Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.12.2018., 16:37   #301
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
TC7200 nije concurrent dual band, možeš ga namjestiti da radi na 2.4 ili 5 Ghz,
još je poznato da na 5 Ghz nije baš stabilan pa je bolje ostavit ga samo na 2.4 Ghz.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 14:07   #302
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
kaj nije 7200.20 simult. 2.4/5
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 14:14   #303
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ja mislim da je.

Citiraj:
Wireless networking on-board: IEEE 802.11b/g/n (2.4 GHz and 5 GHz simultaneously)
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 14:29   #304
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Zavisi o pod varijanti, ova "naša" ima samo 1 wifi karticu i koja nije simultani dual band.
Vidiš i po web slikovnici, nema 2 ap - a kao noviji Ubee.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 15:45   #305
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
ima 7200 i 7200.20 ova zadnja može 2.4/5 u isto vrijeme i bolje radi, 7200 je baš loš
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 13:12   #306
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 167
Imam par noobovskih pitanja u vezi wireless mreže.
Uvađaju mi optiku, te uz nagovor supruge koja više ne želi vidjet kablove ni po koju cijenu, moram sve spojit bežićno, a da bude funkcionalno.
Kuća mi je na dvije etaže i T-com će s ruterom doći u prizemlje. I to je o njihovom trošku. Dalje sve što želim dogradit na mreži ide o mom trošku. U prizemlju je moj radni komp koji bi želio spojit bežićno na ruter. Od rutera do kompa je jedan zid i cca 8m udaljenosti.
E sad potkrovlje. Htio bi gore postavit jedan accses point te na njega spojit klincov komp, također bežićno. Udaljenost kompa do acsses pointa je bez prepreka i cca 6m udaljenosti.
Ruter i accses point bi spojio kablom kroz strop (to sam je nagovorio) i kabel zatvorit u kanalicu.
To bi u praksi trebalo funkcionirati, ali problemčić je taj da i klinac i ja znamo odigrat online partiju napucavanja. Da li će u praksi ping biti velik s obzirom na bežićno spajanje, ili postoji oprema (acces point i wireless kartica) koja omogućava spajanje na mrežu bez tih problema? I ako postoji koja?
Ako neko ima bolje rješenje od ovog, slobodno nabaci komentar.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 13:51   #307
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Sve što imam sa LAN priključkom je spojeno na kabal i ima sigurnu /kvalitetnu vezu ( TV, 2xdesktop PC i mjesto za laptop).
WiFi tj. bežično je isto kao da je sve na jednoj "žici" pa se smetaju uređaji međusobno pogotovo što ih je veći broj i nemože biti kvalitetno kao kabal.
Gledaj da taj AP bude na fiksnom kanalu koji nije isti kao na ruteru (isto fiksni kanal) da se smanje međusobne smetnje.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 15:44   #308
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
u praksi dobar router bar kod mene u krugu od nekih 10 m nema razlike žica/wifi što se internet brzine i ping-a tiće ,manjak wi-fi (ac) je jedino u internoj mreži gdje postiže (ac 1900) 700-800 brzine na žici 1 gb ,preduvjet je naravno dobar brzi router "ac1900 pa naviše" ako imaš više velikih potrošaća prometa onda bi bilo poželjno išto veći "ac"(ograničenje je jedino dubina đepa i brza "ac 1900" mrežna kartica/usb wifi stick i da oboje podržavaju mimo tehnologiju,ali ako samo povremeno u isto vrijeme haklate prolaze i jeftinije varjante.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 15:56   #309
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 167
Da, zaboravio sam napomenut. PS4 je ispod tv-a gore u potkrovlju i često se koristi Netflix. Plejka bi također bila spojena preko wifi-a.

Znači ac1900 router i ac1900 usb wifi kartica. Vidim na ebayu te kartice idu za oko 50$.

Može pojašnjenje što je mimo tehnologija?

P.S. Istovremeno haklanje online je prava rijetkost, jednom mjesečno otprilke.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 16:13   #310
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Powerline j pokaj
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 16:15   #311
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
mimo multiple-input and multiple-output, ti je da u isto vrijeme prema više potrošaća šalje najveću moguću brzinu da jedan nepoždere sve ukratko,ali to ti je manje više u svim novim routerima standard.

p.s. Powerline bi bio i moj izbor ako sve štima sa strujom samo ni on u gb verzijama sa filterima mimo i ostalim đinđama nije isto jeftin sport ,a i ima dosta "ako" da radi besprijekorno ove jeftine
verzije guraju jedva maxtv.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 16.01.2019. u 16:21.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 16:43   #312
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 167
https://www.pcgamer.com/heres-how-pl...rts-your-game/

Pročitao sam ovaj članak i po grafovima i tekstu kolko kužim powerline ima "latency spikes", (oscilacije u pingu), a 5ghz wifi je je kao bolja varijanta.

A ništa, prvo ću vidjet koji ruter će mi donijet, pa onda dalje.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 18:00   #313
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor Piksa Pregled postova
Uvađaju mi optiku, te uz nagovor supruge koja više ne želi vidjet kablove ni po koju cijenu, moram sve spojit bežićno, a da bude funkcionalno.
Kad ovo vidim / čujem digne mi se kosa na glavi. Ako ti (joj) smetaju kabeli:
a) imaš (preciznije ona ima) love > plati uređenje za provući i ukopati kabele
b) nema (preciznije ona nema) love > neka ne zvonca neg šuti i trpi

Citiraj:
Autor Piksa Pregled postova
Kuća mi je na dvije etaže i T-com će s ruterom doći u prizemlje. I to je o njihovom trošku. Dalje sve što želim dogradit na mreži ide o mom trošku. U prizemlju je moj radni komp koji bi želio spojit bežićno na ruter. Od rutera do kompa je jedan zid i cca 8m udaljenosti.
Probiješ taj zid gdje se ne vidi i provučeš Lan kabel do "radni komp".

Citiraj:
Autor Piksa Pregled postova
E sad potkrovlje. Htio bi gore postavit jedan accses point te na njega spojit klincov komp, također bežićno. Udaljenost kompa do acsses pointa je bez prepreka i cca 6m udaljenosti.
Ruter i accses point bi spojio kablom kroz strop (to sam je nagovorio) i kabel zatvorit u kanalicu.
To bi u praksi trebalo funkcionirati, ali problemčić je taj da i klinac i ja znamo odigrat online partiju napucavanja. Da li će u praksi ping biti velik s obzirom na bežićno spajanje, ili postoji oprema (acces point i wireless kartica) koja omogućava spajanje na mrežu bez tih problema? I ako postoji koja?
Ako neko ima bolje rješenje od ovog, slobodno nabaci komentar.
Kako su već rekli probaj PowerLine, gledaj da je ista faza ako je trofazni priključak ili također provuci Lan kabel.
Gore može bilo koji router / uređaj u AP + switch funkciji.

Citiraj:
Autor Piksa Pregled postova
A ništa, prvo ću vidjet koji ruter će mi donijet, pa onda dalje.
Ako je 200/100 dolazi ONT + Speedšrot a ako je manja (cca 100/20) onda za router možda dođe ZTE.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 18:20   #314
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
mimo multiple-input and multiple-output, ti je da u isto vrijeme prema više potrošaća šalje najveću moguću brzinu da jedan nepoždere sve ukratko,ali to ti je manje više u svim novim routerima standard.
to NIJE mimo.
mimo samo znači da koristi više paralelnih data streamova. boli ga tuki kome oni idu, u pravilu će ić više onome sa jačim signalom.

ti misliš na MU-MIMO, a takvi routeri (i k tome adekvatne kartice) neznam koliko su aktualne, a sigurno nisu jeftine.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 18:23   #315
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
mimo multiple-input and multiple-output, ti je da u isto vrijeme prema više potrošaća šalje najveću moguću brzinu da jedan nepoždere sve ukratko,ali to ti je manje više u svim novim routerima standard.

Pri većim brzinama (n300 i više) reflektirani signali smetaju prijemu drastično više nego na manjim brzinama. Kad se u prijemu koriste dvije ili više antena za isti band ugrađena MIMO opcija to riješava.

MIMO sa brojem korisnika nema ništa.
(primjetiti ćeš da 150Mbps wifi adapteri ne koriste 2 antene).


ps: Kod mobilne komunikacije su MIMO princip iskoristili za razdvajanje signala po polarizaciji (razlike 90°) a to je "mimo diversity" opcija kojom se teoretski udvojstruči brzina (Mbps).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 22:42   #316
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 167
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kad ovo vidim / čujem digne mi se kosa na glavi. Ako ti (joj) smetaju kabeli:
a) imaš (preciznije ona ima) love > plati uređenje za provući i ukopati kabele
b) nema (preciznije ona nema) love > neka ne zvonca neg šuti i trpi


Probiješ taj zid gdje se ne vidi i provučeš Lan kabel do "radni komp".


Kako su već rekli probaj PowerLine, gledaj da je ista faza ako je trofazni priključak ili također provuci Lan kabel.
Gore može bilo koji router / uređaj u AP + switch funkciji.


Ako je 200/100 dolazi ONT + Speedšrot a ako je manja (cca 100/20) onda za router možda dođe ZTE.
Prenio sam joj tvoje pozdrave.

Da, 100/20 je brzina. Bit će neka kombinacija svega navedenog. Javim se kad dođe ruter.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 08:05   #317
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Komplikacije gdje ne treba.

Ili kabel (razmisli dobro o toj opciji, jer "kabel je kabel") ili router + AP.

Nikakve điđe-miđe, pa nemamo 4mbit brzine više i 2 x TP-Link.

Raditi će bez brige tako, to je nikakva udaljenost.

Možeš ti spojiti 10 PC-a i PS-ova, raditi će kako treba.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 09:30   #318
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
to NIJE mimo.
mimo samo znači da koristi više paralelnih data streamova. boli ga tuki kome oni idu, u pravilu će ić više onome sa jačim signalom.

ti misliš na MU-MIMO, a takvi routeri (i k tome adekvatne kartice) neznam koliko su aktualne, a sigurno nisu jeftine.
Ako se ne varam Wave 2 ac == MU-MIMO (i jos nesto sitno). Prevedeno svaki Wave 2 po definiciji MU-MIMO. Wave 2 uredjaji su tu vec neko vrijeme i nisu bas jeftini to sigurno no dostupni su.

Tko hoce MU-MIMO neka trazi oznaku Wave 2
mann je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 19:18   #319
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,079
Imam jedno NOOb pitanje. Danas mi je operator uključio brzinu 60/10. Na kablu bez problema radi na 62/10, no na wirellesu je na 40/10. Udaljenost od routera je mozda 4 metra. Čak i kad dodem do routera sa kompom na wirellesu i dalje je 40/10. Postoji li mogućnost da podesim router da pušta veću brzinu? Signal je na 100%. Router je INNBOX V45.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 20:27   #320
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
mozes mjenjat kanale wifi, neznamo koliko je zguštenost kod tebe
druga stvar, a možda ti je to i limit tvoje wifi kartice
moj iphone ne potegne više od 55 mbit .. tak da.. dobro je što imas
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 21:29   #321
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,079
Probao sam s mobitelom, isto 40/10. Sa usb Wifi karticom čak duplo manje 20mb/10. Imam od TP wirelles karticu koja navodno moze potegnuti do 150 ali to nije ni blizu istini. Može li preporuka za WIFI karticu koja bi možda bila bolja?
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 22:33   #322
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
"g" mod 54Mbps u praksi je oko 27Mbps max.
"n" mod 150Mbps u praksi oko 70Mbps max.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 04:10   #323
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Ukratko ja nisam uspio potegnut preko 50-60 Mbit sa bilo kojom "kućnom" verzijom routera ili kartice, neovisno o udaljenosti (čak i na par metara).

A onda sa Mikrotikom na P2P linku ide glatko 150-200 Mbit bez problema i na koji kilometar i to za jako malo novaca.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 08:55   #324
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,079
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ukratko ja nisam uspio potegnut preko 50-60 Mbit sa bilo kojom "kućnom" verzijom routera ili kartice, neovisno o udaljenosti (čak i na par metara).

A onda sa Mikrotikom na P2P linku ide glatko 150-200 Mbit bez problema i na koji kilometar i to za jako malo novaca.
Možeš detaljnije objasniti što kupiti i kako podesit?
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 09:38   #325
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
laptop sa N karticom (max 150mbita) i mikrotik hap - uredno 70tak mbita realne propusnosti.

komp sa tp-link 300mbit karticom i mikrotik hap - 95-96mbita (jer su lan portovi 100).

naravno to sve u kući gdje nema previše ostalih mreža. u zgradi gdje loviš još 20-30 susjeda, zaboravi na takve brzine i tu će te samo 5ghz spasiti.

tebi ne ide brže od 40 jer:
-koristiš samo 20mhz kanal
-koristiš samo 1 polarizaciju odnosno imaš 1x1 karticu.
-smetnje po želji.

ako pak koristiš 40mhz kanal, onda ne ide brže zbog smetnji.

Citiraj:
A onda sa Mikrotikom na P2P linku ide glatko 150-200 Mbit bez problema i na koji kilometar i to za jako malo novaca.
točno, ali samo na p2p linku u idealnoj situaciji bez smetnji.
ubnt sa ac uređajima ide i po 400-500mbita, a nije da su puno skuplji jedino im zamjeram da nisu nikad napravili njihovu verziju omnitika, koji je i dalje jedini dual pol omni uređaj na tržištu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 11:05   #326
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,079
Sjajno, hvala. Riješeno
Stavio sam na 40mhz i sada ide max.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 19:19   #327
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
točno, ali samo na p2p linku u idealnoj situaciji bez smetnji.
ubnt sa ac uređajima ide i po 400-500mbita, a nije da su puno skuplji jedino im zamjeram da nisu nikad napravili njihovu verziju omnitika, koji je i dalje jedini dual pol omni uređaj na tržištu.
Jesi vidio Mikrotikov Wireless Wire ... radi na 60 GHz i ide preko 600 Mbit/s do 200 metara... naravno mora biti čista optička vidljivost.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 21:09   #328
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
naravno, i lhg60 (do 2km 1/1gbit ).
međutim radi se o tipu uređaja koji nije za svakoga. 5ghz će zaobići prepreku. 60ghz neće.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 23:17   #329
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Morat ću potražit sutra po webu , to mi je novost da tih uređaja ima . Na 60GHz valna dužina je 5mm a dužina dipola 2.5mm .
Nema tog koaksa koji će to voditi, antene će biti sigurno u milimetrima udaljena od uređaja.
Da , što se tiče prepreka vani na otvorenom je problem drveće itd. ali zato reflektirani signali će nositi sa minimalnim reflektorskim površinama...
Uređaje će sigurno raditi kao iluminatore ispred paraboličnih reflektora...kao sat antene sa LNB
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 02:13   #330
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
A ne znam, kažu da je na 60 GHz čak i kiša i snijeg problem... ne znam koliko to ima smisla ako je tako.
dakky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na