Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2007., 09:49   #1
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
(K)(X)Ubuntu 7.10 -Gutsy Gibbon- Help & Support Thread

dakle da se ne ponovi situacija s 7.04 i da ne otvara svako svoju temu tu pisite svoje probleme i zapazanja vezana uz Gutsy-ja koji izlazi danas.


http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Install Guide by Svebee

Zašto Linux? Zato što vidim da postoje mnoge zablude u vezi njega pa da razjasnimo samo neke osnovne.

Prednosti Linuxa nad ostalim operativnim sustavima jesu: stabilnost (neki strojevi se vrte savršeno mjesecima pa čak i godinama bez prestanka/gašenja), open soruce to jest otvoreni kod - možete ga mijenjati (ali o tome morate obavijestiti ljude koji rade na tom projektu), možete ga vrtiti i više nego dobro na starim, vrlo starim mašinama (Pentium 100, 1GB hard, 16MB RAM i tako dalje) i radit će kao nov, sigurnost je još jedna velika prednost nad npr. Windowsima - jest da i Linux ima virusa ali 99% radi na starijim kernelima, a ostalih 1% se sanira u rekordnom roku, ali on ima ugrađen već i sam Firewall u svoj kernel (nazovimo ga "mostom" između hardwera i softwera, omogućuje komunikaciju između njih) kojeg treba samo definirati, pa se i tu vidi napredak/prednost na tom polju sigurnosti.

Nedostaci su: učenje/prilagođavanje na Linux, treba puno učiti da bi se malo znalo - i to ovdje posebno vrijedi, treba uložiti vremena i truda da se "skuži" odnosno nauči (ovo manje vrijedi za Ubuntu pošto je to najjednostavija i najlakša distribucija Linuxa). Drugi nedostatak (nekima) jest da ne postoje svi programi/zamjene, bolje reći alternative za Linux koji postoje na Widnowsima (za neke ima alternativa (koliko-toliko) npr. Photoshop - Gimp (nešto najbliže Photoshopu), Office - OpenOffice...cijeli popis možete pogledati ovdje). Također ako želite nešto više izvući iz Linuxa trebat ćete se služiti Terminalom odnosno CLI (Command Line Interface) za što treba puno, puno učenja, a isti omogućuje direktnu komunikaciju s harverom tj. samo nebo je granica xD. I zadnji nedostatak jest da ponekad ne podržava najnoviji i najjači hardver mada Linux zajednica je toliko jaka da to stalno ide i gura naprijed, ako imate još nešto novije - već će se ubzro naći rješenje i za vas.


Evo započet ćemo i s prvim i najlakšim/najjednostavnijim tutorialom/vodičem - kako pravilno (ako se to tako može nazvati) instalirati Linux distribuciju konkretnije ćemo se orijentirati na daleko najpopularniju - Ubuntu i to najnoviju verziju - 7.10 Gutsy Gibbon (svaka verzija ima svoje kodno ime, npr. Edgy Eft, Feisty Fawn, Gutsy Gibbon td.) iako postupak i kod starijih verzija nije nešto drugčiji tako da se može koristiti i za starije verzije bez problema.

Prije nego što krenemo sa laganim uvodom morate znati da Linux koristi drugi datotečni sustav (metoda pohranjivanja i organizaranja datoteka te podataka u njima kako bi se što lakše pronašli ili kako bi im pristupili). Na Windowsima je to pretežno NTFS ili tu i tamo FAT32. Na Linux baziranim OS-evima pak to su (najpopularniji) - ext3, Reiser te XFS. Ja koristim i preporučam ext3 za obične kućne korisnike zbog svoje stabilnosti, jest da je sporiji od ostalih, ali zato teško da će se srušiti. Usporedbu između ext3, Reiser, XFS te JFS datotečnih sustava pogledajte na Debian Administrator. Strukturu direktorija u Linuxima možete pogledati ovdje.

Prvi korak jest da nabavite sam Ubuntu bilo na CDu ili da ga skinete sa neta. Možete ga naručiti sa http://shipit.ubuntu.com, ali to će potrajati (dostava) pa preporučam da ga skinete direktno sa službene Ubuntu stranice najnoviju verziju 7.10. Gutsy Gibbon, za Standard personal computer (x86 architecture, PentiumTM, CeleronTM, AthlonTM, SempronTM) odaberite najbližu sebi lokaciju za download (radi što većih brzina) te kliknite na Download. NAPOMENA: Ukoliko imate 64-bitni procesor preporuča se da koristite i 64-bitni operativni sustav odnosno "64bit AMD and Intel computers". Kada ste ga skinuli zapržite image/sliku CDa pomoću npr. Nero Burning ROM (NE smijete mountati sa DAEMON Toolsima pa onda kopirati iz virtualnog drivea na fizički disk pa tek onda pržiti jer vam se tada neće pravilno bootati što je naravno, neophodno). Kada ste nabavili Ubuntu možemo dalje.

Druga stvar koja je još bitnija jest particioniranje odnosno mjesto gdje ćete instalirati Ubuntu. To je najbitniji/najvažniji dio odnosno ako tu zaribate možete napraviti havariju odnsono gubitak podataka/operativnog sustava zato BACKUP je obavezan. Ja trenutno koristim 1 disk koji je raspodijeljen na 4 particije - XP, podaci, Ubuntu te SUSE. Particioniranje se najčešće obavi tako da se formatira cijeli disk (ili particija koju ćete prepoloviti) te pomoću nekih od programa (ili pak pri samoj instalaciji nekog od operativnog sustava, npr. LiveCD Ubuntu što i on sam jest - imate program za particioniranje - Gparted - System-Administration-Partition Editor) kreiraju nove particije koje će odgovarati vašim potrebama. Osobno radim backup podataka te formatiram ono što želim rascijepati, te pomoću npr. PartitionMagica raspodijelim kako mi već odgovara. Možete to učiniti i na drugi način odnosno bez rušenja Windowsa, jest da je riskantniji način ali ako ste baš lijeni onda vam nema drugog izbora xD. Ljudi pohvaljuju PowerQuest PartitionMagic, Version 8.0 (Build 1242) 16.09.2002. kao najbolji program za tu namjenu. Osobno to nikad nisam radio (jer nije bilo potrebe) pa radite na isključivo na vlastitu odgovornost. Particija za Ubuntu ne treba biti velika, i 10GB će biti dovoljno, ali ja držim na 40GB particiji jer će tu ići i podaci, multimedija i tako dalje. Ukratko, prije nego uopće krenete sa instalacijom Ubuntua trebate mu osigurati mjesto gdje će se smjestiti - imate 2 "načina" - vi odaberite koji vam je draži NAPOMENA: Ovdje se radi o dual-boot načinu rada (npr. XP i Ubuntu)


Autor ovog uratka ne snosi odgovornost za eventualnu nastalu štetu korištenjem ovog vodiča. Sve što radite, radite na vlastitu odgovornost.


1. Booting

Ubacite CD u CD/DVD pogon te restartajte računalo kako bi računalo bootalo sa CD-a. Trebali biste dobiti sljedeći izbornik:


U slučaju da vam računalo ponovno boota u XP/Vistu ili što li već imate kao operativni sustav, trebate u BIOS-u omogućiti bootanje sa CD/DVDa. To napravite tako da prilikom uključenja računala uzastopno par puta stisnete tipku najčešće F2 ili DEL i trebali bi ući u BIOS. Nađite "Booting options" ili "Booting order" ili nešto slično te postavite da vam se prvo boota sa CD/DVDa a tek zatim sa hard diska. Spremite promjene i izađite iz BIOS-a. Tada bi trebali dobiti ^^ izbornik, učitat će se kernel te ćete doći u Live (što znači direktno pokretanu sa CDa) distribuciju Ubuntua (zato će se i sporije učitavati) jer razlika brzine između CDa i memorije, te hard diska i memorije je poveća.


2. Osnovne postavke

Ako vam se svidio na prvi pogled, nastavite dalje xD. Kliknite na "Install" ikonu u gornjem lijevom kutu, instalacija bi trebala krenuti - prvi korak je odabir jezika (sučelja). Ja sam odabrao Engleski jer sam jednostavno naviknut na njega i ne snalazim se u HR sučelju, ali ako vama paše drugčije - odaberite Croatian.


Slijedi odabir vremenske zone, kliknite na Europu kako bi zumirali na Hrvatsku odnosno Zagreb - te odaberite Zagreb (obratite pažnju da li vam prikazuje točno vrijeme (po defaultu koristi raspon od 12h (PM te AM način prikazivanja vremena) ali to kasnije možete promijeniti).


Kao postavke "keyboard layout" odnosno raspored tipki postavite na Croatian-Croatian. Za svaki slučaj u donjem texboxu isprobajte rade li vam svi znakovi kako valja (posebno isprobajte Z,Y,Š,đ,Ž,ć,č,?,*,!,-) - trebalo bi sve proći u redu.



3. Particioniranje

Dolazimo do najbitnijeg dijela i tu treba biti malo oprezniji. Ako želite instalirati Ubuntu na jedan čitav disk odaberite "Guided - use entire disk" te odaberite disk na koji ga želite instalirati. Ili ako pak želite na jednu od prethodno kreiranih particija odaberite "Manual".


Kao što vidite imam 1 disk raspodijeljen na 4 particije (/dev/sda1, /dev/sda5, /dev/sda6, /dev/sda7 te ostalo je free space). Instalirat ću Ubuntu na preostali free space odnosno odabrati "particiju" (označeno kao free space) i zaputiti se na "Edit". Tu sada možete odabrati veličinu, datotečni sustav te "Mount point". Osobno preferiram ext3 datotečni sutav, veličinu ću ostaviti kakva je i bila te kao "Mount point" ću staviti "/". (Mount point je termin koji opisuje gdje će računalo stavljati datoteke u datotečnom sustavu (npr. većina Linux distribucija kada ubacite CD stavlja mu mount point kao /media/cdrom), nije kao na Windowsima da imate C:\ pa je to glavna particija nego ovdje se particije priključuju na foldere), više o tome kasnije xD) Kada kliknite "OK" označite da se isti free space formatira klikom na "Format" te "Forward".


Prilikom klika na "Forward" upozorit će vas da niste odabrali mjesta za swap space. Ukratko, swap "zamjenjuje" fizičku memoriju, ako imate 512 MB fizičke radne memorije - za swap će biti dovoljno i 300 MB, ako pak imate 1 GB ili više RAMa - swap vam nije niti potreban. Stoga ću ja slobodno kliknuti na "Continue" jer imam više od 1GB RAMa. Ako imate manje od 1 GB, vratite se nazad te kreirajte zasebnu particiju veličine koja vam je potrebna za swap te joj odredite "Mount Point" na "swap".



4. Završne postavke

Ubuntu će vas pitati želite li prebaciti dokumente iz nekih drugih operativnih sustava (npr. XP u mom slučaju) u novo-instalirani Ubuntu. To se odnosni na My Document/Pictures/Music dokumente, a pošto ja to ne koristim slobodno ću ostaviti kako je odnosno ništa neću označiti.


Pred samu instalaciju tražit će vas ime, korisničko ime, password (ovo će vam biti tkz. root password) te ime računala. Ispišite po vlasitoj želji.


Još jednom provjerite jeste li upisali i poriktali sve kako ste htjeli (klikom na "Advanced" dobite opciju želite li instalirati Boot Loader koji je po defaultu uključen, preporuča(m) da ostavite kako je odnosno uključeno), ako je sve kako treba - klik na "Install".



5. Instalacija i završetak

Instalacija bi trebala krenuti...


Tijekom instalacije će vas upozoriti (ako se Ubuntu ne može spojiti na Internet) da ne može pristupiti sigurosnim zakrpama - ako vam se pojavi, slobodno kliknite na "OK".


Na kraju instalacije pitat će vas želite li nastaviti "koristiti" odnosno isprobavati Live distibuciju Ubuntua ili restartati računalo. Slobodno odaberite restart.


Tražite će vas da izvadite CD iz CD/DVD pogona - izvadite i razvalite xD po enteru.


Ubuntu pri svojoj instalaciji instalira i GRUB Boot Loader - mali specijalni program koji vam omogućuje biranje OS-a pri bootingu. Pri slijedećem bootu pitat će vas u koji operativni sustav želite ući (ako se radi o Dual Bootu između XP i Ubuntu dobit ćete ovakav izbornik ¡¡), vi odaberite Ubuntu.


Unesite korisničko ime i password (koje ste upisali prilikom instalacije)...




The End xD



[size=7pt]izvori - http://forum.links.hr/viewtopic.php?t=7679
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=575456
http://apcmag.com/7098/the_open_sour...10_the_verdict
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy
http://www.howtoforge.com/the_perfec...u_gutsy_gibbon
http://wiki.linuxquestions.org/wiki/...bution_listing

Zadnje izmijenjeno od: danij3l. 08.01.2008. u 18:37.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 15:46   #2
nathan
IT Consultant
Moj komp
 
nathan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Geneva, Petit-Lancy / Zagreb , Dubrava
Postovi: 323
vec skidam i desktop i alternate verziju na pola su cim se skine ide instalacija, pa javim prve dojmove...
__________________
"All we have to decide is what to do with the time that is given us" J.R.R. Tolkien
nathan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2007., 15:50   #3
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
i ja skidam, ali ja samo desktop verziju.

dakle za sve zainteresirane

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 16:06   #4
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
razlika izmedu desktop i alternate verzije??
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 16:17   #5
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
koje su promjene u odnosu na feistyfawn?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 16:49   #6
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor speedy-3 Pregled postova
razlika izmedu desktop i alternate verzije??
alternate verzija nije livecd
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
koje su promjene u odnosu na feistyfawn?
Citiraj:
GNOME 2.20
Desktop 3D effects
Desktop search
Fast user switching
Firefox plugins in Ubuntu
Dynamic screen configuration
Graphical configuration tool for X
Fully automatic printer installation
Handling of non-free device drivers
NTFS writing
Power consumption
Encrypted hard disks
AppArmor security framework
Additional installation profiles for Ubuntu Server
Profile-based Authentication Configuration
Improved thin-client suppo
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 16:57   #7
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
NTFS writing, zar to znači da neće više biti u onomnekom tupavom formatu particije?
nego normalni NTFS? ili će samo moći zapisivati na druge particije koje su NTFS?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 17:01   #8
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
hmmm tupavi format :P

to znaci da ce moci pisati na druge NTFS particije

ext3, xfs, jfs ... su tupavi ?
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 17:38   #9
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
pa meni kao windows useru ništa ne predstavljaju, niti vidim prednost u njima. možda sam u krivu, treba mi netko objasniti.

jedino vidim nedostatak što ne mogu tu particiju koristii iz windoza, a ni obrnuto..
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 17:40   #10
nathan
IT Consultant
Moj komp
 
nathan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Geneva, Petit-Lancy / Zagreb , Dubrava
Postovi: 323
alternativna ti treba ako kao ja instaliras ubuntu preko wubi-a dakle iz windoza, dobijes dual boot bez petljanja po bootloaderu, ako ti linux vise ne treba jednostavno ga uninstaliras iz add/remova.

http://wubi-installer.org/
__________________
"All we have to decide is what to do with the time that is given us" J.R.R. Tolkien
nathan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2007., 17:42   #11
Chrisstian
DiĐej
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Tam negdi posle Varaždina...
Postovi: 11
Cek jel ta verzija 7.10 danas sluzbeno izisla? Mislim nije vise u beti?
Chrisstian je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 17:51   #12
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
pa meni kao windows useru ništa ne predstavljaju, niti vidim prednost u njima. možda sam u krivu, treba mi netko objasniti.

jedino vidim nedostatak što ne mogu tu particiju koristii iz windoza, a ni obrnuto..
ja mislim da za to sto windowsi nemogu citat ext3, jfs, xfs nije kriva linux zajednica.

windows korisnici imaju mogucnost da naprave podrsku podrsku za navedene datotecne sustave, ali nisu (imaju uvid u specifikacije i source code)

linux useri nisu dobili nikakve spec od M$-a za NTFS, ali su ipak doveli podrsku za taj datotecni sustav do zavidnog nivoa


btw ext3 je citljiv iz windowsa
Citiraj:
Autor nathan Pregled postova
alternativna ti treba ako kao ja instaliras ubuntu preko wubi-a dakle iz windoza, dobijes dual boot bez petljanja po bootloaderu, ako ti linux vise ne treba jednostavno ga uninstaliras iz add/remova.

http://wubi-installer.org/
to cesh uraditi ako se zelish igrati "akera"

Citiraj:
Autor Chrisstian Pregled postova
Cek jel ta verzija 7.10 danas sluzbeno izisla? Mislim nije vise u beti?
da, ovo je stable verzija. ako imash instaliranu betu onda samo updejtaj i to je to.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 10:47   #13
fear1666
Premium
 
fear1666's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 86
znali netko jesu li rijeseni problemi s ATI driverima??
fear1666 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 12:02   #14
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Imao sam betu 7.10 i normalno mi je nalazio hard NTFS i mogao sam ga desni klik i mount.

Sada sam pokrenuo 7.10 final i na početku mi je bacio error da nešto ne valja sa gnome ili tako nešto, ali je radilo sve. Sada kad idem u file browser onda mi više nema ikone harddiska, nego sam morao skinuti ntfs enabler i mountati ga preko toga, ali mi se i dalje ne pokazuje ikona tog diska, kao ni usb memorije kad bi ju upiknuo (u beti mi je radilo)

Nadam se da će to popraviti
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 14:46   #15
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Ja ga ne skidam!
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 14:52   #16
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Btw, za one koji žele kopati po Linux particijama iz Windowsa, evo jednog odličnog programčića (u suštini je to mini explorer) za obavljanje te funkcije. Ne zahtjeva instalaciju jer je standalone, pa stoga i ne može napraviti neku štetu. Mene je već spasio u nekoliko situacija kada sam "priklao" Linux, a trebalo je spasiti bitne fileove....

http://www.chrysocome.net/explore2fs
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 15:00   #17
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor LorD ClockaN Pregled postova
Imao sam betu 7.10 i normalno mi je nalazio hard NTFS i mogao sam ga desni klik i mount.

Sada sam pokrenuo 7.10 final i na početku mi je bacio error da nešto ne valja sa gnome ili tako nešto, ali je radilo sve. Sada kad idem u file browser onda mi više nema ikone harddiska, nego sam morao skinuti ntfs enabler i mountati ga preko toga, ali mi se i dalje ne pokazuje ikona tog diska, kao ni usb memorije kad bi ju upiknuo (u beti mi je radilo)

Nadam se da će to popraviti
Hm, ovo za USB je čudno - probaj u gnome-volume-manageru (mislim da je to u Preferences - Removable Drive... ili tak nekako) pa provjeri kako je podešeno da Gnome postupa s externim diskovima.

Btw, prije dok sam još koristio Feisty sam imao mali program ntfs-config (apt-get install ntfs-config) u kojem se moglo podesiti da mounta odmah sve NTFS particije.... Vidim da Gutsy ima već ugrađenu punu podršku za NTFS pa ne znam kak to sad funkcionira, al možda ti pomogne pa provjeri....
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 21:09   #18
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor fear1666 Pregled postova
znali netko jesu li rijeseni problemi s ATI driverima??
morash biti malo konkretniji ati driveri imaju mnogo problema, ali to su ati, a ne ubuntu problemi
Citiraj:
Autor LorD ClockaN Pregled postova
Imao sam betu 7.10 i normalno mi je nalazio hard NTFS i mogao sam ga desni klik i mount.

Sada sam pokrenuo 7.10 final i na početku mi je bacio error da nešto ne valja sa gnome ili tako nešto, ali je radilo sve. Sada kad idem u file browser onda mi više nema ikone harddiska, nego sam morao skinuti ntfs enabler i mountati ga preko toga, ali mi se i dalje ne pokazuje ikona tog diska, kao ni usb memorije kad bi ju upiknuo (u beti mi je radilo)

Nadam se da će to popraviti
meni se cini da je gutsy puuun bugova.
kod mene dva mega iritantna:
1. nema boot splash screena (rijesio reinstalacijom usplasha)
2. exaile ne prikazuje Collection (isti paket na feisty-ju radi odlicno)



Citiraj:
Autor Artistar Pregled postova
Ja ga ne skidam!
meni se cini da cu se vratit na feisty ili idem na debian ili arch
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 23:25   #19
fear1666
Premium
 
fear1666's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 86
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
morash biti malo konkretniji ati driveri imaju mnogo problema, ali to su ati, a ne ubuntu problemi
feisty fawn nisam nikako mogao instalirati na laptopu s ATI grafom...kao zbog "lose podrske" (nikakve) za te iste...pa me zanima jeli se ista u vezi toga promijenilo..
fear1666 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 23:36   #20
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor fear1666 Pregled postova
feisty fawn nisam nikako mogao instalirati na laptopu s ATI grafom...kao zbog "lose podrske" (nikakve) za te iste...pa me zanima jeli se ista u vezi toga promijenilo..
koristim na laptopu s ATI grafom ubuntu josh od 6.06 i nikakvih problema(sto se tice instalacije i X-a).
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2007., 11:01   #21
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ufff nakon teske i dugotrajne borbe neki od problema/bugova su podlegli

sad mi je Gutsy OK
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2007., 12:24   #22
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
pa meni kao windows useru ništa ne predstavljaju, niti vidim prednost u njima. možda sam u krivu, treba mi netko objasniti.

jedino vidim nedostatak što ne mogu tu particiju koristii iz windoza, a ni obrnuto..
Linux fs-ovi ne pate od fragmentacije na način kao što pate ntfs i fat -> http://www.itworld.com/Comp/3380/nls...929/index.html

Ja sam na beti Gutsy-a imao problem što nakon instalacije restricted driver-a od ATI-ja nisam više mogao odabrati 1920x1200 rezu...
gog je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 17:32   #23
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Već imam instaliranu vistu i želio bih na drugu particiju instalirat ubuntu...
Da li mogu samo pokrenuti install i sam mi se napravi dual boot ili???
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 18:32   #24
Ziga
Premium
 
Ziga's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Ubuntu me gadno zeza

Ekipa,

Imam problema s instalacijom Ubuntua 7.10 na sistem s nforce4 ultra chipsetom....

1. ako cu ubuntu dignut s CD-a da isprobam kasnije..pojavi se kurzor koji
nestane i onda na ekranu pise "entering sleep mode" desktopa nema...???

2. ubuntu Edgy mogu dignut s CD-a da isprobam

ako pod točkom 1 i 2 u boot meniju izaberem "Start or install ubuntu"
zasto mi ne moze ponuditi instalaciju dok sam jos u boot meniju
vec direktno puca live distribuciju?

Imam i Ubuntu Ningi i on mi nudi odmah instalaciju ubunuta i kubuntuna...
(no to sad nije bitno jer mi one CD distribucije nece...)

PS na laptopu mi točke 1 i 2 uredno prolaze s instalacijom a na desktop PCu nece?

gdje grijesim?

Hvala
__________________
Ziga je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 20:58   #25
immortal
Kernel panic
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 522
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
/CUT/
1. nema boot splash screena (rijesio reinstalacijom usplasha)
/CUT/
Nije niti kod mene bilo splash screena, ali sam u gconf-editoru pod /apps/gnome-session/options/ označio kućicu kraj show_splash_screen. Neznam zakaj je bila maknuta...

Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
meni se cini da cu se vratit na feisty ili idem na debian ili arch
Archlinux, to sam vidio neki dan, namjeravam isprobati...

Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
ufff nakon teske i dugotrajne borbe neki od problema/bugova su podlegli

sad mi je Gutsy OK
Da, išao sam na upgrade sa 7.04 i bilo je nekih sitnih problema, ali se sve rješilo. Jedino ako mi se svidi ArchLinux, odlazim s ubuntu-a, za sad me dobro služi.
__________________
Keyboard error or no keyboard present
Press F1 to continue, DEL to enter SETUP
immortal je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 21:31   #26
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Mogu ti ja odmah reći da ti se neće svidjeti

Za desktop linux ne treba previše razmišljati, ubuntu/redhat/opensuse ...

Za server debian/centos. Naravno, svako koristi što mu paše...
gog je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 21:55   #27
nathan
IT Consultant
Moj komp
 
nathan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Geneva, Petit-Lancy / Zagreb , Dubrava
Postovi: 323
Citiraj:
Autor LorD ClockaN Pregled postova
Već imam instaliranu vistu i želio bih na drugu particiju instalirat ubuntu...
Da li mogu samo pokrenuti install i sam mi se napravi dual boot ili???
i ja imam instaliranu vistu, na drugu particiju sam samo instalirao ubuntu, grub mi je sam napravio podjelu, odnosno dual boot.
__________________
"All we have to decide is what to do with the time that is given us" J.R.R. Tolkien
nathan je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 22:07   #28
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Mi možeš malo pojasnit.

Mora biti drugi fizički disk ili samo logička particija?

grub?
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 22:18   #29
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
dovoljna je particija.

grub je boot loader.

dobit cesh grub boot menu iz kojeg cesh moci odbrati sto zelish da se boota (ubuntu, vistu ...)

samo instaliraj ubuntu i on ce se za sve pobrinut
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 22:19   #30
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Jel mogu u njemu namjestit da mi vista buda prva, tj. da uvijek boota sa viste, da ne moram ja svaki put birat?
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na