Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 16.10.2015., 13:24   #1
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Molim jedan savjet i pomoć.

Imam socket 775 ploču koja ima samo običan BIOS, ne UEFI. Kontroler je Intel ICH10R, a ploča Aus P5Q.

Znam da sa ove ploče mogu butati OS samo za diskove do 2TB.

Ali ako postavim sistem na SSD 500TB i to recimo WIN 10.

Mogu li postojeće diskove od 2TB zamjeniti sa diskovima od 4, 5, 6 ili 8TB koji bi služili samo za spremanje podataka, dakle ne kao boot disk?

Dakle pretpostavljam da sa WIN10 iz OS mogu ove diskove particionirati sa GPT u jednoj particiji od 4, 5, 6 ili 8TB!

Ima li itko iskustva sa diskovima >4TB na socketu 775 i starom BIOS-u, dakle ne UEFI.

Kako to radi ili sam ograničen BIOS-om na particije od 2TB.

Još jedno pitanje na kraju!

S obzirom da ploča ima RAID kontroler moguće je postaviti polje veće od 2TB pa pretpostavljam da kontroler ICH10R ne bi trebao imati problema sa diskovima većim od 2TB.

S obzirom da se upisom mikrokodova na ploču mogu staviti 771 socket procesori, pretpostavljam da ako ima problema s prepoznavanjem diskova većih od 2TB da se isto upisom nečega u BIOS može napraviti da se prepoznaju i diskovi većeg kapaciteta od 2TB i da se ne moraju unutar kapacitetnijeg diska raditi particije od 2TB.

Bitno je da kontroler podržava takve diskove.

Što se tič bootanja sa diska koji je veći od 2 TB on mi nije potreban, već služi samo radi spremanja podataka, za to imam SSD od 500 TB.

Dakle ako netko ima takva iskustva dobro došao svaki savjet i pomoć.

Problem je što imam previše diskova od 2 TB i već me nervira kada moram ponekad ištekavati i uštekavati diskove od 2 TB koji su mi postali premali za arhiviranje i backup.

Dakle svako iskustvo je dobro došlo. Koliko sam na nekim vanjskim forumima vidio tebalo bi raditi kako sam opisao.

Dakle ne može se bootati, ali se može sa GPT dobiti cijeli kapacitet diska od 4,5,6 ili 8 TB.

Jedino što nitko nije napisao dali se to radi sa 1 particijom ili više particija od 2TB.

Nisu problem niti particije od 2Tb, ali je daleko komfornije i brže ako se može dobiti particija koja je jednaka kapacitetu diska.

Dakle znalci navalite sa svojim iskustvima!

Riješio problem. Sve je moguće! I veličina diska nije ograničenje. Kontroler podržava RAID do 256 TB!

Tako da veličina diska koji se može koristiti ne ovisi o kontroleru.

Na žalost mogu zaključiti da ekipe koje se profesionalno bave sklapanjem računala, jako malo znaju osim uštekati standardnu kombinaciju i onda glume face, bez interesa da probaju ponekad i neke druge stvari.

Dapače postoji UEFI BIOS i za 775 ploče, tako da to samo pokazuje da oni koji se razumiju kako funkcionira kontroler, a postoji intelova knjiga od 1000 stranica o tom kontroleru i koji znaju svoj posao mogu praktično od svakog BIOS-a čuda napraviti.

To se najbolje vidi na primjeru LGA771 to LGA 775 modifikaciji.

Ono što me čudi kod naših prodavalaca PC opreme da na u biti takvo jednostavno pitanje nemaju pojma što bi odgovorili a neki od njih su čak koliko znam i završili smjer informatika. Jad i bijeda da ja struke koja veze sa time nemam na kraju znam više od njih.

To samo pokazuje koliko ljudi svoj posao rade šablonski bez interesa da išta nauče više od onoga što im treba za sataviti vulgaris desktop PC, jer sve što je izvan toga više neznaju na to odgovor.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:43.
sakomako je offline  
Staro 16.10.2015., 22:37   #2
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
To samo pokazuje koliko ljudi svoj posao rade šablonski bez interesa da išta nauče više od onoga što im treba za sataviti vulgaris desktop PC, jer sve što je izvan toga više neznaju na to odgovor.
Da jer je stimulirajuci radit za kikiriki i biti debelo ispod prosjeka, cak medijana po placi da bi zavrsavali faks i sve ostale certifikate i bili glavne dase za covika koji je (sumnjivo) stekao firmu koju sad ima.

Get a grip. Prodavac je tu da ti da osnovne informacije i proda, sve ostalo je tvoja briga.
__________________
Drift_King je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2015., 07:42   #3
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Da jer je stimulirajuci radit za kikiriki i biti debelo ispod prosjeka, cak medijana po placi da bi zavrsavali faks i sve ostale certifikate i bili glavne dase za covika koji je (sumnjivo) stekao firmu koju sad ima.

Get a grip. Prodavac je tu da ti da osnovne informacije i proda, sve ostalo je tvoja briga.
Pa jedna od osnovnih informacija je upit dali na socket 775 pločama i BIOS može se dobiti puni kapacitete diska >4TB ako se koristi kao podatkovni, a ne kako butabilni disk. Pitao u 10 tvrtki i to renomiranih, ne onih iz garaže, šalju me na servis, jer mi je logično da to ne mora znati baš svaki prodavač, ali serviseri također neznaju odgovor. Čovjek se pita što uopće znaju od svoje struke?

A ono što je najzanimljivije i naši stručni informatički mediji koji recenziraju brdo hardwera, nitko do sada nije napravio takvu probu i išta o tome napisao, bar koliko ja znam, neću stavit ruku u vatru, ali bar do sada to nisam pročitao. Našao sam samo podatke o bootanju i sl. ali nisam nigdje vidio da je netko isprobao tako nešto. A očas posla našao na net stranicama 1000 stranica podataka o ICH10R kontroleru i kada to pogledaš a nisam inženjer elektrotehnike smjer elektronika neke su mi stvari postale jasnije. Onda uz malo pretraživanja našao i odgovore korisnika koji su to isprobali i sve im radi jer nema razloga da to tako ne bude. Ali u onih 10 servisa i to ne malih tvrtki da baš nitko od servisera nije imao iskustva s nečim takvim samo govori o njihovom znanju, a pouzdano znam da je jedan od upitanih inženjer informatike i vlasnik tvrtke.

Neznam koliko su ljudi koji rade u servisu plaćeni, ali samo znam da kada kao kupac plaćam sat rada servisera dođe barem 5 do 6 puta kao neto satnica liječnika, tako da nemamo što onda razgovarat, a kada bi nas još tako i liječnici liječili kao što ovi IT stručnjaci pokazuju znanje onda bi svi već bili pokojnici. I nije to moje prvo iskustvo sa IT sektorom imao sam prilike svašta do sada vidjeti i mogu reći samo da ima jako malo ljudi koji su od struke i koji nešto znaju, ostalo su sve ad hoc stručnjaci sa diplomama i sertifikatima koji se dobiju u dva dana seminara, ali se usluge nude i prodaju po nebuloznim cijenama iza kojih niti znanja niti stručnosti.

Inače prodavač mi neda niti one informacije koje standardno pišu u opisu svakog proizvoda, a ne treba mi niti prodavač, inače da bi bio prodavač nekada si trebao imati trgovačku školu i biti upoznat sa robom koji prodaješ, danas kupujem u web shopu pa po toj logici prodavača uopće ne treba jer njihov posao radi program za prodaju, a uskoro neće trebat niti onih koji pakiraju i šalju, jer će i to netko umjesto njih obavljati. A zvati se serviserom sa certifikatom, što to znači? To je znanje da ištekaš neispravnu komponentu i zamjeniš ju drugom ispravnom, pa ja to radim od kada su došli prvi ZX Spectrumi! Visina plaće nije razlog da se od struke nezna više osim sklopiti PC vulgaris sa osnovnim komponentama, a sve preko toga za to je potrebno IT doktorat!

Čovjek koji je napravio modifikaciju LGA771 na LGA775 je očito netko tko jako dobro poznaje struku i ima znanja u sruci, jer to nije napravio sigurno nitko od ovih IT certificiranih naših stručnjaka jer mnogi za to nikada nisu niti čuli, ali svi bi velike plaće, samo pitam se dali imaju znanja i stručnosti kojima bi opravdali te plaće. Ovo znanje koje mnogi posjeduju mislim da bi savladao za najviše mjesec dana i da bi od većine znao daleko više nego što će oni ikada znati, a opet bio bih tek na osnovama osnova onog što pravi stručnjaci iz tog sektora znaju. Sumnjam da bi itko od tih koji se žale na plaću imali ikakve šanse zaposliti se u ozbiljnim i renomiranim vanjskim tvrtkama na ozbiljnim poslovima gdje se traži stvarno znanje i stručnost.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 08:09.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 09:08   #4
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Sakomako.. Pc sam po sebi nije 100% kompatibilan. Uvjek su moguci problemi. Da su ti rekli da ce raditi onda bi tu pljuvao po svima da ti ne radi. A ti jos spajas tehnologije koje djeli nekoliko generacija za koje se zna da postoje neki problemi.
I meni je logicno da radi, ali da bi ti garantirao ili potvrdio - ne bi. Rekao bi donesi da ti probam istraziti i sloziti ako tebi ne ide. I to je to.

O ovoj nasoj cangrizavoj drzavi mnogima je stalo samo do pljuvanja.. Drz se svoje struke i cekaj kad tad ce ti tako netko naletiti tko ce ti brojati krvna zrnca nemas brige
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 17.10.2015. u 09:13.
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 09:39   #5
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pa jedna od osnovnih informacija je upit dali na socket 775 pločama i BIOS može se dobiti puni kapacitete diska >4TB ako se koristi kao podatkovni, a ne kako butabilni disk. Pitao u 10 tvrtki i to renomiranih, ne onih iz garaže, šalju me na servis, jer mi je logično da to ne mora znati baš svaki prodavač, ali serviseri također neznaju odgovor. Čovjek se pita što uopće znaju od svoje struke?
Prodaju?

Ti svacas da vecina njih nije informaticke struke? Informaticari (dobri) rade bolje poslove, zaboli njih šiška šta ti kupuješ disk koji je izaša 5 godina nakon tvog socketa.

Ali eto možemo sad staviti sticky na forumu da svi znaju

Oces probat mozda na 875 chipsetu?
__________________
Drift_King je offline  
Staro 17.10.2015., 10:10   #6
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Prodaju?

Ti svacas da vecina njih nije informaticke struke? Informaticari (dobri) rade bolje poslove, zaboli njih šiška šta ti kupuješ disk koji je izaša 5 godina nakon tvog socketa.

Ali eto možemo sad staviti sticky na forumu da svi znaju

Oces probat mozda na 875 chipsetu?
Pa ja sam za trgovca kupac! Dakle želim kupiti robu koju prodaju, ali želim znati dali mi to radi, a ne da kupim nešto što mi neće raditi. Da i ne mijenjaju svi svaku godinu informatičku opremu, pa se očekuje da možeš nešto i nadograditi, a za to ti trebaju informacije koje ti nitko ne može pružiti od stručnjaka.

Ovi vaši odgovori su stila imaš kuću koja je izgrađena prije trideset godina, to nećemo nadograđivati nego kupi novu, a staru sruši, iako nadogradnja košta 5% nove kuće!

Evo vam jedan novi i svježi primjer koji nema veze sa informatikom. Čovjek ima centralno grijanje sa bojlerom za pripremu tople vode. Nakon 35 godina bojler je korodirao i curi. Čovjek želi isti takav bojler! Razlog je što su svi spojevi i instalacije podešene na taj bojler a ima 8 cijevi koje izlaze iz bojlera, i iz tog razloga mu se ne isplati mijenjati bojler, jer su troškovi izmjene cijevi, a i spojen je na peć također sa 2 cijevi, pa bi to značilo i izmjenu peći daleko veći od izrade istog bojlera. Dakle isplati mu se naći tvrtku koja će mu izraditi bojler za pripremu tople vode i to po specifikacijama starog bojlera.

Ali sada dolaze u igru kvazi majstori koji odmah to popljuju i preporučuju da si ugradi sve novo što ga košta dvadeset puta više.

Drugi primjer je neki od strojeva u bilo kojoj industriji koji košta nekoliko miliona EUR-a i namijenjen je da radi tridesetak godina. Za taj stroj elektronika koja s njime upravlja danas je zastarjela. Ima dosta tvrtki u svijetu koje se bave nabavom te prastare elektronike da bi takvi strojevi mogli raditi, jer ta elektronika košta zanemarivo malo u odnosu na sam stroj.

A konkretno zabole mene i za informatičare jesu li u medijani plaće ili ne.

Valjda imam pravo pitati prodavača koji mi prodaje proizvod dali to radi sa nečim ili ne, jer on se bavi tim područjem i prodaje robu o kojoj bi nešto trebao ipak znati. Niti lijek ne kupiš ponekad a da ne pitaš ljekarnika za savjet, a on bi se po vama trebao vaditi da je on samo trgovac i da ga se ne tiče što prodaje.

Osim toga 5 godina starosti nečega spada još uvijek u obavezu proizvođača koja ih po zakonu obavezuje na držanje zamjenskih djelova i iznosi 7 godina.

Dakle za pretpostaviti je da ploča sa socketom 775 ima još poprilično u korištenju, pa je tržište za prodavače kapacitetnijih diskova poprilično veliko, tako da s te strane ne shvaćam prodavače maglovitog znanja da neznaju potencijalnim kupcima dati koliko toliko realnu i stručnu informaciju, ako ne radi kupaca a ono radi njih samih jer im je valjda u interesu da prodaju ono što imaju na lageru i od čega žive.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Sakomako.. Pc sam po sebi nije 100% kompatibilan. Uvjek su moguci problemi. Da su ti rekli da ce raditi onda bi tu pljuvao po svima da ti ne radi. A ti jos spajas tehnologije koje djeli nekoliko generacija za koje se zna da postoje neki problemi.
I meni je logicno da radi, ali da bi ti garantirao ili potvrdio - ne bi. Rekao bi donesi da ti probam istraziti i sloziti ako tebi ne ide. I to je to.

O ovoj nasoj cangrizavoj drzavi mnogima je stalo samo do pljuvanja.. Drz se svoje struke i cekaj kad tad ce ti tako netko naletiti tko ce ti brojati krvna zrnca nemas brige
Znam ja da se ponekad nešto s nećim zna potući i neće raditi, ali pitao sam generalno stvar koju bi neki stručnjak trebao znati dali u načelu to radi ili ne.

Nikada se ne bunim iz razloga ako nešto ne radi iz tog razloga jer mi je to poznato, ali isto tako ne mogu shvatiti da nitko od servisera nikada nije iz čiste znatiželje probao spomenutu kombinaciju, to je minuta posla uštekaš na SATA utičnicu i vidiš što kaže sistem kod podizanja i kako verzija WIN koja je na stroju pokazuje taj disk i imaš iskustvo da u načelu možeš ljudima reći što se događa. Inače koliko sam vidio na forumima postoji i mogućnost butanja sa diskova većih od 2 TB, ali ovisi o inačici WIN ili OS-a, dakle malo više stručnosti i zanimanja u području kojim se baviš i od kojeg živiš nije loše, ali bi svi samo plače koje su po prosjeku iznad medijane u struci.

To vam je isto kao i ovi što trče vani i misle da samo čekaju na njih jer domaći nemaju takvih stručnjaka, a poslije se vrate kući i shvate da su ovdje plaće čisto pristojne za ono što znaju i kako rade.

Umjesto prepucavanja evo par korisnih linkova onima koje to zanima:

http://www.intel.com/content/www/us/...datasheet.html

http://event.asus.com/mb/2010/disk_unlocker/

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2581408

Evo ovo su linkovi za trgovce i servisere da prošire svoje znanje umjesto da se prepiremo oko svega i svačega. Ne dolazim na forum radi svađe već radi pomoći ako netko zna.

http://www.disk-partition.com/gpt-mb...-2tb-1004.html

http://www.seagate.com/gb/en/support...ds/beyond-2tb/

http://goughlui.com/2013/10/02/exper...nd-2tb-drives/


Ali ono što sam tražio i pitao je dali netko ima konkretnog iskustva sa HDD >4TB na socketu 775, to do sada dobio odgovor nisam.

Ali dobio sam tonu odgovora ljudi nezadovoljnih svojom plaćom i statusom, na čemu ja im nisam kriv, ali im je bolje da se za veću plaću potrude boljim znanjem i poznavanjem onoga na čemu rade i od čega žive!

Iz ovih danih linkova je sve jasno, ali htio bih čuti iskustva naših korisnika i kako im to radi i ništa drugo, dakle praktično iskustvo i dali su imali kakvih poteškoća.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:45.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 10:44   #7
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma daj taj socket je stvar proslosti stara i vise nego tih 5 god i tko se time jos zeli zamarati.. Osim tebe?

Vas par cete se sami raspitati i to je to.. Google nam je svima prijatelj. Zato imamo forume i super sto si stavio neke linkove.
Shvatio ti to ili ne, cangrizavo zvucis..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 10:57   #8
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Ma daj taj socket je stvar proslosti stara i vise nego tih 5 god i tko se time jos zeli zamarati.. Osim tebe?

Vas par cete se sami raspitati i to je to.. Google nam je svima prijatelj. Zato imamo forume i super sto si stavio neke linkove.
Shvatio ti to ili ne, cangrizavo zvucis..
Kada kažeš da je stvar prošlosti, prošeći po tvrtkama i pogledaj kakvu informatičku opremu ljudi koriste. Ne igraju svi igrice pa da stalno nabavljaju posljednju modifikaciju hardwera. Ovaj socket je još pravi novitet u odnosu na rairitete koji se koriste po tvrtkama.

Napravite anketu pa vidite koliko još čega ima u upotrebi i što se koristi.

Google je prijatelj, a i forum tome služi, ako te tako nešto smeta ne moraš čitati i javljati se, jer pitao sam ljude za iskustva. Ako je tebi nešto prestaro a ti kupi novo, a nas vlasnike prastarog socketa 775 pusti na miru da komuniciramo o problemima koji se mogu javiti sa novijim hardverom koji se na njih može priključiti.

Nije čangrizavo ako u trgovini ili servisu pitaš kako radi jedan HDD od 4, 5, 6 ili 8 TB na takvom socketu. Zar sam zato kupac koji nekog iritira i traži odgovor na konkretno pitanje i robu koju su do prije par godina normalno prodavali a neki je prodaju još i danas kao i procesore i ramove za takve ploče.

Konkretno sam procesor i ploča zadovoljavaju moje potrebe. Što sam sve kasnije nakelivao na stroj uredno je radilo iako je novija tehnologija od ove i to za par generacija. S vremeom se namnožilo diskova kao nekada disketa i želio bih si pojednostavniti posao sa 2 ili 3 diska većeg kapaciteta. Nemam iskustva sa diskovima preko 2 TB i ovim socketom i zato sam postavio pitanje. Raspitao se i u trgovaca i servisera i nisam dobio niti jedan razumni odgovor, što me je poprilično začudilo.

Nakon toga sam postavio pitanje na forumu na nagovor jednog servisera i gle čuda dođu ljudi i pričaju o plaćama, medijanama, prastarim socketima i sl. ali konkretnog odgovora iz prakse nisam dobio.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 11:07.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 11:04   #9
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
RIP M&D
__________________
Drift_King je offline  
Staro 17.10.2015., 11:08   #10
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Takva racunala imaju hardove oko 500gb i nikome ne pada na pamet stavljat 4tb, o cemu ti pricas? Sta mislis da ih nadogradjuju 4tb hardovima? Pitam te lijepo koliko njih ima takvu kombinaciju? Koliko vas ima uopce?

Sumnjam da iti jedan servis uopce ima djelova soc775 na lageru. Prodavacu je interes prodati novo. Informaticari se time ni ne bave.

Zabrijao si na prodavace, na strance, na edukaciju, na place, sad na gamere? Nastavi niz..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2015., 11:14   #11
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Evo konkretana stvar sa socketom 775 i Win Xp. Instalirani su bili na IDE mod. Dodavanjem SSD bilo je potrebno prebaciti na AHCI mod da bi SSD radio kako treba.

Na Googlu i forumima svakavih savjeta, od modifikacije registrija do neznam čega sve ne.

A stvar je jednostavana, treba skinuti iaAHCI.inf i ući u control panel te tamo za primary IDE controler deinstalrati drivere i instalirati ove, te nakon toga rebbot stroja i u BIOSu postaviti AHCI controler, sve skupa dva koraka, a ne filozofiranja kako što je bilo na forumima.

RIP

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Takva racunala imaju hardove oko 500gb i nikome ne pada na pamet stavljat 4tb, o cemu ti pricas? Sta mislis da ih nadogradjuju 4tb hardovima? Pitam te lijepo koliko njih ima takvu kombinaciju? Koliko vas ima uopce?

Sumnjam da iti jedan servis uopce ima djelova soc775 na lageru. Prodavacu je interes prodati novo. Informaticari se time ni ne bave.

Zabrijao si na prodavace, na strance, na edukaciju, na place, sad na gamere? Nastavi niz..
Evo meni pada na pamet konkretno staviti disk od 8TB kao zamjena za 3 diska od 2 TB i još 5 ostalih od 2 TB.

I ne treba mi brzina, već mjesto za arhiviranje podataka i backup na dnevnoj bazi.

Nije mi problem kupiti zadnju verziju ploča i socketa, ali mi ne treba, problem je pohrana podataka i to je razlog za kapacitetnijim diskovima.

Najnovije strojeve kupuju većinom oni koji žele igrati zadnje verzije igara na PC. PC je za normalni posao dovoljno brz već prije jedno 10 godina osim ako se netko ne bavi nekim ekstra velikim računskim operacijama onda mu treba najnoviji hardver ili se bavi izradom animacija i renderiranjem. Za sve ostalo je tako svejedno dali će se posao završiti za 10 ili 20 minuta, jer u međuvremenu mogu na miru analizirati podatke.

Osvrnuo sam se na trgovce i servisere jer nakon 10 poziva i to renomiranih tvrtki nisam dobio konkretan odgvor, pa sam se upitao koliki je u stvari njihov nivo stručnosti na onome na čemu rade.

Na strance ne brijem jer sam jedno vrijeme radio vani i znam što ja znam i što oni znaju. Ali isto tako brijem na sve one koji misle da nakon što završe fakultet da ih vani jedva čekaju jer bez njih ne mogu, a svi zaboravljaju da tek nakon završenog fakulteta tek počinje pravo učenje i usavršavanje u struci i na području na kojem radiš. Edukacija te tek nauči kako da sam dalje nastaviš učiti u struci i usvaršavati svoje znanje, a ne da od tebe stvara gotovog stručnjaka. Tek kada dođeš na konkretan posao u struci onda počinješ učiti i s vremenom postaješ stručnjak za to područje, sama diploma ne znači ništa osim komada papira koji pokazuje i dokazuje da si upoznat sa nekim znanjima i da koliko toliko razumiješ nešto od struke u kojoj češ raditi.

Protiv gejmera nemam ništa, ali oni su većinom kupci najnovije informatičke opreme, jer same tvrtke baš ne nabavljaju najnoviju opremu čim izađe na tržište, jer svaka nova oprema bolje da odleži jedno godinu dana dok se ne otklone sve poznate bubice koje s tom najnovijom tehnologijom dolaze, a onaj tko radi ozbiljne poslove nema se vremena uhodavati sa time i rješavati hrpe bubica koje proizvođači opreme i softvera imaju sa svakom najnovijom varijnatom.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:45.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 12:03   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Hjoooj kako bi ti pjevao drugu pjesmu radiš na mjestu tih trgovaca

Ok skužio si nešto. Good for you. Podijelio si s nama. Lijepo od tebe. Al čovječe spusti se na zemlju.
tomek@vz je offline  
Staro 17.10.2015., 12:17   #13
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Hjoooj kako bi ti pjevao drugu pjesmu radiš na mjestu tih trgovaca

Ok skužio si nešto. Good for you. Podijelio si s nama. Lijepo od tebe. Al čovječe spusti se na zemlju.
Ja sam cijelo vrijeme na zemlji i samo sam postavio jedno obično pitanje kao kupac na koji nisam dobio nikakav odgovor osim pokazivanja neznanja. A da se bavim tim poslom mislim da bi daleko stručnije pomagao kupcima nego što to radi većina trgovaca, a zahvaljujući tome bih prodao vjerojatno i još ponešto što kupac nije niti znao ili namjeravao kupiti. Zadnje moje iskustvo sa jednom web trgovinom je bilo da mi je prodavač poslao u meilu poruku da sam samim ulaskom u trgovinu i ispunjvanjem podataka pristao na uvjete trgovine i da ne moram kupovat kod njih. A stavio sam mu samo primjedbu da račun koji mi je ispostavljen uz proizvod nije ispravan i da nisu uskladili porezni broj i ime naslova na kojeg račun glasi a imali su sve podatke i još su naglasili da prije izdavanja računa vrše provjeru poreznog broja, pa ako su to uradili onda su mogli vidjeti tko stoji iza poreznog broja dali ja imenom i prezimenom ili moja tvrtka. I na kraju jedan običan krivo izdani račun u elektroničkom obliku je mogao biti ispravljen i dostavljen emailom pa ga ja isprintam, ali ne gle vraga prodavač me traži da mu račun koji nema potpisa i pečata izvolim vratiti poštom pa da će mi poslati ispravan poštom. Toliko o poslovnosti trgovaca.

Jedino što sam zamolio nekoga tko je tako nešto probao da podjeli iskustva, a dobio sam svašta samo ne ono što sam tražio. Pa na to svašta sam tako i odgovorio!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 12:30.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 12:31   #14
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja sam cijelo vrijeme na zemlji i samo sam postavio jedno obično pitanje kao kupac na koji nisam dobio nikakav odgovor osim pokazivanja neznanja. A da se bavim tim poslom mislim da bi daleko stručnije pomagao kupcima nego što to radi većina trgovaca, a zahvaljujući tome bih prodao vjerojatno i još ponešto što kupac nije niti znao ili namjeravao kupiti.

Jedino što sam zamolio nekoga tko je tako nešto probao da podjeli iskustva, a dobio sam svašta samo ne ono što sam tražio. Pa na to svašta sam tako i odgovorio!

LOL...kao što rekoh...gle službeno što proizvođač ili neki standard tvrdi da se može > to je službena izjava koju će ti svaki normalan prodavač reći. Službeno za 2TB+ moraš imati UEFI + Win 7 (iako sam osobno naletio na probleme sa 7-icom) ili noviji. Sve što je neslužbeno je netestirano, neisprobano. Ak ja nekome kažem da - radi onda iza toga stojim. Ako na temelju toga kupac kupi neki 4TB disk koji košta nemale novce i kasnije se pokaže da je njegova starudija nekompatibilna s tim - moja krivica - krivica koja će mene koštati. A vjeruj mi Kad je nešto van propisano standarda svakakvih sranja može biti - da imaš malo više iskustva znao bi to a ne raspalio armagedon tu na forumu Dakle rezime > službeno je službeno > što nije > tvoj rizik > tvoja lova.
tomek@vz je offline  
Staro 17.10.2015., 12:52   #15
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Na stranu sa tim svim samo jedan savjet: sakomanko pripazi na razliku između hardwerskog i softwerskog RAID polja da ne bi bilo kad ti stari hardwere ode a ti imao hardwersko polje problema prilikom povratka odnosno rekonstrukcije RAID polja .

A s druge strane: za par stotina kuna kupiš 3 osnovne komponente koje će sigurno službeno podržavat velike količine podataka tj. diskove i ne strahuješ da će ti nešto otić/neć biti kompaktibilno, ili druga opcija neki PCIX hardwerski raid controler koji će vjerojatno bolje odrađivati posao nego taj intel i imat ćeš veće šanse rekonstrukcije RAID polja nakon otkazivanja matične .

Bottom line: ta tvoja ekzibicija je dobra ako ti nije stalo do tih podataka .
Forace je offline  
Staro 17.10.2015., 13:08   #16
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
ma mi ti samo zelimo reci da si cangrizav.. meni nebi ni palo na pamet zvati i pitati za tako nesto, kad imam prijatelja googlea koji takve stvari bolje zna jer ima bazu od nekoliko milijardi korisnika

a ako i nazovem i pitam, ne krivim druge za tako neke specificne upite , a ako nitko nezna pa niti google , onda probam pa ako neide platim sta jos treba da proradi..

da radis nesto vrijedno, razmislio bi i o nekoj nadogradnji radi pouzdanosti jer tvoje racunalo moze poziviti jos dosta godina, ali moze i sutra "otici", a ako ti je tu neki "novac u igri" ti znas koliko ti je sta vazno..
nadalje imao bi mirror backup itd.. mozda bi razmislio i o drugim stvarima u smislu nadogradnje OSa.. jer neki put treba ici naprijed i stvari odrzavati, a ne pustiti da zastare , umru i onda plakati..

tvojim pristupom moj bi bio zakljucak da ti treba da se malo nasalim za "porn" , zato i kazem da samo malo olabavis i ne "popujes" prema svima koje si spomenuo jer si sve upakirao u jednu napadoacko/pljuvacku pricu koja kao da zeli istaknuti kao si ti sad frajer jer si ti to sad probao i ti si sad veci "informaticar" ..jednostavno mi je zvucalo kao da lijecis komplekse na njima ..idem sad jer sam previse u offtopic otisao
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 13:17   #17
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
LOL...kao što rekoh...gle službeno što proizvođač ili neki standard tvrdi da se može > to je službena izjava koju će ti svaki normalan prodavač reći. Službeno za 2TB+ moraš imati UEFI + Win 7 (iako sam osobno naletio na probleme sa 7-icom) ili noviji. Sve što je neslužbeno je netestirano, neisprobano. Ak ja nekome kažem da - radi onda iza toga stojim. Ako na temelju toga kupac kupi neki 4TB disk koji košta nemale novce i kasnije se pokaže da je njegova starudija nekompatibilna s tim - moja krivica - krivica koja će mene koštati. A vjeruj mi Kad je nešto van propisano standarda svakakvih sranja može biti - da imaš malo više iskustva znao bi to a ne raspalio armagedon tu na forumu Dakle rezime > službeno je službeno > što nije > tvoj rizik > tvoja lova.
Ja nisam tražio nikakve garancije osim upita dali su tako nešto probali i dali je to radilo. A svi koje sam pitao kažu da tako nešto probali nisu, što me čudi jer radi se o velikim tvrtkama i dosta njihovih kupaca ima i stare stvari ne samo najnovije i vjerojatno je netko i trebao nešto od nadogradnji.

Ja kada kupim PC ga redovno dograđujem sa svime i svačime što u međuvremenu izađe a pokaže mi se zgodno i praktično za upotrebu i zbog jednog zuba ne mijenjam glavu već popravim zub, a ovdje sam dobio savjet da je to staro smeće, po toj logici bi svake godine trebali nabavljati novo i staro od prošle godine bacati u smeće jer se radi o različitim generacijama, a cijela ideja PC kada je stvaran na početku je bila u kompatibilnosti i mogućnosti nadogradnje, naravno do određene točke, jer jednom moraš zamjeniti tehnologiju. Ovdje se radi samo o dogradnji sa kapacitetnijim diskovima koji u vrijeme izlaska ploče nisu bili na tržištu i traženju načelne informacije kako to radi.

Nakon malo čačkanja dobio sam odgovore koji me zanimaju, pri tome moram reći da sam ih očekivao na strani onih koji prodaju da znaju nešto o tome ako ne oni ali barem oni koji servisiraju opremu.

Nisam očekivao na forumu da mi ljudi dođu sa pričama o malim plaćama i medijanama, već konkretnim iskustvom i to je to.

Nisam tražio od trgovaca nikakvu garanciju već načelno pitao za iskustva ili mogućnosti svjestan da to i ne mora raditi, ali baš totalno nepoznavanje problematike me potpuno iznenadilo, kao i tvrdnja ovdje da tko bi nadograđivao sistem sa tako velikim diskovima, evo ja prvi, a mislim da ima još ljudi koji imaju takvu potrebu.

Neke tvrtke koriste streamere tj. trake što je nepraktično i sporo a pristup podacima je katastrofa koliko treba vremena i zato opcija sa kapacitetnijim diskovima daje uštedu u vremenu a praktičnija je i na kraju podaci su dostupniji i pregledniji.

Svi se žale na pad prodaje, a kada ukažeš na segment tržišta i potrebu za takvim stvarima onda ti se djele savjeti da se pređe na nešto noviju tehnologiju, koja je u stvari potpuno ista po namjeni i načinu rada, a čak i najnovija tehnologija radi i na stvarima od prije 5 i više godina.

Ne diktira tehnologija razvoj tržišta, već tržiše razvoj tehnologije. Nema šanse da kupujem tehnologiju koja mi ne donosi ništa novo i da svake godine plaćam nešto što mi ne treba. Konkretno imam potrebu sve dosadašnje podatke sa osam 2TB diskova prebaciti na dva diska od 8TB i ako to radi meni dobro i zadovoljavajuće. Osim toga cijena tih diskova nije uopće visoka cca 237 EUR za 8TB HDD. Za ono što mi treba arhiviranje, zadovoljava po svojim karakteristikama. Jedino što me interesira dali na mojoj konfiguraciji mogu koristiti puni kapacitet i poželjno je da to bude na jednoj particiji radi praktičnosti. Proizvod postoji i prodaje se i tražio sam povratnu informaciju te dobio savjet da se raspitam na forumu, a ovdje me dočekala kuknjava o plaćama i čemu sve ne pa sam onda tako i uzvratio sličnim odgovorima i lamentacijama.

Ako prodajem disk od 8TB bar bih se potrudio znati na kojim sve konfiguracijama radi da bih ljudima pružio potrebnu informaciju. Tržište postoji samo treba znati pronaći kupce, ali ne ovakvim znanjem i pristupom prema kupcima.

Novci su moji i ja odlučujem što ću sa njima, a onaj tko želi zaraditi svoju plaću neka se malo potrudi, a ne samo naricati nad sobom i malom plaćom. Ja kao kupac mu nisam kriv ako nije dovoljno upoznat s proizvodom koji prodaje i nije u mogućnosti odgovoriti na sasvim normalno i logično pitanje mene kao kupca. Nisam pitao ništa za što treba neko ekspertno znanje već uobičajeno pitanje.

Ovdje nečije sugeriranje o prastarom socketu i neznam sve čemu ne samo govori da taj dotični nije u životu svojim rukama ništa zaradio jer inače ne bi tako govorio.

Mnogi ljudi još i danas rade na socket 775 PC i ne vide potrebu za nabavkom nečega novijeg jer im i to zadovoljava njihove potrebe. Tu i tamo se javi potreba nadogradnje i kada netko upita nešto takvoga onda se ne treba tome izrugivati.

Ja u ovom trenutku mogu nabaviti najnoviju konfiguraciju, ali nemam potrebe za time i ne bacam novce kroz prozor samo da bih imao najnovije i najveće, već nabavljam ono što mi treba.

Kada ću imati potrebu za najnovijom tehnologijom nabavit ću ali sada ne vidim razumne potrebe da nešto što mi ispravno radi i zadovoljava moje potrebe mijenjam. Postoji potreba za kapacitetnijim HDD i to ću nabaviti, a traženje informacije u vezi toga ne smatram letenjem u nebeskim visinama nego realnim pitanjem mene kao kupca i nekoga tko ima novac i želi nešto nabaviti što mu treba i koji očekuje razuman odgovor i informaciju od onoga koji nešto tako prodaje, dali možda tražim previše, ako sam naporan kao kupac pa ima trgovaca koji znaju odgovoriti i na to pitanje i prodati svoju robu!

Što se tiče znanja i iskustva imam i više nego dovoljno od ZX Spectruma do svih faza u razvoju PC. Sastavio sam do danas preko trideset konfiguracija iz svih razdoblja osim zadnje dvije generacije. Tako da dobro znam o čemu pričam. Također sam na PC spajao svašta od vanjskih uređaja i sve je na kraju uvijek radilo kako treba, dakle mislim da znam što pričam i kako to sve skupa radi i koji problemi mogu nastati. I to je razlog više da kada postavim pitanje odna se iznenadim nivoom neznanja prodavača komponenata za PC.

Do sada nisam radio sa diskovima većim od 2TB ali došlo vrijeme da se pređe na diskove veće od 2TB i postavio sam sasvim obično i normalno pitanje.

Sam socket ne znači da je nešto zastarjelo jer Intel ionako gura na silu nove sockete da bi ostvario što veću zaradu, a često puta je to bez stvarne potrebe u što smo se već toliko puta uvjerili.

Da stvari nisu baš neslužbeno podržane dokaz su i linkovi koje sam postavio tako da o službenoj nepodršci diskova >2TB na socketu 775 baš i ne stoji samo se treba informirati. Ako često puta dođe i do toga da nešto i ne radi iako to tako piše obično je stvar u loše implementiranom BIOS-u, zato najradije kupujem proizvode onih proizvođača koji imaju solidnu i dugogodišnju podršku za svoje proizvode.

Također me ne bi čudilo da znalci od struke i koji dobro razumiju kontrolere i sve vezano uz PC nisu možda napravili i dodatke na BIOS koji omogućavaju boot sa diskova koji su >4TB, jer rekoh onaj tko zna kako to radi može napraviti čuda samo ako zna.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 14:14.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 14:15   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Ajmo malo smirit balun na zemlju, kolega se pretpostavljam ispucao,
sad bi bilo fino napraviti rezime korisnih informacija (otprilike ovako):
- mobo / chipset / sata kontroler
- os (precizna varijanta)
- ako ima bitna postavka u Biosu
- kako je šta pospajano
- kako je instalirano (napomena jeli raid ili nije i sl)
Nikky je offline  
Staro 17.10.2015., 14:54   #19
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Na stranu sa tim svim samo jedan savjet: sakomanko pripazi na razliku između hardwerskog i softwerskog RAID polja da ne bi bilo kad ti stari hardwere ode a ti imao hardwersko polje problema prilikom povratka odnosno rekonstrukcije RAID polja .

A s druge strane: za par stotina kuna kupiš 3 osnovne komponente koje će sigurno službeno podržavat velike količine podataka tj. diskove i ne strahuješ da će ti nešto otić/neć biti kompaktibilno, ili druga opcija neki PCIX hardwerski raid controler koji će vjerojatno bolje odrađivati posao nego taj intel i imat ćeš veće šanse rekonstrukcije RAID polja nakon otkazivanja matične .

Bottom line: ta tvoja ekzibicija je dobra ako ti nije stalo do tih podataka .
Neću uopće raditi RAID polje jer mi ne treba za arhiviranje podataka i backup. Ali sam naveo samo kao primjer koje su mogućnosti tog kontrolera. Dakle vidljivo je da nije problem u veličini diska i kontrolera, već BIOS-a i OS odnosno verzije WIN. Koliko vidim noviji kontroleri imju praktično dodanu samo veću brzinu prolaza podataka u odnosu na ovaj kontroler, ali ostalo je praktično isto. Meni ta brzina za arhiviranje i backup nije bitna.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
ma mi ti samo zelimo reci da si cangrizav.. meni nebi ni palo na pamet zvati i pitati za tako nesto, kad imam prijatelja googlea koji takve stvari bolje zna jer ima bazu od nekoliko milijardi korisnika

a ako i nazovem i pitam, ne krivim druge za tako neke specificne upite , a ako nitko nezna pa niti google , onda probam pa ako neide platim sta jos treba da proradi..

da radis nesto vrijedno, razmislio bi i o nekoj nadogradnji radi pouzdanosti jer tvoje racunalo moze poziviti jos dosta godina, ali moze i sutra "otici", a ako ti je tu neki "novac u igri" ti znas koliko ti je sta vazno..
nadalje imao bi mirror backup itd.. mozda bi razmislio i o drugim stvarima u smislu nadogradnje OSa.. jer neki put treba ici naprijed i stvari odrzavati, a ne pustiti da zastare , umru i onda plakati..

tvojim pristupom moj bi bio zakljucak da ti treba da se malo nasalim za "porn" , zato i kazem da samo malo olabavis i ne "popujes" prema svima koje si spomenuo jer si sve upakirao u jednu napadoacko/pljuvacku pricu koja kao da zeli istaknuti kao si ti sad frajer jer si ti to sad probao i ti si sad veci "informaticar" ..jednostavno mi je zvucalo kao da lijecis komplekse na njima ..idem sad jer sam previse u offtopic otisao
Evo malo konkretno. Ne radim RAID polje. Podatke redovno backupiram i to u dvije kopije, koje ne držim na istom mjestu, jer sam poučen iskustvom moje knjigovotkinje kojoj su provalili u poslovne prostorije i odnijeli informatičku opremu koja nije više praktično ništa vrijedila, ali je njoj služila, netko bi od ovdje prisutnih rekao da je to prahistorijski šrot, ali je bio problem u tome da su sa time odnijeli i sve podatke s kojima je radila, tako da je nakon toga skoro 6 mjeseci vraćala nanovo upise u svoje baze podataka. Zato radim sve u dvije kopije i što treba i što ne treba ali neka se nađe nikad neznaš dal će ti zatrebat a ne košta puno i držim kopije odvojeno. Osim toga kada radiš neki projekt, pa ti investitor zatraži neke preinake pa kreneš u tom smjeru, a kasnije odustane od toga pa se vratiš na staru verziju, pa onda opet smisli novo, zato rado čuvam skoro svaku verziju i varijantu koju sam radio jer nikad neznaš kada će ti neki međurezultat i međufaza ponovo zatrebat. A poslije neka to stoji ionako ne košta puno a ponekad dobro dođe pa kada ti zatreba imaš već neke stvari riješene ili možeš pokazat nešto oko čega ne trebaš ponovo gubiti vrijeme. Na sreću cijena arhiviranja podataka danas je jako niska i spremaju se u elektronskom obliku na sve manje prostora. Nekada smo baratali sa hrpom disketa, pa streamera, sada diskova, ali nadajmo se da će uskoro kapacitet opet porasti.

Baš zato što nisam informatičar niti trgovac takvom robom imam valjda kao kupac pravo pitati neke stvari o robi koji bi kupio i kako radi a da ne trebam za tako nešto pročitati sve o kontroleru na ploči te još proučiti napise na forumima i brdo toga da bi došao do odgovarajućeg saznanja i spoznaja, jer ja to mojim mušterijma ne radim iz svojeg područja već im pružim adekvatne informacije, a ako neznam onda ja radije izgubim vrijeme jer ću se brže i lakše snaći na području moje struke nego netko tko nije u tome, tako sam očekivao i odgovor na moje pitanje od onih koji su u struci.

Jer žalosno je da ja koji nisam u toj struci moram otkrivati toplu vodu koju bi oni koji svaki dan sastavljaju barem 10 konfiguracija trebali znati pogotovo ako taj posao rade već barem 10 godina onda bi takve stvari trebali imati u malom prstu! Nisam niti očekivao da mi na moje pitanje odgovori trgovac, ali serviser bi trebao to ipak imati u malom prstu, naročito oni koji sastavljaju konfiguracije i na njih još instaliraju operacione sisteme i to svaki dan po najmanje deset konfiguracija i tako rade već deset godina, a u međuvremenu im dođe i nešto od tog starog šrota na popravak!

Mislim da sam pitanje koje sam postavio više nego jednostavno i logično, a problem imaju oni koji ne poznaju svoj posao dovoljno i područje na kojem rade.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ajmo malo smirit balun na zemlju, kolega se pretpostavljam ispucao,
sad bi bilo fino napraviti rezime korisnih informacija (otprilike ovako):
- mobo / chipset / sata kontroler
- os (precizna varijanta)
- ako ima bitna postavka u Biosu
- kako je šta pospajano
- kako je instalirano (napomena jeli raid ili nije i sl)
Evo smireno:

Asus P5Q ploča, kontroler ICH10R
WIN 10PRO x64 na SSD 500GB za boot i pokretanje OS unazad 5 dana, na disku od 2 TB su idalje XP PRO x32, radi nekih starih programa iz struke kojih više nema a pisani su za x32 OS i ranije WIN!

U BIOS sve prebačeno na AHCI kontroler
Sve je pospajano na SATA priključke!

Nije RAID i bit će u sistemu i dalje HDD od 2TB ali i jedan za backup od 8TB, ali ga treba prije toga nabaviti, kao i jedan od 8TB na koji ide kao rezevrna kopija.

Ono što je moje pitanje bilo je dali takav disk od 8TB mogu sa GPT particionirati u jednoj particiji radi preglednosti i pristupačnosti podataka i dali ću vidjeti kompletan disk u punom kapacitetu. Zato sam pitao dali ima tko iskustva sa takvom konfiguracijom i socketom 775. Meni je to trenutno najjednostavnije riješenje i najjeftinije ako to radi kako bi teoretski po onome što sam našao na netu trebalo raditi.

Zato sam pitao za iskustva sa diskovima >4TB.

Jer prije nego što nešto nabavim volim čuti tuđa iskustva. Nisam žurio niti sa modifikacijom LGA771 na LGA775 i na kraju nisam morao rezuckati ploču niti turpijati po procesoru niti ljepiti naljepnice. Zahvalan sam svima koja su o tome podjelili svoja iskustva i tome forum služi.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:43.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 16:01   #20
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Evo malo konkretno. Ne radim RAID polje. Podatke redovno backupiram i to u dvije kopije, koje ne držim na istom mjestu, jer sam poučen iskustvom moje knjigovotkinje kojoj su provalili u poslovne prostorije i odnijeli informatičku opremu koja nije više praktično ništa vrijedila, ali je njoj služila, netko bi od ovdje prisutnih rekao da je to prahistorijski šrot, ali je bio problem u tome da su sa time odnijeli i sve podatke s kojima je radila, tako da je nakon toga skoro 6 mjeseci vraćala nanovo upise u svoje baze podataka. Zato radim sve u dvije kopije i što treba i što ne treba ali neka se nađe nikad neznaš dal će ti zatrebat a ne košta puno i držim kopije odvojeno. Osim toga kada radiš neki projekt, pa ti investitor zatraži neke preinake pa kreneš u tom smjeru, a kasnije odustane od toga pa se vratiš na staru verziju, pa onda opet smisli novo, zato rado čuvam skoro svaku verziju i varijantu koju sam radio jer nikad neznaš kada će ti neki međurezultat i međufaza ponovo zatrebat. A poslije neka to stoji ionako ne košta puno a ponekad dobro dođe pa kada ti zatreba imaš već neke stvari riješene ili možeš pokazat nešto oko čega ne trebaš ponovo gubiti vrijeme. Na sreću cijena arhiviranja podataka danas je jako niska i spremaju se u elektronskom obliku na sve manje prostora. Nekada smo baratali sa hrpom disketa, pa streamera, sada diskova, ali nadajmo se da će uskoro kapacitet opet porasti.

Baš zato što nisam informatičar niti trgovac takvom robom imam valjda kao kupac pravo pitati neke stvari o robi koji bi kupio i kako radi a da ne trebam za tako nešto pročitati sve o kontroleru na ploči te još proučiti napise na forumima i brdo toga da bi došao do odgovarajućeg saznanja i spoznaja, jer ja to mojim mušterijma ne radim iz svojeg područja već im pružim adekvatne informacije, a ako neznam onda ja radije izgubim vrijeme jer ću se brže i lakše snaći na području moje struke nego netko tko nije u tome, tako sam očekivao i odgovor na moje pitanje od onih koji su u struci.

Jer žalosno je da ja koji nisam u toj struci moram otkrivati toplu vodu koju bi oni koji svaki dan sastavljaju barem 10 konfiguracija trebali znati pogotovo ako taj posao rade već barem 10 godina onda bi takve stvari trebali imati u malom prstu! Nisam niti očekivao da mi na moje pitanje odgovori trgovac, ali serviser bi trebao to ipak imati u malom prstu, naročito oni koji sastavljaju konfiguracije i na njih još instaliraju operacione sisteme i to svaki dan po najmanje deset konfiguracija i tako rade već deset godina, a u međuvremenu im dođe i nešto od tog starog šrota na popravak!

Mislim da sam pitanje koje sam postavio više nego jednostavno i logično, a problem imaju oni koji ne poznaju svoj posao dovoljno i područje na kojem rade.
sto se tice prahistorijskog srota - sve se svodi na pouzdanost, a sad ti vidi koliko ti je sta vazano
sto se tice backupa, drago mi je da back up radis na dva mjesta , uvijek bolje nego na samo jedno , ali murphyevi zakoni uvijek mogu iznenaditi..

gle, cijelo vrijeme preskaces ono sto ti je vise nas reklo..
tomek ti je sve rezimirao u jednoj recenici "službeno što proizvođač ili neki standard tvrdi da se može > to je službena izjava koju će ti svaki normalan prodavač reći. Službeno za 2TB+ moraš imati UEFI + Win 7 (iako sam osobno naletio na probleme sa 7-icom) " ..a ne blatis bezveze jer ti to nije struka i ne razumijes neke stvari ..opcenito govoreci svi samo nesto blate..
nekad smo se pravili pametni, a sad se pravimo glupi kad dodjemo pred prodavace, da nam se i amerikanci smiju

drugim rijecima, ne petljas okolo kriveci druge ljude bespotrebno, uzmes komp i tamo gdje kupujes pitas da li ti ga mogu probati u servisu prije nego sto platis, i to je nacin.. jer koliko god ti mislio , "misliti je *'+* znati"
platis deckima koka kolu orginal i to je to ..


Ps
ja sam morao rezati plocu + adapter, ali nisam morao dirati bios ..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 22:26   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Dakle nije (toliko) bitan "775" i prateći chipset, šta novije to bolje,
čak ni ne mora biti UEFI Bios, bitno je da ima drugi ssd / hdd za os,
bitno je da os uredno barata sa GPT particijama W7 i noviji, zgodno bi bilo potražiti ako ima neki KB update za W7 a vezan je za GPT,
upravo GPT particije su bitne ako se želi koristiti >2TB veličine,
u konkretnom slučaju kolega ne koristi RAID nego vulgaris AHCI,

jesam li što bitno propustio ?
Nikky je offline  
Staro 18.10.2015., 01:41   #22
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ne ... to je rezime ovih litanija .... osim što si ispustio činjenicu da trgovci to ne znaju te da je op morao sam to istraziti te utvrditi .
Forace je offline  
Staro 18.10.2015., 09:21   #23
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Ajme kad bi bar ja imao toliko slobodnog vremena da pišem balade o 4tb diskovima i biosu jedne ploče..
The AC je offline  
Staro 18.10.2015., 10:06   #24
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Ne ... to je rezime ovih litanija .... osim što si ispustio činjenicu da trgovci to ne znaju te da je op morao sam to istraziti te utvrditi .
Nije problem da to neznaju trgovci, već to neznaju oni koji svaki dan sastavljaju konfiguracije i instaliraju OS.

Ja to načelno znam, ali nisam imo prilike isprobavat u praksi i zato sam zamolio one koji imaju iskustva da to iznesu, a dobio sam jezikove juhe i rasprave o prihodima onih koji prodaju i sastavljaju PC kombinacije, što me uopće ne zanima, pa sam se s obzirom na loše vrijeme vani malo raspisao sa plači...kama.

Pitanje je bilo konkretno i tražio sam samo iskustva dali je netko kod toga imao kakvih problema.

U međuvremenu sam malo proučio i NAS i vidio da ovi što kod nas rade NAS da je to u principu OK, ali su im kapaciteti NAS uređaja smješno mali, jer čitajući forume iz Nemačke vidim da ljudi stavljaju kombinacije 5x8TB i veće, da koriste Seagate diskove koji tome nisu namjenjeni, ali im sve radi OK i to im već radi više od 1 godine.

S te strane izlazi da za samo arhiviranje podataka i ozloglašeni Seagate kojemu prdne u nekim serijama i do >30% HDD nije loš za cold arhiviranje s njihovim 8TB diskovima koji koštaju manje od 240EUR.

Netko mi reče da su diskovi skupi, ali ovi arhiv serije su jeftini znamo sada i zašto, ali za namjenu i način korištenja za backup i spremanje arhive su savim zadovoljavajući. Na našem forumu nisam vidio da ljudi nešto spominju te jeftine diskove i da netko ima iskustva s njima, ali vani je to već u upotrebi više od 1 godine pa se ima dovoljno iskustva sa tim diskovima. Ako se koriste prema specifikacijama u principu služe onome čemu su i najmjenjeni, a oni koji čačkaju mečku neki imaju dobra a neki loša iskustva.

Također što se da primjetiti nakon malo čačkanja je da i poznati WD RED diskovi imaju tendenciju da prdnu u NAS sistemima, a glavna fora kod diskova je da rikavaju obično pojedine serije i to skoro u isti sat upotrebe.

To govori da ponekad kvaliteta diskova ovisi i kojeg se radnog dana proizvodi, kakvog su raspoloženja radnici koji rade u proizvodnji, jer ponekad ustanu na lijevu nogu pa evo belaja na proizvodima.

No šalu na stranu očito da neke serije imaju lošije projektirane parametre koji nisu ispravno određeni za namjenu diska, tako da se pokazalo da su neke Enterprise serije diskova bile lošije od diskova namjenjenih kućnoj uporabi.

Dakle i dalje vrijedi ona stara na što se namjeriš, ali kod toga ipak treba uvažavati zakone statistike jer puno je lakše imati sreće pa dobiti kvalitetan proizvod iz serije koja se statistički pokazala manje podložna kvarovima.

S obzirom na loše vrijeme, a u kući je toplo i grijanje radi očito ćemo i danas čačkat po vanjskim forumima, jer se znalci iz domovine nisu javili sa svojim iskustvima!

Teoretski GPT, kontroler i verzija Windowsa ili nekog drugog OS-a mi je jasna i što se događa sa >4TB HDD, ali kažem u praksi nisam se s time susreo i zato sam zamolio one koji imaju iskustva.

Kada ću provrtiti par diskova >4TB, neće mi biti teško isprobati i razne verzije OS-a, naročito WIN. Dovoljno mi je samo pogledati kako taj disk čita i prepoznaje sistem i BIOS te kako se na to odaziva pojedini OS i što pokazuje. To je par minuta posla po OS i imat ću dovoljno iskustva da mogu nekome nešto reći i to je ono zašto sam se začudio da ekipa koja stalno radi na sastavljanju PC konfiguracija da mi nitko nije mogao dati konkretan odgovor.

Znam da nitko ništa ne može garantirati da će uvijek raditi, ali u principu to je to, a takvih napisa nigdje nema osim napisa dali je moguće bootanje, što me uopće nije zanimalo.

Vidim da se ljudi čude što se toliko piše, da sve je lijepo kada nešto čitaš i u načelu znaš da to radi, ali baš zbog nekih loših iskustava zamolio sam one koji su imali prilike to isprobati u praksi.

Nisam imao potrebe za OS koji ima mogućnost GPT, kao niti potrebe za RAID, tako da nemam iskustva s time, ali nije to svemirska tehnologija i kao što rekoh da radim posao koji rade serviseri i sastavljači konfiguracija za mjesec dana bih znao sigurno više od 90% onih koji se hvale certifikatima i svim ostalim papirologijama iz IT branše, jer i dalje stojim da ljudi rade posao silom prilika i nisu zainteresirani za ništa drugo nego znat sklopit vulgaris PC konfiguraciju.

O znanju prosječnih korisnika imao sam priliku pročitati na NAS temi. I to je također u principu jednostavna stvar samo treba pročitati uputstva i nešto naučiti ako se želi imati to u malom prstu, a s druge strane ima NAS sistema gdje upališ i zaboraviš, ali se onda čudiš poslije kako to da nije baš onako kako bi ja htio npr. postavljanje direktorija i sl.

Ali osnovna stvar je kada dođeš na forum da se nakleme oni koji ili nemaju pojma pa te pljuju ili ono koji znaju ali ne žele podjeliti svoja iskustva, pa ti prigovaraju na litanijama.

S obzirom da imam vremena pijem kavicu i pišem mogu se malo i zekati.

Pa ako i ne dobijem prave odgovore ovdje, to samo znači da ću otkrivati toplu vodu na svojoj koži, bit će malo skuplje i malo teže ali nije problem.

Netko reče imaš Google, točno, ali čovjek dođe na forum da skrati vrijeme da dođe do potrebnih informacija i da čuje iskustva iz prve ruke, a doživi plakanje na ramenu od nezadovoljnih trgovaca sa svojom plaćom.

Ja onda molim jednu mlađu plavušu dugih nogu i razvijenih pluča da me slobodno utješi a ja ču joj se jadat na sve što sam doživio unutar moje struke!
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 10:23   #25
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dakle nije (toliko) bitan "775" i prateći chipset, šta novije to bolje,
čak ni ne mora biti UEFI Bios, bitno je da ima drugi ssd / hdd za os,
bitno je da os uredno barata sa GPT particijama W7 i noviji, zgodno bi bilo potražiti ako ima neki KB update za W7 a vezan je za GPT,
upravo GPT particije su bitne ako se želi koristiti >2TB veličine,
u konkretnom slučaju kolega ne koristi RAID nego vulgaris AHCI,

jesam li što bitno propustio ?
Nisi i točno je sve.

Do neki dan sam i dalje koristio stari Win XP x32 i to je bio razlog zašto nisam razmišljao o diskovima >2TB.

Prije par dana nadogradio sistem na 500 GB SSD i Win 10 PRO x64 i s obzirom na staru ploču socket 775 i ICH10R kontroler zamolio da netko podjeli svoja iskustva sa >4TB HDD koji služe za spremanje podataka.

S obzirom da imam 8 2TB WD GREEN HDD želio bih to zamjeniti sa 2 8TB HDD radi praktičnosti i to je sve, ali nitko od onih koji bi to u principu trebali znati nije mi dao zadovoljavajući odgovor.

Zar moram doktorirat informatiku da bih sam sebi odgovorio na postavljeno pitanje. Hebemu miša trgovcu koji prodaje HDD od 8 TB a nezna što i gdje s tim diskom, kao i serviseru koji svaki dan sastavlja PC-e i nezna odgovorit na ovako u biti jednostavno pitanje!

Postavljam si pitanje kako se tek osječa netko tko nema niti minimum znanja kada dođe takvim stručnjacima i trgovcima u ruke?

Da i znam da kontroler ICH10R ima ograničenje na 3GB/s dok na novijim ide do 6GB/s a na najnovijim i do 12 GB/s, ali to nije poanta priče jer za arhiviranje mi to uopće nije važno, već dali jedan takav disk se prepoznaje u ful kapacitetu i da je moguće na njega staviti samo 1 particiju. Hoće li nešto raditi 1 ili 2 sata kod prenosa podataka nije bitno jer to snimi jednom i onda to stoji na disku, eventualno se ponekad pristupi do tog podatka i po potrebi se prebaci na boot disk radi korištenja, dakle po tom arhivskom disku se u principu podatak upiše samo jednom i onda se samo čita, čak se i ne mijenja. To sam nekada radio sa DVD, ali previše bi ih danas bilo. Dakle disk služi kao arhiva i sigurnosna kopija. I vidim da u principu Seagate Archiv serija upravo tome i služi a cijenom zadovoljava, jedino je pitanje kvalitete tih disova, ali koliko vidim da uz upotrebu kakvu ja imam kod tog diska da i kvaliteta bi u principu trebala odgovarati.

Načelno to radi, ali nekada i neće. Ali nadam se da je Asus ipak dobro napravio svoj BIOS i da nisu baš toliki diletanti pa da ne iskoriste sve mogućnosti kontrolera jer kao što rekoh tko se razumije u te stvari u BIOS-u može čuda napraviti.

U načelu proizvođači HDD su sami izdali programe pomoću kojih se mogu diskovi >2TB iskoristiti u full kapacitetu na Win XP x32, čak je moguće i bootati sa takvih diskova. Dakle postoji i službena podrška za to to je na znanje onima koji su mi govorili da treba UEFI i WIN7.

A rekoh da ima i ploča sa socketom 775 koje imaju UEFI na sebi.

Dakle sve se to može naći na netu uz prijatelja Googla, ali isto tako kao kupac kada pitam servisere onda bi ti po logici svojeg posla trebali valjda znati naročito ako imaju certifikate i ine papire koje neki ovdje spominju, jer inače što stoji iza tih papira i certifikata?

Forumaš Nikky mi je ovom jednom prosto proširenom rečenicom odgvorio na moje pitanje, kratko i jasno, jedino neznam dali posjeduje silne certifikate, ali odgovor je zadovoljavajući i točan, jedino ono o neki KB update za W7 a vezan je za GPT nije potrebno jer se sada sistem boota na Win 10 PRO x64 pa je to po difoltu ugrađeno u OS

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 10:54.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 10:55   #26
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Jao što si naporan. Pa pitao si ljude jesu li imali iskustva s tim, kažu ti da ne i gotovo.
Baš me zanima koje si struke, mora da si faking Bog u tome, i sigurno nisi naišao na nešto što ne znaš već jedno 50 god.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline  
Staro 18.10.2015., 11:00   #27
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Jao što si naporan. Pa pitao si ljude jesu li imali iskustva s tim, kažu ti da ne i gotovo.
Baš me zanima koje si struke, mora da si faking Bog u tome, i sigurno nisi naišao na nešto što ne znaš već jedno 50 god.
Ne nisu mi tako odgovorili, nego su ko plači...kice počeli debatirati o malim plaćama.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 11:14   #28
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Zato što si u prvom postu već nastupio "napadački". A vidim i da je tor editirao post, sigurno nije ispravljao interpunkciju.

edit: kao što sam kažeš nikky ti je dao dobar odgovor, nisi mogao malo pričekat, i bit pristojniji, i ovo je mogla bit dobra kvalitetna tema sa čak tri posta, gdje je treći post tvoje "hvala", a ne sapunica.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline  
Staro 18.10.2015., 11:33   #29
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Zato što si u prvom postu već nastupio "napadački". A vidim i da je tor editirao post, sigurno nije ispravljao interpunkciju.

edit: kao što sam kažeš nikky ti je dao dobar odgovor, nisi mogao malo pričekat, i bit pristojniji, i ovo je mogla bit dobra kvalitetna tema sa čak tri posta, gdje je treći post tvoje "hvala", a ne sapunica.

Ne u prvom postu nisam postupio napadački!

To što je netko prvi i drugi post spojio u jedni cjelinu nije moj problem.

Nakon pola dana druženja s prijateljem Googlom napisao sam drugi post i osvrnuo se na to što u renomiranim tvrtkama i od njihovih servisera nisam dobio odgovor na u biti kako sada vidim izuzetno jednostavno pitanje.

A u trećem postu odmah iza toga dobio sam plakanje o plaćama i medijanama, na što sam mogao nastaviti raspravom o Gausovim krivuljama i inim stvarima i naći korelaciju između visine plaće, znanja zaposlenika, volje za stjecanjem znanja, odnosima prema kupcima i svemu i napisati doktorat na tu temu!
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 11:46   #30
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma nikky kao dobar moderator pokusavao topic ovog sto je maka i nas ostale skrenuti na konkretno i maknuti od trollanja nebitnim informacijama. Ali tip i dalje po svom. A mi naiva i pokusavamo mu nesto rec. Ovo treba lockat jer je tema rijesena a tip ima sad medicinsku marihuanu neka ode po recept..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na