autdor

.
A1-5G Indor/autdor

Zanimaju me neke stvari oko A1-5G autdor. Naime, on ima vanjsku jedinicu Askey RTL6300 4G/5G i unutarnju jedinicu Fritzbox 7530. Čujem da se umjesto
fritzboxa 7530 /kojemu su možda smanjene mogućnosti od A1/ a obzirom da je njegova funkcija kao ap /prijenos wifi i žičnog interneta/ da se umjesto njega može staviti i neki drugi 5G ruter gdje ćemo onda dosta dobiti na brzini i stabilnosti. To je novija i zasad dosta skupa oprema i nisam puno našao u svezi toga. Pogotovo me zanima dali i kako radi 5G ruter ZTE mc801A, jesu li veće brzine preko njega i dali mu možda treba neki drugi FW. Rado bi čuo iskustva onog tko to koristi.
Čujem i da kada otvoriš tel liniju nema ispadanja iz internet veze kao na 4G. Preko ljeta na 4G 12 korisnika na net-u, netko te nazove i svima padne internet dok god ne prekineš
tel liniju.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 02.10.2022. u 06:30.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2022., 16:12   #2
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 674
Brzina ti je limitirana na samom tom paketu koji A1 daje, promjenom rutera nećeš ništa dobiti, jedino tarifom.
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.10.2022., 17:23   #3
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
Kako neću dobiti ako je sada brzina 50-100 mbps možda će sa zte ići na 200 mbps. Kod 5G limitirana je brzina na 200 mbps a na 4G je limitirana ili nije?
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2022., 17:41   #4
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 674
E sad, kod mene dok sam bio na toj tarifi 5G nisam uspio povući više od 170mbps, pretežno je bilo 140-150mbps, događalo mi se da mi pukne 5G pa ga prebaci na 4G koji je kod mene bio živi očaj, nikad više od 70-90mbps nisam uspio povući iako sam okružen sa dve bazne stanice a treću sam hvatao jedva, uglavnom moje iskustvo je loše, imao sam i ja taj ruter od ZTE-a, ali se nisam usrećio pa ga prodao, ali mislim da ti je i na 4G limitirana brzina, jer imaš tu tarifu koja je DO 200mbps, možda se varam.
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2022., 18:08   #5
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Ako je brzina limitirana do 200 mbps ok, ako imam 200 mbps meni dosta. Nekada tj. u 11 mj 2021.g imao sam na 4G prosječnu mjesečnu brzinu 247 mbps sve do 2. mj. 2022. g. Međutim bilo pa prošlo - nagomilalo se korisnika tako da sam sada sretan sa 80 mbps. To je realnost. Tako će biti i sa 5G, ako porade na mreži i postave na tornjeve ćelije 5G doći će do gomilanja korisnika i eto opet gužve. Spas je u optici....
.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2022., 20:31   #6
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
5g ide do 10gbps stoga ako se postavi 5g NA nebi se trebalo osjetit opterecenja. Iako zasada na dosta mjesta sam vrtio testove po moru
u sezoni i nije bilo nikada ispod 350mbita. 4g je druga prica i ima propusnost do 600mbita.
Najlakse je testirat mrezu sa adekvanim mobitelom.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 20:45   #7
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
5g ide do 10gbps stoga ako se postavi 5g NA nebi se trebalo osjetit opterecenja. Iako zasada na dosta mjesta sam vrtio testove po moru
u sezoni i nije bilo nikada ispod 350mbita. 4g je druga prica i ima propusnost do 600mbita.
Najlakse je testirat mrezu sa adekvanim mobitelom.
A1 je stavio limit 200mbits brzinu na gore navedenoj internet opciji.
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 07:09   #8
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Kod A1 5G poboljšala mi se situacija. Naime, tehničar mi onu vanjsku jedinicu okrenuo naopačke /kabel treba biti sa gornje strane/ i nisam mogao hvatati 5G signal nego samo 4G. Okrenuo sam vanjsku jedinicu i dobio N78. Odmah se povećala brzina na 95 mbps i to danju i noću stalno ista. Ping mi je skroz na 18-22, zasad podnošljivo. Od pokazatelja rsrp mi je na 100, sinr 1,6, rsrq -15. Pitam sa kojom aplikacijom pronalaziti ćelije 5G, cellmaper ili neka druga? Na vanjskoj jedinici mi svijetli plavo svijetlo 5G, da je na 4G svijetlilo bi zeleno svjetlo na vanjskoj jedinici. Probao staviti umjesto fritzboxa 7530 ruter zte mc801A
wifi nisam uspio dobiti, možda treba ubaciti mu neki drugi Fw, nebi ga htio upropastiti skup je.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 01.11.2022. u 11:26.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 07:22   #9
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
Kod A1 5G poboljšala mi se situacija. Naime, tehničar mi onu vanjsku jedinicu okrenuo naopačke /kabel treba biti sa gornje strane/ i nisam mogao hvatati 5G signal nego samo 4G. Okrenuo sam vanjsku jedinicu i dobio N78. Odmah se povećala brzina na 150 mbps i to danju i noću stalno ista. Ping mi je skroz na 18-20, zasad podnošljivo. Od pokazatelja rsrp mi je na 100, sinr 1,6, rsrq -15. Pitam sa kojom aplikacijom pronalaziti ćelije 5G, cellmaper ili neka druga? Na vanjskoj jedinici mi svijetli plavo svijetlo 5G, da je na 4G svijetlilo bi zeleno svjetlo na vanjskoj jedinici.
Kabel mora biti prema dolje, a ne gore, ući će ti voda, bez obzira što je ona gumica gore., Koliko ti plavih svjetli?
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 08:00   #10
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Ako je kabel dolje nema 5G signala. Vidim da je i kod susjeda kabel gore. Mogu naštimati od 1 do 3 plave crte. Ako naštimam na 3 onda mi nekad preskoči na 4G. Sa jednom plavom radi najbolje zasad. Kod mene je sve to još u fazi testiranja, isprobavam i tražim najbolje rješenje za moju lokaciju.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 05.10.2022. u 08:09.
Filc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2022., 11:00   #11
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,201
Fritzbox ti tu apsolutno nema nikakve veze ni svrhe, doslovno glumi AP, ukopcaj antenu direkt u laptop i imat ces max brzinu koju imas . Ja sam ga mislio spojit direktno u Mikrotika, al mi je konfiguracija bila komplicirana na mikrotiku, pa sam ostavio da radi priko fritzboxa, ali inače bi moralo raditi.

meni su brzine stabilne 150mbps, dva dana je nesto palo na 0.5, ali to je vjerojatno do njih bilo
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2022., 13:30   #12
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
OuttaControl,
Što je na vanjskoj jedinici kod tebe kabel na gornjoj ili donjoj strani?
Htio bi maknuti fritza i staviti zte mc801a ali mi nešto ne ide, neće se konektirati. Stavljan na lan/wlan neće, od nekih kolega tu na forumu sam čuo da treba ubaciti drugi fw u zte.
Koliki su kod tebe oni pokazatelji Sinr, rsrp i rsrq?
Kako naći ove ćelije od 5G, sa cellmaperom ili ima neka druga aplikacija?
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 06.10.2022. u 13:54.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2022., 21:05   #13
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Nemojte me zajebavat s tim kablom, meni je tehničar bio doma dok me nije bilo, bila supruga, kaže probao svugdje ali nema 5G pa sam rekao da neću. Nije valjda da je trebao stabiti kabel gore da bi sve radilo
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2022., 22:59   #14
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Nemojte me zajebavat s tim kablom, meni je tehničar bio doma dok me nije bilo, bila supruga, kaže probao svugdje ali nema 5G pa sam rekao da neću. Nije valjda da je trebao stabiti kabel gore da bi sve radilo
Meni je isto prema dole kabal, i mislim da je to ispravno.
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2022., 23:33   #15
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,201
U mene je isto kabel dolje,
a gdje vidit te parametre? na anteni ih ne nalazim ni u expert modu...

Sto se tice celije, meni je ovaj pokazao rukom gdje je antena, i on ima u mobitelu aplikaciju gdje su antene i gdje su usmjerene. Ja sam antenu morao dignuti na najviši kat kuće da bi bilo stabilno.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2022., 07:21   #16
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Ja samo iznosim činjenice tj. da ako stavim gore kabel onda radi 5G ako je dole radi samo 4G. Možda ovisi o jakosti 5G signala? Nije to samo kod mene, vidim susjed nabio na aluminijsku cijev vanjsku jedinicu i kabel je gore. Isprobavamo kako je najbolje. Tehničar dođe, proba ne ide /ide samo 4G/, na brzinu traži da potpišeš papir po kojemu je on tebi instalirao opremu i na brzinu ode. Pitaš ovo pitaš ono on nema odgovora. Kada je otišao zoveš ga telefonom ne javlja se, neki mladi. Tehničar dobije 100 kn po montaži uređaja i to je to, ako ti ne odgovara vrati opremu imaš vremena 14 dana i mirna bosna.

Evo aplikacije preko koje se očitavaju određene vrijednosti na A1-5G autdoru:

http://a1.modem/udm/user/network/celluar.html

Ulaz u sučelje fritza: www.fritz.box
www.172.xx.xxx.1 , tvoja Ip
Tu se isto može podesiti band, manuelno automatski, samo 5G/4G.

Osim vizualno po boji na vanjskoj jedinici /zeleno 4G, plavo 5G/. Tu se vidi na kojoj frekvenciji uređaj radi te niz drugih podataka.
Naravno, za očitanje treba biti na wifi od 5G autdora.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 15.10.2022. u 21:46.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2022., 13:42   #17
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,201
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2022., 15:12   #18
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
Od kad je izasao prvi mobilni net, koristio sam ih sve na vise lokacija i poucen iskustvom nekada bi par mm znacilo razliku u signalu i brzini. Moji ruteri, a imao sami ih jedno 10 su stajali u svim mogucim pozicijama i na kutijama, prozorima, tavanima tako da mi ima smisla da ti radi dobro dok je naopako.

Kod mene trenutno ruter je na tavanu na jedno strani zida i tamo ima uredno 5g i maknes se metar dva i tamo je 4g.
To tak funkcionira.
Na tavanu mi je cpe pro 2 spojen sa kablom na asus xt8 koji je dolje u dnevnoj te je brzina oko 500mbit stalno.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2022., 17:18   #19
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Interesantno da je kod mene i kod OuttaControl isti podatak za DL arfcn 647040 jel to broj čelije ili ?
Ili je tako kod svih?
.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2022., 20:16   #20
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
I ja sam sad uzeo za probu iako kod mene pouzdano nema 5G. No, ekipa iz A1 veli da ima.

Čudno mi je kako jer 229kn/mj BEZ UGOVORA i bez kupovine opreme. Malo mi je to nategnuto. Vidjet ćemo kad stigne.
4G+ radi super kod mene, ali je problem što mi 500GB nije dosta. Vidjet ću kaj će biti kad stigne...
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2022., 21:00   #21
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Tu dobiješ 1T prometa. Ako nema 5G radi i na 4G. Bez ugovorne obveze tako da možeš raskinuti kada želiš ali pazi ako je kraći rok od 6 mj u stanju su ti naplatiti montažu.
.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2022., 21:13   #22
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Da znam da je 1TB i da je 5G/4G zajedno.
Gdje to piše? Prije nekoliko mjeseci sam imao problem s bandwithom kod A1 prema nekim serverima na 4G+. Nadam se da su to riješili jer inače ću im vratiti odmah....
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 10:25   #23
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Zanima me dali je netko stavio neki drugi ruter umjesto fritza na A1 5G autdor? Dali se dobije nešto na brzini? Signal ima jačinu 2 crte od 5 na NR78. Brzina je svih 24 sata 95/70, zadnjih 15 dana stabilan i bez prekida. Ima lock band za 4G, dok je za 5G samo NR78 (bandwidth 100). Ima i 28 ali je bandwidth samo 10 kod nekih i 15. Ping je od 18-22. Moguća potrošnja je 1T, cijena je malo nategnuta (199 kn-mozaik), bez UO, izdržati ću do dolaska optike (svibanj-23. g). Okrenuo mrežni kabel prema dolje na vanjskoj jedinici, doslovno u centimetar potrebno podešavanje. Ima li neki instrument za štelanje?
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 19.11.2022. u 13:36.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 14:19   #24
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
To sve opet ovisi od tvojoj lokaciji. Uvijek je najlakse provjerit mobom sa netmonster appom, na samsungu mozes izabrat frekvencije te ih kombinirat.
Vec sam pisao da kod mobilnog signala i mm moze ptomjenit situaciju.
Sta mislis pod instrument za štelanje?
Nikox ima ili zte mc8010.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 16:23   #25
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Našao sam preko ip kada uđeš imaš 5 crta od jačine signala, staviš na 10 sec da updejta podatke i vidiš jačinu signala. To je dosta neprecizno. Kako pronaći baznu na kojoj je NR78, nemam pojma di je bazna na koju se spajam?
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 01.11.2022. u 16:29.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 17:01   #26
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 617
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
Zanima me dali je netko stavio neki drugi ruter umjesto fritza na A1 5G autdor? Dali se dobije nešto na brzini? Signal ima jačinu 2 crte od 5 na NR78. Brzina je svih 24 sata 95/70, zadnjih 15 dana stabilan i bez prekida. Ima lock band za 4G, dok je za 5G samo NR78 (bandwidth 100). Ima i 28 ali je bandwidth samo 20 kod nekih i 15. Ping je od 18-22. Moguća potrošnja je 1T, cijena je malo nategnuta (199 kn-mozaik), bez UO, izdržati ću do dolaska optike (svibanj-23. g). Okrenuo mrežni kabel prema dolje na vanjskoj jedinici, doslovno u centimetar potrebno podešavanje. Ima li neki instrument za štelanje?
.
Emmmm kaj nisu prije kolege objasnili da fritz služi samo kao AP, a u vanjskoj jedinici je sve ostalo (modem, router, antena za 5G...)?
Umjesto fritza možeš staviti kajgot, ako ti je 5G signal loš ili bazna opterećena ne ovisi o njemu nego o vanjskoj jedinici.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 19:51   #27
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Fritz iliti ruter dobiva od vanjske jedinice sve - brzinu, signal i ostalo. Brzina i signal koju vanjska jedinica preda fritzu je veličina koju fritz predaje korisniku (tj mobu ili pc). Ona može biti ona koju fritz predaje ili ako je umjesto njega neki bolji 5G ruter može biti i veća. Prema tome ako umjesto fritza staviš zte mc801A brzina će na izlazu biti veća, pa i poradi wifi standarda /Wifi 6-ax/. Normalno, ako ti je tvoje područje bez signala tu će malo koji ruter pomoći. Ali ako su 1-2 crte tu se već dosta toga sa boljim ruterom može postići. Mislim da još koji dan nema preopterećenih baznih stanica od 5G, sutra tko zna. Kod mene lijevo dva susjeda isto nabili na al štap vanjsku jedinicu, također isto i dva dusjeda sa desne strane. To će sve rasteretiti 4G, tako da očekujem kako se 5G množi tako 4G jača. Koliko su normalni mogli bi pogasiti 4G (štednja struje). Bumo vidjeli.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 02.11.2022. u 17:35.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 19:59   #28
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 674
U fritzu ti nemožeš ništa regulirati osim jačine signala za WIFI, drugoga nema, barem koliko se ja sjećam, ako si uzmaš ZTE MC801a onda ti ta vanjska jedinica ne treba, ako ti je sada slab signal i sa ovom vanjskom jedinicom, nemoj misliti da će ti biti signal biti bolji sa zte-om, koji dio grada si, ja na mlaci nisam uspio dobiti više od dvije crtice za 5G, a zte sam imao i prodao jer mi nije uspio naći 5G signal, barem ne od A1, sa drugima je to bila druga priča.
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 20:39   #29
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Skočilo 2x.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 20:42   #30
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 441
.
Stvar je u tome da meni uopće nisu htjeli dati 5G indor - zato jer po njihovim kartama na mojoj adresi nema signala (na broju 45), ja njima tupim da susjed 10 m dalje ima to već da ja tražim samo to što on ima. Nije pomoglo, kažu jedino da ide na susjedovu adresu - gluposti i stavili na papirima da je na susjedovoj adresi ( k br 43) a u stvarnosti je kod mene na k br 45. Na jedvite jade sam dobio 5G autdor, za indor nisu htjeli ni čuti, kao kod njih na moj lok nema pokrivenost i basta, kao da nije isti signal 5G autdor/indor. Sharkri - slabo se ti toga sjećaš i na fritzu se može dosta toga podesiti ali kod zte mc801A je jači procesor (i košta puno).
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 08.11.2022. u 06:56.
Filc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na