Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2011., 19:25   #1
Rigzrk
Moj komp
Moj komp
 
Rigzrk's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 95
\Boot \Bcd 0x0000098

Htio sam instalirati Win 7 64x i poslje instalacije mi pokaže ovo:

\Boot \Bcd 0x0000098

Več imam instaliran Win 7 32x i sad sam htio instalirati 64x na drugom HDD-u.
E sad, neželi mi uči uopče u windowse niti u jedne. Kako da ovo riješim?!?!
Rigzrk je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2011., 02:09   #2
goranmw1
Premium
 
goranmw1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
Pokreni instalaciju Windwsa 7(x64 ili x86), kad ti se pojavi onaj prozor gdje piše Install Now, pritisni Shift+F10 i trebao bi ti se pojaviti naredbeni redak (CMD). Nakon toga upiši sljedeće:

bcdboot X:\Windows

X = Oznaka diska na kojem je instaliran Windows 7, vjerojatno C ili D.

Ako nisi siguran na kojem su disku Windowsi, nakon što se pokrene CMD, upiši diskpart, udari enter, nakon toga list vol i vidjet ćeš kapacitet diska i slovo koje moraš upisati umjesto onog X-a. Da bi izašao iz diskparta upiši exit i onda ovo gore. Kad ti ispiše da je sve prošlo bez greške, exit i resetiraj računalo, u BIOS-u stavi da ti se prvo boota HDD i nakon izlaska iz BIOS-a, trebali bi ti se pokrenuti Windowsi 7 (ili x86 ili x64, ovisno o disku kojeg si stavio ispred naredbe bcdboot).

Sad kad ti se bootaju Windowsi sa jednog od diska, preostaje samo Boot loaderu dodati mogućnost odabira Windowsa koji se nalazi na drugom disku. Kad se pokrenu Windowsi, pronađi CMD i pokreni ga kao administrator (windows tipka, upiši cmd, desni klik, zatim Run as administrator). Nakon toga redom upisuj ove naredbe:

bcdedit /copy {current} /d "Win 7"

Nakon toga bi se trebalo ispisati ovako nešto:

The entry was successfully copied to {3d74d8c9-cd64-11e0-a1cb-fe5a95101739}.

To podcrtano je GUID ili identifier. On nam treba za ubuduće, a kako ga ne bi svaki put morao prepisivati, klilneš negdje u prozoru cmd-a desnom tipkom miša, odaberi opciju Mark, a nakon toga lijevom tipkom miša na prvu vitičastu zagradu GUID-a i vuci na desno sve do kraja, odnosno do desne zagrade. Nakon toga desni klik miša i kopirao si GUID. Kod mjesta u sljedećoj naredbi gdje ćeš morati upisati GUID, desna tipka miša i Paste. Ako je prekomplicirano, prepisuj :P!

Dalje u cmd upisujemo slijedeće:

bcdedit /set {GUID} device partition=d:

bcdedit /set {GUID} osdevice partition=d:

...i to bi bilo to! Kako bi provjerio da li je sve napravljeno kako treba, upiši bcdedit pa enter. Trebao bi se pojaviti ispis za 1 Boot Manager i 2 Boot Loadera, jedan ima device=c: i osdevice=c:, a drugi device=d: i osdevice=d:

Kako bi promijenio naziv koji će se ispisati u boot meniju, odnosno kako bi znao koju verziju bootati, promijenit ćemo naziv jednog od njih. Napravit ćemo to sa ovim na d: To se radi na način da upisujemo:

bcdedit /set {GUID} description "Windows x64"

Naziv koji će pisati možeš sam odabrati, ja sam stavio ovo samo kao primjer.

Kako bi postavio koji će se operacijski sustav sam pokrenuti, ako ti ne odabereš unutar 30 sec. drukčije, unosi se sljedeća naredba:

bcdedit /default {current}

Ako želiš da defaultni bude ovaj "novokreirani" OS, umjesto {current} stavi {GUID}.

I za kraj, ako ne želiš da u boot meniju prođe 30 sec. prije nego li se pokrene defaultni OS, upiši ovo:

bcdedit /timeout 20

Ovo 20 znači da će sad korisnik imati 20 sec. za promjenu, odnosno odabir drugog OS-a prije nego li se defaultni pokrene. Možeš i sam upisati neku drugu vrijednost, svejdno je, samo će se Windowsi brže podići kad ih ostaviš da se sami pokrenu, a ne udariš enter...

Na kraju ti još preostaje resetirati računalo, a kad si već u cmd-u, to ćeš napraviti ovom naredbom:

shutdown /r /t 0

I to bi trebalo biti to, u Boot Loaderu bi te trebala dočekati 2 OS-a! Ovo prolazi u slučaju da si na početku napisao bcdboot C:\Windows i da se Windows x64 i Windows x86 nalaze na C:, odnosno D: ili obrnuto. Ako nije tako, pripazi samo na mjestima gdje unosiš oznaku diska. Također pripazi na bcdedit /nešto, između bcdedit i / je razmak!

Sretno!
goranmw1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na