Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2016., 09:08   #61
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Potpis. Ona svijetli i na 50V. Duspol i basta.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 09:36   #62
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Hm, ovo što kažeš vezano za teret - nije ga bilo, dakle, testirao sam golu žicu sa stropa, faza, nula i uzemljenje. Na žici od faze je uvijek bilo struje, nevezano za položaj oba prekidača i još je lagano titrala lampica na testeru... Je li to problem, treba li reklamirati? Ne poznajem nijednog električara pa nemam koga pitati prije nego što ugnjavim izvođača.

ured: aha promaklo mi ovo s prošle stranice za duspol, probat ću ga se dokopat

Zadnje izmijenjeno od: Dragster. 02.12.2016. u 11:20.
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 12:46   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pravilo tj. propis je prekidačem prekidati fazu, na Edison (E14 ili E27) grlu faza mora doći na srednji kontakt baš zbog situacija koje spominje kolega poviše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 12:49   #64
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Ok, onda ovo nije ispravno instalirano. Grla žarulja sam tako i spojio, fazu na unutarnji pipak, nulu na navoj... Hvala na objašnjenjima
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 15:29   #65
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
To sta i dalje svijetli to znaci da je na toj fazi jos nesto spojeno osim sijalice. Na tom osiguracu je jos nesto ili na tom vodu,jasno. Istina,vjerojatno u vidu indukcije ali buni svejedno...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 15:31   #66
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Vidim da neki spominju kako prekidaju nulu prilikom spajanja unakrsnog paljenja žarulja ... vrijeme je da objasnimo osnove

Primjer sa dva unakrsna prekidača:

  • Faza (smeđa) iz razvodne kutije ide na fazu prvog prekidača, dok nula (plava) i uzemljenje (zeleno-žuta) iz razvodne kutije ide na nulu i uzemljenje na žarulji.
  • Nula (plava) i uzemljenje (žuto-zelena) sa prvog prekidača ide na nulu i uzemljenje drugog prekidača. Ovo ustvari nije nula na prekidačima, ali pošto koristimo trožilni kabel (smeđa, plava, žuto-zelena), samo nam plavi i žuto-zeleni vodič preostaju za uporabu, pa plavu žicu (koja inače predstavlja nulu) koristimo za prijenos faze sa jednog prekidača na drugi.
  • Faza (smeđa) sa drugog prekidača ide na fazu žarulje.

Primjetit ćete kako ovakvim setupom prekidamo FAZU po potrebi (a ne nulu), jer na taj način prekidamo strujni krug i ujedno mičemo napon (fazu) sa žarulje.

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 02.12.2016. u 15:51.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 14:40   #67
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Malo da iskoristim temu.

Imam vrtnu fontanu s osvjetljenjem. Ona je imala neki svoj 12V trafo koji je pregorio (ipak stvar radi skoro cijeli dan većinu godine), pa sam jedva našao drugi i s tim je radilo.

Specifikacije transformatora su ove:
INPUT 230-240V~50Hz
OUTPUT 12V~5A 60VA

s tim je radilo 2 godine pa je i taj otišao. Sad je problem što Bauhaus više ne prodaje te transformatore, nema ih ni u setu s pumpama za vodu (koje su sad na 220V)

Pumpa je ovih specifikacija:
AC 12V 50Hz 8W

A imam i halogenu rasvjetu koja se mogla upaliti i isto je 12V~ 20W

E sad pitanje:
Ako spojim sve skupa na trafo za unutarnju halogenu rasvjetu stvar ne radi. Zašto?
Ako spojim samo taj "kamen" sa svjetlom 12V, isto nema reakcije. Trafo je 12V (zapravo 11.5V) 105W/VA
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 18:18   #68
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Hm, klasični trafo > 20VA je postao jako skup sport, pa polako dolaze switching zamjene.
Evo ovdje imaš približne zamjene originalnom > http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=150
- tip 36 - 50VA 12V = 160Kn
- tip 49 - 50VA 2x12V = 160Kn
- tip 54 - 80VA 12V = 187Kn

Prvenstveno treba utvrditi zašto crkava trafo:
- jeli poddimenzioniran
- jesu li uredno dimenzionirani osigurači > ako ih nema treba ih dodati
- jeli se pregrijava

Zašto ne radi ovaj "trafo za unutarnju halogenu rasvjetu" teško je ovako napamet reći, treba viditi sa instrumentom na licu mjesta, neki biser je u pitanju.
"Namještaju" ih na 11.5V kako bi halogenka duže radila sa nižim naponom od nazivnog.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 19:38   #69
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Nije poddimenzioniran nikako jer pumpa ima 8W, a ledice koje svjetle na izlazu vode (negdje 8 LED-ica) nikako ne mogu imati više.

Ne vjerujem da ima neke izmjenjive osigurače jer je to jedan blok koji se neda otvoriti.

Sigurno ja nešto krivo radim. Unimer namjestim na 200V izmjenično, kad spojim jednu pipaljku pokazuje 11.5V (ajmo reć, više manje), a kad spojim obje pokazuje 0V. Jel to tako uredu? Ako je, onda negdje neki kontakt zeza. Mogu li se ovi trafići što si linkao spojiti direktno ili treba još neki sklop?

Alternativa je naručivanje s amazona, puno skuplje i opet neizvjesno. Ovih halogenih ima na svakom koraku za kupit.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 20:55   #70
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Po odgovoru zaključujem da sa strujom nisi "na ti", daj angažiraj nekog lokalno da ti pomogne u rješavanju problema.
Ovi transformatori se mogu "spojiti direktno", treba znati / razumiti šta je primar, šta sekundar, ...
To šta nema nikakvih osigurača nije dobar znak, izgleda ko neki chunga - lunga ...
Opet kažem, angažiraj nekog sa iskustvom jer ovako nećemo ništa pametno zaključiti bez prave informacije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 21:18   #71
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Vjerojatno je onda najbolje naručiti "original", pa što košta da košta Da ovako nekog tražim, slaganje bi koštalo više.

A što očekivati od proizvoda renomirane firme "Jebao"

Problem je što sam previše zaboravio o struji kad se time ne bavim Hvala
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 23:07   #72
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako je "original" bitno skuplji od primjera poviše onda igra nema smisla.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2017., 11:23   #73
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Možda ovdje ima ljudi koji znaju....
Imam stari limitator od 32A.
Uglavnom, limitator je opet nakon 5-6 godina počeo lagano zujati (čuje se samo kada si u hodniku relativno blizu njega) kada se upali bojler (nema utjecaja radi li klima/pećnica čuje se samo kada je bojler uključen).
Prije jedno 5 godina je isto tako počeo zujati, zvali hep (ne znam napamet koji broj), došlo je dvoje njih, čuli da doista zuji, skinuli stari, montirali novi (identičan) i otišli.
Ništa se nije naplatilo, potpisalo niti išta. Za minutu su bili gotovi i više nije zujalo kada se upali bojler.

E sada tražim neki broj telefona gdje ih se može nazvati i vidim na nekoj stranici "Zamjena neispravnog limitatora: 150kn". Da li to doista moram platiti, da li je ovo neispravno ili to što zuji nema veze, neka ostane?

Inače sve je ok sa instalacijama, imamo uz ovo i automatske osigurače, bez problema radi i pećnica, bojler i klima (nekoć termo peć) te nikada ne izbaci limitator.
Samo lagano zuji kada bojler grije- jučer navečer je zujalo danas ujutro ne zuji a bojler grije, da uopće zovemo HEP?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2017., 20:29   #74
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Nisi ga ti pokvario. Ti trosis struju i placas je. Nek izvole stavit novi. Zovi i pitaj,ne vjerujem da naplacuju...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 17:35   #75
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Evo došlo proljeće pa konačno da riješim taj problem s fontanom (post #67). Trafo za halogenu rasvjetu 12V (11.5V) nije radio jer kad se spoje ledice od fontane očito nema dovoljno opterećenja pa stvar uopće ne radi. Kad se spoji halogenka 20W 12V onda rade i LED-ice od fontane i halogenka...

...ali pumpa od fontane nikako .

Isprobavao sam na zimu s ukrasnim "kamenom" sa svjetlom i to nije radilo, ali problem je bio u samom spoju u tom "kamenu". Od stajanja su kontakti oksidirali, a ja sam mislio da trafo ne radi .

Pumpa je AC 12V 50Hz 8W i nemam pojma što joj smeta da se ne zavrti. Kad je spojim na rezervni trafo kojeg imam od te fontanske opreme pumpa radi. Taj trafo s kojim pumpa radi je preslab jer je došao s LED-icama i to bi crklo vrlo brzo.

Nemam ideje što napraviti, nekako sam najbliži soluciji da kupim novu pumpu koja radi na 220V umjesto da svake 2 godine tražim 12V AC transformatore.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 20:53   #76
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A da ti probaš za test nabavit neki gretz, dovoljan bi bio za 1A al bolje da je 1.5 - 3A,
pa preko njega spojiti tu pumpu.
Ovu moju "teoriju" možeš potvrrditi ili opovrgnuti ako utvrdiš precizno kakav napon daje "rezervni trafo" i ovaj "trafo za halogenu". Aludiram na AC i DC i zbog toga ovaj prijedlog sa gretz- om. Možda u tom "rezervnom trafu" ima kakav gretz i elektrolit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 22:06   #77
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Moralo bi sve biti AC kako i piše. Sam jack/konektor možeš okrenuti kako želiš.

Možda nemam dobar unimer (UT-58D) ili nešto potpuno krivo radim, no:
rezervni trafo prikazuje 12.8 - 12.9V AC , 0V DC
trafo za halogenu prikazuje 12.2-12.3V AC, 0V DC
, mjereno s rangeom na 200V

Jedina razlika je što kad stavim range na unimeru na 1000V AC, rezervni trafo pokazuje 13V, a halogeni 0V.

Za ovog "rezervnog" kineza ni Google nije čuo:
Skyish AC/AC adaptor, model: SKYO-41V1250, Pri: 230-240V~ 50Hz, Sec: 12V~ 50mA 0.6VA ,a pokvareni trafo ima oznaku:
BAHAG AEO-6012, INPUT 230-240V~50Hz, OUTPUT 12V~5A 60VA
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 22:34   #78
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Znači da je AC. Treba skužiti šta zeza pumpu.

Vjerojatno ti ne treba, Google našao tog zadnjeg kineza ima u DE > http://www.henri.de/stromversorgung/...r-buchsen.html
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 23:51   #79
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Teško mi je vjerovati da je tih 0.5V razlog da se pumpa ni ne pokrene. Morala bi bar malo kad se ručno okrene propeler, a ova ni ne zucne...

Kako na pumpi stoji da radi na AC 12V 50Hz 8W, možda je tu neki problem? Ovih 50Hz?

--- Nije neki problem, može se naručiti trafo s neta, s Amazona. Košta oko 200kn + poštarina, a toliko negdje košta i pumpa koja radi na 230V. Ovo mi se učinilo kao idealno rješenje jer tih trafića ima svuda za kupiti i puno su jeftiniji. Moralo bi raditi, ali ne radi .
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2017., 00:41   #80
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ma nema veze tih 0.5V, nešto drugo zeza, nagradno pitanje šta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2017., 02:03   #81
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Probao si spojit pumpu i opterećenje dodatno na taj pokvareni trafo? Ako sam dobro shvatio on je cca 10x jači od ovog za halogenke i njih pokreće samo uz opterećenje ...znam da vjerojatnl jesi ali ne škodi provjerit ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2017., 23:30   #82
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Probao si spojit pumpu i opterećenje dodatno na taj pokvareni trafo? Ako sam dobro shvatio on je cca 10x jači od ovog za halogenke i njih pokreće samo uz opterećenje ...znam da vjerojatnl jesi ali ne škodi provjerit ....
Nisam, taj pokvareni trafo je sigurno pokvaren. On je bio 60VA, a trafo za halogenke je 105VA.

Na kraju sam vidio u Pevecu na akciji LED Trafo, piše 12V AC 20w za 70kn, spojio i stvar radi. Kako, zašto, nemam pojma, al fontana veselo vrti i svijetli

Šta je najbolje, ovo je nazivno 11.0V, čak nije ni 11.5V.

Jel ima neko objašnjenje zašto unimer na 1000V range na halogenom trafu (a imam ih 2) pokazuje 0V očitanje, a na rezervnom (0.6VA) i ovom novom LED pokazuje ispravno (11-13V)?
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 14:32   #83
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Evo dizem temu iz mrtvih ali danas imam problem u kuci na farmi.
Kako je stari prikljucak unutra(nema limitatora,nema automatskih osiguraca,nema fidovke a nema ni uzemljenja).
Idem danas promijeniti tj maknuti staro grlo E27 i staviti led "fluo cijev".
Spojim sa rednim stezaljkama i ne svijetli.
Spojim u uticnicu i radi..
Idem provjeriti probirkom i svijetli na obje zice kad je prekidac ukljucen.
Sve zice su u kuci plave boje i u metalnom buziru..
Svjestan sam da cu morati to ispocetka sve odraditi,a i nece biti tesko s obzirom da imam 2 uticnice i 2 svjetla.
Zanima me zasto led ne radi a obicna sijalica sa zarnom niti radi?
komer je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 14:48   #84
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
Idem provjeriti probirkom i svijetli na obje zice kad je prekidac ukljucen.
Probirka je što? Koja je točno LED cijev? One imaju dva načina spajanja, s jedne strane može biti i faza i nula, a s druge ništa, ili faza na oba pina s jedne strane i nula na oba pina s druge strane.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 14:54   #85
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Probirka-sarsfciger sa lampicom koji pokazuje da li postoji napon na mjestu kojeg dotaknes.
Led je ona 120cm sa fejsa(10 komada za 250kn).imaju izvod plava,smedja i zuto zelena zica.
Kako god sam okrenuo u uticnici,radi. A na mjestu starog grla ne radi kako god okrenem.

Edit: probirka-ispitivac.nisam se mogao sjetiti
komer je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 15:10   #86
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
I ispitivač svijetli na obje žice? Jednako ili na jednu jače, na drugu slabije?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 15:16   #87
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Jednu mrvicu slabije.
komer je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 15:18   #88
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne možeš na grlu imati obje žice po naponom kada uključiš prekidač. Po definicij, napon je razlika električnog potencijala između dvije točke. Ako na obje žice imaš napon, nemaš razlike potencijala i normalno da lampa neće svijetliti.
Logika kaže da prije uključivanja, obje žice moraju biti bez napona. Kada uključiš prekidač, na jednoj bi se morao pojaviti, ali ne i na drugoj.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 15:20   #89
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,273
Utičnica ti je vjerojatno ispravna (dakle jedna rupa svijetli druga ne) za razliku od zica gdje na obje imas napon.

zarna nit ti vjerojatno svijetli na tom grlu zato jer kao sto domy_os pita jedna svijetli jace od druge. (pretpostavljam) Pa ipak imas nekakvu razliku potencijala tj napon sto je ocito dovoljno.

Sad sam vec u sferama vidovitosti i babe Vange ali daj probaj iskljcit iz struje sve jace potrosace tipa bojler, vesmasina, pecnica itd pa onda probaj.
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 15:25   #90
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
Jednu mrvicu slabije.
Onda ti je faza ova koja svijetli jače, a u drugoj imaš inducirani napon, znači da nigdje nije spojena. Vjerojatno onda ni obična žarulja nije svijetlila punom snagom. Problem kod ispitivača je što svijetli već na 20-30 V i zato ga ne bi trebalo uzimati kao neki mjerodavan instrument. Spoji voltmetar na žice pa javi koliki je napon.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne možeš na grlu imati obje žice po naponom kada uključiš prekidač. Po definicij, napon je razlika električnog potencijala između dvije točke. Ako na obje žice imaš napon, nemaš razlike potencijala i normalno da lampa neće svijetliti.
Logika kaže da prije uključivanja, obje žice moraju biti bez napona. Kada uključiš prekidač, na jednoj bi se morao pojaviti, ali ne i na drugoj.
Možeš, logika ti je kriva, a kod izmjenične struje je svašta moguće. Zato stari električari koriste još uvijek obične žarulje za testove jer različit intenzitet svjetla znači različito ponašanje i nema dioda koje bi pravile pomutnju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na