Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2014., 23:46   #1
OdimiSamsung
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Špičkovina
Postovi: 12
Question Jače pozadinsko osvjetljenje ekrana uz AC/punjenje

Pozdrav,
Imam laptop Acer V3-772 G, sa 17,3" HD+ "Acer CineCrystal" ekranom.

Inače cijeli život sam koristio obične monitore pa možda nisam siguran kakva je stvar sa ekranima na laptopima, ali što se tiče ovog specifičnog, nisam baš zadovoljan prikazom crne boje koja je uglavnom bljedunjava i vuče na plavo ili sivo, a ni kontrast mi nije baš naj jer izgleda sve utopljeno u mrak u mračnim scenama. A ni kutevi gledanja nisu baš svjetski. Nisam baš siguran koliko se stvar da spasiti kalibriranjem Color postavki i brightnessa, međutim primijetio sam jednu stvar a to je da je pozadinsko osvjetljenje uvijek jače dok je punjač uključen u laptop (a to je zapravo 98% vremena), što dodatno umanjuje kvalitetu mračnijih scena.

Postoji li neka postavka da se nekako smanji/isključi to automatsko pojačanje pozadinskog osvjetljenja prilikom punjenja (prilično sam siguran da je to slučaj zapravo kod svih laptopa) ?

Ima li možda još netko ovakav model Acera da mi kaže je li zaista ekran nešto lošije kvalitete ili je to samo subjektivan doživljaj nakon godina korištenja desktop monitora ?

hvala na odgovorima
OdimiSamsung je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 00:02   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Imas u power settings postavke za rad na bateriji i na struju.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2014., 00:11   #3
OdimiSamsung
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Špičkovina
Postovi: 12
da, ali to ne pomaže za pozadinsko osvjetljenje, već sam pokušao...
OdimiSamsung je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 00:55   #4
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Citiraj:
Autor OdimiSamsung Pregled postova
Pozdrav,
Imam laptop Acer V3-772 G, sa 17,3" HD+ "Acer CineCrystal" ekranom.

Inače cijeli život sam koristio obične monitore pa možda nisam siguran kakva je stvar sa ekranima na laptopima, ali što se tiče ovog specifičnog, nisam baš zadovoljan prikazom crne boje koja je uglavnom bljedunjava i vuče na plavo ili sivo, a ni kontrast mi nije baš naj jer izgleda sve utopljeno u mrak u mračnim scenama. A ni kutevi gledanja nisu baš svjetski. Nisam baš siguran koliko se stvar da spasiti kalibriranjem Color postavki i brightnessa, međutim primijetio sam jednu stvar a to je da je pozadinsko osvjetljenje uvijek jače dok je punjač uključen u laptop (a to je zapravo 98% vremena), što dodatno umanjuje kvalitetu mračnijih scena.

Postoji li neka postavka da se nekako smanji/isključi to automatsko pojačanje pozadinskog osvjetljenja prilikom punjenja (prilično sam siguran da je to slučaj zapravo kod svih laptopa) ?

Ima li možda još netko ovakav model Acera da mi kaže je li zaista ekran nešto lošije kvalitete ili je to samo subjektivan doživljaj nakon godina korištenja desktop monitora ?

hvala na odgovorima
To je normalna stvar. Kad je laptop na bateriji smanji se brightness da se ustedi energija. Vjerojatno imas instaliran neki software od Acer-a koji ti radi pa ti zato power settings u control panelu nema efekta. Ovako ti je kod mene na Lenovo laptopu. Nije to problem namjestit.

__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 01:15   #5
OdimiSamsung
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Špičkovina
Postovi: 12
to bi bilo nešto poput ovoga, pretpostavljam ?




postoje li još kakve naprednije opcije osim toga ? Čuo sam da se navodno AC brightness može podešavati i u biosu, kod nekih laptopa...

Teško mi je malo to za opisati, međutim meni i sa ovakvim postavkama kao gore, gdje bi trebalo biti čak manje osvjetljeno na AC, mračne scene svejedno prirodnije izgledaju kad je na bateriji; a naravno da ga ne mogu držati na bateriji dok gledam film ili igram... :/

stoga se pitam i trebam li se možda pomiriti s time da kvaliteta prikaza na laptopima jednostavno nije kao na desktop monitorima (osim možda na IPS ekranima)
OdimiSamsung je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 01:21   #6
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Citiraj:
Autor OdimiSamsung Pregled postova
to bi bilo nešto poput ovoga, pretpostavljam ?




postoje li još kakve naprednije opcije osim toga ? Čuo sam da se navodno AC brightness može podešavati i u biosu, kod nekih laptopa...

Teško mi je malo to za opisati, međutim meni i sa ovakvim postavkama kao gore, gdje bi trebalo biti čak manje osvjetljeno na AC, mračne scene svejedno prirodnije izgledaju kad je na bateriji; a naravno da ga ne mogu držati na bateriji dok gledam film ili igram... :/

stoga se pitam i trebam li se možda pomiriti s time da kvaliteta prikaza na laptopima jednostavno nije kao na desktop monitorima (osim možda na IPS ekranima)
Po ovome ispada da ti je jace svijetli kad je na bateriji nego na punjacu.
Smanji tu display brightness kako ti odgovara ( stavi da bude isto kad je na punjacu i bateriji ), klik apply i to je to.

Jesi siguran da nema kakav software od Acer-a kao ovaj moj Lenovo energy star?

EDIT:

Ovo ti treba. Klikni i downloadat ce se. Instaliraj i namjesti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	111.JPG‎
Views:	271
Size:	159.7 kB
ID:	14116  
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19

Zadnje izmijenjeno od: QuidZz. 19.11.2014. u 01:31.
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 02:18   #7
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Probaj Fn tipku+ lijevo desno strelicama. u biti na samoj tipki je simbol, potraži onaj koji izgleda ko sunce pa si riktaj kad gledaš film kak oćeš. Na aceru je to uglavnom na lijevo/desno tipkama.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2014., 16:02   #8
OdimiSamsung
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Špičkovina
Postovi: 12
Citiraj:
Autor QuidZz Pregled postova
Po ovome ispada da ti je jace svijetli kad je na bateriji nego na punjacu.
Smanji tu display brightness kako ti odgovara ( stavi da bude isto kad je na punjacu i bateriji ), klik apply i to je to.

Jesi siguran da nema kakav software od Acer-a kao ovaj moj Lenovo energy star?

EDIT:

Ovo ti treba. Klikni i downloadat ce se. Instaliraj i namjesti.
zahvaljujem na linku,
ali ovaj program u biti ne radi ništa, osim što:
- mi je automatski promijenio brightness na 30% za battery, a 100% za AC (u power settings postavkama od windowsa)
- nudi Acer power button shortcut za (meni posve bespotrebno) postavljanje funkcije power buttona
- detektira stanje napunjenosti baterije te skenira system i predlaže koji program najviše troši bateriju. Recimo sad imam otvoren samo Firefox tako da mi je predložio da ga zatvorim ako hoću jer je najveći potrošač, što mi je također bespotrebno dok je laptop na punjaču.

ne znam, ja sam mislio da ipak postoje neke dublje postavke osim osnovnih pojačavanja i smanjivanja brightnessa...
OdimiSamsung je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2015., 18:30   #9
OdimiSamsung
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Špičkovina
Postovi: 12
mali update što se tiče teme,
primijetio sam da je izgleda stvar u tzv. "Active Matrix" tehnologiji Acer ekrana.
Radi se o tome da ekran automatski snižava osvjetljenje kad je mračnija scena, a pojačava kad je svjetlije. Ali, Fora je u tome što je to aktivno jedino dok laptop nije uključen na punjač.
Međutim, ako se laptop tako neko vrijeme koristi a da se ne puni, Active Matrix ostane aktivan i sljedeći put kad se laptop koristi na punjaču, makar na neko vrijeme.

Pa me sad zanima, zna li netko možda nešto više o toj Active Matrix tehnologiji ekrana, i kako ju npr. ostaviti aktivnom cijelo vrijeme, ili možda uključiti i isključiti po želji ?
OdimiSamsung je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2015., 13:19   #10
KarloB
Jedem skoro svaki dan.
Moj komp
 
KarloB's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: LV426
Postovi: 272
Citiraj:
Autor OdimiSamsung Pregled postova
mali update što se tiče teme,
primijetio sam da je izgleda stvar u tzv. "Active Matrix" tehnologiji Acer ekrana.
Radi se o tome da ekran automatski snižava osvjetljenje kad je mračnija scena, a pojačava kad je svjetlije. Ali, Fora je u tome što je to aktivno jedino dok laptop nije uključen na punjač.
Međutim, ako se laptop tako neko vrijeme koristi a da se ne puni, Active Matrix ostane aktivan i sljedeći put kad se laptop koristi na punjaču, makar na neko vrijeme.

Pa me sad zanima, zna li netko možda nešto više o toj Active Matrix tehnologiji ekrana, i kako ju npr. ostaviti aktivnom cijelo vrijeme, ili možda uključiti i isključiti po želji ?
Nije samo do Acera, imam isti problem na Dellu. Mračnije scene = manji kontrast i brightness, word dokument brightness bude na full. Na punjaču radi normalno. Identično se ponaša i kad su obrisani driveri od Intel HD i od Radeonke, nema veze da li je aktiviran power saving mode ili max performance, čak i kad brightness smanjim na nulu, ako otvorim nešto tamno ono postane još tamnije. Ako itko ima ikakav prijedlog što napraviti, pucajte.
__________________

KarloB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2015., 13:38   #11
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
I moj hp 1035dx se poceo tako ponasat sa zadnjim ati driverima + uefi bios postavke
Kad je bio na legacy i win 8.1 orginal pritom da napomenem nije bilo takvog ponasanja
Isto ako skrolam do vrha, svijetlost pojaca, kada idem dolje smanji na normalno kako je i u postavkama zadano... Tj max što može.
Moram provjeriti ati drivere, garant nesto tamo se krije
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na