Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2020., 13:06   #3721
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
neki nisu lajbeki, no nebitno to

Intel long term debt: $36 billion
AMD long term debt: $490 million

Ali da, država ce spasiti mega korporacije, ako su mogli sada zrakoplovne kompanije bailoutati onda ce i tech sektor po potrebi, tim više što im je to bitnije od vazduhoplovaca
Ovo je šokantno, na što su tolko para ulupali u ovoj godini?
Mislim da bi tih 10BILIONA bilo dovoljno za barem dvije nove fabrike.
Jebate, pa postali su ko bivša Juga.


Citiraj:
Intel long term debt from 2006 to 2020. Long term debt can be defined as the sum of all long term debt fields.
Intel long term debt for the quarter ending June 30, 2020 was $36.093B, a 43.86% increase year-over-year.
Intel long term debt for 2019 was $25.308B, a 0.84% increase from 2018.
Intel long term debt for 2018 was $25.098B, a 0.24% increase from 2017.
Intel long term debt for 2017 was $25.037B, a 21.25% increase from 2016.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 15:10   #3722
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Mislim da bi im bilo pametnije da su se uključili u pregovore oko kupnje ARM-a. Ova situacija u kojoj su sad mi izgleda blago bezizlazno, polako ali sigurno tonu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.08.2020., 15:21   #3723
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Vrlo vjerojatno bi i tu mogućnost (poput ostalih) netko iz bajnog menandžmenta odmah srezal u korijenu, jer kakve su to gluposti, pa Intel je najboljiji.
Citiraj:
Intel is potentially facing as big of a strategic inflection point today as it was in 1984, but the major difference is that its core data center business is highly profitable and still growing due to the continued strength of cloud computing and Intel still dominates as a supplier CPUs used in cloud data centers. That sector requires very high-performance CPUs and power consumption, although a factor, is not as important as it is in a battery-powered mobile device. However, there are a growing number of fabless chip design groups, including Amazon, Google, Huawei, as well as startups such as Ampere that are working on ARM-based high-performance CPUs for data centers, and that market will get even bigger with the future growth of edge-computing in 5G networks. Since TSMC will be manufacturing these ARM server chips, and the new ARM-based chips in the Macbooks are rumored to be faster than Intel’s CPUs (and lower power), Intel’s advantage will erode even in its core data center business.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 15:33   #3724
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Možda imaju pravnih prepreka da kao tvrtka sa X86 posjeduju prava i na ARM...

Također ovo da će ARM biti brži su neozbiljne tvrdnje, ajd efikasniji ili da se nekome isplati više nego klasični X86
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 15:38   #3725
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Imaju isto ko AMD jako lijepe ARM licence, jer su između ostalog radili na prvim čipovima za orginalni iPhone, pa je opet netko mudro odlučil da mora biti Intel, na kaj je Stevan rekel - ne hvala, jer se grije i troši i tak je Intel popušil mobilni segment da im još danas nije jasno kaj se desilo. Nema prepreka da se uključe u nadmetanje za ARM, ako žele, jer svi drugi to ionak već rade. Kaj se tiče novih ARM procesora za MacBook ergelu, iskreno ne bi me čudilo da Apple složi čipovlje koje je uisitnu bolje i brže od Intelovih mobilnih modela, pogotovo kad se novi MacOS dodatno optimizira samo za Apple ARM CPU-ove i to je to. Baterija traje tri tjedna, ne grije se, ne troši, ima 12+ big.LITTLE jezgri, ali možda ne ide na all-core 5.0GHz+, mada u tom trenutnku koga boli briga.
New #1 Supercomputer: Fugaku in Japan, with A64FX, take Arm to the Top with 415 PetaFLOPs - znači može se bez problema konkurirati.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 07.08.2020. u 15:45.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 16:21   #3726
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
neki nisu lajbeki, no nebitno to

Intel long term debt: $36 billion
AMD long term debt: $490 million

Ali da, država ce spasiti mega korporacije, ako su mogli sada zrakoplovne kompanije bailoutati onda ce i tech sektor po potrebi, tim više što im je to bitnije od vazduhoplovaca
lagano izvlacenje iz Intel dionica i prebacivanje u AMD, Nvidia i Apple
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2020., 17:35   #3727
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
*DG2 i DG3 bi trebale biti gamerske consumer gpu
**Murthy, ne Murphy









https://www.youtube.com/watch?v=nXeq2_P_O50
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2020., 17:45   #3728
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Pod uvjetom da te kartice ugledaju svjetlo dana, pitanje je tko bude uopće ostal u Intelu da ih sprovede na tržište. Jebote, uspjeli su sjebati sve po spisku i istovremeno rastjerati i ono malo sposobnih ljudi. U ovakvom stanju, pogotovo kad je GPU divizija u pitanju, mislim da ih AMD, a kamoli nVidia ne doživljavaju ni 5% kao neku konkurenciju. Dobro je frajer naglasil, ovo kaj Intel sprema mora biti na tržištu sad, tj. u vrijeme kad Ampere i RDNA 2 izlaze. Do 2022./2023. eventualno mogu imati još jedan lijepi PowerPoint slajd umjesto konkretnih proizvoda.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.08.2020., 18:27   #3729
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Na slajdu TSMC naveden kao back-up
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2020., 18:48   #3730
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ove prve prave gamerske (DG2) su oduvjek planirane na TSMC, ovo sve poslije što je trebalo biti na intelovm 7nm će morati biti na TSMC, osim ako ih ne otkažu (tabela je "planned"). Nadam se da ih neće otkazati (po svoj prilici i neće, eventualno će planove mjenjati)

Uglavnom te intelove kasnije, kao i RDNA3 i nvidijin Hopper - sve planiraju koristiti čiplete. Dakle ova nadolazeća generacija (ampere i rdna 2) bi trebala biti posljednja generacija sa monolitnim čipovima (barem u high endu). Pri tom ne računam potencijalni refresh amperea na 7nm ili 6nm tsmc.


Raja baller želi biti CEO

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 09.08.2020. u 18:53.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.08.2020., 19:16   #3731
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Zanimljivo kak sad kad se apsolutno sve izjalovilo, bez ikakvih problema pričaju "ovo smo uvijek planirali da se odradi u TSMC-u", a na samom početku su bile bajke o superiornih 10nm i 7nm. Majketi, seru li ga seru, a nemaju ništa.

Mislim, mogu oni pričati kaj god ih volja, ali Aurora bude ih pokopala, ako se ispostavi da za to jedino Intel superračunalo, ipak moraju koristiti nVidia i AMD komponente, kad ne isporuče ugovoreno.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 16:20   #3732
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Intel’s 11th Gen Core Tiger Lake SoC detailed: SuperFin, Willow Cove and Xe-LP
Citiraj:
Tiger Lake processor being presented by Intel is a four core mobile-series processor aimed at the 15 W target market where premium ultra-portable notebooks exist. Inside is four cores based on Intel’s Willow Cove architecture, the next generation after Sunny Cove, which we saw in Ice Lake. The four cores will be paired with 96 Execution Units of the new Xe-LP graphics architecture, and Tiger Lake will be Intel’s first product with Xe-LP. Tiger Lake also includes on-silicon support for technologies such as Thunderbolt 4, USB 4, PCIe 4.0, LPDDR5, as well as dedicated IP for total memory encryption and an updated Gaussian Neural Accelerator (to help with noise cancellation and similar functionality). Tiger Lake uses Intel’s 10nm ‘SuperFin’ manufacturing process technology. As part of this launch, Intel has replaced the 10+ nomenclature and instead renamed it to 10nm SuperFin, or 10SF. This is in part due to some of the updates Intel has made to its 10nm process in order to enable some of the features in Tiger Lake. This means that the new cores in Tiger Lake a built that for any given power or voltage, they will run at a higher frequency. Or for any given frequency, Tiger Lake will require a lower voltage. Where Ice Lake essentially topped out at 4.0 GHz within that 15 W window, Tiger Lake will start pushing numbers back up to 5.0 GHz.
Citiraj:
Intel has quoted that it went after frequency rather than IPC, as +20% frequency is more akin to a node change in performance, whereas chasing IPC in this product would not have produced the same change. As it stands, we predict a small single digit uplift in IPC. We will have to wait until the next generation product to see IPC increase again. As a final thought – one of the first comments made by Intel as part of our briefings was that the Tiger Lake design is going to be scalable, from 10 watts to 65 watts. The current processor we know about today is a four core processor at 15 watts. We’ve already surmised that Intel is preparing an eight core variant, with double the L3 cache, which we suspect to go up to that 65 W mark - however there is a question of where that product would end up. Traditional mobile processors tend to have a ceiling of 45-54 W TDP, and the 65 W space is usually reserved for desktop / socketed processors. Intel previously launched 65 W versions of its Broadwell mobile CPU on the desktop in 2015, and I wonder if we might see something similar here, which would enable Willow Cove, 10SF, and integrated Xe-LP on the desktop.
Izvor: AnandTech

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.08.2020. u 17:05.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 18:15   #3733
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Najviše me zanima node i IPC. Obećanja su velika


Citiraj:
The combined power of these innovations enable us to deliver a dramatic process performance boost that makes it the largest single node enhancement in Intel history. In one single internode enhancement we delivered essentially the same level of performance achieved over multiple steps at 14 nanometer and nearly the equivalent performance of a full node transition. This process boost will take Intel products to a new level in 2020 and beyond. – Ruth Brian, Intel Fellow, Architecture Day 2020.

Srećom nećemo morati dugo čekati
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 18:20   #3734
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IPC poboljšanja skoro, pa da i nema, tj. jako niske jednoznamenkaste brojke su u pitanju.
Citiraj:
Intel has quoted that it went after frequency rather than IPC, as +20% frequency is more akin to a node change in performance, whereas chasing IPC in this product would not have produced the same change.
Znači, prema njihovim vlastitim riječima, viši radni takt je taj koji donosi ovaj napredak, dok IPC nije bitan.
Citiraj:
The microarchitecture of a Willow Cove core is almost identical to that of a Sunny Cove core. It is almost a copy-paste, but with three key differences that enable a 10-20% performance uplift over Sunny Cove.

Where the +10-20% performance comes from is at the high-end. Where Sunny Cove was limited to a peak frequency around 4.0 GHz, Willow Cove appears to promise something more akin to 5.0 GHz.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.08.2020. u 18:39.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 19:09   #3735
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nisam pratio do koliko će jezgri ići za klasični desktop, da li ih uopće bude za desktop?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 19:18   #3736
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Desktop Rocket Lake bude imal ove Willow Cove jezgre i standardno 8C/16T konfiguraciju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 19:54   #3737
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Sad me kužim ak će IPC biti manji od 10% a ciljaju na 5ghza koliko ide i trenutna serija, di je tu konkretni veči napredak u performansama?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:02   #3738
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nema ga, jer arhitektura zapravo na tom polju ne donosi ništa novo. Ice Lake sa 10nm+ nije imal dovoljno sirove snage, pa su patili taktovi radi sfušanog proizvodnog procesa. Sad za Tiger Lake imaju "novih" 10nm s novim imenom, mada svi znamo da je to 10nm++, ali isto tak sad imaju i čarobnih 5.0GHz koji budu napravili najavljenih 10 do 20% razliku u odnosu na trenutnu Ice Lake generaciju. Rocket Lake pak, ima iste te Willow Cove jezgre koje budu potvrđeno pripasali (tzv. backport) na 14nm, jer nema šanse da to sve slože na 10nm SuperFin u desktop izdanju. Uglavnom šou samo takav. Sve je super i sve je za pet, a kad ih novinari pitaju konkretna pitanja, Raja Koduri se samo smije i daje generičke odgovore.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 22:01   #3739
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Sad me kužim ak će IPC biti manji od 10% a ciljaju na 5ghza koliko ide i trenutna serija, di je tu konkretni veči napredak u performansama?
To je launch samo za laptope.
Tiger lake možda neće imati neki bitan IPC naprama ice lakea (kojeg nema na desktopu), ono što je exiled spomenio, a desktop će imati poveći IPC napredak (napram skylake jezgri, jer su iste 100 god. na desktopu). Dakle desktop (rocket lake) će imati nekakav hibrid ovih tiger lake jezgri (koliko slične otom potom, jer je modificirano za 14nm opet za desktop).

Rocket lake će biti 14nm jer čak i ovaj unaprijeđeni 10nm (za koji tvrde da je rang 7nm tsmc) nema yieldove (4c8t max i na laptopu) + vjerojatno ni visoke clockove za veći broj jezgri od 4.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 22:24   #3740
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Sve skupa čušpajz, a ovi non-stop mijenjaju kontekst rečenog, tak da ih kasnije Isus dragi Bog ne uspije poloviti. Orginalni 10nm Cannon Lake više uopće ne doživljavaju, već je sad "prvi pravi" 10nm Ice Lake. Kako da ne Raja Koduri.

Kaj su ono bili pričali, 80%+ IPC napredak u odnosu na prvobitni Skylake iz 2015. Dajbog da bar nekaj od prezentiranog sprovedu u realnost, jer polako, ali sigurno im ponestaje materijala.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 23:06   #3741
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A čuj, mora bit bolje od ovoga. Nekakvog napretka će biti, samo je pitanje koliki.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2020., 22:10   #3742
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Hot Chips 2020:
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.08.2020., 19:54   #3743
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Tom iz The Moore law is dead i zadnjem videu o nvidijama dobacio da rocket lake neće moći na sve postojeće ploče. Opet nešto oko power delivery...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2020., 20:00   #3744
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma nemoguće. Jednostavno nije istina da Intel to radi iz generaciju u generaciju. Stvarno nisu normalni, a i komentirali smo u ono vrijeme da budu sigurno opet nove ploče, neovisno o tzv. aktualnoj Z490 PCI-E 4.0 podršci.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.08.2020., 21:27   #3745
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Treba pričekati, ipak nije službeno, ali podsjećam da je izbacio točne info za comet lake puno puno prije izlaska, te da tvrdi da ima najbolje izvore za intel
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2020., 21:38   #3746
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Kad je Intel u pitanju, više ništa nije službeno, pa većinu toga sad smišljaju u hodu. Imaš unatrag nekoliko stranica di smo ismijavali opet nove ploče nakon Z490 koje budu onda "službeno" podržavale PCI-E 4.0, jer eto - istu stvar smo već gledali u prijašnjim generacijama. Ti, ja i pola onih koji i malo prate događanja, mogu bez ikakvih problema nagovijestiti određene stvari, a kamoli lik koji dobiva informacije direktno unutar Intela, AMD-a, nVidije i drugih. Nažalost, Intel je u svojem šalabajzerskom ponašanju postal možda čak i previše predvidljiv, tako da nas rijetko koja "novost" može uistinu iznenaditi.

I da stvar bude bolja...
Citiraj:
Now it is slowly becoming clear: Intel will not be able to meet the 2021 deadline.
...zajebali su sve kaj su mogli.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.08.2020., 22:53   #3747
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne očekujem ni da će rocket lake stići ove godine...

Nego ovo bi značilo da će postojat neke ploče sa pci-e 4.0, a koje neće podržavati cpu sa pci-e 4.0, što opet znači da je u slučaju tih ploča novi socket došao samo zbog još jednog skylake refresha, samo sa 10c20t kao max umjesto 8c16t
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 00:08   #3748
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO najveći problem bude s pločama koje službeno podržavaju Rocket Lake, ali ne i PCI-E 4.0 koji je ionak u sklopu CPU-a. I onda naravno, već dobra stara Intel - MBO OEM pojašnjavanja zbog čega je to tak.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 09:44   #3749
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Ma nemoraju ništa objašnjavat, kad imaju status vjere/religije......
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 19:16   #3750
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
To sigurno, a u međuvremenu...
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na