Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.04.2016., 22:49   #1
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
SSD 32GB + HDD 320GB

U pitanju je Lenovo U310. Dakle, laptop ima SSD od 32GB (Samsung) i hard disk od 320GB. Prilikom instalacije Windowsa 7 hard disk sam podjelio na dvije particije i na jednu instalirao Windows. SSD sam formatirao i napravio treću particiju.

Kako najbolje iskoristiti SSD? Bi bilo pametno instalirati na njega Windows 7 jer mi piše sad nakon instalacije da imam 90gb free na C particiji koja ima 100gb? Gledam po Google nešto za Intel SSD Caching. Šta je to? Laptop ima Intel i3 2367M procesor.

Ako može tko hitno dati bilokakav odgovor Hvala!
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2016., 23:03   #2
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ako misliš imati samo jedan OS (Windows 7 jelte), onda ti je najbolje OS, drivere i softver zbubati na SSD (jedna particija) a na mehanički 320GB disk prebaciš user files (desktop, downloads, pictures, music...) i po potrebi, instaliraš nešto veće jer na tom SSDu od 30GB, sami OS je nekih 13GB i recimo driveri i softveraj plus kakav Office paket i eto te na 20GB.

Eto, da radim sebi, tako bi napravio.
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.04.2016., 23:08   #3
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ako misliš imati samo jedan OS (Windows 7 jelte), onda ti je najbolje OS, drivere i softver zbubati na SSD (jedna particija) a na mehanički 320GB disk prebaciš user files (desktop, downloads, pictures, music...) i po potrebi, instaliraš nešto veće jer na tom SSDu od 30GB, sami OS je nekih 13GB i recimo driveri i softveraj plus kakav Office paket i eto te na 20GB.

Eto, da radim sebi, tako bi napravio.
To sam i ja razmišljao, a kako funkcionira ssd caching i kako ga postaviti?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2016., 23:15   #4
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Zaboravi SSD caching kad napraviš ovo, laptop će prodisati.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 08:49   #5
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
To sam i ja razmišljao, a kako funkcionira ssd caching i kako ga postaviti?
SSD caching super radi... samo sto sumnjam da laptopi imaju tu mogucnost (hint: Intel SRT).
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 17:51   #6
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Nakon instalacije Win7 na HDD. Pokušao sam napraviti SSD caching, no kad sam u BIOS-u, SATA kontroler prebacio u RAID mod nije više htjelo bootat OS. Onda sam pokušao opet na novo Win7 instalirati opet na HDD, ali mi tam di je trebalo odabrati particiju na koju želim OS instalirati nije bilo ničega. Trebalo je driver instalirati neki. Onda sam SATA kontroler vratio na ACHII mod i instalirao na SSD Windows 7. Nakon svih najpotrebnijih instalacija ostalo je 11GB slobodnog prostora na SSD-u. User file sam prebacio na D disk (100GB particija) i ostalo na E disku 200GB za multimediju i dokumente. Nažalost laptop nije moj pa da mogu javit kak to funkcionira s vremenom. No, boot time je od pritiska power tipke do zvuka ulaska u Windows je cca. 21 sekundu.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 18:27   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Za SSD caching varijantu ne mijenjaš boot uređaj u Bios - u, ostaje hdd, treba instalirati odgovarajući sa supporta proizvođača.
Nakon instalacije obično sam detektira ssd, formatira ga, kasnije se "brine" šta će na njega prebaciti (obično sistemske fajlove + one koji se u kasnijem radu najčešće koriste).
Ima više proizvođača / programa tog tipa, za free varijantu treba ih dl. sa supporta laptopa inače koštaju.
Jedan od najpoznatijih je ExpressCache koji je licenciran / koriste ga mnogi proizvođači (Acer, Asus, Lenovo, ...).
Drugo je sad pitanje koliko je dobro / uspješno takvo rješenje, najčešće je barem kao vidljivo ubrzanje boot vremena.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 19:43   #8
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Nakon svih najpotrebnijih instalacija ostalo je 11GB slobodnog prostora na SSD-u.
Jesi ugasio hibernaciju i paging? Hibernacija ti rezervira na disku prostora koliko imaš radne memorije, a paging isto ili manje. Trebat će ti svaki bajt
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 21:22   #9
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Za slučaj da se ne zna kako se gasi hibernacija:

U start meniju naći Command Prompt - na njega desni klik i odabrati "Run As Admin" te ukucat: powercfg -h off

Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 18:48   #10
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Radne memorije ima samo 2GB tako da s paging 4GB. Ima oko 7GB free onda. To je u redu
beli14 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na