Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2010., 09:25   #1
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Rok trajanja heat pipe hladnjaka?

Sad već ima 2 godine odkako sam stavio Scythe Mini Ninju i sve ostalo i bio sam oduševljen. Dva komada Arctic Cooling 12 PWM vuku zrak preko njega, i radilo je odlično. Idle temperatura do 5 C viša od temperature zraka, pod punim opterećenjem moožda 15 C viša.

Sad - idle je oko 50 C, poslije par minuta igranja komp se ugasi. Svega par sekundi Prime95 i ode na 90 C kad ugasim testiranje. Očistio Ninju sa kistom i ispuhao i nije se poboljšalo. Skinuo i kompletnu oprao, nakelji Arctic Silver al jok, isto.

Heat pipe procurio? Da li se to događa?
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 09:49   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
dogadja se.

al samo ako je ostecen kuler negdje inace bi trebao drzati bez beda..
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2010., 11:10   #3
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Nije vidljivo. Nije bio vađen van, nema tu kemijanja nekog pretjeranog. Kuler je trajao koliko i garancija, totalna glupost.. i sad nema druge nego opet Scythe (Big Shuriken) jer mi ništa pametnijeg ne stane u Antec
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 11:21   #4
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Pa nije salama da ima rok trajanja, skroz blesavo.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 11:29   #5
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
vidim da imas gigabyte, a u njihovom biosu imas 2 moda hladjenja proca, regulirano prema okretajima venta proca i prema voltazi... prochachkaj malo po tome, jer meni je jedan mod odrzavao temp proca na 50 (i bio pritom tih) a drugi je hladi do ispod 40, al je zato i buchniji...
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 11:49   #6
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Jesam, koristim PWM ventilatore (2x120 u paraleli na CPU fan konektoru, rade jednako) tako da je to dosta bitno. Inače radi na automatici, BIOS sam povećava brzinu prema opterećenju i radilo je dobro - čim se povećava opterećenje, ventilatori postupno ubrzavaju do maksimalne brzine i to se onda prilično čuje, a kad ne radi ništa ponekad se i zaustave pa kako se temperatura poveća polako malo okrenu par puta i to je nečujno.
Probao sam preko Gigabyte ET6 softvera složiti mu da ranije povećava brzinu, recimo već na 50 (default 66 C) da ode na max, ali đaba. Prema zvuku ventova to sve radi kako treba, ali temperatura raste li raste...




Uploaded with ImageShack.us

Edit: sad sam ugasio Smart, tak da je dignuo oba ventilatora na max. cca 1500 o/min. Pustim Prime95 i isto, u par sekundi je na 90. Dakle definitivno mogu isključiti sve osim kulera

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 18.08.2010. u 12:01.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 12:09   #7
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
pastu kazes da si mijenjao ? jesi provjerio dal su ti sve nozice hladnjaka do kraja ushle u utor ploce ?
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 12:47   #8
Sherry84
Premium
Moj komp
 
Sherry84's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 33
Nekako meni unutrašnjost tvog kučišta izgleda zaguženo, prenatrpano, grafa je zbuksana, a vjerovatno bi bolje rezultate postigao s jednim diskretnim ventilatorom direktno na hladnjaku
Sherry84 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 13:28   #9
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor loCe Pregled postova
pastu kazes da si mijenjao ? jesi provjerio dal su ti sve nozice hladnjaka do kraja ushle u utor ploce ?
Jesam sad, kad su počeli problemi, i sve je ok. Inače 2 godine radi besprijekorno i bez diranja

Citiraj:
Autor Sherry84 Pregled postova
Nekako meni unutrašnjost tvog kučišta izgleda zaguženo, prenatrpano, grafa je zbuksana, a vjerovatno bi bolje rezultate postigao s jednim diskretnim ventilatorom direktno na hladnjaku
Pročitaj ponovo prvi post pa se informiraj: http://www.silentpcreview.com/article591-page1.html . Jedno od najboljih HTPC kućišta uopće. Također: http://www.silentpcreview.com/article754-page5.html s time da je sa AC ventovima još bolje
Sad sam izvatio Ninju i stavio nekakav orđinale AMD hladnjak, nemam pojma ni od čega je. Zuji u PM ali hladi bolje na idle, pod opterećenjem opet ode previsoko za moj ukus al ovome se ne čudim. Može biti da je od neke slabije serije procesora... nda, i toga ima

edit: zaboravih reći, sa Ninjom i kad su se ventovi nakurili, pod opterećenjem je taj zrak koji ispuhuju neobično hladan. Zbilja kao da hitpajpovi ne odvode toplinu

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 18.08.2010. u 13:37.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 14:52   #10
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
pa jesi probao staviti ruku na hladnjak ? vidjet dal je pod loadom i dalje hladan ? jer ak ti je fakat temp. proca 90°C, a hladnjak ispravno postavljen, onda IMO nebi mogo ni drzati ruku na tom hladnjaku
loCe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2010., 16:46   #11
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Aha, ali osim baze hladnjak kao da se uopće ne zagrijava. Ovaj standardni AMD se cijeli ugrije i ako nema okolne ventilacije ugrije se cijela unutrašnjost ali od Ninje ništa. Danas sam ih 3 puta izmijenjao a prekipilo mi je kad se upalilo AV skeniranje i komp se ugasio jer se pregrijao

Ništa, naručio Big Shuriken. Pa sam opet 2 godine miran
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 10:40   #12
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
ma kakvi, ništa od Shurikena ni standardnih hladnjaka (2 različita, sa HP i bez), ni Arctic Silver 5 ni dodatnih ventilatora... pregrijava se. druga jezgra ode na preko 100 dok je prva do 80, i komp se ugasi. tako da više ne mislim da je Ninja kriva, ni hitpajpovi. idle je na oko 40 C ali pustim prime95 i odeeee.... vjerojatno Ninja hladi što može, ventilacija automatski ubrza i odvodi svu toplinu ali onda nešto ne štima sa procesorom
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 10:47   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
A da isprobaš cooler na nekom drugom kompu, možda se uljenio malo pa neradi dobro . A uvijek možeš kućište malo na kant stavit da vidiš kako će se ponašat hladnjak.


Inače, imam Hypera, star je ko zna koliko, ja sam valjda 3-4 vlasnik i još radi ko novi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 10:56   #14
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
um, čitaj. počelo sa Scythe Mini Ninjom (sa i bez orđinale 80mm sa jedne strane, i 2x120mm sa druge strane vuku zrak van iz kućišta), pa stavljeni i Scythe Big Shuriken, AMD-ov stock sa heatpipeovima i AMD stock obični alu. sa svima više-manje isto. zbilja više ne mislim da je problem u hladnjaku.

guglam i vidim da Brisbane zna imati problema samo sa očitavanjem temperature. znači može biti da se on zapravo i ne pregrijava ali prijavljuje visoku temperaturu pa matična gasi sve za svaki slučaj. za popiz...

edit: http://www.pistonheads.co.uk/gassing...rheating&mid=0 - vrlo slična do skoro pa ista priča, na kraju promijenio procesor i sve ok
edit2: http://hardforum.com/showthread.php?t=1488142

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 28.09.2010. u 11:09.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 16:00   #15
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
stavi ruku na hladnjak, al nije kipuchi onda nemas problema... u biosu iskopcaj halt on temp, il kak se to vec zove...
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 19:26   #16
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
i nadati se da se ne bude spušio
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2010., 20:13   #17
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
stavljen danas X3 440. oduševljen!

Arctic MX-3 pasta, Mini Ninja natrag, crni vent je na CPU ali PWM kontroliran, ovaj bijeli je TC i još se nije mrdnuo sa minimalnih 700 o/min jer ubrzava tek na 40 C. senzor je odmah na njemu, na žici je koja je omotana u krug oko ventilatora



Uploaded with ImageShack.us

nakon 15min prime95 "glavni" vent je ubrzao do cca 1100 o/min što je još uvijek relativno tiho, max je 1500 gdje ga je stari 5200+ redovito zakucavao, i kad su prije obadva bili isti PWM u paraleli. situacija:


minutu-dvije nakon gašenja prime95 PWM je skroz stao, temperatura fenomenalna:


cijeli sistem radi neusporedivo brže, fps u igrama porastao, fenomenalno. sad je DDR2 800 usko grlo al nema veze
uglavnom, moguće da je onaj proc u banani, a možda je samo senzor temperature. ne zanima me više
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2010., 20:33   #18
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
cijeli sistem radi neusporedivo brže, fps u igrama porastao, fenomenalno. sad je DDR2 800 usko grlo al nema veze
uglavnom, moguće da je onaj proc u banani, a možda je samo senzor temperature. ne zanima me više

jesi li ti normalan???
razliku u brzini memorije osjetis samo ako se bavis sintetickim testovima
u normalnom koristenju nema razlike između 800 i 1600mhz jer takt nije jedino što utječe na brzinu memorije

usko grlo ti je disk ili kolicina memorije (makar je 4gb danas dovoljno za sve "kucanske" poslove)
domis je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2010., 20:41   #19
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
a jesi li ti normalan sa takvim obraćanjem?

procesor je AM3 sa DDR2 i DDR3 1333 kontrolerom. ploča je AM2+ sa DDR2. koliko može biti brži na novijoj platformi uopće nije bitno, samo komentiram očito
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2010., 21:30   #20
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a očito je da neznaš što govoriš
domis je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2010., 13:29   #21
P_KAMENi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 232
ako bas hoces, gpu ti je usko grlo :P

kolicina rama se lako "popravi", a vjerojatno nema pretjeranog smisla stavljati neku extra skupu osim za testove i benchmark
__________________
Stari se...
P_KAMENi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na