Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.05.2013., 18:23   #1
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Android zablude - Task Killeri, Antivirusi....

Vidim da je na forumu prisutna velika količina zabluda u vezi androida, pa odlučio sam riješiti neke od njih. Ukoliko imate kakve prjedloge za ostale zablude, pošaljite mi PM pa ću vidjeti što mogu

O Task Killerima i zašto ih NE koristiti

Dosta ljudi misli da su task killeri važni za Android, pa i ja sam nekoć bio jedan od njih (tamo negdje 2009.). Ideja je da se zatvaranjem/ubijanjem procesa aplikacija štedi baterija, smartphone brže radi i slično... Stvarnost je nešto drugačija. TaskKilleri zapravo mogu usporiti vaš mob, i to najčešće i rade.

Većina uporabu RAM-a na Androidu smatra istim kao i na Windowsu. Ako ti se komp uspori, izađeš iz aplikacija, zatvoriš prozore, pogasiš šta ti radi i generalno to na kompu uvijek pomaže.
Android funkcionira malo drugačije. Koristiš neku aplikaciju, izađeš iz nje, zatvoriš je... ali - ona još uvijek radi negdje u pozadini. Veći dio tih aplikacija se amo reć pauzira i ne koristi ni CPU nit net niti ništa.. Jedan dio pak kad ih zatvoriš, nastave potpuno raditi, tipa mp3 player, torrenti, gmail koji se synca, face ako je tako namješten....

Kada ponovno otvoriš alikaciju koja je pauzirana, ona se gotovo instantno nastavi tamo gdje si stao. To je zato jer je ta aplikacija spremljena u RAM-e i spremna za uporabu.

Android sam po sebi, zauzima dosta RAM-a i sprema dosta aplikacija u RAM-e, no to i nije tako loše.
Vjerovali ili ne, prazan RAM je zapravo beskorisan na Androidu. Ukoliko je RAM pun, i otvarate aplikaciju koja nije već u RAM-u, Android će instantno zatvoriti i maknuti neke nekorištene aplikacije kako bi oslobodio mjesto za novu.
Bio RAM pun ili prazan, on će koristiti jednako baterije.

Što Task Killeri zapravo rade?
Oni miču te aplikacije iz RAM-a, i kada ih otvarate ponovno, to zahtjeva više snage, troši bateriju i sporije je jer se otvara iz interne/externe memorije. Što je još gore, neke aplikacije se same od sebe ponovno restartaju čim ih prisilno zatvorite sa Task Killerom.

E sad, neki će reć da to nije istina pitat me zašto onda njima task killeri baš pomažu... bla bla bla...
U nekim uvjetima, task killeri mogu zapravo i pomoći, ali, treba znati kako ih postaviti.
U mom slučaju, imao sam Navigonovu aplikaciju koja je znala trošiti bateriju ko blesava kad je radila u pozadini, pa sam ju gasio pomoću task killera, a na kraju sam je jednostavno zaledio pomoću titanium backupa..
Moj je savjet, izbjegavati task killere i jednostavno pronaći aplikaciju koja vam crpi bateriju te ju ili zalediti ako ste baš ovisni o njoj (kao ja o Navigonu jednom mjesečno), ili najbolje - izbrisat ju. Danas je play store pun aplikacija i za više manje svaku, imate alternativu.

Kako bi pronašli aplikaciju koja vam crpi CPU previše, probajte Watchdog recimo..


O JuiceDefenderu, sličnim battery saver aplikacijama i kada ih koristiti i zašto ne - post 2


O antivirusima i sigurnosti na androidu - post 3


O sigurnosti spajanja na wifi mreže - post 5



Kako bude upita, tako ću dodavat linkove kako bi postovi bili čitkiji i kako bi se jasnije razaznalo s čime se slažete, a s čime ne. I ja mogu pogrješiti pa me lakše ovako ispraviti ako dođe do pogreške tako da svima bude bolje

Hvala na upitu kolegi: nodavilp

Zadnje izmijenjeno od: mbusic. 05.05.2013. u 17:05.
mbusic je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2013., 18:23   #2
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Dodao sam i Juice Defender. Sve u svemu, osobno nisam za to, ali ne kažem da je loša aplikacija. Nekome možda i pomogne.

O JuiceDefenderu, sličnim battery saver aplikacijama i kada ih koristiti i zašto ne

JuiceDefender je zapravo vrlo jednostavna aplikacija u konceptu koja pogasi više manje sve što se pogasiti da, kada je zaslon isključen.
Znači u trenutku kada stisneš gumb za gašenje ekrana, JD isključi data konekciju, wifi, bluetooth, nfc.... ovisno o postavkama kako je podešen. Kada se ekran upali, sve ono što je prethodno ugašeno se ponovno upali.
Konceptno je to vrlo dobra stvar, čak je podešen i da svakih 15 minuta upali sync za mail, face ili slično.. Navodno sam čuo da stavlja aplikacije u hibernaciju i slične fore... malo sam skeptičan u vezi ovog zadnjeg, al dobro.. čak i da je tako, ništa ne mijenja...

E sad, kad je on zapravo dobar?
Ukoliko ste jedan od onih korisnika poput mene, koji dosta često štrokaju mobitel da vide koliko je sati, pogledaju jel došla poruka ili slično, JD bi mogao više odmoći u čuvanju baterije nego pomoći.
Ukoliko niste, JD može biti čak vrlo dobar, ovisno kako ga podesite. Svatko po svojim potrebama naravno.
Nekada se nudila samo jedna do 2 postavke, danas je to dosta više stvari i što podesiti, kakav režim, koliko često, limun ili naranča (hrpa stvari, i ne govorim samo o JD)...

Ovisi od korisnika do korisnika kome će uštedjeti, a kome naškodjeti. Ništa vas ne košta probati 10 dana koristiti.
Moj savjet je - gasite 3G kad vam ne treba, gasite WiFi na izlasku iz kuće, ugasite NFC, bluetooth i ostale gluposti koje ne koristite, kad vam zatrebaju lako ih upalite. I to će biti i više nego dovoljno. Gašenjem 3G-a ćete značajno uštedjeti na bateriji i bez bilo kakve dodatne aplikacije.
Slobodno isprobajte moju metodu i ovu sa JD, kladim se da će rezultati biti više manje isti, ako ne i u korist "moje" metode. Naravno, testirajte na 10 dana, a ne nakon 2 dana zaključiti

Ako mene pitate, ne koristim JD, niti nijednu od tih power saver aplikacija jer što god radio na mom S3 preko dana, baterija dočeka večer i punjač. Eventualno ako znam da je stiska, uključim power saver na mobitelu.
mbusic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.05.2013., 18:24   #3
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
O antivirusima i sigurnosti

Uvijek vruća tema Androida, 100 upita, kome što vjerovati? Sigurno ste bar 10-ak puta pročitali negdje kako je "enormna" količina android aplikacija zaražena malwaerom (malverom po naški).. Ima li tu istine?

Amo redom par činjenica...
Postoje 2 načina za instaliranje aplikacija, sa Playa, i sa - strane. Najčešća vrsta zaraženih aplikacija su vrsta "dialera". Sjećate se nekada kako je to funkcioniralo na modemu, pa umjesto 076767676, ovaj zove Karibe ili Tenerife? E slično tako funkcioniraju i ovi "moderniji", samo što šalju sms poruke.

Odakle dolaze uopće malveri?
Nedavno istraživanje McAfee-a je pokazalo da je 60% aplikacija "fake instalera". Znači predstavljaju se za neku aplikaciju koja zapravo nisu ili se unutar neke piratske aplikacije krije još "nešto".
Također, bilo je istraživanje koliko je aplikacija zaraženo uopće malverom. Pronađeno je gotovo 30 000 aplikacija zaraženih malverom. Od njih 30 000, njih 150 sa google playa, što je otprilike 0.5%.

Šta mi možemo po tom pitanju i koliko smo zaštićeni?
- Android market (Google Play) sam po sebi ima ugrađenu antivirusnu zaštitu, vjerovali ili ne! Svaku aplikaciju skenira pomoću Bouncera, sistema za skeniranje aplikacija.. bla bla bla... Ukoliko je aplikacija zaražena, neće biti objavljena. Tako jednostavno. Kako je istraživanje gore pokazalo, samo 0.5% aplikacija je bilo zaraženo, znači da smo 99.5% zaštićeni uzimajući u obzir samo statistiku.
- Android od verzije 4.2 ima također ugrađen takav sustav, samo što on skenira aplikacije koje su instalirane, odnosno tek će biti instalirane sa - strane. Naravno, provjerava sve poznate vrste, od trojanaca pa do ovih "modernih dialera". Ukoliko instalirana aplikacija čak i pokuša poslati jedan od tih sms-ova, blokirana je odma, a korisnik je obaviješten o toj aplikaciji.
- Uključit zdravu pamet i pripaziti kojoj aplikaciji dajemo kakva dopuštenja
- Paziti odakle skidamo aplikacije

I sad zaključak, da li stvarno trebamo antiviruse?
Odgovor je vrlo jednostavan, a znate ga samo vi.
Ukoliko skidate aplikacije samo sa google playa i uključite ono zrno pameti da pročitate barem čemu aplikacija traži pristup (pa čak i da ne uključite zrno pameti) - NE TREBATE
Ukoliko skidate aplikacije sastrane (da ne kažem krekane), a imate Android 4.2 (lucky you) i uključite ono zrno pameti da pročitate barem čemu aplikacija traži pristup - NE TREBATE
Ukoliko skidate aplikacije sastrane, a nemate Android 4.2 (kao i većina smrtnika), ponesite pamet sasobom, ali instalirajte i neki antivirus, barem da izvrši scan novih aplikacija..

Ima ih na pretek, neki hvale jedne, neki druge, neki su previše pesimistični tako da neću preporučiti niti jednog, sami pronađite koji vam paše...

Iako antivirusne programe možda i ne trebate kao zaštitu od malicioznih aplikacija, možda bi razmislili o korištenju jedne iz nekih drugih razloga.
Naime, više manje svi antivirusni programi za android u paketu donose i razne Anti-Teft zaštite (ukoliko je ukraden ili izgubljen mobitel spaja se na gps i šalje podatke gdje se nalazi), Firewall-e, AppManager-e i još dosta toga.
Kolega je obratio pažnju i na web stranice koje posjeduju maliciozan kod sa "dialerima". Iako je teško ovako nešto pokupiti jer i browseri detektiraju dosta takvih stranica, vjerovali ili ne - događa se i to. Ali kao što sam rekao, uključite trunku zdrave pameti i pazite što i odakle skidate i bit će i to sasvim uredu.




Netko me je pitao kako to da na iPhoneu nema virusa. To je mit. Samo ih nema ni približno koliko i na Androidu
mbusic je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2013., 17:49   #4
nodavilp
pUtNiK
 
nodavilp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: na forumu
Postovi: 342
Ima li opasnosti kad se spajamo na otvorene WiFi mreže, tj naravno da ima opasnosti hoću pitati jel potrebno onda imati antivirus/firewall ili neku zaštitu?



btw
nodavilp je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2013., 15:22   #5
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
O sigurnosti spajanja na wifi mreže

Koliko ste sigurni kada se spajate na nepoznate wifi mreže bez ikakve zaštite?


Nimalo, ali doslovno. Iako je dosta sigurnije, čak i korištenje https protokola se da zaobići.
Kao što većina zna, danas je na netu dostupno toliko skripti, aplikacija i svega da klinac od 12 godina sa osnovnim znanjem engleskog može izguglat neku skriptu i "provalit vam" u fejs, mail... bilo što sa login informacijama.
Upravo sam probao jednu od metoda, cijeli postupak nije trajao duže od pola minute...

Kako se zaštititi?
Ako se već morate spajati na wifi mreže po gradu (ili čak doma ako vam je otvorena mreža), DroidSheep Guard je jedna vrlo dobra aplikacija, a k tome još besplatna. Blokira najpoznatije i najčešće napade kojima se većina samoprozvanih "hakera" služi kako bi upala u vaš acc preko wifi mreže.
mbusic je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2013., 11:37   #6
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
O procesorima, cortexu, armv7...

O procesorima, cortexu, armv7...

Super smartphone dual core 1 GHz, taj mora da je odličan! Ili možda nije sve tako crno na bijelo?
Prvo da razjasnimo neke stvari koje većina zna. Svaki procesor nije isti, pa tako niti 2 procesora koja imaju isti radni takt, ne daju iste perfomanse.

Više manje svi procesori u smartphonima i tabletima su zasnovani na ARMv7 arhitekturi, popularno zvane Cortex-A series.
Nama najpoznatiji su Cortex A5, A7, A9 i A15. Postoje još i A8 i A12 ali su malo rjeđi jer su single core procesori.

Pogledajmo prvo tablicu



Rezultati u zadnjem retku (DMIPS - milijun operacija po sekundi po Dhrystoneu) otprilike predstavljaju snagu nekog procesora. Tako vidimo da je Cortex A5 najslabiji, a Cortex A15 najjači (3.5 DMIPS/MHz po jezgri).

Otprilike si to možete zamisliti ovako:
Dual core A5 na 1GHz daje manje snage od single core A15. Gledano po DMIPS/MHz, dual a5 bi davao oko 3.2, a A15 oko 3.5.

E sad, ima to i drugu stranu medalje, a ta je potrošnja - a ona jako varira.
Ovo što ste iz tablice iščitali može također varirati o proizvodnom procesu, ali to su neki ugrubo podatci čisto za neku orjentaciju.
Potrošnja također ovisi o proizvodnom procesu, što je on niži, tako je i potrošnja niža. Primjer Cortex A8 troši više u 65nm nego u 45nm.
Cortex A5 je najštedljiviji, a A15 najrastrošniji, zato se ARM tu dosjetio ponuditi big.LITTLE tehnologiju.
Prvi komercijalno predstavljen ovakav procesor je Samsungov Exynos Octa 5410.
On kombinira snažne četiri A15 sa energetski efikasnima A7, također četiri komada.
Ideja je takva da se snažne jezgre pale po potrebi u zahtjevnijim situacijama, tipa u igrama, dok bi ove A7 trebale obavljati standardne operacije poput smsanja i poziva... Jezgre bi se mogle paliti po potrebi tako da bi istovremeno mogle raditi 2 A7 i jedna A15 ili jedna A7 i tri A15....
Kako to obično biva, prvi mačići se bacaju u vodu pa tako je i Samsung u suradnji s ARM-om dosta podbacio sa Octom. Problemi u potrošnji, zagrijavanju, mijenjanju jezgri u radu... Zato je vrlo brzo nakon predstavljanja originalne Octe 5410, predstavljena i unaprijeđena verzija 5420 koja bi trebala doći u Noteu 3 u rujnu. Navodno da su na njoj ispravljene sve pogreške koje je prva imala.
Nemojte me krivo shvatiti, prva Octa je vrhunski procesor, jedan od najjačih na tržištu, i ne zaostaje toliko ni po potrošnji za recimo Snapdragonom 600 koji mu je izravna konkurencija, samo jednostavno nije onoliko dobar koliko može biti - upravo zbog tih pogrešaka u projektu.

Nove generacije ARMv8-A ce imati oznake cortex-A50 pa navise.. O tome u idućem postu.

O grafici, Adrenu i PowerVR, Maliu.. u nekom drugom postu, nekom drugom prilikom..

Ukoliko imate kakvo dodatno pojašnjenje, primjedbu ili što već, i ja sam čovjek pa mogu pogrješiti
mbusic je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2013., 11:38   #7
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
O Cortexu A50 (ARMv8-A) i Apple A7 vs Snapdragon 800

O Cortexu A50 (ARMv8-A) i Apple A7 vs Snapdragon 800
Ukoliko niste pročitali prethodni post o ARMv7, pročitajte ga pa se vratite na ovaj post.

Cortex A50, odnosno ARMv8-A nasljednica je Cortexa A, odnosno ARMv7 arhitekture i razlikuje se po perfomansama i potrošnji.
Za sada su predstavljane 64 bitne A53 i A57 jezgre (vjerojatno jedine koje će i biti), a nasljednici su poznatih A7 i A15 jezgri. I baš kao predhodnici, A53 i A57 su spremne za uporabu u big.LITTLE kombinaciji (vjerojatno idući Samsungov Exynos). Bez obzira što su procesori 64 bitni, moći će vrtit i 32 i 64 bitni ARM kod, dok god je OS 64 bitni.

Vrteći isti 32 bitni kod, A57 ima do 30% bolje perfomanse u odnosu na A15. Vrteći 64 bitni kod, perfomanse bi trebale biti još veće, s obzirom na jednostavniji kod.
Moguće će ga biti upariti u sustav sa 16 jezgri (moguće i više) za potrbe servera, a kako se čini, sve jezgre će dijeliti jednu L2 memoriju.
ARM zasad nije bio baš široke ruke sa informacijama vezanim uz A53. Usporedno s A9, bit će sličnih perfomansi, a istovremeno 40% manji, 64 bitni i navodno 4 puta efikasniji.
Koliko je od ovoga istina i kolike su točne razlike, saznat ćemo kroz par mjeseci kada (izuzev A7), prvi primjerci dođu na tržište. S obzirom na predstavljanje nove generacije procesora, za očekivat je kako će i Android i WP u nekoj od idućih verzija preći na 64 bita.


Apple A7 vs Snapdragon 800 i da li je moguće da je A7 jednako brz?
Prvo da nešto razjasnimo, A7 i Snapdragon 800 nisu procesori već SoC-evi. System on Chip je skup čipova koji se sastoji od CPU jedice, GPU, raznih senzora, memorije, radia...
S obzirom da nisam baš upućen u to kako usporediti direktno jedan protiv drugog SoC, usporedit ću 2 glavne komponente, CPU i GPU.

A7 karakterizira 64 bitni ARMv8 1.3 GHz dual core CPU sa 2x 64kB L1 cachea i 1MB L2 cachea, dizajniran od strane Applea, a nazvan Cyclone. U sklopu A7 se također nalazi PowerVR serije 6, G6430.
Snapdragon 800 koristi sad već staru ARMv7 arhitekturu sa 4 Krait 400 jezgre klokane do 2.3 GHz. Kao GPU jedinicu koristi Adreno 330 klokan do 550 MHz.

Duga priča, skraćeno:
Appleov A7 se po više manje svim benchmarcima pokazao kao velika konkurencija Snapdragonu 800. Unatoč tome što ima 2 jezgre manje i što radi na 40% nižem taktu - rezultati su u najmanju ruku impresivni i nerijetko bolji!
U čemu je kvaka?
Postoji nekoliko prednosti A7 u odnosu na S800 i zašto u benchmarcima ostvaruje takve rezultate.
Gledano na CPU jedinicu, A7 radi na iOSu 7 koji je dizajniran specijalno oko njega i optimiziran direktno za njega dok S800 radi na Androidu koji nije direktno prilagođen niti jednom SoCu već radi na tisućama različitih uređaja. iOS7 je 64 bitni sustav, a A7 64 bitni procesor, dok je Android skupa sa S800 i dalje 32 bitni.
Izvođenjem nekih benchmarka u 64 bitnom kodu u odnosu na 32 bitni, davalo je oko 20% bolje rezultate, na istom iP5s.
A7 je novije arhitekture i gledano po DMIPS/MHz, A7 je u prednosti do 35%..
Kad se sve to zbroji i oduzme, postaje dosta jasnije zašto je A7 u nekim slučajevima i bolji od S800, barem što se benchmarka za sada tiče.
Gledano na GPU jedinicu, A7 koristi PowerVR 6. generacije G6430 (P6 u daljem tekstu) (kodno ime Rogue) koja se u odnosu na 5. generaciju potpuno skalarne arhitekture (nešto tipa današnjih top GPU-a za komp) i ne oslanja na više jezgri već na "clustere" (može netko prijevod na hrvatski?).
S800 koristi Adreno 330, zvjer od GPU-a po svim testovima. Uspoređujući rezultate benchmarka A7 i Adrena 330, P6 nerijetko gazi A330, no to je isključivo zbog ogromne razlike u rezoluciji testiranih uređaja. 1080p rezolucija u odnosu na iPhonovu "Retinu" ima gotovo 3 puta više piksela. Tako kada se benchmarci zavrte na offscreen 1080p rezoluciju, rezultati postaju dosta realniji i sličniji. Sve u svemu, blagu prednost imaju jedan povrh drugoga u različitim testovima, no u real life perfomansu, prednost bi trebao imati 5s zbog dosta niže rezolucije u odnosu na Android 1080p flagshipe.

Toliko od mene zasad, ukoliko imate još kakvih pitanja, samo dajte.. i ako netko zna bolje prevest strane tekstove, nek mi pomogne jer razumijevanje mi je otprilike na razini, ali prijevod... jadna mi majka

Dobio sam pitanje kada bi se stavili pod isti operativni sustav, što mislim koji bi procesor bio jači?
S obzirom da bi taj sustav (OS) morao biti 32 bitni, pošto S800 nema podršku za 64 bita, S800 bi bio jači, procesorski sigurno, a vjerujem i grafički (gledano i po sadašnjim benchmarcima). Preveliki je gap u clocku, +2 CPU jezgre na S800 daju mu prednost.
mbusic je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na