Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Pisači i skeneri
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.10.2018., 15:30   #1
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Molim preporuka printera u boji za tiskanje slike makro uzoraka zavarenih spojeva

Ispao sam skroz iz stosa glede printera pa trebam preporuku za kupovinu.

Naime, imamo problem uslikati makro uzorak a da se na slici vidi struktura materijala i manjkavosti, a onda pak imamo problem tu sliku otisnuti na papir A4 a da se na njoj vidi sve ono sto se vidi golim okom.

Slike su uglavnom velicine 8 X 3-4cm i tiska se na obican fotokopirni papir, slicica se nalazi u sklopu izvjestaja o ispitivanju.

Konkretno, ovo je jedan takav uzorak, koji treba otisnuti na papir, sirina slike 8cm a visina koliko ispadne:



Kod printera koje sada koristimo dogodi se da na isprintu ne vidimo npr. rupicu u zavaru, ili se ne vidi struktura materijala - vec neka kao mrlja.

Uglavnom muku mucimo s tim slikanjem i printanjem, pa smo od direktora dobili zeleno svjetlo za nabavku fotica i printera u boji.

Fotic sam rijesio, a za odabir printera u boji pucajte - nekakav best buy (imamo skrtog disu ).
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2018., 14:52   #2
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
fdnh

Može neki primjer tog uzorka kojeg treba isprintati.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 08.11.2018., 10:33   #3
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Ova slika iz prvog posta se umece u word dokument - izvjestaj, i to sve skupa se printa.
To je primjer sto se printa (sama slika uzvjestaju je relativno mala 8 X nesto cm), jedino ako ti ne vidis tu sliku, pa evo direktan link na imgur:

https://imgur.com/sx6mPjN

Ajde da malo prosirim pitanje jer vidim da nema konkretnog odgovora koji printer.
Da li uzeti ink jet, ili laser?
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 10:54   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Na kojem printeru ste printali do sada? Imam Canon 4850 i na njemu fotografije ispadaju vrhunske ako se printaju na glossy papiru. I ideš na ink-jet jer u svakom slučaju imaju daleko veću rezoluciju ispisa nego laseri. I svakako gledaš ink-jet jer laserski printeri nemaju tako dobru gradaciju tonova kao ink-jet i raster im je dosta grublji nego kod ink-jeta.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 11:16   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Samo A4 ili mora printati i A3 papire?
Definitivno treba glossy ili čak photo papir, a ne bi ibla na odmet i photo tinta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 12:24   #6
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
A4 ispis, slika na papiru je sirine 8cm X nesto cm - znaci nije velika.

Trenutno se krpamo sa koleginim HPLaserJetom CP1215 i Canonovim fotokoirnim strojem C50301. Previse vremena gubimo na kemijanja kako bi otisnuli koliko - toliko zadovoljavajucu sliku, koja ako se mene pita i dalje ne zadovoljava

U labu imamo jos laser u boji Nashuatec/Ricoh SP C240DN - koji je za slike neupotrebljiv, za sve ostalo nam je dobar.

Donedavno smo imali Canonovu fotokopirku koja nas je jos i najbolje sluzila, ali ne dovoljno dobro ako se opet mene pita (ne znam koji je model bila, dosla je ova nova s kojom nitko nije zadovoljan ni kod obicnog fotokopiranja a kamoli printanja).

Po napisanome iznad vidi se da nemamo s cime raditi, a posla kao u prici, kako stvari stoje kolegica i ja cemo ovaj i slijedeci tjedan u kupovinu i fotica i printera

I ja naginjem nekom Ink Jetu u kombinaciji s Glossy papirom, jer nama ne treba foto ispis/kvaliteta, cak ne trebaju biti niti boje vjerne, ali se na slici moraju razaznavati detalji - tekstura i slojevi zavara i osnovnog materijala, kao i sitne greskice pukotine i sl.

Zadnje izmijenjeno od: Nik. 08.11.2018. u 15:36.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 17:11   #7
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Mislim da tu ni laser ni inkjet nemaju što tražiti. Trebaš sublimacijski foto printer.

Ako ti je 10x15 cm ok, imaš Canonov Selphy kao najdostupniju opciju (jeftin printer, pa otprilike 2 kn po otisku za prosječnog korisnika).

Osim cijene, problem je i vrijeme po otisku (nešto ispod minute) i potreba za stalnim mijenjanjem kaseta (jedna je 30-ak otisaka), ali kvaliteti ne može prići ni inkjet ni laser. (Printa u 3 sloja + zaštitni)

Kod printera za veće formate, Mitsubishi je bog i batina, ali računaj na cijene od 1000€+
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 08.11.2018. u 17:19.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 13:54   #8
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Slažem se sa kolegom, pošto nisam vidio fotografiju uzorka u prvom postu takvu zadatak nemogu obaviti niti Laser niti IngJet.
Mada postoji od Epsona par model npr:L1300 ali opet nije to to.
Najbolji prijedlog je Sublimacijski foto printer, jedan od modela

DNP DS-820 8" foto printer.
link:
http://www.dnpphoto.eu/en/product-ra...item/243-ds820
Papreno su skupi ali tu je kvaliteta.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:19   #9
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Za sublimacijski necemo dobiti pare, u to sam siguran, pa to mogu odmah prekriziti - znaci preostaje nam ink jet.

Vec se natezem oko budgeta za fotic, tu recimo tocno znam sto hocu, i budget za printer ce ovisiti o tome koliko potrosimo na fotic.

Ovaj Epson L1300 mi je jako zanimljiv pogotovo sto mozemo dotakati tintu, bas sam jutros malo gledao Canon Pixme s tim punjivim spremnicima i moram priznati da mi se to svidja, pogotovo cijena ispisa (to mi je adut kod pregovora oko troska za printer).

Ako imati jos koji prijedlog u smjeru ovog Epsona (i kvalitetom i cijenom) slobodno pucajte jer u ponedjeljak idemo po fotic, a onda slijedi borba za printer
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 20:06   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
nemoj uzimati za ovakve namjene cis printere, osobito ako nećeš koristiti photo papir.
pod a, to nisu pigmentne tinte, i na običnom printer papiru rezultati su loši. osim toga, onoliko loš ispis koliko može bit, još s vremenom i izblijedi.
postoji razlog zašto litra tih tinti košta kikiriki.

pod b, L1300 ima istu tintu kao i gotovo cijela L serija, odnosno ima 3 boje i crnu. ako si već naumio ić na A3 cis printer, rastegni se barem na L1800, koji radi nešto bolje fotke.

i za kraj, bilo koji printerčić od 300kn sa kartušama će ti dati neizmjerno bolji ispis od cis printera. postoji razlog (osim gramzivosti proizvođača) zašto 30ml durabrite tinte košta 150kn, a 100ml cis tinte košta 25kn.
usporedi istu fotku na običnom printer papiru sa cis printera, i sa bilo kojeg govneta sa kartušama i vidjet ćeš razliku. s time da ovdje govorim o originalnim tintama, ne o zamjenskima koje su još veće gofno od vode koju trpaju u cis bočice.

da ne ispadne da kenjam bezveze, poslovno imamo veću količinu raznih printera u firmi i kod partnera, a ja osobno L386. large format cis je dobar za skice i projekte, ali za fotke je jednako loš kao i najjeftiniji cis, jer ide ista tinta. na foto papiru će dat dobre rezultate, osobito ako ne bude izložen na suncu (pod utjecajem uv zraka crna boja ispari, a ostale 3 postanu bljeđe).
za solidan a4 ispis mi koristimo epsonove workforce-ove (imaju velike tinte po 200ml u obliku kazeta, isto je permanent print head sustav, ali je tinta u kazetama, nije u bočicama) i epson rips-eve (za full color A3 format). rips ti je van buđeta 100%, ali do workforce-a biste mogli rastegnut, mislim da su oko 1500-2000kn.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2018., 11:35   #11
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
Ako baš očeš kvalitetan foto ispis imaš pro seriju Epson Stylus Pro 3880
https://www.epson.hr/products/printe...tylus-pro-3880


Znači imali smo ga na testiranju radi brutalne fotke.
Printer uz standarni tricolor i Black ima još dodatne ima dodatne dvije crne nešto između svijetlo crne i sive, svijelo cijan, sivijetla magenta...
Uz epsonov foto papir s kojim smo testirali radi jako kvalitetan ispis.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2018., 23:21   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Molim nemojte sad uplitati sublimacijske pisače u igru. Ink-jet na fotografskom papiru ima daleko veću rezoluciju i oštrinu nego sublimacijski. Ja sa svojim prastarim Canonom IP 4850 dobijem detalje na fotografskom papiru da ti pamet stane. Veličina ispisne točkice kod ink-jeta je trenutno najmanja i time se dobiju najbolji rezultati.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2018., 23:27   #13
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Molim nemojte sad uplitati sublimacijske pisače u igru. Ink-jet na fotografskom papiru ima daleko veću rezoluciju i oštrinu nego sublimacijski. Ja sa svojim prastarim Canonom IP 4850 dobijem detalje na fotografskom papiru da ti pamet stane. Veličina ispisne točkice kod ink-jeta je trenutno najmanja i time se dobiju najbolji rezultati.
Uzmi povećalo u ruku, pa pogledaj otiske kroz par godina rada s inkjetom.
Inkjet neće imati konstantno kvalitetan ispis jer puno ovisi o tinti (brzina sušenja), o papiru (upojnost), o čistoći glave... i na kraju će otisak po komadu biti skuplji od onog na sublimacijskom ako mu dovedeš sve potrebno za max kvalitetu
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.11.2018. u 23:42.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 19:40   #14
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Fotic smo kupili

Glede printera za oko mi je zapeo ovaj Canon PIXMA iP8750 (cca 3100kn)

ili kao jeftinija varijanta Canon PIXMA iX6850 (1600-1700kn)

Plan je koristiti origigi mat fotopapir 170 g/m2
Cijene origigi tinte i papira su mi OK, da ne kazem jeftine jer samo crni toner za laser dodje preko 500kn.

Sutra cu jos malo prouciti sto nudi Epson i ide prijedlog disi i do kraja tjedna se nadam da slikamo i printamo s novom opremom.

Ako imate jos kakvu sugestiju, ili usmjeravanje ka nekom drugom modelu/proizvidjacu slobodno napisite jer odluka je pred vratima
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2018., 10:59   #15
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Uzmi povećalo u ruku, pa pogledaj otiske kroz par godina rada s inkjetom.
Inkjet neće imati konstantno kvalitetan ispis jer puno ovisi o tinti (brzina sušenja), o papiru (upojnost), o čistoći glave... i na kraju će otisak po komadu biti skuplji od onog na sublimacijskom ako mu dovedeš sve potrebno za max kvalitetu
Daj mi objasni što fali ink-jetu? Na dobrom foto-papiru ima odlične tonske prelaze pojedinih boja i bolje detalje što je upravo ono što korisniku treba.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 16.11.2018. u 11:05.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2018., 13:23   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
@Nik
Obzirom da "znamo" kako to kasnije ide kod kupovine potrošnog materijala,
odmah napisati u dopisu da se MORA (nakon nabavke novog printera):
- kupovati origigi tinte, ako ima foto varijanta (znaš na šta mislim)
- foto papir, spomenuo si mat 170 g

Kasnije se u upotrebi može štedjeti pa samo tu str. izvještaja sa slikom isprintati na novom a ostale na "običnom" ili laseru.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2018., 20:31   #17
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Takav je i plan kao sto si napisao, na ink jetu se printa samo ta jedna stranica, ostale idu c/b na jednom od dva lasera u labu ili na zajednicku kopirku.

Origigi tinta se podrazumijeva, takodjer se podrazumijeva da usluge printanja izvan laba ne primamo, kao sto i novi fotic ne posudjujemo

Nismo jos uspjeli iskristalizirati popis zelja pa da to predocimo direktoru, nekako mi je ponuda po nasim ducanima li-la.
Nik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na