Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2013., 21:14   #1
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Pregrijavanje Asus laptopa

Pozdrav!

Imam Asus K55VM - SX112, kupljen u 9. mjesecu prošle godine.

Specifikacije:
Intel Core i7 3610QM 2,3 - 3,3 GHz
4GB DDR3
1000GB HDD
nVidia GF GT 630M 2 GB
15.6" HD LED 1366x768

Laptop se sam restarta nakon nekih 15tak minuta igranja Fife13, Pesa, Dishonoreda i Metro Last Lighta (samo sam to igrao u zadnje vrijeme), dok tijekom ostalih radnji sve bude normalno. Jedino što sam primijetio je da mi nekad u BS playeru film u 720p rezoluciji zna zaštekati, no laptop se ne restarta.

Restartanje je počelo prije cca 2 mjeseca, do tad je radio normalno na svim igrama.. Pročitao sam da Asusovi laptopi kod određenih modela imaju slične probleme, ali nisam našao nikakvo konkretno rješenje.

Na slici možete vidjeti trenutnu temperaturu (samo forum i yt rade, uz notepad xd).

http://zaslike.com/files/lojtxgw4zirthxh8cup.png

Hoće li pomoći neki jeftinijih hladnjak, tipa onaj CollerMaster do 200kn u hg spotu?
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2013., 22:26   #2
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Instaliraj Afterburner i provjeri opterećenje grafičke. Ukoliko je stalno visoko bez obzira što radiš, pokupio si nekakvog Bitmining crva koji ti opterećuje grafičku. To je dosta aktualno u prošlim mjesecima.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2013., 23:01   #3
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Evo upalio sam Dishonored, niti 5min nisam igrao, a sve je ovo poskakalo, laptop se počeo grijati... U normalnom radu je na negdje na 50-55
http://zaslike.com/files/djt3s4pawio8anldyv7e.png

Kako mogu ukoniti tog Bitmininga ili ga barem detectati?

Btw nove windowse sam stavio u subotu..

I sad sam se sjetio da mi se 2 puta na skypeu restartao, nakon nekih sat vremena video chata..
__________________

Zadnje izmijenjeno od: h4ze. 04.11.2013. u 23:15.
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2013., 00:02   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
kupljen u 9. mjesecu prošle godine + i7 3610QM + nVidia GF GT 630M =
dosta snažno za lap, zdravo za detaljno čišćenje ventilatora i cijelog sistema hlađenja
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2013., 00:23   #5
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Kažeš da probleme imaš već 2 mjeseca i da si u međuvremenu preinstalirao windowse, pa da si baš 2 puta uspio pokupiti tog crva to već nije vjerojatno. Vidim da je gpu neko vrijeme i na 0% pa vjerojatno to nije to.

Temperature jesu malo visoke čak i za laptop. Probaj što ti je kolega Nikky predložio to malo propuhati, ovisi o tome smiješ li otvoriti laptop, obzirom na garanciju. Imaš garanciju pretpostavljam još skoro godinu dana? U tom slučaju servis i čišćenje tamo.

Probao si neku verziju drivera stariju od ove?
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2013., 00:42   #6
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Problem je što je laptop kupljen preko firme pa nemam račun, tako da će biti malo teže doći do njega i ovlaštenog servisa, ne znam jel se može to bez računa..
Ja mislim da je 2 god bila garancija, da..

Nisam drivere probavao, ove mi je sam instalirao s asusovog cd-a, al ću i to probati.
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 07:41   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Asus po defaultu ima 2g. garancije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 14:49   #8
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Laptop ti je zreo za ciscenje ako se relativno cesto igras. S obzirom da je jos pod jamstvo najpametnije bi ga bilo odnjeti u servis i platiti to ciscenje, a ako ti je svejedno sto se tice jamstva mozes ga i sam ocistiti, ako si dovoljno spretan.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 10:26   #9
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
A odvest ću ga čim stignem kod nekoga, ali ne u ovlašteni servis jer je malo teže doći do računa, pa javim kako je prošlo
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 12:59   #10
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Posto imas dosta snazan laptop,odnesi ga kod nekog provjerenog,jer treba dobro namazat i grafiku u cpu. Nije bitno samo stavit novu pastu,nego je bitno i dobro stavit pastu inace ce ti se spustiti temp za 3-5 stupnjeva i za sva mjeseca opet pregrijavanje. I naravno od prasine ocistiti sve dijelove unutrasnjosti. Kako kaze Nikky , generalka
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2013., 15:40   #11
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Ima li kakvih preporuka, ili možda se netko na forumu bavi time?

Jedini uvjet je da je iz Zg-a..

Nikad mi nešto takvo nije trebalo, znam da mogu naći na njuškalu, ali pošto se radi o laptopu koji je još pod garancijom itd., bolje zaobići njuškalo
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 10:40   #12
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Pa niko ti ne brani da odeš u ovlašteni servis i platis ciscenje. Na taj nacin ako i nadjes kasnije racun nisi izgubio jamstvo.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 15:19   #13
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Posto imas dosta snazan laptop,odnesi ga kod nekog provjerenog,jer treba dobro namazat i grafiku u cpu. Nije bitno samo stavit novu pastu,nego je bitno i dobro stavit pastu inace ce ti se spustiti temp za 3-5 stupnjeva i za sva mjeseca opet pregrijavanje. I naravno od prasine ocistiti sve dijelove unutrasnjosti. Kako kaze Nikky , generalka

sorry al ovo ne kužim kako god da stavi pastu montiranjem hladnjaka istisnut će se višak. probao sam sve načine, razmazat lopaticom, gumenom rukavicom, kao zrno riže pa pritisak hladnjaka..razultati su svuda isti, razlike ima samo u kvaliteti paste i tu se dobija 3-5 °C. Najveći problem laptopa je prašina jer samo malo prašine u hladnjaku povećava zagrijavanje kao oi ono smeće od thermalpadova po chipsetima...
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 15:32   #14
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor h4ze Pregled postova
Ima li kakvih preporuka, ili možda se netko na forumu bavi time?

Jedini uvjet je da je iz Zg-a..

Nikad mi nešto takvo nije trebalo, znam da mogu naći na njuškalu, ali pošto se radi o laptopu koji je još pod garancijom itd., bolje zaobići njuškalo
bez obzira na neimanje računa predaj ga u m-san, oni vide po seriskom broju vrijedi li jamstvo
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 17:03   #15
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor h4ze Pregled postova
Ima li kakvih preporuka, ili možda se netko na forumu bavi time?

Jedini uvjet je da je iz Zg-a..

Nikad mi nešto takvo nije trebalo, znam da mogu naći na njuškalu, ali pošto se radi o laptopu koji je još pod garancijom itd., bolje zaobići njuškalo
Kolega s fakulteta (FER) obavlja čišćenje laptopa kolegama, od kojih su svi imali samo pozitivna iskustva
Čišćenje prašine + nova termovodljiva pasta = 200kn

Ne znam kakve su cijene u ovlaštenim servisima.
No ako im spomeneš ove gore probleme, možda bi ti to čišćenje napravili i besplatno, pod garanciju (koliko se sjećam, meni jesu).

Za kontakt, ako si zainteresiran, mi pošalji pm, da ne ostavljam podatke "javno"
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2013., 13:29   #16
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Pogledat ću prvo sa M Sanom, ako to ne uspije, javim se

edit:
Kontaktirao sam njihov servis putem maila, dobio odgovor unutar 5min te im poslao serijski broj, rekli su da ništa neće naplatiti ukoliko je prašina uzrokovala problem.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: h4ze. 13.11.2013. u 14:50.
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 14:58   #17
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Lap se kod pregrijavanja, (kod tog proca 105+) ne bi restartao nego bi se jednostavno ugasio.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 15:14   #18
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Lap se kod pregrijavanja, (kod tog proca 105+) ne bi restartao nego bi se jednostavno ugasio.
ne pregrije mu se proc, nego grafika... 99%

star 1+ god, nikad otvaran/ciscen, sluzi za gaming... garant pun prasine...

edit:
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
A dobro onda kod mene je koliko vidim skoro pa ista temp proca i diskretne. Probook.
zadnje 3 serije HP ProBooka (453Xs, 454Xs, 45X GX) imaju odlicno rijesen sistem odrzavanja... otvoris maintenance hatch ispod kojeg se nalazi manje vise sve.. ukljucujuci i hladnjak pa ga je vrlo lako ispirit...

Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Misliš da bi mu se na grafi nakupilo prašine a na procu ne bi?
prasina se nakupi na listovima hladnjaka... CPU i VGA, obicno, djele isti hladnjak..

Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Uostalom postoji servis tamo će najbolje u praksi vidjeti da mi tu previše ne teoretiziramo riječima, od toga ništa,
nema se tu sta teorizirat.. primjer: ovo ti je Acer prijenosnik star 1.5god.. sluzi "klincima za igrice", donesen na servis "gasi se nakon pol sata"...



problem kod ovog Asusa (i ovog Acera sa slike) je taj sto na papiru imaju top hardware ugradjen u katastrofa paket... pod tim mislim kuciste/hladjenje (da bi doso do hladnjaka moras ga rastavit do zadnjeg sarafa)...

edit2:
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Da u stanju pregrijavanja se gasi ali on je napisao da mu se restarta zašto si toliko uporan???
nemora bit.. ako se VGA pregrije, obicno se samo restarta... vjerovatno bude prvo BSOD pa onda restart...

Zadnje izmijenjeno od: nathan.fake. 16.11.2013. u 16:05.
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 15:31   #19
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
A dobro onda kod mene je koliko vidim skoro pa ista temp proca i diskretne. Probook.

Misliš da bi mu se na grafi nakupilo prašine a na procu ne bi?

On ako je pregrijan u tom stanju se ne bi trebao restartati; gasi se da zaštiti hardware od kvara. Nema logike u restartanju jednako je vruć još.

Plus ako koristi driver sa cd-a ne sumnjam da ima i novijih drivera za tu grafu. Uostalom postoji servis tamo će najbolje u praksi vidjeti da mi tu previše ne teoretiziramo riječima, od toga ništa.


A što se tiče vanjskog cooler standa ako je lap zaštopan iznutra neće pomoći, može pomoći kod čistog lapa dakle te novce rađe na čišćenje nego za stand.

Zadnje izmijenjeno od: Old friend. 16.11.2013. u 15:40.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 15:58   #20
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Da u stanju pregrijavanja se gasi ali on je napisao da mu se restarta zašto si toliko uporan???
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2013., 12:09   #21
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Nema BSOD-a, samo se restarta... Vodim ga ovaj tjedan u Msan pa ćemo vidjeti šta kažu
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2016., 12:05   #22
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Sry što dižem temu staru 2 godine, ali problemi su još uvijek isti...

U međuvremenu sam par puta stavljao pastu, zadnji put ovo ljeto, kupio sam od Thermaltakea Tai-Chi M+ cooling pad, i nisam imao vecih problema sve do jucer. Od jucer se gasi tokom svakog gejma Smitea (slicno doti,lolu), ne toliko zahtjevne igre koja se prije vrtila bez problema.
Čitao sam malo po netu i skužio da većina korisnika na ovim toplijim područjima ima problema s istim laptopom, gdje sam i vidio da se pod Power Options može namjestiti Maximum CPU performance na 90%, te sam to i napravio.. Radilo je odlično prvih par dana, ali sinoć se prvi put restartao, i sad ne prestaje tokom gejmova to raditi

Uglavnom, došao sam na ideju da se promijeni hladnjak od grafičke, jer je gore neki kineski (original od te gt630m, al kinesko smeće...). Zanima me jel to izvedivo, i gdje bi se moglo napraviti i naći bolji hladnjak?
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2016., 12:28   #23
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
BIOS si update-ao? Ako nisi stavi najnoviji pa probaj. Znam da su na nekim modelima s time riješili problem.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2016., 13:47   #24
h4ze
Premium
Moj komp
 
h4ze's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Amsterdam
Postovi: 179
Evo updejtao bios i opet isto, prvo gejm nekako izgurao, odmah na pocetku iduceg restart

Mislim da je jedina solucija promjena tog hladnjaka/venta na grafičkoj..
__________________
h4ze je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na