Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2022., 14:32   #1
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Domena na dinamički IP za web aplikaciju/site ?

Uspio sam dobiti internet preko optike, pa su i brzine trenutno u mogućnosti da se napravi web stranica i/ili web aplikacija serveru koji bi bio kod mene. IP preko optike je trenutno dinamički.

Zanima me najbezbolnije i najsigurnije rješenje da taj server lijepo služi za web aplikacije i/ili site.

Plan je bio zakupiti domenu kod određenog hosting providera, izmijeniti records-e u cPanelu da forwardira na dinamički IP (no-ip, cloudfare etc) i da zapravo dođe na moj trenutni IP od ISP-a, te se preko routera koji će to dozvoliti proslijedi request na server koji onda vraća sadržaj nazad klijentu. Očekujem imati dinamičke i statičke stvari.

Prvo da pitam - jel tako nešto moguće sa razno-raznim dynamic IP servisima i je li za start to dovoljno sigurno te kako da se to odradit za bang for buck opciju ? Očekuje se mali promet u prvih par godina, ništa što server ili optika ne bi mogli podnijeti.
Kako radi SEO na sličnim solucijama ? Ili je nepostojeće ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 14:42   #2
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
kupiš domenu kod nekog dynamic-ip providera i onda koristiš njihove podatke.
Oni će, preko podataka koji su dali, request redirectati na tebe.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2022., 14:47   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,550
Ništa šta obični DDNS ili alternative ne mogu odraditi.
Svakako investiraj u bolji custom router za razliku od ISP smetja,
bitan detalj da možeš kontrolirati / razdvojiti GUI slikovnicu routera od hostanog weba.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 14:55   #4
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Za besplatno i jednostavno rješenje staviš domenu da ide preko cloudflare, onda preko njihovog api možeš mjenjati ip adresu svog servera kada se ip promjeni. Problem je jedino kako detektirati na serveru da se ip promjenio na routeru.

https://support.cloudflare.com/hc/en...ogrammatically
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 15:07   #5
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Nije odgovor koji zelis cuti, ali od $5 mjesecno imas virtualne servere koji su ti vise nego dovoljni (Digital Ocean, Linode, Aws, ...). Sad ako imas vremena, go for it, ali ako bas jako ne zelis nauciti biti server admin ne znam koliko ti se to isplati.
Da radis neki backend app za sebe onda bi rekao kul, go for it, ali ovako mi se cini vise potencijalnih problema nego koristi.
Ne toliko zbog dinamickog IPa nego zbog cijelog server admin dijela.
SEO, koliko meni iskustvo govori, ti se svodi na linkove do tvog sajta sa sto posjecenijih i relevantnih sajtova. Naravno, moras imati koliko toliko uredan HTML ali bilo kakve SEO optimizacije na sajtu ti nece rezultirati nicim bitnim osim boljem rangu na SEO ranking stranicama koje ti prodaju tu istu SEO optimizaciju. Slozi si uredan HTML s keywordima u naslovima, pisi tekstove na nacin da odgovoraju/spominju ono sto bi useri trazili i ako hoces malo zabrijati baci oko na json-ld.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 15:15   #6
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Problem je jedino kako detektirati na serveru da se ip promjenio na routeru.
Ako ima slucajno Synology NAS moze editirati njegov DDNS setup i dodati Cloudflare na listu i tu podesiti IP refresh:
https://github.com/mrikirill/Synolog...areMultidomain
Ili u obliku taska:
https://labzilla.io/blog/synology-cloudflare-ddns

Ako ima neki RPI koji mu lezi okolo, a da moze zavrtiti Docker, meni osobno najdraze rjesenje:
https://hub.docker.com/r/oznu/cloudflare-ddns

Vjerojatno ima jos nacina

Pro tip, da ne pocupas kosu kao ja: Cloudflare ima limit na filesize u free tieru - 100MB po fajlu za transfer preko njih ako koristis njihov proxy feature, npr zelis sa svog sajta downloadati/uploadati nesto vece od 100MB - nece ici. Bez proxyja nema limita, ali nema ni zastite privatnosti IP adrese.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 16:08   #7
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Svakako investiraj u bolji custom router za razliku od ISP smetja,
bitan detalj da možeš kontrolirati / razdvojiti GUI slikovnicu routera od hostanog weba.
E ovo bi sad već bio problem. Trenutni HG8145V5 mislim da to ne dopušta. Preko porta 80 lagano dođem do njega.
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Nije odgovor koji zelis cuti, ali od $5 mjesecno imas virtualne servere koji su ti vise nego dovoljni (Digital Ocean, Linode, Aws, ...). Sad ako imas vremena, go for it, ali ako bas jako ne zelis nauciti biti server admin ne znam koliko ti se to isplati.
Da radis neki backend app za sebe onda bi rekao kul, go for it, ali ovako mi se cini vise potencijalnih problema nego koristi.
Ne toliko zbog dinamickog IPa nego zbog cijelog server admin dijela.
SEO, koliko meni iskustvo govori, ti se svodi na linkove do tvog sajta sa sto posjecenijih i relevantnih sajtova. Naravno, moras imati koliko toliko uredan HTML ali bilo kakve SEO optimizacije na sajtu ti nece rezultirati nicim bitnim osim boljem rangu na SEO ranking stranicama koje ti prodaju tu istu SEO optimizaciju. Slozi si uredan HTML s keywordima u naslovima, pisi tekstove na nacin da odgovoraju/spominju ono sto bi useri trazili i ako hoces malo zabrijati baci oko na json-ld.
Fair enough. Nemam problema sa 5+$ mjesečno (ili 30$ za dedicated ako gledam Linode) ako me ne ograničava u čem smijem raditi web aplikacije (npr. net core framework) i koje baze smijem koristiti (vjerojatno postgresql).

Uslugu VPS-a imam i kod našeg MyDataKnox providera za tipa 10-20€ mjesečno ovisno želim li Linux/Windows, no opet postoje neke razlike i tu.

Važem za početak hoće li to sve krenuti ili ne te koliko će trebati da se ozbiljno primim posla, a onda mi je razlika 10€ godišnje ili 10€ mjesečno. Nije sad ogromna, ali za prvih par mjeseci dok vidim hoće li mi se to sve isplatiti - zašto ne pokušati sa "kućnom" verzijom.

EDIT:
Isprobao doći preko IP-a do routera. Lokalno sa svog PC-a mogu, ali sa drugog računala/mobitela koji nije u (W)LAN-u ne može.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 15.02.2022. u 16:30.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 16:24   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Što se domene i ddns-a tice moja preporuka dynu.com dns. Može sve što želiš uključujući jednostavan update ip-a direkt sa rutera.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 17:44   #9
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ok, znači ići će preko dinamičkog IP-a. Rješio sam i ovo za router, automatski ima ograničen pristup samo preko računala u mreži. Preko WAN-a ne može.

Provjeriti ću što nudi koji provider. Security ću staviti na prvo mjesto, uvijek ima klijenata za update IP-a. Sa no-ip sam siguran da router radi, ali znam da nije najbolji.

Domena na hr je besplatna za firme, hosting za mail i ostalo 1€ mjesečno.
Na Ubuntu znam da će mi sve raditi, probat ću sa njime za početak. Imam mašinu koja radi 24/7 stalno sa web aplikacijama iza Apache-ja.

Ako ima netko još kakvu pametnu za reći, slušam. Hvala za savjete.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 17:58   #10
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Nije problem dizati IP adresu na dyndns, ali meni je problem kod namecheap-a i godaddy-a bio problem što u recordse ne možeš upisati dydns adresu. Prima samo IP adrese u numeričkom formatu.

Ali sam to riješio sa synology i dockerom. Radi već god-dvije dana bez problema.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 15.02.2022. u 18:26.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2022., 18:02   #11
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Na name.com se može, ali ne znam točno u koju rubriku. Mislim da nije A nego CNAME ili tako nekako. Morao bih svoju domenu provjeriti kako je naređena.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 18:03   #12
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
E ovo bi sad već bio problem. Trenutni HG8145V5 mislim da to ne dopušta. Preko porta 80 lagano dođem do njega.

Fair enough. Nemam problema sa 5+$ mjesečno (ili 30$ za dedicated ako gledam Linode) ako me ne ograničava u čem smijem raditi web aplikacije (npr. net core framework) i koje baze smijem koristiti (vjerojatno postgresql).
Ja ti koristim DigitalOcean droplete za $5 i nikakvih problema nemam. Normalno se spojim preko SSH i radim sto hocu, barem u okvirima mojih potreba i znanja, a to nije puno da se razumijemo Konkretno, imas pristup logovima, mozes preko sudo apt-get instalirati sto hoces, tako da vjerujem da se u vecini slucajeva ponasa kao dedicated server.
Koliko vidim lako se upgrades na "server" s vise memorije, jaci cpu, vise diska... vec sto ti treba.
Sto se tice maila, besplatan ti je Yandex (za mailove na vlastitoj domeni tipa vuco@vuco.hr). Slozio sam to na jednom projektu prije par godina i dan danas radi. Sto se tice privatnosti, ProtonMail je na dobrom glasu ali nemam pojma. On je mislim oko $5 mjesecno po mailu.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 18:24   #13
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Na name.com se može, ali ne znam točno u koju rubriku. Mislim da nije A nego CNAME ili tako nekako. Morao bih svoju domenu provjeriti kako je naređena.
Ajd provjeri pa se možda prebacim kod njih kad mi vamo istekne. Čisto zbog jednostavnosti

__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 20:38   #14
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ajd provjeri pa se možda prebacim kod njih kad mi vamo istekne. Čisto zbog jednostavnosti

Je u pravu sam bio.
CNAME upis, usmjerio sam poddomenu xy.xxx.com na DDNS xxx.duckdns.org, TTL je 300

Duckdns se ažurira s novom IP adresom od strane routera.

Pretpostavljam da se to može narediti na svima, ne samo na name.com
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2022., 00:46   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pro tip, da ne pocupas kosu kao ja: Cloudflare ima limit na filesize u free tieru - 100MB po fajlu za transfer preko njih ako koristis njihov proxy feature, npr zelis sa svog sajta downloadati/uploadati nesto vece od 100MB - nece ici. Bez proxyja nema limita, ali nema ni zastite privatnosti IP adrese.
E ovo mi je čak i super info. U početku neće biti neki problem, ali kasnije možda i bude.
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Nije problem dizati IP adresu na dyndns, ali meni je problem kod namecheap-a i godaddy-a bio problem što u recordse ne možeš upisati dydns adresu. Prima samo IP adrese u numeričkom formatu.
Ali sam to riješio sa synology i dockerom. Radi već god-dvije dana bez problema.
Ma ima aplikacija za to. Ali budem provjerio mogu li upisati u record dynamic hostname ili mora biti brojka. Radi se o cPanelu i onom Zone Editor-u, ali upravo sam vidio i Dynamic DNS nekakvu opciju na cpanelu, moram provjeriti što je to. A i pitat ću support najbolje.

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ja ti koristim DigitalOcean droplete za $5 i nikakvih problema nemam. Normalno se spojim preko SSH i radim sto hocu, barem u okvirima mojih potreba i znanja, a to nije puno da se razumijemo Konkretno, imas pristup logovima, mozes preko sudo apt-get instalirati sto hoces, tako da vjerujem da se u vecini slucajeva ponasa kao dedicated server.
Koliko vidim lako se upgrades na "server" s vise memorije, jaci cpu, vise diska... vec sto ti treba.
Sto se tice maila, besplatan ti je Yandex (za mailove na vlastitoj domeni tipa vuco@vuco.hr). Slozio sam to na jednom projektu prije par godina i dan danas radi. Sto se tice privatnosti, ProtonMail je na dobrom glasu ali nemam pojma. On je mislim oko $5 mjesecno po mailu.
Ma mail i sve ostalo imam čim uzmem domenu i za 1€ po mjesecu kod Mydataknoxa. S njima imam iskustva i bilo je par problema sa mail-ovima, ali dečki su odlični sa podrškom i uvijek sve riješe. A za tih 1€ po mjesecu dobijem jako puno zapravo, mimo mail-ova.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na