Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2012., 20:43   #61
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Poslije kreiranja. Ako radiš prije, sve će se obrisati pa kao da nisi ništa ni radio.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2012., 21:05   #62
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Poslije kreiranja. Ako radiš prije, sve će se obrisati pa kao da nisi ništa ni radio.
da, logicno je
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2012., 11:48   #63
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Dal je dobro podešen align disk?tnx


Zadnje izmijenjeno od: zvonac. 02.04.2012. u 12:00.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 12:05   #64
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
pozdrav. moze potvrda jer meni ovo jos uvijek nije jasno skroz .

diskpart mi daje ovo:

---------------------------------------------------------
DISKPART> list part

Partition ### Type Size Offset
------------- ---------------- ------- -------
Partition 1 Primary 4096 KB 4096 KB
Partition 2 Primary 39 GB 15 MB
---------------------------------------------------------

jel to ok ?

radi se o lenovo e125 koji je ionak dosta spor pa mi je svaki 1mb/s bitan da izvucem.
imao sam na njemu dual boot winXP (1. particija) i Win7. unistio sam WinXP i popravio win7 boot. ak sam dobro skuzio trebam napravit mini particiju na pocetku diska i to sam napravio sa diskpartom:

Diskpart
List disk
Select disk 0
Create partition primary size=4 align=4096
Exit
- format particije u win disk managmentu jer sam zaboravio napravit ovaj korak:
Format fs=ntfs quick

sad mi je namjera "povuc" win7 particiju do kraja ove sa easeus partition master home ed.

jel ovo izgleda ok il sam debelo zabrijao ?

source:

http://www.sevenforums.com/tutorials...alignment.html

geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 18:43   #65
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
A o kojem disku se tu uopće radi?

EDIT : A i kaj će ti 4 MB particija?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 18:53   #66
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
A o kojem disku se tu uopće radi?

EDIT : A i kaj će ti 4 MB particija?

disk je hitachi 320gb, sata.
a part od 4mb je zbog tog offseta, bar sam ja to tako skuzio .

geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 19:01   #67
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Disk alignment je nepotreban na klasičnim diskovima sa 512B sektorima, apsolutno ništa nećeš postići.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 19:52   #68
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Disk alignment je nepotreban na klasičnim diskovima sa 512B sektorima, apsolutno ništa nećeš postići.
ok, to sam vec cuo negdje, ali cak i na prvoj stranici ove teme pise drugacije ?
ko je sad tu lud, ja koji pokusavam to napravit (vjerovatno ) ili... ?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2012., 21:27   #69
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Da.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2012., 08:57   #70
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Disk alignment je nepotreban na klasičnim diskovima sa 512B sektorima, apsolutno ništa nećeš postići.
Odakle ti to? Na stranu to što neki OS-evi to "sami" rješavaju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2012., 09:38   #71
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
@geronimo_2

imao sam nedavno iste nedoumice oko kreiranja particija, samo što je moj disk bio jedan od novih sa AF. ukratko, riješenje je vrlo jednotsavno i lako za podesiti u tvom slučaju kad imaš prazan disk. link

nema potrebe kreirati dodatnu particiju niti je to garancija da će ti disk biti dobro poravnat, da ne spominjem da si na taj način popušio jednu particiju za bezveze. dovoljno je ostaviti malo slobodnog prostora između početka diska i prve kreirane particije. GParted je dovoljno pametan pa ti tu opciju napravi odmah na početku. jedina stvar na koju onda moraš paziti kod kreiranja sljedećih particija jest da svaka počinje na sektoru koji je cjelobrojno djeljiv sa 512. zato pusti windoze i diskpart koji je užasno neintuitivan i nepregledan i skini si PartedMagic (imaš ga na Hiren's Boot CDu). sve što ti treba jest GParted i linux komanda fdisk -lu
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2012., 10:08   #72
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
@geronimo_2

imao sam nedavno iste nedoumice oko kreiranja particija, samo što je moj disk bio jedan od novih sa AF. ukratko, riješenje je vrlo jednotsavno i lako za podesiti u tvom slučaju kad imaš prazan disk. link

nema potrebe kreirati dodatnu particiju niti je to garancija da će ti disk biti dobro poravnat, da ne spominjem da si na taj način popušio jednu particiju za bezveze. dovoljno je ostaviti malo slobodnog prostora između početka diska i prve kreirane particije. GParted je dovoljno pametan pa ti tu opciju napravi odmah na početku. jedina stvar na koju onda moraš paziti kod kreiranja sljedećih particija jest da svaka počinje na sektoru koji je cjelobrojno djeljiv sa 512. zato pusti windoze i diskpart koji je užasno neintuitivan i nepregledan i skini si PartedMagic (imaš ga na Hiren's Boot CDu). sve što ti treba jest GParted i linux komanda fdisk -lu
pozdrav.
mozda nisam dobro objasnio. ja nemam prazan disk vec sam samo "unistio" prvu particiju na kojoj je bio winXP (imao sam dual boot). sad imam taj unallocated space ispred win7 particije i pokusavam skuzit kako podesit sve to skupa da kada "povucem" win7 particiju na pocetak diska bude alignana.

napravit cu sa gparted ako treba, ali bi volio skuzit sta ne valja sa nacinom na koji sam ja pokusao napravit.

daklem trenutno stanje: napravljena sa diskapart-om mala particija (4096) unutar win7 (CMD) i sad bih povukao win7 particiju sa easeus partition master home do ove. ono sto nisam siguran je, dali partition master moze povuc "tocno" do ove particije ili zaokruzuje nekako?

hvala.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2012., 13:24   #73
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
aha, pa mislim da se puno toga ne mijenja. Ti sad imaš neki unallocated prostor i prvo što napravi kreiraj primarnu particiju na sektoru koji je cijelobrojno djeljiv sa 512. to može biti sektor 2048, 4096 itd. veličina tvoje kreirane particije nije bitna, kao ni poslijednji sektor koji zauzima. ali svaka iduča particija koja slijedi neka bude na početnom sektoru djeljivom sa 512. ako već imaš neke particije morati ćeš ih pomicati "u lijevo" da se izrazim grafički. između njih ponovno može biti neki unallocated prostor ako je potrebno. zato i preporučam GParted pregledan i stabilan i odmah vidiš jesi li dobro podesio ili ne.

ti imaš disk od 320 GB (298 efektivno) i pretpostavljam slijedeću raspodjelu particija.

|...unallocated...|....Win7 system...| i možda neku extended|

Ako želiš da ti gore ostane samo Win7 povučeš tu primarnu particiju "u lijevo" na sektor 2048 npr. i isto napraviš sa svim ostalim particijama koje slijede nakon Win7 system, pazeći pritom da ih stavljaš na sektor djeljiv sa 512.

evo baš danas sređujem jedan dual-boot WinXp i Linuxa pa ću kreirati nove particije i mogu ti staviti screenshot ili ispis da vidiš kako su položene.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2012., 15:01   #74
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
aha, pa mislim da se puno toga ne mijenja. Ti sad imaš neki unallocated prostor i prvo što napravi kreiraj primarnu particiju na sektoru koji je cijelobrojno djeljiv sa 512. to može biti sektor 2048, 4096 itd. veličina tvoje kreirane particije nije bitna, kao ni poslijednji sektor koji zauzima. ali svaka iduča particija koja slijedi neka bude na početnom sektoru djeljivom sa 512. ako već imaš neke particije morati ćeš ih pomicati "u lijevo" da se izrazim grafički. između njih ponovno može biti neki unallocated prostor ako je potrebno. zato i preporučam GParted pregledan i stabilan i odmah vidiš jesi li dobro podesio ili ne.

ti imaš disk od 320 GB (298 efektivno) i pretpostavljam slijedeću raspodjelu particija.

|...unallocated...|....Win7 system...| i možda neku extended|

Ako želiš da ti gore ostane samo Win7 povučeš tu primarnu particiju "u lijevo" na sektor 2048 npr. i isto napraviš sa svim ostalim particijama koje slijede nakon Win7 system, pazeći pritom da ih stavljaš na sektor djeljiv sa 512.

evo baš danas sređujem jedan dual-boot WinXp i Linuxa pa ću kreirati nove particije i mogu ti staviti screenshot ili ispis da vidiš kako su položene.

stavi sliku ako ti se da, da vidim malo.

sad jos moram skuzit cluster/allocation unit i koji je bolji za single disk (laptop), a koji za RAID0 (desktop) .

poigrat cu se sa gparted kad dodem sa joba.

hvala
geronimo_2 je offline   Reply With Quote