Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2019., 14:28   #2251
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Meni je otkad koristim 66% tipkovnicu (i slicne na laptopu) postalo preglupo imaju home/end/pgup/pgdown kao zasebne tipke; fn+strelice su naprosto preintuitivne za koristiti u tu svrhu.
rendula je online   Reply With Quote
Staro 25.12.2019., 20:15   #2252
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Da ali je prvi problem šta 65% obično imaju npr insert/delete i onda eventualno page up i page down.

Page up i down su mi relativno nebitni a home i end su mi među najkorištenijim tipkama na tipkovnici. Tako da moram imat puni set navigacijskih tipki obavezno.

Druga stvar je šta mi je glupo mijenjat baznu naviku tako da mi je čudno sjest za standardnu tipkovnicu. I treća stvar je šta ne vidim poantu velikog šteđenja prostora s tipkovnicom. Numpad u širinu okej, da mi miš dođe bliže kako želim.

Ali dodatno smanjivanje mi nema smisla s obzirom da mi tipkovnica nije mobilan komad opreme.
Slažem se za ovo oko navigacijskih tipki. HOME, END, BACKSPACE su mi kod tipkanja najvažniji, skupa sa DELETE. Nisam vidio mogućnost da se kod Ducky može tako nešto programirati, ali brijem da se kod Massdrop ALT koja funkcionira preko njihovog QMK Keyboard Configuratora vrlo lako PgUp i PgDn zamijene sa onima koje ti trebaju.

Meni ne smeta prijelaz na veću ili manju tipkovnicu, već drugačiji layout. Na poslu sam dugo vremena imao ISO s velikim ENTER, da bi doma došao na ANSI.


Kad smo kod software-a, nešto što me živciralo kod Hyper-X od prvog dana je užasno velik software za RGB koji zauzima preko 1 GB, a nema niti pola funkcionalnosti kao recimo Corsair koji pojede nekih 300-400 MB. Kako Ducky sve ima rješeno preko svog integriranog Macro V2.0 software-a za koji ne trebaju driveri, jedini software koji se može instalirati je za kontrolu RGB osvjetljenja (iako se i to može ali je dugotrajnije) podesiti preko Macro V2.0.

Slike govore 1000 riječi:



__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2019., 22:58   #2253
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
ANSI + US obavezno. Nikad mi nisu bili jasni ljudi kojima je enter na anis-u pre malen redovito koristim dodatnu tipku kraj njega...
Nema ti potrebe biti nejasno - apsolutno je stvar navike. Osobno koristim blank keycapse i dva različita windows layouta (HR,DE) kojima je puno specijalnih znakova na drugim mjestima u međusobnoj usporedbi, početni problemi s adaptacijom na DE layout su kroz par tjedana bili eliminirani.

ANSI ima veliki lijevi shift koji uzima mjesto toj "dodatnoj" tipki na ISO layoutu, dapače, špičaste zagrade su vrlo vjerojatno korisnije većini korisnika, usudio bih se reći i branši programerima, nego backslash i pipe.

Naravno, ovisno je o krajnjem korisniku, s čim se prije susreo, navici...

Za one koji ne mogu tipkati napamet i pri tome se bune na raspored, kak dijakritici nisu osvjetljeni ili uopće osvjetljenje, samo ću britko: prva stanica - naučiti tipkati napamet - izbor tipkovnica je u tom slučaju nepresušan

Ak se smatrate PCekspretom, lijenost nije izlika.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 08:48   #2254
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
@T}{OR koji je svic ?isto ti keycapse neke uvali nisu mi ti nesto defaultni
Ducky je hvaljen i odavna su u igri pa zanima sta imas reci za nju /recenziju cekam

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 09:48   #2255
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Za one koji ne mogu tipkati napamet i pri tome se bune na raspored, kak dijakritici nisu osvjetljeni ili uopće osvjetljenje, samo ću britko: prva stanica - naučiti tipkati napamet - izbor tipkovnica je u tom slučaju nepresušan

Ak se smatrate PCekspretom, lijenost nije izlika.
Ja tipkam bez gledanja sa svih 10 prstiju i obavezno želim simetričnu tipkovnicu sa 2 duga SHIFT-a. Tako da mi ISO uopće ne odgovara.

S druge strane, ANSI je malo u prednosti jer se sve custom kapice rade primarno za ANSI i teže ih je naći u drugim layout-ima.

Po nekim pričama na netu ima više korisnika koji su prešli sa ISO na ANSI i ne okrenuli se natrag nego obrnuti.

U konačnici si u pravu da sve ovisi o navici i što korisniku više odgovara - i to je jedino bitno.


Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
@T}{OR koji je svic ?isto ti keycapse neke uvali nisu mi ti nesto defaultni
Ducky je hvaljen i odavna su u igri pa zanima sta imas reci za nju /recenziju cekam

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
MX Brown jer namam drugi izbor za taktilni. Ducky dolazi samo sa MX switchevima. Nadam se da ću uspjeti sklepati nešto u skorije vrijeme što se tiče recenzije. Čini mi se da radi konstrukcije su ovdje MX Brown nešto tiši i glađi nego kod HyperX ...birana kontrola kvalitete ili moj placebo.

Svaka Ducky dođe sa setom 11 random tipki u jednoj od 4 boje, nažalost dobio sam ljubičastu pa ih nisam htio staviti. Kažem nažalost jer su odnedavno i ti prozirni. Imam jedan Tai-Hao set pa sam stavio neke s njega (za sada samo ENTER i ESC). Za RGB da je najbolje imati jednobojne kapice.

Za sada samo riječi hvale za tipkovnicu.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2020., 13:04   #2256
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Redragon K561 VS Logitech G512 SE

U evo par dana koristenja vidi se ogromna razlika. A i trebala bi se vidjeti buduci je i duplo razlika u cjeni. Tipke na G512 su tise, kucanje je brze i bolje. Naprimjer, pisanjeteksta je puno bolje na G512.

Red Dragon vidim da je na akciji za 37$, sto je to 300 kuna ili cak manje se definitivno isplati nego bilo koja membrane tipkovnica. Imam doma iLogitech membrane, zapakirao sam je.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 18:02   #2257
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
SA profil keycapsi sa Allija

https://www.aliexpress.com/item/3298...2f3f4c4d4EqDvL

Ne ocekivajuci puno za malo $,ugodno iznenaden kvalitetno napravljeni
https://i.imgur.com/FHxCaZX.jpg
x/z ispravljeni

tamniji irl nego na na slikama
https://imgur.com/a/B24lbBm
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 00:33   #2258
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Fora izgledaju. Kako si zadovoljan sa osvjetljenjem? Jesi slučajno isprobao kapice sa brojevima (red iznad slova)?

Prije nego mi je stigao drugi Ducky (RGB), naručio sam si Tai-Hao PBT set:
https://shop.tai-hao.com/products/pb...fdc08222004c02

Skupa sa ovim gumenim za WASD + brojeve:
https://shop.tai-hao.com/products/ru...fdc0c5fc00146b

- i tu nisam zadovoljan sa osvjetljenjem kroz crne tipke sa brojevima (F tipke i brojevi iznad slova, numpad je ok), dok je na plavim tipkama sve uredno osvjetljeno (dapače odlično)... na žalost se ne vidi na fotografijama osim da je nešto slabije od ostatka:



(irl izgleda dosta slabo)


Ducky osim nekih neujednačenosti (što je tipično za PBT) nema tih problema.

PSA: Nikako naručivati s ovih linkova (Tai-Hao stranice) gore, odralo me na carini jer jazavci šalju kurirom.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 12:24   #2259
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Pozdrav.

Da li je netko od vas imao iskustva s naručivanjem MASSDROP CTRL mehaničke tipkovnice u hrvatsku?

Naime izgleda da je to jedini TKL koji je programabilan i ima zamjenjive prekidače. Ali mi se čini da massdrop stranica ili ne nudi shiping u hrvatsku ili ga nudi samo iz SAD-a
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 14:48   #2260
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Imaš i ograničenu seriju proizvoda za EU, dolje desno na slici ti se nalazi EU logo. Malo je viša cijena, ali kada se sve skupa zbroji (shipping iz US + carina) izađe te manje jer je shipping unutar EU. Jedan od njih je i CTRL tipkovnica:

https://drop.com/buy/massdrop-ctrl-m...al-keyboard-eu

Ja sam isto razmišljao o njoj jer je ovaj hotswap switcheva odlična stvar. Ali sam na kraju odustao od nje jer ima očajne stabilizatore i to bi zahtjevalo dosta uloženog truda da ju dovedem na željenu razinu tako da sam u konačnici odustao. Plus ne sviđa mi se ova LED traka okolo.

Vidi ovaj video: https://youtu.be/EtwmMdyFWTQ?t=360
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 14:48   #2261
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Fora izgledaju. Kako si zadovoljan sa osvjetljenjem? Jesi slučajno isprobao kapice sa brojevima (red iznad slova)?

Prije nego mi je stigao drugi Ducky (RGB), naručio sam si Tai-Hao PBT set:
https://shop.tai-hao.com/products/pb...fdc08222004c02

Skupa sa ovim gumenim za WASD + brojeve:
https://shop.tai-hao.com/products/ru...fdc0c5fc00146b

- i tu nisam zadovoljan sa osvjetljenjem kroz crne tipke sa brojevima (F tipke i brojevi iznad slova, numpad je ok), dok je na plavim tipkama sve uredno osvjetljeno (dapače odlično)... na žalost se ne vidi na fotografijama osim da je nešto slabije od ostatka:



(irl izgleda dosta slabo)


Ducky osim nekih neujednačenosti (što je tipično za PBT) nema tih problema.

PSA: Nikako naručivati s ovih linkova (Tai-Hao stranice) gore, odralo me na carini jer jazavci šalju kurirom.
Zadovoljan nema onaj backbleed sta zna biti na tanjima kapsima
https://i.imgur.com/r7o1i9d.jpg
brightness na max
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 16:05   #2262
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Imaš i ograničenu seriju proizvoda za EU, dolje desno na slici ti se nalazi EU logo. Malo je viša cijena, ali kada se sve skupa zbroji (shipping iz US + carina) izađe te manje jer je shipping unutar EU. Jedan od njih je i CTRL tipkovnica:

https://drop.com/buy/massdrop-ctrl-m...al-keyboard-eu

Ja sam isto razmišljao o njoj jer je ovaj hotswap switcheva odlična stvar. Ali sam na kraju odustao od nje jer ima očajne stabilizatore i to bi zahtjevalo dosta uloženog truda da ju dovedem na željenu razinu tako da sam u konačnici odustao. Plus ne sviđa mi se ova LED traka okolo.

Vidi ovaj video: https://youtu.be/EtwmMdyFWTQ?t=360
Znam. Vidio sam već i to me brine malo. Imam ducky shine 2 već 7 godina. Feel pri tipkanju mi je prioritet. Hot swap switchevi i programabilnost su sekundarna stvar.

Varmillo TKL modeli su mi također privlačni ali me iritira što nemaju USB-c konektor.

Razer je napravio huntsman TE koji izgleda divno ali sam probao te njihove optičke switcheve i filing klika nije agresivan kao na cherry blue. To mi se ne sviđa.

Tako da mi se malo teško odlučiti.

Namjena je pisanje teksta i programiranje. Igre ne igram skoro uopće.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 16:22   #2263
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ako nisi siguran u switcheve, moja preporuka je GMMK TKL. Barebone je 60$, shipping je 15$ iz USA, nise me carinili a dvije sam već naručio. Promjeniš stabilizatore u genuine Cherry, lubeaš ih i imaš stvarno solidnu bazu za testiranje switcheva. Znaju imat često popuste, recimo za black friday ili kad čiste skladište pa se da naći i za jeftinije.

Trenutno koristim jednu za posao, na njoj Gateron Silent Brownsi, izmjenjeni stabilizatori i uzet Varmilo gray and black PBT set capsa. I dalje mi je Varmilo VA88 s brownsima draži (teža i čvršća tipkovnica) ali nažalost oni samo voze genuine Cherry switcheve, tako da si za tihe osuđen samo na Silent Red koji imaju skraćen hod. Po meni, brownsi su ipak preglasni za open space...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote