Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.05.2019., 22:29   #1
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
Isplativost grafičke koja je rudarila (mining)?

Recimo da nisam baš pri lovi i da mi treba grafička za neko lagano igranje.
eh sad: za 100€ se an oglasu kupi brutalna grafika, koja je rudarila. često još s garancijom.
Zanima me koliko se to isplati? kako se uopće ponašaju kartice koje su rudarile? Recimo godinu dana rudarenja. Što mogu očekivati?
Garancija, bih li imao problema s njom ako krepa?
hvala unaprijed
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 03.07.2019. u 21:16.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2019., 23:21   #2
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Ne kompliciraj.

Ako je pod garancijom, boli te pipa.

Van garancije - mozda bolje nac 10% skuplju koja nije rudarila, iako ja bas volim te superjeftine rudarke, ako je ispravna i cooler radi, nema ona zakaj krepat. Kod mene u kompu bila jedna kaj je 15 mjeseci rudarila 24/7, jos se veselo igrao na njoj iducih 12 mjeseci sa samo 3 od 9 krilaca na ventilatoru citavih (ne pitaj).
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.05.2019., 23:25   #3
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 474
"Zanima me koliko se to isplati? kako se uopće ponašaju kartice koje su rudarile? Recimo godinu dana rudarenja. Što mogu očekivati?
Garancija, bih li imao problema s njom ako krepa?"

Na prvi dio, da isplati se
Kako bi se ponašale nego kao grafičke , no najčešće im je Bios izmjenjen da brže rade
Ne očekuj čuda i da če biti mnogo brža od "obične" iz trgovine
Jamstvo je najčešće bez problema ostvarivo

no pazi od koga kupuješ, svašta se uvaljuje
__________________
Brzi Picek
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2019., 23:51   #4
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Bios se modao samo na amdovim, na nvdia ne pa ako ides na nvdiiu nemas ni te brige..a kod amd ako je vracen orginal bios opet si na sigurnom (ja ne bi custom bios od rudarenja koristio za igranje, iz osobnog iskustva znam da se igre znaju rusiti i iskacu artefakti pa ako vec oces malo boostanu grafu nades neko drugi bios mod)

Ostalo ti je vec sve receno od kolega
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2019., 08:29   #5
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
- nije zabiljezeno niti dokazano da trazenje kripto valuta smanjuje radni vijek grafickoj kartici
- nemoj stvarati analogiju "RUDARENJE" sa teskim mucnim ljudskim radom u rudnicima krampom 24h
  Reply With Quote
Staro 04.05.2019., 10:43   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
- nije zabiljezeno niti dokazano da trazenje kripto valuta smanjuje radni vijek grafickoj kartici
- nemoj stvarati analogiju "RUDARENJE" sa teskim mucnim ljudskim radom u rudnicima krampom 24h
Kod mene je itekako dokazano da rudarenje smanjuje radni vijek sleeve bearing ventilatora.
Većina ih je propjevala nakon godinu dana iako su se vrtili na 50%.
U najgorem slučaju ako ventovi propjevaju nakon isteka garancije, pravac ebay/aliexpress i za desetak dolara kupiš zamjenske.
Ako crknu u garantnom roku, uz malo sreće dobiš novu grafu ili uz puno sreće novu grafu novije generacije.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2019., 13:32   #7
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
hvala vam puno!!!
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2019., 09:41   #8
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
- nije zabiljezeno niti dokazano da trazenje kripto valuta smanjuje radni vijek grafickoj kartici
- nemoj stvarati analogiju "RUDARENJE" sa teskim mucnim ljudskim radom u rudnicima krampom 24h
Nema se tu što dokazivati, jasno je ko pekmez da bilo koja aplikacija u kojoj je grafička maksimalno opterećena 100% vremena, ubrzano troši grafičku karticu ili bilo koju drugu elektroničku komponentu.
Ne troši se jednakom brzinom u raznim uvjetima rada, ali se troši kako god da okreneš. Svaka komponenta na PCB-u, svaka memorijska ćelija RAM memorije, svaki tranzistor unutar jezgre ima ograničen životni vijek, jako podložan uvjetima u kojima radi.

Kada bi usporedio rad u rudniku s tim što obavlja grafička kartica, bilo bi to kao da radnici u rudniku rade u državnoj službi, ispijajući po cijeli dan kave na račun poreznih obaveznika i radeći efektivno 2 sata, naspram onome što radi grafička kada rudari.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2019., 09:57   #9
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
@trex: sto znaci 'ubrzano'? Koliko ce kartica koja ja rudarila 1 godinu, a bila ispravno hladjena, krace trajati od one koja 'sjedi' u ladici? Kolika je sansa da ce krepnuti prije te u ladici nakon 3 godine?
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 07:50   #10
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
sjetim se spike oko klokanja proceva prije jedno 20 godina. Nebu trajo 20 godina nego samo 15 sa tim dodatnim naporima
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2019., 08:42   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
@trex: sto znaci 'ubrzano'? Koliko ce kartica koja ja rudarila 1 godinu, a bila ispravno hladjena, krace trajati od one koja 'sjedi' u ladici? Kolika je sansa da ce krepnuti prije te u ladici nakon 3 godine?
To ti nitko ne može reći jer ovisi o puno parametara.
Od kvalitete proizvodnog procesa proizvođača, osjetljivosti pojedinih elemenata na PCB-u, broja elemenata na PCB-u, vlage u zraku do faktora sreće (svaka kartica od istog modela istog proizvođača je drugačija zbog toga - silikonski wafer na rubovima je manje kvalitetan i manje savršen od sredine)
Taman i da postoje neka ospežnija istraživanja o pouzdanosti pojedinih modela/generacija rezultati ne bi vjerojatno išli u korist nikome od proizvođača, pa tom logikom ne bi niti pustili rezultate u javnost.
Pojedine će riknuti još unutar garantnog roka, dok će neke druge raditi možda još godinama nakon isteka garancije.
Naravno, ako ima garanciju koja te zadovoljava - kupi, ali nemoj se hvatati za glavu ako ti rikne kada garancija izađe.
Što se mene osobno tiče, kupio bih takvu grafu samo u slučaju da mi je super cijena i da ima dosta garancije. Po meni nije pretjerano dati niti 20-30 posto više za grafu koja nije rudarila.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 08:43   #12
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
Nema se tu što dokazivati, jasno je ko pekmez da bilo koja aplikacija u kojoj je grafička maksimalno opterećena 100% vremena, ubrzano troši grafičku karticu ili bilo koju drugu elektroničku komponentu.
Ne troši se jednakom brzinom u raznim uvjetima rada, ali se troši kako god da okreneš. Svaka komponenta na PCB-u, svaka memorijska ćelija RAM memorije, svaki tranzistor unutar jezgre ima ograničen životni vijek, jako podložan uvjetima u kojima radi.

Kada bi usporedio rad u rudniku s tim što obavlja grafička kartica, bilo bi to kao da radnici u rudniku rade u državnoj službi, ispijajući po cijeli dan kave na račun poreznih obaveznika i radeći efektivno 2 sata, naspram onome što radi grafička kada rudari.
Postoji masa istraživanja koja su dokazala da se grafička koja je rudarila više isplati kupiti nego ova koja nije radila uopće.
Da li će majnanje smanjiti vijek grafe? Naravno da hoće, baš zbog temperature. Ali, nekako je to igra mačke i miša. Grafa koja je rudarila može krepati za 5 godina, dok nova krepa za 3 mjeseca, a rudnika vidla nije.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 08:45   #13
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Chuxonja Pregled postova
sjetim se spike oko klokanja proceva prije jedno 20 godina. Nebu trajo 20 godina nego samo 15 sa tim dodatnim naporima
Prema mojem mišljenju ovo se nikako ne aplicira na ovu situaciju jer stari procesori su bili puno manje termalno opterećeni, u nekoliko puta debljem proizvodnom procesu i mogao si ih ne znam kako gaziti.
To nije slučaj sa današnjim grafičkim karticama.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:23   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Glavni faktor zašto ja ne bih uzeo grafu koja je rudarila je grijanje. Neki korisnici ne znaju osigurati dovoljno dobro hlađenje, jednom liku se čak zapalio rig:

https://www.vecernji.hr/zagreb/u-pan...-rijec-1241790

Obratite pozornost na grafičke kartice koje se nalaze u sredini rigova pa sami zaključite koliko su dobro ili lošije hlađene od onih po rubovima rigova.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:28   #15
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Kao sto je Mommistake rekao... daleko vecu ulogu od samog majnanja igra sreca.
Jer da mining toliko unistava grafe, vec bi se masovno vidjelo po forumimam kako ljudi traze 'rjesenja' da smanje broj mrtvih kartica dok majnaju.

Osobno, kupio sam karticu koja je majnala. Ima garanciju, i nimalo se ne brinem
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:31   #16
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Postoji masa istraživanja koja su dokazala da se grafička koja je rudarila više isplati kupiti nego ova koja nije radila uopće.
Da li će majnanje smanjiti vijek grafe? Naravno da hoće, baš zbog temperature. Ali, nekako je to igra mačke i miša. Grafa koja je rudarila može krepati za 5 godina, dok nova krepa za 3 mjeseca, a rudnika vidla nije.
Imas linkove na institute/znanstvene radove od toga, stvarno me zanima kaj su tocno mjerili i na kakvom uzorku?

Ako je boldano tocno, MTBF koji je glavna stavka mosfeta i dioda je totalna idiotarija. (ili mining regenerira te komponente) MTBF mosfeta od 250000 sati u laboratorijskim uvijetima, jako brzo pada na 100000 sati samo dizanjem temperature za ~10°C. Kad dodamo varijacije u naponu uz povisenu temp, isti pada na 15000, uz dodatak EMI-a brojka se samo smanjuje, a faktora ima jos....

Sve moze random krepati, ali vecu sansu ima komponenta koja je iscrpila svoj radni resurs.
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:33   #17
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor Chuxonja Pregled postova
sjetim se spike oko klokanja proceva prije jedno 20 godina. Nebu trajo 20 godina nego samo 15 sa tim dodatnim naporima

Baš tako. Grafičke koje su rudarile su isprobane. Ako su izdržavale rudarenje i sve vezano s time, ako su ventilatori ispravni i imaju još garancije od proizvođača, ne vidim zašto ih nebi netko kupio.


Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Imas linkove na institute/znanstvene radove od toga, stvarno me zanima kaj su tocno mjerili i na kakvom uzorku?

Ako je boldano tocno, MTBF koji je glavna stavka mosfeta i dioda je totalna idiotarija. (ili mining regenerira te komponente) MTBF mosfeta od 250000 sati u laboratorijskim uvijetima, jako brzo pada na 100000 sati samo dizanjem temperature za ~10°C. Kad dodamo varijacije u naponu uz povisenu temp, isti pada na 15000, uz dodatak EMI-a brojka se samo smanjuje, a faktora ima jos....

Sve moze random krepati, ali vecu sansu ima komponenta koja je iscrpila svoj radni resurs.

I da je 15.000 sati, to je preko 10 godina ako se računa 4 sata dnevno, 365 dana. Mislim da većina u tom periodu zamijeni 3-4 kartice.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:41   #18
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Imas linkove na institute/znanstvene radove od toga, stvarno me zanima kaj su tocno mjerili i na kakvom uzorku?

Ako je boldano tocno, MTBF koji je glavna stavka mosfeta i dioda je totalna idiotarija. (ili mining regenerira te komponente) MTBF mosfeta od 250000 sati u laboratorijskim uvijetima, jako brzo pada na 100000 sati samo dizanjem temperature za ~10°C. Kad dodamo varijacije u naponu uz povisenu temp, isti pada na 15000, uz dodatak EMI-a brojka se samo smanjuje, a faktora ima jos....

Sve moze random krepati, ali vecu sansu ima komponenta koja je iscrpila svoj radni resurs.
Ne mogu sad naći članak koji sam čitao, ali eto jedan dobar, zanimljiv je ovdje:

https://www.howtogeek.com/342079/is-...rrency-miners/
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:48   #19
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Baš tako. Grafičke koje su rudarile su isprobane.
lol, šta komad elektronike ima bit "isproban"?
Dobro da nisi napisao da su se tek sad nakon rudarenja razradile.
Meni se čini da puno vas pokušava utopit takve grafičke pa ih sad prikazujete kao jako dobru kupnju.


Citiraj:
ne vidim zašto ih nebi netko kupio.
Ja recimo ne vidim zašto bi ih netko kupio kad može kupiti manje istrošene.
Ne znam, meni logika nalaže da kad kupuješ bilo što polovno da je to što manje korišteno, e sad, kako ste vi okrenuli tu logiku ja stvarno ne znam.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:51   #20
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Čim vidim zalmanov komentar znam da je neko pametovanje.
Neću ni čitati blokirane komentare, ali garantiram da je neko obraćanje s visoka

EDIT: Nije mi vrag dao mira, znao sam
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 09:54   #21
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Nije problem, možemo vidjeti i što ti pišeš...
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Postoji masa istraživanja koja su dokazala da se grafička koja je rudarila više isplati kupiti...
I onda kad te se traži ta MASA istraživanja odjednom više ne znaš gdje si to čitao i kačiš besmislen članak nekog PC entuzijasta koje može napisati bilo tko...
Ali dobro, bitno da postoji MASA ISTRAŽIVANJA, lol.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 10:06   #22
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Mommisake, daj barem link na neko od tih "masu" istraživanja kad već pišeš takve izjave

Uopće ne razumijem što si mislio pod tim... Da ne znam bolje, rekao bi da želiš utopiti neku rudarku

Da parafraziram kolegu @Overclock, radni vijek MOSFET-a se eksponencijalno smanjuje s linearnim porastom temperature. Nebitno da li je kartica igrala ili rudarila, ako nije dobro hlađena vrlo brzo rikne. S tim da će kod rudarenih kartica ventilatori drastično brže degradirati jer ih većina ima jeftine sleeve ležejeve koji ne podnose prašinu.

https://ibb.co/Gx6Y6LS
sti je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 10:12   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Nemam rudarku, nikad nisam imao, niti ju prodajem

Ali kažem, ljudi imaju krivu percepsiju "rudarke" i lifespana.

Ono što će ubiti grafičku, je loše hlađenje, ne rudarenje. Isto tako je i kod gejmanja. Tamo nema undervoltinga, a gpu radi pod velikim opterećenjem.

Rudarenje undervolta gpu, ako je dobro hlađena, neće biti nikakvih problema, godinama. Dok kod gaminga ovisi što se gejma, kakvo je hlađenje, kakvo je kućište, kakav je airflow itd.

Da se razumijemo, uspoređivali su se mining rigovi s gaming grafama. Pod mining rigovima se smatra dobar setup, s dobrim airflowom itd. Ne GPU u kućištu doma u sobi.
Ako uspoređujemo mining doma u sobi i gaming doma u sobi, vjerojatno će mining riknuti prije i to puno prije.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 02.07.2019. u 10:20.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 10:20   #24
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
lol, šta komad elektronike ima bit "isproban"?
Dobro da nisi napisao da su se tek sad nakon rudarenja razradile.
Meni se čini da puno vas pokušava utopit takve grafičke pa ih sad prikazujete kao jako dobru kupnju.
Ne znam što nije ovdje jasno?
Ako nešto nije u redu s grafičkom karticom ili ima grešaka prilikom proizvodnje i slično, isto bi se vjerojatno već pokazalo prilikom 24/7 opterećenjem nekoliko mjeseci.

Nije mi jasan taj panični strah.

Svako sebi neka pogleda isplativost, ja sam sebi ovako gledao kada sam kupovao:
- cijena 50-60% od nove
- garancija još 2 godine
- stanje (prilikom predaje) dobro
- radni uvjeti pri rudarenju (usmeno) dobri

Na kraju ocjeniš da li vjeruješ čovjeku da ti je istinu rekao o uvjetima rada, i da li ti se na temelju svega goreg navedenog to isplati ili ne.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 10:55   #25
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
- nije zabiljezeno niti dokazano da trazenje kripto valuta smanjuje radni vijek grafickoj kartici
Nema ti što biti dokazano nego je čista logika da gpu koja ima više radnih sati (pogotovo ventovi) će prije krepati...

Čak i na primjeru jako kratkog korištenja - recimo mjesec dana. Tko je majnao 24/7h gpu mu ima 720 radnih sati, a tko je gejmao 1h dnevno (ili 7h preko vikenda) ima 30 radnih sati, znači 24 x PUTA više radnog vremena samo u mjesec dana...

Napravi od toga 2 godine pa što misliš u kakvom je stanju jedna, a kakvom druga... Kojoj će prije otići ventovi?


That being said, nek lik slobodno da 100 eura za takvu gpu, isplati se. Nebih samo neke velike cifre davao za takve gpu

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 02.07.2019. u 11:51.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 10:58   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Da, samo što kada grafa rikne, ne odlaze ventovi prvi.

Tako da, nije baš sve tako crno na bijelo.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 11:08   #27
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Ako je boldano tocno, MTBF koji je glavna stavka mosfeta i dioda je totalna idiotarija. (ili mining regenerira te komponente) MTBF mosfeta od 250000 sati u laboratorijskim uvijetima, jako brzo pada na 100000 sati samo dizanjem temperature za ~10°C. Kad dodamo varijacije u naponu uz povisenu temp, isti pada na 15000, uz dodatak EMI-a brojka se samo smanjuje, a faktora ima jos....

Sve moze random krepati, ali vecu sansu ima komponenta koja je iscrpila svoj radni resurs.
Tako je, samo kod MTBF-a treba vidjet na kojoj razini opterećenja je ta el. komponenta dobila brojku od 250000 ili 150000 sati. Definitivno nije isto ide li kroz nešto 1-2A, 20-30A ili 50-60A.

Osobno, ako se zna da je majer pazio da se prostor rigova ne kuha na astronomske temperature i smanjio power limit - ne vidim razloga za brigu.

Više me osobno od toga uvijek brinuo random ouverklouker koji samo nadrma grafove do kraja i onda još i smanji brzinu venta da mu je komp tih

Osobno iskustvo od 6 grafa nabavljenih od minera za ljude oko mene koje se igraju je apsolutno irelevantno, jer je naveden broj jednostavno premali za bilo kakav valjani zaključak. No ako nekoga zanima, 2 referente 480 8GB uredno kucaju, kao i nVidije 1060 i davnih dana kupljene giga i msi 390 koje su sad bome opasno zakoračile u starost.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 11:26   #28
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Evo kao netko tko je imao 30tak kartica za mining mogu reći da su u godinu dana na njih 9 prolupali ventilatori. 1 je crkla komplet .. Prodao sam sve , većinom rodbini i prijateljima , samo 4 komada na njuškalu. I svima još uvijek rade .

U pitanju su bile rx580 i 1060 6gb

Doma imam 2x 1060 6 GB, jedna otkada je izišla i nikad ništa sa njom a druga cca 2 godine i sad me zeza ventilator iako ta nikad nije majnala.

Vjerujem da je bolje da nije majnala ali su cijene bile presudne. Većina tih analiza kaže da je mining kartica dobra zato što je stalno opterećenje i stalno ista temperatura ali ja se ne bi složio. Sve to ima svoje zamore materijala i nije isto ako npr igraš 3 sata na dan ili ona 24 sata radi na full gasu. Ovi koji kažu da je lažu sami sebe da opravdaju što su kupili ili da lakše prodaju nešto. Činjenica je da će garanciju vjerojatno preživjeti ali definitivno je stresno to sve za karticu

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 11:42   #29
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Sve to ima svoje zamore materijala i nije isto ako npr igraš 3 sata na dan ili ona 24 sata radi na full gasu.
Čekaj, sad će mommistake okačit masu stručnih istraživanja koja kažu suprotno i da je puno bolje kupit grafičku koja je rudarila nego neku koja je mirovala, samo da nađe... pričekajte.

Ovdje je potrebno samo uključit logiku i mozak, ništa drugo tu ne treba "istraživat".
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 12:04   #30
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Imas linkove na institute/znanstvene radove od toga, stvarno me zanima kaj su tocno mjerili i na kakvom uzorku?

Ako je boldano tocno, MTBF koji je glavna stavka mosfeta i dioda je totalna idiotarija. (ili mining regenerira te komponente) MTBF mosfeta od 250000 sati u laboratorijskim uvijetima, jako brzo pada na 100000 sati samo dizanjem temperature za ~10°C. Kad dodamo varijacije u naponu uz povisenu temp, isti pada na 15000, uz dodatak EMI-a brojka se samo smanjuje, a faktora ima jos....

Sve moze random krepati, ali vecu sansu ima komponenta koja je iscrpila svoj radni resurs.
Meni se uvijek mota po glavi MTBF od LED dioda (nekakva nesuvislo visoka brojka), s čim su reklamirali prodaju LED TV-a da bi ih prikazali superiornijim nego što jesu, a ono u praksi LED dioda rikne nakon manje od 2 godine.
A kod grafičkih kartica su uvijeti rada jedno 26x teži.
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na