Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2010., 17:27   #1
obsidian
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Talking vodeno - promjer cjevi

pozdrav, planiram gradit vodeno, pa me zanima koji promjer (unutarnji, vanjski) cijevi trebam, ako piše da su barbs (fitinzi) g1/4 ili 1/4 DIN??? i gdje da ih kupim u zagrebu ( cijevi)

i drugo, gdje i kakvo antikorozivno sredstvo da kupim, i u kojem postotku da mješam s dest vodom i antifrizom??
obsidian je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 19:12   #2
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
ccc

G 1/4" je navoj na spojnici a strana na koje dolazi crijevo može biti 3/8" i 1/2" u većini lsučajeva. Ja sam nabavio npr 3/8 što je 10mm i kupio crijevo u Pevecu - toliko se dobro drži i bez ikakve obujmice da bolje ne treba...
ID je unutarnji promjer a OD označava kraticu od engleskog koja znači vanjski promjer. E sad ja imam 3/8" OD spojnice / fiting a crijevo treba biti 3/8" ID da bi paslo - potraži crijevo koje je cca 10mm unutarnjeg promjera ako imaš takve spojnice. Ako imaš 1/2" što je 12,8mm - traži takvo crijevo

90% dest voda + 10% antifiriz, a drugo je mišljenje ful dest voda + nekoliko kapi antifriza i to je to

Ako imaš blokove različitih materijala onda treba srebro - posrebrene spojnice ili namjesnko srebro u obliku spirale za tu svrhu
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.

Zadnje izmijenjeno od: mhadina. 12.08.2010. u 19:15. Razlog: odgovor dopuna
mhadina je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 12.08.2010., 19:39   #3
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
Citiraj:
Ako imaš blokove različitih materijala onda treba srebro - posrebrene spojnice ili namjesnko srebro u obliku spirale za tu svrhu
pogresno
za mijesanje materijala (aluminij/bakar) trebas antikorozivno sredstvo
a srebro je protiv algi
baban je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 20:25   #4
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor mhadina Pregled postova
90% dest voda + 10% antifiriz, a drugo je mišljenje ful dest voda + nekoliko kapi antifriza i to je to

Ako imaš blokove različitih materijala onda treba srebro - posrebrene spojnice ili namjesnko srebro u obliku spirale za tu svrhu
Pojavljivanje modrozelenih algi je znak da sustav ne brtvi dobro! Negdje ulazi zrak! Modrozelene alge su ziva bica i trebaju stalni dotok hranjivih tvari i kisika za zivot! One nisu saprofiti i anaerobne zivine! Zategnuti dobro obujmice i nabaviti spremnike vode koji dobro brtve i nema potrebe za antifrizom!

Posrebrene uvodnice? Gdje li si to vidio? Spojnice nisu isto sto i uvodnice! Nemoj brkati to dvoje!

A sto si mislio pod time - "blokovi razlicitih materijala"? Nemoj covjeka plasiti, jos ce misliti da je poklopac od pleksiglasa "opasan za zdravlje" sustava! Uf, netko je stvarno sjedio na usima kada je fizikalna kemija bila u skoli...
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 21:40   #5
obsidian
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
ok dakle ostaje pitanje antikorozivnog sredstva - gdje kupiti, koliko staviti?

radiator je alu, cpu i gpu blokovi su bakar.

hvala svima na odgovorima!
obsidian je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 22:05   #6
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Najbolje bi bilo kada bi si dao truda i googlao pa pronasao tocno rjesenje. Ima puno foruma specijaliziranih za vodena hladjenja, mozda ti preporuce neku industrijsku antikorozivnu tekucinu (npr neku za motor od auta). Antikorozivne tekucine - sto su uze specijalizirane to su djelotvornije.

Pred jedno 7 godina, kada sam imao aluminijski blok i bakreni radijator, otisao sam u ducan s auto dijelovima (tamo mi je radio frend). Rekao sam mu sto me muci (tada jos na netu nije bilo toliko o vodenom), on se malo raspitao i preporucio mi je sto da kupim. Radilo se o nekoj tekucini koja se dodaje u rashladnu tekucinu motora... Probaj tako, sigurno ce te doci puno manje nego da ides narucivati neku malo bocicu preko neta.

Najjednostavnije je kada je sve od bakra (+ neki mesingani dijelovi). Ako ti se da, na autootpadu cesto ima bakrenih kilera za smijesnu lovu. Samo reci da ti treba za skolu, nema veze koji model, samo da je citav! Grijaci od kabina su najbolji izbor.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 22:52   #7
obsidian
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
ok, hvala, pitat cu frenda, radi u kia servisu!
obsidian je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 06:44   #8
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
Citiraj:
Autor obsidian Pregled postova
ok dakle ostaje pitanje antikorozivnog sredstva - gdje kupiti, koliko staviti?

radiator je alu, cpu i gpu blokovi su bakar.

hvala svima na odgovorima!
ma ne zamaraj se time - antifriz je antikorozivno sredstvo.
Meni to tako radi evo 10-ak mjeseci bez greške 90+10%
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.
mhadina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na