Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2009., 12:40   #1
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Treba li Hrvatskoj nova Strategija širokopojasnog pristupa?

MIPRO 2009

Valjda je ovo pogodno mjesto za ovu temu.
Iz naslova bi valjda trebalo biti sve jasno…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2009., 14:45   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Treba stalno izmišljati toplu vodu da bi netko nešto stavio u džep. Osim toga, kakva to strategija može biti kad imaš monopol na tržištu?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2009., 15:21   #3
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Treba stalno izmišljati toplu vodu da bi netko nešto stavio u džep. Osim toga, kakva to strategija može biti kad imaš monopol na tržištu?
Odlična!
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2009., 23:07   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
... Osim toga, kakva to strategija može biti kad imaš monopol na tržištu?
Ne zadugo

Jedino mi je zao sto taj jedini "spasitelj od monopola" trenutno ne postavlja potpunu opticku umjesto "Hibridne koaksijalno-opticke" infrastrukture.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2009., 23:47   #5
AdmiralST
Kapetan od beloladja
Moj komp
 
AdmiralST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Split
Postovi: 217
jes pogovu nam triba prid kraj godine kad unutarnji dug ode na 20 milijardi KN pa svi skupa odemo u tri P.M.
__________________
Certifikat je samo potvrda da si možda u stanju razumjeti razgovor između dva stručnjaka

Kad nepravda postane zakon, otpor postaje dužnost.
AdmiralST je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2009., 20:31   #6
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Kako god, novi tekst, čini se, stiže na jesen. Isto tako se čini da Europa od nas traži određenu pokrivenost. Također treba utvrdit kakav to broadband nama treba. O tome je bilo govora i u jednoj emisiji prošli tjedan…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 13:58   #7
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
South Korea Leads with 95% in 2008

thopok je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 14:48   #8
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 520
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ne zadugo

Jedino mi je zao sto taj jedini "spasitelj od monopola" trenutno ne postavlja potpunu opticku umjesto "Hibridne koaksijalno-opticke" infrastrukture.
šta fali HFC infrastrukturi?
razlika između optike do doma i HFC-a nije baš velika, što se same fizikalije radi, i lako se nadogradi HFC na optiku kompletnu (Bnet-ova doduše, jer obično se koaksijalac provlači na mjesto starog koaksa koji je bio na starom sustavu zgrade...), jerbo ispred svake zgrade je "splitter" (pretvornik sa optike na koaksijalca pa koaksijalac u zgradu). splitter pretvore iz optike na koaks u optiku na optiku i evo, FTTH (Fiber To The Home)


S obzirom da kod nas ni nisu neke brzine koje bi uopće zaslužile optiku, po meni je HFC još i najbolje riješenje.


[edit]jesam debos.... čitaj datume, čitaj datume
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2009., 13:23   #9
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2010., 16:18   #10
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
protekla 2 tjedna razni mediji pisu o nezavidnoj situaciji zemlje i na ovom pitanju…
Hrvatski brzi internet jedan od najskupljih u Europi
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2010., 17:04   #11
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
ovaj tekst nema smisla. prvo pricaju o brzini, pa pricaju o prometu. O cemu se tu zapravo radi?? Kako moze prosjecna brzina biti 2mbita kada je najmanja brzina kod t-coma koji ima najveci broj korisnika 4mbita. ono wtf. siguran sam da idem gledati pada u vodu cijena megabita od 15€.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2010., 17:11   #12
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
evo, po tablici sa ovog foruma, kod t-coma flat 4 mbita dodje 251kn sto je po megabitu 8.6€ a jeftinije je kod drugih operatera.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 01:28   #13
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
sve dok god ja plaćam kod t-coma telefonski račun od 300kn, ću tvrditi da je preskup.
u toj cijeni mi je Flat od 4mbit-a sa jadnim uploadom od 256kbps, te telefonska pretplata u kojoj imam uključeno 150min razgovora i prikaz broja.

istu stvar kod drugih operatera ćeš platiti barem 35% jeftinije.

druga priča je što ti na masi lokacija u hr nisu dostupni (kao meni) pa si primoran koristit t-com.

odvratno, mrzim ih.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 01:37   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
odi ti slobodno sa t-coma... onda se preplati na threadove alternativnih mreža.

imao sam ponudu od optime i kad sam pročitao šta se sve dešava - ne hvala.

koliko god ih mrzio jednostavno su preveliki da bi si dopustio tipa 3 dana bez neta zbog par kn manje mjesečno.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 02:50   #15
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
gle syss, u prošlom stanu sam bio na Iskonu kod kojih sam imao račun 170kn SVEUKUPNO, za brži net, i 2 međunarodna broja po cijeni lokalnog.

nije to par kuna.

I jel potrebno spomenuti da u dvije godine nisam imao nijedan problem...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 03:02   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
gle gabre... iskon je t-com
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 10:18   #17
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Možda je imao iskon dok ga još T-com nije kupio

Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
ovaj tekst nema smisla. prvo pricaju o brzini, pa pricaju o prometu. O cemu se tu zapravo radi?? Kako moze prosjecna brzina biti 2mbita kada je najmanja brzina kod t-coma koji ima najveci broj korisnika 4mbita. ono wtf. siguran sam da idem gledati pada u vodu cijena megabita od 15€.
To je najmanja brzina na papiru.

Zapravo to je brzina do 4 Mbita, ja npr. mogu imat max 2Mbita jer kabal nemože propustit više, kod mene npr. cca 1/3 sela ima cca 2Mbita. Večinom korisnici sa sela gdje su kablovi stari po 20 godina i nikad mijenjani nemogu imat tih 4 Mbita.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 14:40   #18
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,615
A da nije i situaciji u Hrv pogodovalo to sto HAKOM ne dozvoljava neke stvari i koci razvoj svega i svacega, pa cak i smanjenje cijena usluga. Konkretno sto se tice T-Coma sa objasnjenjem da su iovak monopolisti, a kamoli kada bi jos smanjili cijenu i ponudili vise usluga.
zgmmax je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:17   #19
Blue_Fatal1ty
Premium
Moj komp
 
Blue_Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Čazma
Postovi: 1,728
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
gle gabre... iskon je t-com
Možda t-com ima dionice u iskonu, ali to nije ista firma. Iskon je t-com isto tolko kolko i drugi operateri!
Blue_Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:18   #20
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
To je najmanja brzina na papiru.

Zapravo to je brzina do 4 Mbita, ja npr. mogu imat max 2Mbita jer kabal nemože propustit više, kod mene npr. cca 1/3 sela ima cca 2Mbita. Večinom korisnici sa sela gdje su kablovi stari po 20 godina i nikad mijenjani nemogu imat tih 4 Mbita.
Dok je npr meni download redovno 492 kb/sec,isto 4Mbit T-Com FLAT.

Inace,ni drugi nisu nista bolji...cura je na Optimi,i radili su razmjestaj u stanu,i vise nije mogla spajati komp sa zicom(moralo bi se busiti par zidova) nego je morala bezicno..i ja nazovem Optimu te im narucim router s WLAN-om i USB WLAN stick...Jos im napomenem da cu sam to napraviti,da ne moraju slati tehnicare,neka samo postom posalju sto prije. Pogadjajte,paket je dosao za mjesec dana,i to samo router. Da bi ja njih nazvao i psovao im sve po spisku gdje je USB "jooj,pa u narudzbi je bio i USB ali u nalogu nije...pa oprostite,ovo-ono.." i ja im rekao da cu otici po njega u Optimu ali ne,oni ce to poslat..i naravno,jos mjesec dana je trebalo da dodje USB. Cura nije dva mjeseca imala pristup netu,a morala je platiti racune za oba mjeseca i jo sto je platila odmah nakon prvog i USB,kojeg tada nije dobila. Toliko o Optimi...

u T-Com-u imam samo pozitivna iskustva. Moram li reci da sam ih pitao u 10.mj. za HD kameru da li mogu dobiti uz produzenje ugovora(naravno,nije se moglo) da bi oni mene nazvali pocetkom 12 mj.(nazvao me njihov tehnicar lokalni tu) i rekli kako su jucer imali sastanak i odlucili da ce mi dati kameru uz produzenje ugovora(naravno,i svima drugima)...da bi kamera dosla nakon 2 dana. Tad se jos nije ni reklamiralo da mogu korisnici dobiti uz produzenje..

Znam da je OT ali,iako T-com ima najskuplje Mbit-e i GB-jte ipak mi je najpouzdaniji...vec sam 3 god na njima i nikad nista.Eto,toliko od mene..
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:25   #21
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
To je najmanja brzina na papiru.

Zapravo to je brzina do 4 Mbita, ja npr. mogu imat max 2Mbita jer kabal nemože propustit više, kod mene npr. cca 1/3 sela ima cca 2Mbita. Večinom korisnici sa sela gdje su kablovi stari po 20 godina i nikad mijenjani nemogu imat tih 4 Mbita.
Ali nemojmo se zavaravati, vecina korisnika je u gradu i ima tih 4mbita, a onih 5-10% koji imaju vece brzine opet dignu prosjek.

@Gabre

Da preskup je t-com no oni jedini imaju para da pokriju cijelu hrvatsku nazalost.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:35   #22
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Blue_Fatal1ty Pregled postova
Možda t-com ima dionice u iskonu, ali to nije ista firma. Iskon je t-com isto tolko kolko i drugi operateri!
Pitam se samo za kaj ti služi taj komp, net i tražilica?

http://www.poslovni.hr/14181.aspx
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:45   #23
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,615
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pitam se samo za kaj ti služi taj komp, net i tražilica?

http://www.poslovni.hr/14181.aspx
Time će se spriječiti mogućnost da T-HT preko Iskona izvede damping na što su upozorili telekomi Metronet i VIP te Europska komisija.

to pise u gornjem linku.

i iz toga se vidi da HAT/HAKOM brani T-Comu i T-MObile da snizavaju cijenu usluga jer su i ovako monopolisti a kamoli da jos snize cijene.
zgmmax je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 15:50   #24
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Time će se spriječiti mogućnost da T-HT preko Iskona izvede damping na što su upozorili telekomi Metronet i VIP te Europska komisija.

to pise u gornjem linku.

i iz toga se vidi da HAT/HAKOM brani T-Comu i T-MObile da snizavaju cijenu usluga jer su i ovako monopolisti a kamoli da jos snize cijene.
Link je iz 2006-e

Iskon nudi niže cijene ali sve ostaje u istoj kući, isto kak dela i VIP sa Tomato brendom...
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 16:12   #25
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,615
ma nema veze al je to i dalje tako.

Sta mislis zasto je VIP krenuo sa tomatom?

Upucen sam nekim dijelom u to sve, pa znam otprilike situaciju sta cujem od drugih ljudi koj isu upuceniji kako HAKOM radi.
zgmmax je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 16:23   #26
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
ovaj tekst nema smisla. prvo pricaju o brzini, pa pricaju o prometu.
i nije jedini; tesko je ocekivat da novinari poznaju i ovu problematiku(a ovakvi naslovi privlace publiku, kao sto bi i ovdje vjerojatno bilo jos vise upisa da se tema tako zove)
Citiraj:
O cemu se tu zapravo radi??
to se i ja pitam, kao i to kako se bas sad taj problem izvlaci
Citiraj:
Kako moze prosjecna brzina biti 2mbita kada je najmanja brzina kod t-coma koji ima najveci broj korisnika 4mbita. ono wtf. siguran sam da idem gledati pada u vodu cijena megabita od 15€.
treba utvrdit s kojim (i s koliko starim) podacima su radile te strane organizacije(gore spomenuta nezavidna situacija)

Citiraj:
evo, po tablici sa ovog foruma, kod t-coma flat 4 mbita dodje 251kn sto je po megabitu 8.6€ a jeftinije je kod drugih operatera.
treba uzeti u obzir i npr. kupovnu moc
da je to tako jednostavno i zanimljivo svaki bi se Joe time bavio
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 16:37   #27
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pitam se samo za kaj ti služi taj komp, net i tražilica?

http://www.poslovni.hr/14181.aspx
Da, t-com je vlasnik ali to nije ista firma. Cak bi rekao da paralela s tomatom s jedne strane nije cak ni toliko tocna sto se tice infrastrukture zbog cinjenice da Iskon ima svoju infrastrukturu a tomato koristi vipovu. Sa druge strane je, Iskon je tu da preuzme korisnike od drugih alternativnih operatera isto kao tomato da uzme korisnike Tele2.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 16:38   #28
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova

treba uzeti u obzir i npr. kupovnu moc
da je to tako jednostavno i zanimljivo svaki bi se Joe time bavio
Ako novinar moze baljezgati, onda mogu i ja malo, s tocnijim podacima nego on
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 17:09   #29
Blue_Fatal1ty
Premium
Moj komp
 
Blue_Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Čazma
Postovi: 1,728
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pitam se samo za kaj ti služi taj komp, net i tražilica?

http://www.poslovni.hr/14181.aspx
Iskon radi kao samostalna firma i kao takav mora ugovarati određen broj korisnika kako bi ostao samostalan. Ako je Iskon isto što i t-com Zašto iskon mora kupovati u najam centrale od T-coma? Zašto se dokumentacije moraju slati t-comu dok se dogovaraju korisnici umjesto da to sam iskon obavi jer je kak ti ista firma...

Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Da, t-com je vlasnik ali to nije ista firma. Cak bi rekao da paralela s tomatom s jedne strane nije cak ni toliko tocna sto se tice infrastrukture zbog cinjenice da Iskon ima svoju infrastrukturu a tomato koristi vipovu. Sa druge strane je, Iskon je tu da preuzme korisnike od drugih alternativnih operatera isto kao tomato da uzme korisnike Tele2.
ovaj boldani dio nije točan! 95% korisnika koji pređu u iskon su sa t-coma.
Blue_Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 17:42   #30
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Blue_Fatal1ty Pregled postova
ovaj boldani dio nije točan! 95% korisnika koji pređu u iskon su sa t-coma.
Pa bas to, inace bi presli na nekog drugog. Kaj mislis da optima npr. ne bi htjela sve te iskonove korisnike?
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na