Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.02.2014., 09:13   #271
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Ono ako svi vrta kak kažu orginalan softver u firmama onda se nemaju čega bojati.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 23.04.2014., 18:42   #272
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
uskoro otvaram obrt pa me zanima nekoliko stvari
1. Imam relativno novi laptop s legalnim windows i office - samo modul word. Mogu nastavit koristit taj kompjutrer i za potrebe obrta? Ako mogu trebam li ga onda negdje upisat u imovinu obrta?
2. Ako kupim novo računalo s OEM windowsima, je li to trajno legalno rješenje? negdje sam čitao da OEM licenca vrijedi samo 6 mjeseci (ili 3) od dana kupnje.
3. Je li legalno za obrt s jednim zaposlenikom koristiti microsoft office online?
4. Je li legalno koristiti Adobe Reader za koji piše da je free software?
damir1999 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2014., 18:48   #273
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
i zaboravio još jedno pitanje
Uredski dio posla kojim ću se baviti obavljat ću u svom stanu. Ako kupim posebno računalo za posao i na njemu je sve legalno, ima li inspekcija pravo kopati i po drugom kompjuteru koji se nalazi u stanu a koji nije imovina obrta već moj privatni (ili od neke druge fizičke osobe)
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 18:55   #274
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
A zašto ne bi instalirao neki Linux (Ubuntu, Mint) sa Open ili Libra Ofisom i nemaš brige?
Dac je offline  
Staro 23.04.2014., 19:05   #275
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
probao sam već koristit Openoffice i još jedan kineski. Problem je da svoje word dokumente šaljem drugoh firmi koja koristi Office word, i kad oni otvore dokument koji sam ja radio u openofficu, sve im je razbacano: header, footer, slike, sadržaj.. uglavnom nije prihvatljivo za drugu stranu
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 19:14   #276
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
LibreOffice ti se jako popravio po pitanju kompatibilnosti sa MS formatima, probaj, a uvijek možeš i slati u PDF-u.

Uglavnom, kako se god odlučiš, nevidim zašto OEM verzija windowsa nebi bila priznata ako si je dobio sa računalom.
Čak vidim na internetu da je u Njemačkoj dozvoljeno kupovati OEM verzije programa i instalirati na bilo koje računalo (sud presudio). Bilo bi ljepo kada bi se na to mogao pozvati i u HR.
Mikeyy je offline  
Staro 23.04.2014., 19:18   #277
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
probat ću još najnoviji libre, kad kažeš da se popravio. Pdf opet nije opcija jer dokument mora bit u wordu jer se još piše naknadno u njega nakon što ga pošaljem
Ovo za OEM rekao je prodavač u trgovini, kaže da je to Microsoftovo pravilo, ali da oni nikad ne rade nekom problem oko toga. Što ne znači da mi neće i neka inspekcija radit, pa zato pitam, ako netko zna nešto o tome.
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 19:21   #278
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
samo ti pokažeš račun laptopa tj. bilo kojeg stroja koji je došao sa predinstaliranim os-om i stvar riješena.

adobe reader također legalan, tj. free je i za home i za biznis.
syss je offline  
Staro 23.04.2014., 21:20   #279
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,004
Citiraj:
Autor damir1999 Pregled postova
probat ću još najnoviji libre, kad kažeš da se popravio. Pdf opet nije opcija jer dokument mora bit u wordu jer se još piše naknadno u njega nakon što ga pošaljem
Probaj novi Libre, kako su ti već rekli, stvarno je dosta kompatibilan.
Imali sličnih problema s Libre+Word+doc kombinacijom (ne znam za docx) u firmi. Problem se javljao jedino kad su se dijeljeni dokumenti ažurirali malo u libre malo u wordu. Obično se raspadali TOC, poneko formatiranje, ali ništa strašno. Doduše, nisu bili niti neki komplicirani dokumenti, većinom programska dokumentacija za krajnje korisnike koja im se na kraju isporučivala u PDF-u. Dalo bi se i tako raditi, ali obzirom da se ključni korisnici (čitaj: uprava) nisu mogli prebaciti na libre (jer tu ipak treba i nešto novo učiti), na kraju vratili sve djelatnike na Word kad je isti dobio mogućnost poštenog exporta u PDF
c-shadow je online  
Staro 23.04.2014., 21:42   #280
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor damir1999 Pregled postova
Ovo za OEM rekao je prodavač u trgovini, kaže da je to Microsoftovo pravilo, ali da oni nikad ne rade nekom problem oko toga. Što ne znači da mi neće i neka inspekcija radit, pa zato pitam, ako netko zna nešto o tome.
OEM je licenca koja ide uz brandirano računalo i nema problema dok se ne promjene 3+ komponente. Onda se mora ponovno aktivirati. Uglavnom, kupiš HP, DELL, ASUS... i imaš sistem. Dokle god su ti kompovi/laptopi živi, dotle imaš licence. Umiru (obićno) sa računalima, iako i tu ima mjesta za produljenje.
Najbolje je nazvati 0800 300 300 i pitati. MS Hrvatska sigurno zna više od tog prodavača, a on stvarno priča gluposti .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2014., 07:53   #281
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
hvala svima koji su mi dali odgovore, a ako netko zna odgovore na ono što dosad nije odgovoreno bio bi zahvalan da napiše nešto, posebno ako mogu legalno koristiti u budućem obrtu računalo s legalnim softverom koje sam kupio prije 7 mjeseci kao fizička osoba, i drugo, ako kupim novo računalo za posao, ima li mi kontrola pravo kontrolirati i privatni laptop u stanu (koji mi je ujedno i uredski prostor za posao)?
damir1999 je offline  
Staro 24.04.2014., 08:27   #282
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Nisam ti 100% siguran, ali ukoliko računalo uneseš u firmu (papirnato), mislim da ti sve vrijedi pošto računalo postaje vlasništvo firme.
Naravno, ukoliko imaš račun.
Mikeyy je offline  
Staro 24.04.2014., 18:08   #283
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
mozes imat oem i mozes za firmu koristiti, bitno da imas racun i naljepnicu na kompu ako se radi o xp/w7. Libre je najbolji free, kuzim tvoj problem, ali ako imam takav word koji nece u libre koristim google docs, cuda radi
zbuzanic je offline  
Staro 24.04.2014., 20:48   #284
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
domis je offline  
Staro 26.10.2014., 19:37   #285
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
U obrtu osobe A postoje 3 računala, svaki s legalnim windowsima (7 OEM, Vista OEM, XP Retail) i jedan s legalnim Office HB 2010 retail. Računala imaju i razne "stručne" programe, ali pustimo njih na stranu.

Krajem godine se obrt gasi, a sva ta računala prelaze u osobno vlasništvo osobe A.
Osoba B otvara d.o.o. vjerojatno istog imena, sjedišta i sl. i kupuje od osobe A računala s tim programima. Je li posve legalno ako se u kupoprodajnom ugovoru navede da se kupuje sav taj softver uz računala? Obrt ima račune za sve to, ali to više ništa neće značiti ukoliko se on zatvori. Zaista mi se ne kupuje sve ponovno, osobito stručni programi, ali za njih i tako moram provjeriti što će reći dobavljači.
FitzTN je online  
Staro 26.10.2014., 23:12   #286
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Jel tebe muči prelaz obrt na d.o.o. ili poslovni objekt A na B ?
Mislim da nebi trebalo biti ikakvog problema, pogotovo ako se u kupoprodajnom ugovoru precizno sve popiše (hw i sw) + navedeno da se "prepušta" novom subjektu (odmah obrt na d.o.o.), pravnici će znati formulaciju + origigi računi ...

Mada na Balkanu ništa nije sigurno, nebi me čudilo potencijalnih "problema" ako odradiš kako sam napisao
Nikky je offline  
Staro 27.10.2014., 08:47   #287
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Muči me prijelaz obrt -> fizička osoba (vlasnik zatvorenog obrta) -> d.o.o.


Knjigovođa je rekao da napravimo ugovor fizička osoba -> d.o.o. za sav hardver, instrumente, opremu...

Pa tako ubacimo i sw u cijelu priču, barem ovaj koji bi se trebao moći prenijeti na drugog vlasnika.
FitzTN je online  
Staro 27.10.2014., 09:56   #288
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ajde pitaj knjigovođu, mislim da je ova moja ideja ugovor obrt na d.o.o.direktno možda još bolje.
Nikky je offline  
Staro 27.10.2014., 10:06   #289
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Vjerojatno je, ali obrt se zatvara s vj 31.12., a d.o.o. se otvara kad HZZ odobri poslovni plan koji predajem sljedeći tjedan. Pošto njima trrba pun kufer vremena, sumnjam da će to bit prije 31.12. gotovo Dogovorim sve to s knjigovodstvom onda.
FitzTN je online  
Staro 14.11.2014., 13:58   #290
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Kada inspektor uđe u firmu, koja je procedura? On ide od računala do računala, stavlja u njih usb koji kupi informacije i kad prođe sva računala/servere/laptope i pokupi sve račune za iste, onda odlazi i javlja se u roku xy dana/sati s feedbackom?
Ili je to malo drugačije?
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline  
Staro 14.11.2014., 14:25   #291
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Uvijek me zanimalo što se događa ako je računalo zaštićeno passwordom ili otiskom prsta, a u trenutku inspekcije, vlasnika/korisnika nema u firmi.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 22.02.2015., 15:06   #292
keymaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 16
Evo moje iskustvo sa jednom tvrtkom,koristili su više manje sve nelegalno.
Što se tiče naše inspekcije tu su imali sreće jer im još nisu bili.
Ali,dobili su mail iz Engleske.
Da koriste nelegalno Catiu.
I ovi kao,nismo mi,možda je neki naš vanjski suradnik došao sa nelegalnim softverom na svom laptopu.
Uglavnom,nakon 20ak minuta su dobili graf,od kada je instaliran program,na koliko računala i koliko se koristio u određenim vremenskim intervalima.
Tu nije bilo izvlačenja.
Sad imaju platiti oko 100 000 kn za licence Catie ili im ide tužba.
Pošto im taj program treba za rad odlučili su to platiti.
keymaster je offline  
Staro 22.02.2015., 18:18   #293
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
oprosti, ali meni to smrdi.
od koga su dobili mail? kake veze ima engleska s nasim inspekcijama?
i vrlo je upitna legalnost prikupljenih podataka od koristenju softvera...
Paxton je offline  
Staro 22.02.2015., 19:20   #294
keymaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
oprosti, ali meni to smrdi.
od koga su dobili mail? kake veze ima engleska s nasim inspekcijama?
i vrlo je upitna legalnost prikupljenih podataka od koristenju softvera...
Ja sam mislio da je neka navlakuša kao onaj trojan MUP i slične stvari.
To je bilo ovo ljeto,valjda kako smo sad EU i oni iz vani nas mogu pratiti.
Ako se dobro sjećam neki tip iz Walesa.
Ugl, žena ga je nazvala na broj telefona i čovjek zaista postoji.
Povezao ju je s nekom firmom kod nas koja prodaje Catiu.
Kaže kada je zvala ove naše da su već od tog stranca bili upoznati sa situacijom i da su ju samo pitali koliko licenci želi kupiti ako ne želi sudsku tužbu.
keymaster je offline  
Staro 22.02.2015., 19:25   #295
keymaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 16
Da li bi se sa dualbootom nešto riješilo sa inspekcijom?
Na jedan os staviti sve što treba a na drugom os staviti sve legalno i dočekati inspekciju sa tim legalnim sistemom.
Nekako sumnjam da bi to pomoglo ali valjda neko zna.
keymaster je offline  
Staro 22.02.2015., 19:56   #296
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor keymaster Pregled postova
Da li bi se sa dualbootom nešto riješilo sa inspekcijom?
Na jedan os staviti sve što treba a na drugom os staviti sve legalno i dočekati inspekciju sa tim legalnim sistemom.
Nekako sumnjam da bi to pomoglo ali valjda neko zna.
Hahaha, koji si ti kralj... Oprostite gospodine inspektore, samo sekudnu dok restartam računalo... Hahaha, K R A LJ!!!
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline  
Staro 22.02.2015., 20:02   #297
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Hahaha, koji si ti kralj... Oprostite gospodine inspektore, samo sekudnu dok restartam računalo... Hahaha, K R A LJ!!!
Jesi mozda pomislio da se u mnoge poslovne zgrade ne moze samo tako uci? Moraju se na porti javiti portiru i onda netko dode po njih ili dobiju karticu. Sto se tice dual boota ako ti trebaju windowsi nob stop kupi ih, ako je samo povremeno onda remote desktop moze posluziti.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 22.02.2015., 20:08   #298
keymaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Jesi mozda pomislio da se u mnoge poslovne zgrade ne moze samo tako uci? Moraju se na porti javiti portiru i onda netko dode po njih ili dobiju karticu. Sto se tice dual boota ako ti trebaju windowsi nob stop kupi ih, ako je samo povremeno onda remote desktop moze posluziti.
Poznanik koji ima firmu me pitao jel može nekako zeznut inspektorat.
Onaj dual boot menu se lako namjesti da se ne pojavljuje osim ako ga korisnik sam ne pozove.
Međutim, sumnjam da bi se to tako lagano riješilo.
keymaster je offline  
Staro 22.02.2015., 20:10   #299
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Citiraj:
Autor keymaster Pregled postova
Poznanik koji ima firmu me pitao jel može nekako zeznut inspektorat.
Onaj dual boot menu se lako namjesti da se ne pojavljuje osim ako ga korisnik sam ne pozove.
Međutim, sumnjam da bi se to tako lagano riješilo.
Ovisi o njihovom USB sticku, mozda je pametan pa nalazi na sistemu NTFS/FAT32 particije, ali i to se rijesi s enkripcijom. Makar koliko je bilo pisanja tu, oni i za Ubuntu zele naplatiti kaznu.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 22.02.2015., 20:12   #300
keymaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ovisi o njihovom USB sticku, mozda je pametan pa nalazi na sistemu NTFS/FAT32 particije, ali i to se rijesi s enkripcijom. Makar koliko je bilo pisanja tu, oni i za Ubuntu zele naplatiti kaznu.
Tako je to kod nas,kad negdje uđe inspekcija pitanje je samo koliko će ti kazne opaliti.
keymaster je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na